Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
OLED aneb Letem televizním světem

OLED aneb Letem televizním světem

Produktové tipy

Vyznáte se v trendech, týkajících se obrazovek televizí? Představíme novinku OLED a pro lepší orientaci vysvětlíme i to, jaký je rozdíl mezi OLED a QLED, které je díky jejich názvu jednoduché zaměnit.

Obrazovky s technologií LCD dominovaly trhu s TV přijímači po dobu několika posledních let. Nyní jim ale vyrostla zásadní konkurence v technologii OLED, která přináší podobně jako technologie plazmových televizí aktivní displeje, kde není zapotřebí žádné dodatečné podsvícení, protože zdrojem světla jsou samotné obrazové body. OLED technologie tak přináší celou řadu neoddiskutovatelných výhod včetně dokonale černé barvy, která bývá jedním z nejslabších míst LCD technologie. Zajímavé je, že vývoj a výroba OLED panelů jsou natolik náročné, že společnost LG je momentálně jediným jejich výrobcem na světě. Vytrvalost vývojářů byla odměněna například letos na veletrhu CES, kde byl model LG W7 oceněn jako nejlepší z nejlepších, takže má na svém kontě již více než čtyřicet titulů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

A jaký je tedy rozdíl mezi OLED a QLED panelem? Zatímco OLED technologie nevyužívá podsvícení, protože světlo generují jednotlivé body, jak už jsme zmiňovali, QLED vychází z klasického principu LCD podsvíceného LED diodami. Rozdíl oproti běžným LEDkám ale tkví v technologii Quantum Dot, díky které také vznikl název QLED TV. QLED tedy technicky vzato není žádná revoluční technologie, ale spíše označení inovace starých známých LCD televizí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

LG OLED TV v roce 2017 pochopitelně přináší celou řadu novinek a vylepšení. Primárně se jedná o obrazovku s rozlišením Ultra HD/4K, kde došlo k dramatickému nárůstu maximálního jasu, čímž obrazovky OLED dosáhly jednoho ze svých cílů, a vyrovnaly se výkonu nejlepších LCD modelů. V rámci barevného rozsahu je situace podobná díky panelu s 10 bitovým zpracováním obrazu, který je schopen zobrazit celkem 1 073 000 000 barevných odstínů. K tomu připočtěte vynikající pozorovací úhly, které zajišťují, že televizi můžete sledovat doslova odkudkoliv.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vysoký dynamický rozsah, čili HDR (High Dynamic Range), je bezesporu jednou z nejslibnějších novinek s ohledem na kvalitu sledovaného obrazu. Díky technologii HDR dnes můžete na domácích přijímačích vidět detaily obrazu, které zůstávaly dosud zcela mimo zobrazovací možnosti. Jemné detaily ve tmavých či světlých scénách jsou najednou jasné a zřetelné.

Další zásadní inovací je nově implementovaná technologie zvuku Dolby Atmos, kterou můžete znát z prémiových kinosálů. Na rozdíl od klasického prostorového zvuku je Dolby Atmos schopen reprodukovat jednotlivé zvuky a korektně je umístit ne pouze ve 2D, ale ve 3D prostoru. Vnímáte tak i zvuky nad vámi a pod vámi, takže výsledný dojem ze sledovaného obsahu je opět o kousek blíž dokonalosti.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pro úplnost dodejme, že všechny modely z roku 2017 jsou vybaveny operačním systémem webOS 3.5. Jednou z novinek je podpora 360° VR videa a fotografií. Díky tomu již není potřeba v dnešní době tolik oblíbené panoramatické záznamy ukazovat přátelům jen na počítači, stačí pohodlně zapnout televizi. Jednodušší a rychlejší je i přístup k oblíbeným aplikacím – pod jednotlivá numerická tlačítka je možné nastavit vašich 9 nejoblíbenějších. Televizi můžete ovládat také hlasově, případně díky svému mobilnímu telefonu. Ten s ní propojíte jak pomocí WiFi, tak Bluetooth. Stačí jen stáhnout aplikaci LG TV Plus, která je dostupná jak pro Android, tak iOS.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

A jak je to s životností OLED panelů? Poslední dobou kolují různé zvěsti o problematické modré barvě, krátké životnosti a podobně, které se zakládají na pokusech a potížích vývoje OLED panelů různých značek. Jaké jsou tedy ty dnešní? Pro běžnou údržbu panelu a jeho zachování v dokonalé kondici je nutné dodržet následující podmínku – po vypnutí televize je nutné nechat TV provést takzvaný regenerační proces, trvající celkem 8 minut. Při tomto procesu se OLED obrazovka vyčistí a organickým pixelům se dostane potřebné údržby. Pokud se budete o svou televizi tímto způsobem starat, bude se životnost OLED panelu pohybovat kolem 30 000 hodin (abychom vás ušetřili matematických výpočtů, prozradíme, že to znamená, že při užívání 8 hodin denně vydrží panel 10 let).

<< Omrknout OLED TV nabídku >>

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (3)

Clanek

O rozdilu mezi OLED a QLED jste napsali presne jednu vetu a (ne)vysvetlili jste rozdil tim ze obsahuje technologii quantum dot. to jsme se toho tedy dozvedeli

Drahé a složité na výrobu??

Kde autor přišel na tuto "informaci"... Protože oledy jsou několikanásobně jednodušší výroba (struktura stavby LCD vs OLED panelů) a také mnohonásobně levnější na výrobu než LCD panely. Jsou zatím drahé ze 4 důvodů:
1)"prémiové zboží"
2) absence masové výroby
3) výrobci mimojiné potřebují dostatečně vycucat lcd technologii aby se zaplatil její vývoj, výrobní haly a s tím související náklady - Oled přišel z ekonomického hlediska moc "brzy"...
4) spotřebitel který vyměnil nedávno skleněnku za placatější věc a mu to stačí, rozdíl pro člověka není tak velký mezi LCD a OLED jako byl mezi CRT a LCD... a ten vývoj LCD také kamsi pokročil za tu dobu... ale už mi to přijde trochu jako ladění parní lokomotivy - (trochu podobné jako maganet vs ssd)Těch 10 bitů to je zajímavé, je to klasické 8+2FRC dopočet? nebo nativně!? či jiná finta... takové základní informace by tedy v článku být mohly...

@gertas: OLED panely jsou zatím drahé proto, že výrobní proces má vysokou zmetkovost, v současnosti je velkým úspěchem, že LG má "yield" 65%, ale i to znamená, že za každé dva vyrobené panely budete mít jeden další, který musíte vyhodit. Spekulace o kartelu držící ceny uměle vysoko jsou podle mého názoru pouze spekulacemi. Zájem především o OLED monitory je obrovský, a kdyby je někdo dokázal nabídnout řekněme za polovinu současné ceny, tak na jejich prodeji velmi zbohatne. Ve snížení cenové bariéry však bohužel zatím skutečně brání technologické limity - dalším je nerovnoměrné stárnutí subpixelů jednotlivých barev (modrá stárne nejrychleji), což v praxi znamená retenci statických prvků obrazu a pokles kvality s časem.10 bitové adresování barevného prostoru je žádoucí, protože OLED displeje mají mnohem větší barevný gamut. Zároveň je důležité, aby aplikace věděly že pracují s rozšířeným gamutem, jinak se budou jevit syté základní barvy jako "přepálené" (klasický problém starých OLED telefonů).

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru