Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
MinisGEEKstvo varuje: Teplo může zabíjet

MinisGEEKstvo varuje: Teplo může zabíjet

Produktové tipy

Chrání váš počítač i vaše zdraví. Proč jsou chladiče pod notebooky super a jak se v nich vyznat?

Lepší jeden chladič než deset doktorů

Bolesti krku a zad, zánět šlach, syndrom karpálního tunelu. Nic z toho nezní hezky a s lecčím už možná máte zkušenosti. Jak asi tušíte, za vším může stát práce u počítače a s ním spojený RSI syndrom (Repetition Strain Injury, tedy zraňování se nepatrnými, leč dlouhodobě opakovanými pohyby). I u stolního počítače můžete snadno zvolit nevhodné příslušenství, nejnebezpečnější ze všeho jsou ovšem notebooky. Nedostatečně vysoké umístění obrazovky nebo nevhodný zdvih klávesnice jsou u nich téměř nevyhnutelnou záležitostí a mají mamutí vliv na postupný ergonomický rozklad vašeho těla.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chladič pod notebook upraví zdvih klávesnice a polohu obrazovky tak, aby byly ergonomicky přijatelnější. Pokud chcete pro svoje zdraví udělat maximum, pořiďte si i externí klávesnici a myš, případně monitor. Nejjednodušší a nejmobilnější variatnou je však právě chladič.

Pošlete zatížení k ledu

Představte si, že sedíte v sauně o teplotě 80°C. Najednou vám někdo řekne, ať uděláte dvacet kliků a potom spočítáte kvadratickou rovnici. Určitě se vám úkony nebudou vykonávat nejlíp. A stejně se cítí váš počítač. Saunu si zařídí sám, jeho činnost je neoddělitelně sloučená s emisí tepla. Pokud teplo není dostatečně efektivně odvedeno - k čemuž může docházet nejsnáze v domácím prostředí, kdy notebook pokládáte na měkké materiály, které ochlazování zabraňují - nadělá neplechu. Razantně snižuje výkon, poškozuje paměť i procesor. Výbuchu se bát nemusíte - ale zkrácení životnosti zařízení ano.

 

Je jich spousta...

Chladičů je přehršel. Na co se při výběru zaměřit? Mimo design a použité materiály jsou rozhodující tyto dva parametry:

Typ chlazení

  • Aktivní - Teplo odvádějí pomocí větráčků. Pokud chcete notebook opravdu chladit, sáhněte po tomto druhu.
  • Pasivní -  Notebook ochlazují svým materiálem a zdvihem, který napomáhá cirkulaci vzduchu. Jsou lehčí a levnější než aktivní podložky.

Velikost větráčku

Obecně platí, že čím větší větráček, tím menší hluk. Za "střední" velikost větráčku považujeme 120mm.

 << Chci se zajistit proti přepálení součástek a zánětům šlach >>

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru