Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Nový Xbox už není tajemstvím Události
Xbox Series X
Xbox Series X
Neznámá cena

Nový Xbox už není tajemstvím

autor: Petr Kirs
Velké překvapení si společnost Microsoft připravila na letošní slavnostní udílení herních cen Game Awards. Po hromadě trailerů totiž byla odhalena dlouho očekávaná konzole Xbox Series X, která se na pultech objeví až příští rok.

Alespoň v rychlosti zmiňme, že vítězem herních „Oskarů“ je Sekiro: Shadows Die Twice. Zazářil nicméně také český titul Beat Saber, který byl oceněn jako nejlepší hra pro virtuální realitu. Všechna tato oznámení ale úplně zastínila společnost Microsoft se svou novou televizní konzolí.

Jmenuje se Xbox Series X a proti předchůdci se dramaticky proměnil. Zapomeňte na placatý design, díky kterému byste tento výkonný herní stroj mohli schovat někam pod televizor. Skříň nového Xka má tvar věže, či chcete-li nějakého mrakodrapu. Sluší se nicméně podotknout, že konzoli bude možné postavit vertikálně i horizontálně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nový Xbox Series X

 

Hry ve 4K a 120 fps

Zástupci amerického softwarového gigantu také prozradili, že novinka bude čtyřikrát výkonnější než Xbox One X. Ten je přitom v současnosti považován za nejvýkonnější televizní konzoli na trhu. Výkon by měl být dostatečný i na to, aby všechny hry běžely v rozlišení 4K, a to při 60 fps. Některé tituly nicméně budou fungovat také při snímkování 120 fps a dokonce i v rozlišení 8K.

Tak vysoký výkon má být zásluhou především nové platformy od AMD, která má nabídnout i hardwarovou akceleraci ray tracingu. Připomeňme, že ray tracing je zatím v plenkách a nabízí jej pouze vybrané grafické karty. Ty pak zvládají realističtější vykreslování grafiky ve hrách, karty dovolují vypočítat přesné stíny odrazy a lomy světla podle konkrétních materiálů a samotné scény.

Konkrétní parametry však výrobce drží zatím pod pokličkou. Počítá se nicméně s tím, že nový Xbox bude používat výpočetní architekturu od AMD Zen 2 a grafické čipy Navi. V konzoli se budou nacházet i GDDR6 paměti a SSD, které bude suplovat virtuální RAM.

Upoutávka na nový Xbox Series X

 

Vylepšený ovladač

Vylepšení se dočkal také bezdrátový ovladač. Na gamepadu byl upraven křížový ovladač v levé části po vzoru prémiového modelu Xbox Elite Series 2 a přibylo také tlačítko Share. To by mělo v praxi sloužit pro snadnější vytváření screenshotů a pochopitelně také nahrávání videí, které budou hráči následně moci rovnou odeslat na nějakou video službu.  

Bez zajímavosti není také to, že Xbox Series X půjde do prodeje s celou řadou exkluzivních titulů. Jedním z velkých lákadel má být Senua’s Saga: Hellblade II od studia Ninja Theory. Na tuto hru i na samotnou televizní konzoli si však počkáme ještě téměř rok, na pultech obchodů se totiž má objevit příští rok před Vánocemi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aktuálně nabízený Xbox One X

Názory ostatních Geeků (1)

Kamil-Rudolf KAM

Pardon Xboxáci

Kamil-Rudolf 30. 12. 2019 1:43

Pardon ale Xbox series X je jen drahý přetvářený 💩

Máš něco na srdci?

nahoru