Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Na čištění zubů chytře. S mobilem v ruce Návody

Na čištění zubů chytře. S mobilem v ruce

autor: Karel Dvořák
Chytré v dnešní době rozhodně nejsou pouze telefony, ale například i kartáčky. Připojit se totiž dají klidně i ke smartphonu. K čemu je to dobré v praxi si ukážeme v řádcích níže.

Většina chytrých kartáčků vypadá na první pohled jako obyčejné elektrické modely. Mají výměnné hlavice a podlouhlé tělo, které je vyrobeno z plastu. Na těle zařízení zpravidla můžete nalézt také přepínací tlačítko, kterým se upravují jednotlivé režimy. Samozřejmostí je odolnost vůči vodě IPX7, o vnitřní elektroniku se tak nemusíte obávat.

Ve srovnání s obyčejnými elektrickými kartáčky se ty chytré liší především vnitřními součástkami. V útrobách chytrého kartáčku se totiž ukrývá další elektronika určená k propojení se smartphonem. Zpravidla jde o bezdrátový modul Bluetooth, který zajišťuje přenášení všech dat mezi kartáčkem a mobilním telefonem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

S chytrými kartáčky je možné dosáhnout zářivě bílého úsměvu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samozřejmostí je u většiny kartáčků dobíjecí základna…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…či zvýšená odolnost vůči vodě

 

Trenér správného čištění

Obslužná aplikace v chytrém telefonu zpravidla dokáže automaticky stahovat data z kartáčku. Jedinou podmínkou je, aby byl ve vzdálenosti alespoň deseti metrů, což by v běžné domácnosti neměl být žádný problém. V přehledných grafech pak můžete sledovat, jak dlouho, kvalitně a často si zuby čistíte.

Program se zpravidla snaží uživatele motivovat k tomu, aby si zuby čistili co možná nejlépe. Měří tedy čas čištění, rovnoměrnost čištění a to, jakou měrou jsou při čištění pokrývány jednotlivé zuby. Za všechny tyto činnosti pak dává uživateli bodové hodnocení, které je pak možné snadno sdílet klidně i na sociálních sítích. Zároveň je možné sledovat přehledné statistiky o tom, jakých výkonů uživatel dosáhl během dne, týdnu nebo měsíce. Vše se zobrazuje v přehledných grafech.

Nemusí se to na první pohled zdát, ale například u dětí má podobné „závodění“ skutečný psychologický efekt. A s kartáčkem se pak snaží čistit zuby skutečně správně. Aby věděli, jak na to, obsahuje aplikace i přehledný návod správného čištění, kde jsou v angličtině přehledně a srozumitelně popsány jednotlivé fáze čištění a nutnost pravidelného dodržování.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka obslužné aplikace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka obslužné aplikace

 

Režimy čištění a další užitečné vychytávky

K dispozici jsou zpravidla různé režimy čištění, nejčastěji bývají tři. Standardní režim čištění má splnit každodenní potřeby čištění. Jemný režim pečlivě chrání dásně při čištění zubů. V obslužné aplikaci si pak uživatelé mohou zpravidla přizpůsobit svůj vlastní režim čištění. Nastavit je možné například extra čištěné po dobu 30 sekund, které je určeno pro bělejší zuby.

Rozdílné jsou u elektrických kartáčků také výměnné hlavice. Některé se otáčí, jiné zase mají štětiny přidělané napevno a zuby čistí pomocí vibrací. Právě druhé zmiňované modely se hodí i pro jedince, kteří mají citlivé zuby a dásně. Vhodné je u takových kartáčků sledovat počet vibrací za minutu, což zásadně ovlivňuje kvalitu čistění. Ty nejlepší kartáčky zvládnou více než 30 000 vibrací za minutu.

Vhodné je u chytrých kartáčků – a pochopitelně také u těch obyčejných, elektrických – sledovat také další vlastnosti a funkce. Velmi praktické je například to, pokud obslužná aplikace za uživatele hlídá frekvenci pravidelné výměny hlavice. Vhod může přijít také barevné odlišení kartáčků, abyste si je doma mezi sebou poznali. Podceňovat se nevyplácí výdrž baterie – i ty základní modely nicméně nabídnou výdrž alespoň 15 dní, chytré kartáčky s delší výdrží se hodí i na cesty.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na cesty se hodí modely s cestovním pouzdrem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výměnné hlavice mají různou tvrdost

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na hlavici elektrického kartáčku

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru