Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Jak to tedy bude se zpětnou kompatibilitou na PlayStation 5?

Jak to tedy bude se zpětnou kompatibilitou na PlayStation 5?

Události
PlayStation 5_1205230759
PlayStation 5
11 975 Kč 14 490 Kč
PlayStation 5 Digital Edition_882927588
PlayStation 5 Digital Edition
9 744 Kč 11 790 Kč
PlayStation 5 + FIFA 23_1629600922
PlayStation 5 + FIFA 23
14 455 Kč 17 490 Kč
PlayStation 5 Digital Edition + FIFA 23_1391459850
PlayStation 5 Digital Edition + FIFA 23
11 149 Kč 13 490 Kč
PlayStation 5 + God of War Ragnarök_874488082
PlayStation 5 + God of War Ragnarök
14 455 Kč 17 490 Kč
autor: Adam Plechatý

Zatímco drtivá většina her z předchozí generace by měla na PlayStation 5 fungovat, se zpětnou kompatibilitou ze starších systémů počínaje PS3 a konče PS1 nelze čekat zázraky. Jak to tedy všechno bude? Povíme vám.

Přestože Sony nikdy netvrdila, že jejich nová konzole dokáže zpětně přehrát celý herní katalog 25leté éry PlayStation, spousta fandů o tom byla až doteď skálopevně přesvědčena. Důvodem je japonský patent, který se v červenci objevil na Twitteru.

Jeho součástí je schéma s trojicí konzolí PlayStation a jakýsi emulátor založený na cloudové technologii, pomocí něhož by se hry z těchto přístrojů streamovaly přímo na naše obrazovky. Konkrétní detaily chyběly, nicméně i tak se spousta z nás začala těšit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Schéma z patentu, který měl Sony umožnit emulovat hry z PS1, PS2 a PS3 na nové konzoli pomocí cloudové technologie.

Špatné zprávy pro staromilce

Bohužel, to se dnes ukazuje jako zbožné přání. Podle FAQ stránky herního vydavatele Ubisoft se bude kompatibilita vztahovat pouze na hry z předchozí generace, tedy PlayStation 4. Stránka je v tuto chvíli nedostupná, respektive upravená tak, aby Sony nelezla do zelí, nicméně internet byl rychlejší...

Na stránce bylo uvedeno, že kompatibilita se vztahuje pouze na podporované tituly z PlayStation 4, nikoli však na konzole předchozích generací. Tak to vidíte.

Jak to tedy bude?

Podle Hideaki Nishina ze Sony si na nové konzoli zahrajeme většinu z více jak 4 tisíc titulů z právě dosluhující generace, přičemž tyto hry na novém hardware poběží na vyšších snímkových frekvencích a potenciálně i v ostřejším rozlišení. Sony podle Nishina již otestovala stovky PS4 her a bude v tom pokračovat až do vydání PlayStation 5.

Oproti tomu Microsoft již potvrdil, že Xbox Series X bude zpětně kompatibilní s většinou her z Xbox One, Xbox 360 a dokonce v některých případech i s prapůvodním Xboxem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Zpět k modrému týmu. PlayStation 5 se dočkáme podle posledních zpráv v listopadu a to hned ve dvou podobách - dražší s diskovou mechanikou a levnější digitální verzí bez možnosti přehrávat fyzické disky. Na oznámení konečné ceny si nicméně ještě počkáme.

Druhou závažnou otázkou je dostupnost konzole. Na vině je pochopitelně celá situace kolem pandemie koronaviru (kdybyste to náhodou nevěděli) a předchozí komplikace s dostupností potřebných kusů křemíku potřebných k výrobě konzole. Sony v současnosti rozjelo první kolo předobjednávek PlayStation 5, nicméně šanci si zakoupit nový přístroj nedostane každý.

Vše bude nejspíš záviset na vašich předchozích vazbách se značkou PlayStation, jedním z políček k vyplnění je vaše PSN ID. Detaily však nikdo nezná a skoro to vypadá, jako bychom měli dělat celosvětový konkurz na to, kdo si PS5 zaslouží víc...

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru