Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Pojďte s námi na procházku herními periferiemi aneb Vybíráme myš

Pojďte s námi na procházku herními periferiemi aneb Vybíráme myš

Produktové tipy

Ne, nebudeme hovořit o okrajových žánrech počítačových her ani tajných zákoutích herních map, ale o výběru zařízení, která nám herní zážitek mohou znásobit, nebo také pokazit – herní myši, klávesnice a sluchátka. Představíme si jejich důležité prvky, vlastnosti a rozdíly mezi jednotlivými typy i technologiemi, abychom vám usnadnili výběr – ať už začínáte, nebo se jen poohlížíte po nové výbavě.

Herní myši jsou zvláštní druh

Herní myši se provedením a technologiemi značně odlišují od kancelářských, a pokud hrajete náročnější hry než Solitaire, dává smysl si pořídit myš herní – kvůli komfortu a možnostem ovládání, a především kvůli výkonu. Vašemu výkonu ve hrách.

Okolo herních myší koluje řada mýtů – že optická je přesnější než laserová, vyšší rozlišení je vždy lepší, akcelerace je špatná, bezdrátová má větší zpoždění než kabelová a tak dále. Jak si ukážeme na následujících řádcích, není všechno tak černobílé.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

černobílá není rozhodně ani tato podsvícená myš SteelSeries Rival 600

Laser, nebo optika?

O technologii snímání se u herních myší vedou vzrušené debaty. Na výběr máme mezi tzv. optickými a laserovými. Už toto rozlišování je mírně zavádějící, protože obě technologie využívají světlo k osvětlení povrchu, který v obou případech snímá fotografický senzor. Na základě vyhodnocení řádově tisíců snímků za sekundu pak procesor detekuje pohyb.

Rozdíl spočívá v osvětlení – laserovou diodou, nebo infračervenou či červenou LED diodou. Laser má odlišnou vlnovou délku a proniká do struktury materiálu, zatímco běžné světlo osvětluje pouze povrch. Rozdíl se projeví v chování na různých typech podložek a při různých rychlostech pohybu.

Laserová technologie funguje výborně na tvrdých podložkách, zatímco měkké mají povrch s hlubší strukturou, kde senzor snímá zbytečně mnoho informací. To vede k tzv. chybě rozlišení v závislosti na rychlosti (lidově zvané akcelerace). Zda tímto neduhem myš trpí, nejlépe vyzkoušíte tak, že ji bleskově posunete po podložce a pomalým tahem vrátíte zpět. Kurzor by měl na obrazovce doputovat do stejného bodu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vyberte si optickou herní myš

Případně laserovou herní myš

A co takhle podložku pod myš?

Je vyšší rozlišení lepší?

Ano i ne. Rozlišení vyjadřuje vztah mezi pohybem ruky a vzdáleností, jakou kurzor urazí na obrazovce. Jinými slovy, tento údaj (v jednotkách DPI) vyjadřuje, o kolik obrazových bodů se přemístí kurzor při posunu myši o jeden palec. Při vysokém rozlišení potřebujete kratší pohyb ruky k delšímu pohybu na obrazovce, což znamená, že můžete provádět manévry rychleji. Naopak tam, kde potřebujete vysokou přesnost nastavení kurzoru, není vysoké rozlišení výhodné.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Herní myši mívají určitý rozsah rozlišení, řádově od stovek do tisíců DPI, a každý uživatel si může hodnotu nastavit podle svého. Většině hráčů vyhovuje zhruba 800 až 3000 DPI a tréninkem se samozřejmě lze dostat na hodnoty vyšší. Maxima dnešní techniky dosahují až 16 000 DPI. To znamená, že u špičkového herního monitoru s rozlišením UWQHD 3840 x 1600 bodů stačí k pohybu kurzorem od kraje ke kraji na celou šířku pohnout myší o pouhých 0,6 cm.

Nenechte se tedy unést omračujícími čísly a rozlišení myši volte spíše podle svých schopností, nároků na ovládání vašich oblíbených her a parametrů monitoru.

Lehké myši

Myši s nastavitelnou hmotností

 

Kolik tlačítek vlastně potřebujete (a dokážete zvládnout)?

Podobně jako u jiných parametrů má mnoho lidí i u počtu tlačítek sklon spojovat vyšší číslo s lepším výrobkem. Jenže dvacetitlačítková myš nemusí být nutně lepší – nebo vhodnější – pro daný účel než třítlačítková. Optimální počet tlačítek totiž závisí na typu hry, kterou hrajete. Bez výjimky však platí, že každé dodatečné tlačítko představuje další kompromis na úkor ergonomie.

Lze říci, že pro online hry mnoha hráčů (MMO, MMORPG) je vhodnější větší počet tlačítek, aby bylo možné myší ovládat maximum funkcí a úkonů. Naopak u akčních stříleček je obecně lepší myš lehká a minimalistická. A pokud hrajete hry různých žánrů, nejspíš se nespletete s myší o 5 až 12 tlačítkách.

Herní myši se však liší nejen počtem, ale i možnostmi tlačítek. Možnost konfigurace ve smyslu přiřazení funkcí je dnes samozřejmostí, ale některé modely umožňují i nastavení více různých profilů pro různé hry nebo různé hráče. Zcela jinou úroveň konfigurovatelnosti představuje možnost poskládat tlačítka na bočním panelu pro ovládání palcem dle libosti.

V neposlední řadě hraje roli i možnost výměny tlačítek uživatelem a, především kvůli životnosti spínačů, která může dosahovat 5 milionů, ale také 50 milionů stisků v případě opravdu značkových kousků.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omrknout všechny herní myši

S drátem, nebo bez drátu?

Uživatelé se často domnívají, že bezdrátové myši jsou z hlediska hraní her podřadné oproti kabelovým, a to kvůli delší době odezvy. Dlouhou dobu to skutečně platilo – bezdrátové připojení je ze své podstaty obecně pomalejší než kabelové.

Situace se však mění a díky pokrokům ve vývoji bezdrátových technologií se dnes někteří výrobci chlubí u špičkových modelů odezvou 1 ms – tedy na úrovni připojení USB kabelem. Zatímco 5 ms už může představovat znatelný rozdíl, je možné, že v praxi od sebe nerozeznáte odezvu 1 ms a 2 ms. Pozor je potřeba dát na to, že výrobci někdy uvádějí odezvu u bezdrátových myší při připojení USB kabelem.

Zvážit je nutné i další faktory. U bezdrátové myši nepřekáží kabel, zato je obvykle těžší kvůli baterii (která se navíc může vybít, a je nutno ji vyměnit nebo připojit myš kabelem). Bezdrátové myši také zpravidla mívají vyšší cenovku než srovnatelné kabelové modely.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vyberte si bezdrátovou myš

Vyberte si USB myš

Při výběru myši hrají samozřejmě roli i další parametry a vlastnosti, od podsvícení nebo úpravy hmotnosti pomocí výměnných zaváží přes možnost obouručního použití až po design a sympatie ke značce. Výše uvedené však lze považovat za základní parametry, které hrají při výběru nejdůležitější roli.

V příštím díle našeho herního miniseriálu se budeme věnovat herním klávesnicím.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru