Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Máte PlayStation 5 u televize nastojato? Hráči se děsí nejhoršího, odborníci uklidňují

Máte PlayStation 5 u televize nastojato? Hráči se děsí nejhoršího, odborníci uklidňují

Události
PlayStation 5 + God of War Ragnarök_874488082
PlayStation 5 + God of War Ragnarök
Produkt není určen k prodeji.
PlayStation 5 + Horizon Forbidden West_1942268894
PlayStation 5 + Horizon Forbidden West
11 536 Kč 13 959 Kč
Sony PS5 Bezdrátový ovladač DualSense Grey Camo_2049021106
Sony PS5 Bezdrátový ovladač DualSense Grey Camo
Produkt není určen k prodeji.
PlayStation VR2_589956236
PlayStation VR2
Produkt není určen k prodeji.

Diskuzní fóra i sociální sítě zaplavily v posledních týdnech příspěvky hráčů, kteří řeší, jak správně postavit – nebo naopak položit – svoji konzoli PlayStation 5. Obávají se přitom o životnost svého herního miláčka.

Prakticky ihned po oznámení designu konzole se herní komunita rozdělila na dva nesmiřitelné tábory. Jedněm se vzhled líbí a považují jej bez nadsázky za umělecké dílo, druhým připomíná spíše nějaký mimozemský objekt. Pokud patříte mezi ty, kteří si PlayStation 5 pořídili, patrně jste už řešili otázku, zda konzoli umístit k televizoru ve vertikální či horizontální poloze. Sony totiž umožňuje obě varianty.

Jeden článek rozdmýchal diskuzi

I když by si většina lidí pravděpodobně řekla, že je to úplně jedno, internet teď bez nadsázky řeší, jak je to vlastně s ohledem na životnost konzole správně. Stačilo k tomu jen to, aby server Wololo sepsal zkraje ledna článek o tom, že „zabíjíte“ svůj vlastní PlayStation 5, když jej máte v režimu nastojato.

Server Wololo původně vycházel z tohoto videa o opravě PlayStationu 5

Redaktor tohoto článku se přitom odkazuje na hardwarové experty, kteří s tímto zjištěním přišli. Konkrétně na servisy, které u rozbitých konzolí identifikovali „kritickou konstrukční chybu“. Patrně nejhlasitěji se do Sony kvůli tomu navážel konzolový technik TheCod3r.

Problém údajně spočívá v tom, že chladicí systém využívá na čipu s CPU i GPU tekutý kov, který ve vertikálním postavení snadněji vyteče. Stačí, aby se poškodilo těsnění a kov vytekl. Zmiňovaný článek se začal internetem šířit jako lavina. Je to vcelku pochopitelné, hráči se o své herní miláčky báli.

Proti článku se nakonec ohradil i konzolový technik TheCod3r

Jak je to tedy správně?

Následně se však ukázalo, že tvrzení technika vystupujícího pod přezdívkou TheCod3r je tak trochu vytržené z kontextu. Co na tom, že se server Wololo nakonec omluvil a hned na úvod článku přidal opravu, zpráva si žila na internetu již vlastním životem. Proti článku se totiž ohradil i zmiňovaný konzolový technik TheCod3r.

Na internetu se ale skutečně objevují názory, že vertikální položení konzole není vhodné a že by lidé měli konzoli raději používat naležato – tedy v horizontální poloze. Co mají hráči tedy dělat? Mohou používat svůj PlayStation 5, jak chtějí. Žádného poškození se přitom obávat nemusí. Pokud by šlo o plošný problém, Sony by už hráče dávno informovalo, aby zamezilo poškození již prodaných kusů.

Koneckonců na letošním veletrhu CES se zástupci japonského herního gigantu pochlubili, že prodali již více než 30 milionů PlayStationů 5. A zaznamenaných modelů s problémovým chlazením jsou pouze jednotky. Také my v redakci používáme PS5 od jeho uvedení na trh ve vertikální poloze, často jej navíc stěhujeme kvůli testům televizí a další elektroniky, i po dvou letech ale funguje bezchybně.

Představení PlayStationu 5

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Ps5

Ps5 mám naležato řekl bych že je to i bezpečnější.Jan

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru