Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Jak propojit notebook s televizí? Přes HDMI kabel, Chromecast nebo AirPlay

Jak propojit notebook s televizí? Přes HDMI kabel, Chromecast nebo AirPlay

Produktové tipy

Někdy prostě malá obrazovka nestačí. Ať už potřebujete něco odprezentovat v práci, podívat se na oblíbený film, nebo ukázat návštěvě fotky z dovolené, poradíme vám, jak propojit notebook s TV.

Propojení notebooku s TV je nejjednodušší pomocí HDMI kabelu. Ale rozhodně to není jediná možnost, níže se na ty hlavní podíváme detailněji. Jen malá rada na začátek… Pokud plánujete mít velkou obrazovku připojenou k notebooku trvale, zvažte koupi externího monitoru. Monitory jsou pro trvalé připojení určitě lepší, protože mají za nižší cenovku výrazně lepší parametry, jako je rozlišení, frekvence (FPS), typ panelu apod. Při propojování notebooku s monitorem máte o něco více možností, jak na to. Ale zpět k připojení notebooku k televizi.

Většinu uživatelů asi bude zajímat, jak připojit k televizi notebook s Windows, ale pokud máte rádi Apple, tak MacBook připojení k TV taky umožňuje, žádný strach.

Jak propojit notebook a televizi kabelem: HDMI je jistota

HDMI kabel je nejrozšířenější způsob, jak připojit televizor k notebooku. Zkratka znamená High-Definition Multimedia Interface, tedy jde o přenos nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu v digitálním formátu. Tento „konektor“ se rozšířil po roce 2000 a díky svým malým rozměrům se stal populárním napříč různými zařízeními včetně notebooků, monitorů nebo televizí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Připojení kabelu HDMI k televizi je dětsky snadné.

Spousta z vás určitě namítá, že propojení notebooku s TV pomocí kabelů je neestetické a že současnost a budoucnost patří bezdrátovému připojení. Určitě máte z velké části pravdu, ale obrovskou výhodou HDMI kabelu je, že prostě funguje. Nepotřebujete rychlý internet, router ani žádný program (software), jen píchnete jeden konec kabelu HDMI do notebooku a druhý do televize. Hotovo.

Vybrat HDMI kabel

Váš laptop sám detekuje novou obrazovku a provede vás základním nastavením (viz níže). Některé notebooky z důvodu snížení hmotnosti a rozměrů nemusí mít HDMI zdířku. Jak připojit notebook k televizi v takovém případě? Ke slovu se dostávají redukce. Nejčastěji se můžete setkat s redukcí USB-C na HDMI, o čemž vědí své zejména majitelé ultrabooků a Apple MacBooků. Propojení MacBooku s televizí je možné také bezdrátově přes AirPlay (viz níže).

Pro připojení televize k notebooku doporučujeme zvolit minimálně kabel HDMI 2.0, který umožňuje přenos rozlišení 3 840 × 2 160 (4K) při 60 Hz a přenosovou rychlost 18 Gb/s. V případě starších kabelů, jako jsou HDMI 1.2, 1.3 nebo 1.4, se může stát, že z notebooku do televize nedostanete obraz v potřebné kvalitě, i když ji obě zařízení podporují. Pro ty nejnáročnější existuje HDMI 2.1 (10K a přenos 48 Gb/s).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Starší, ale stále rozšířené a používané rozhraní VGA.

V dnešní době se můžete setkat ještě se dvěma způsoby, jak propojit notebook s TV. VGA jako analogové rozhraní zažilo svůj boom na přelomu tisíciletí, kdy se přes něj hojně propojovaly také projektory a monitory. Šroubovací 15pinový konektor umožňoval rozlišení 2 048 × 1 536 při 85 Hz. Novější DVI s 24 piny přenáší analogový i digitální signál s maximálním rozlišením 2 560 × 1 600 při 60 Hz.

Vybrat kabel

Nastavení po propojení notebooku s televizí

Jak připojit televizi k notebooku pomocí kabelu už jsme si řekli, teď je nutné udělat nezbytnosti. Po prvním propojení notebooku s TV je potřeba provést nastavení jak v laptopu, tak na televizi. Na ovladači přepněte zdroj signálu (tlačítko „Input“ nebo „Source“) na HDMI nebo jiné rozhraní, pomocí něhož jste se připojili.

Ve Windows si můžete po kliknutí na lištu vpravo dole na ikonku „Oznámení“ a následně „Promítat“ (nebo zmáčknutí kláves Win + P) vybrat ze 4 možností: Jenom obrazovka počítače, Duplikovat, Rozšířit, Jenom druhá obrazovka. Pro rozšíření pracovní plochy a využívání více otevřených oken najednou využijete možnost „Rozšířit“. Část oken budete moct obsluhovat na obrazovce notebooku, část na externím monitoru. Výběrem jedné ze čtyř možností proces propojení notebooku s televizí končí. Je to rychlovka.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá rozšíření obrazu v prostředí Windows.

Pokud máte MacBook, připojení k TV je podobné jako u notebooků s Windows. Ať už notebook od Applu připojíte kabelem, anebo přes WiFi, klikněte na „Nabídku Apple“ (logo jablka) a následně přejděte na „Nastavení systému“ a „Monitory“. Následně vyberte název své televize (pokud je jich dostupných víc) a nastavte podobně jako ve Windows, jestli má být promítaná obrazovka duplikát nebo rozšíření.

Kalibrace se obvykle udělá automaticky po připojení televize k notebooku, ale všechny parametry si můžete nastavit i sami podle svých preferencí. Kromě jasu, kontrastu nebo barev taky HDR nebo různé technologie synchronizace – záleží na typu televize. 

Jak propojit notebook a televizi bezdrátově

Říkáte si, jak propojit notebook s TV bezdrátově? Bezdrátové připojení – přes WiFi, Bluetooth apod. – se hodí spíše pro jednorázové promítání. Využijete ho především při přenosu obrazu svého notebooku do chytré televize, na které si tímto způsobem můžete pustit film nebo ukázat známým fotky z dovolené. Pro hraní her nebo plnohodnotnou práci není bezdrátové připojení vhodné, protože může docházet ke zpožďování přenosu obrazu a zvuku a k jejich asynchronii.

Propojení notebooku s TV přes WiFi je možné například přes oblíbený Chromecast, což je řešení od společnosti Google. Ideální je, když má vaše chytrá televize Chromecast integrovaný z výroby, takže nemusíte nic dokupovat. V opačném případě budete potřebovat zařízení, které se vkládá do HDMI konektoru televize a funguje jako přijímač. Je důležité zmínit, že samotné připojení do HDMI portu nestačí, ještě vyžaduje dodatečné napájení z adaptéru přes micro USB. Pak stačí v prohlížeči Google Chrome kliknout na liště na „tři tečky“, následně na „Odeslat…“ a sdílet svou obrazovku s televizí. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chromecast je velmi příjemnou alternativou propojování zařízení kabely.

Jak na propojení MacBooku s televizí přes WiFi? AirPlay je zrcadlení displeje a odesílání multimédií do televize ze zařízení Apple, čili z Macbooků, ale také z iPadů a iPhonů. Situace je podobná jako u Chromecastu – buď má vaše televize funkci AirPlay integrovanou (takové televize mají ve specifikacích uvedeno AirPlay nebo AirPlay 2) nebo si musíte pořídit multimediální centrum s názvem Apple TV. O ní už jste určitě slyšeli. 

Také řešení od Apple připojíte do HDMI konektoru televize, zapojíte do zásuvky a propojíte s internetem (přes ethernetový kabel s koncovkou RJ-45 nebo přes WiFi). Po zapojení všech kabelů se přihlásíte pod svým Apple účtem a jste připravení sdílet jakýkoliv obsah ze svého Macbooku (nebo jiného Apple zařízení) do televize. Vždy hledejte ikonku obrazovky s šipkou nebo nápis „AirPlay“, ať už jste v internetovém prohlížeči Safari, na ploše, nebo v multimediálním přehrávači.

Propojení MacBooku s televizí přes WiFi (přes AirPlay) je vhodné například na promítání fotek nebo prezentací, protože je zde mírné zpoždění. Pokud chcete takto fungovat nastálo, doporučujeme propojení MacBooku s televizí přes kabel HDMI s příadnou redukcí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Systém AirPlay poskytuje jednoduchý a rychlý způsob jak propojit počítač a televizi.

Miracast patří k vůbec nejstarším bezdrátovým rozhraním, jak připojit notebook k televizi (zrcadlení obrazovky), a přisuzovala se mu zářná budoucnost. Nicméně v současné době je na ústupu. Jeho předností je přímá podpora operačního systému Android, z čehož vyplývá, že bez notebooku, respektive aplikací, které podporují Android (z dílny Googlu) Miracast bohužel nevyužijete. Navíc se řada uživatelů shoduje, že Miracast při přenášení přenosu není příliš spolehlivý.

Pokud máte televizor s podporou Miracast, připojte jej bezdrátově ke své domácí síti. Následně na svém zařízení otevřete aplikaci (program) pro zrcadlení displeje a stejnou aplikaci spusťte také na televizoru. Samozřejmě si ji musíte nejprve stáhnout z obchodu Google Play a nainstalovat. Celým procesem by vás měly provést pokyny od vývojářů konkrétní aplikace.

Nyní už víte také to, jak na propojení notebooku s TV přes WiFi. Pojďme si říct ještě něco o umístění televize, pokud ji budete používat jako monitor k notebooku.

Umístění televize

V úvodu jsme zmínili dvě možnosti – buď přijdete s notebookem k televizi v obýváku, nebo ji budete chtít využívat jako monitor (což ale nedoporučujeme). Ze studií odborníků vyplývá, že člověk by měl sedět tak daleko od televize, jako je 2,5násobek její úhlopříčky. Co to znamená? Že od 40″ televize byste měli sedět cca 2,5 m, od 48″ televize 2,75 m a od 55″ televize dokonce 3,2 metru. To vylučuje umístění televize na pracovní stůl, ale samozřejmě záleží na vás, co je vám příjemné.

Je možné, že při sezení blízko příliš velké televize vás budou bolet nejen oči, ale i za krkem z neustálého otáčení hlavy – obraz se vám nevejde do přirozeného zorného pole. Pro srovnání… Monitory jsou zpravidla menší, nemají takový jas a jejich obraz je z malé vzdálenosti pro oči příjemnější. Mnohem důležitější než velikost je u nich správná výška obrazovky a váš posed.

Teď už máte dostatek informací, jak propojit notebook s televizí a čeká vás ta zábavnější část – vybrat si správný kabel, Chromecast, Apple TV, nebo dokonce novou chytrou televizi. Přejeme vám šťastnou ruku!

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (2)

Dotaz k připojení HDMI kabelu

Dobrý den,
chtěl jsem se Vás zeptat,
Když mám propojený notebook s tv pomoci HDMI kabelu a notebook zavřu tak se vypne obraz a mě by zajímalo jestli jde, když zavřu notebook tak aby se pořád přehrával obraz? Děkuji

@jirás: Dobrý den,
Zkuste zmáčknout "Win + P" a dát tam "Jenom obrazovka počítače". Mělo by fungovat.Děkuji
Anna

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru