Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Spánkové fáze jako nezapomenutelná vzpomínka. Otec je proměnil v umělecké dílo Události
Sleepace Sleep Dot mini snímač kvality spánku  + O2 TV s balíčky HBO a Sport Pack na 2 měsíce (max. 1x na objednávku)
Sleepace Sleep Dot mini snímač kvality spánku
660 Kč 799 Kč
Nokia sleep sensor - pás pro sledování spánku  + O2 TV s balíčky HBO a Sport Pack na 2 měsíce (max. 1x na objednávku)
Nokia sleep sensor - pás pro sledování spánku
Produkt není určen k prodeji.
Sleepace RestOn monitor spánku  + O2 TV s balíčky HBO a Sport Pack na 2 měsíce (max. 1x na objednávku)
Sleepace RestOn monitor spánku
Produkt není určen k prodeji.

Spánkové fáze jako nezapomenutelná vzpomínka. Otec je proměnil v umělecké dílo

autor: Stanislav Holý
Díky chytré elektronice se dá v dnešní době monitorovat kde co, samozřejmě i spánek. A právě na spánkovou aktivitu své malé ratolesti se zaměřil technický nadšenec Seung Lee, který analytická data nakonec proměnil v umělecké dílo – v ručně vyšívanou deku.

Seung Lee shromažďoval data o spánku svého dítěte jeden celý rok, prakticky od té doby, co se narodil. Používal k tomu aplikaci Baby Connect. To není zas tak neobvyklé, jak by se mohlo na první pohled zdát – u malých dětí starostlivější rodiče běžně monitorů spánek či například dech, aby minimalizovali riziko jakýchkoliv zdravotních komplikací.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nadšenec monitoroval spánek svého syna po celý rok.

 

To, co se však rozhodl s nasbíranými daty udělat, už tak obvyklé není. Informace o spánkových fázích totiž pomocí javascriptového nástroje převedl na pletací vzor. A umělecké dílo, které je zároveň krásnou památkou a vypráví příběh dítěte i jeho rodičů, bylo na světě. Z nasbíraných dat vznikla unikátní dečka, na níž jsou vyobrazeny všechny dny jeho syna.

Deka je velká zhruba 1 x 1,2 metru a obsahuje 185 000 stehů, každý řádek přitom představuje jeden den – první řádek je tedy den narození, poslední pak obsahuje aktivitu během prvních narozenin. Sluší se také podotknout, že jeden steh odpovídá šesti minutám stráveným vzhůru (šedý vzor), nebo během spánku (modrý vzor). Přikrývka se tedy dá bez nadsázky číst zleva doprava tak, jak šel každý den dítěte.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá unikátní deka se vzorem spánkových fází.

 

Monitorovat spánek se vyplatí

I když se to nemusí na první pohled zdát, monitorovat spánek se rozhodně vyplatí – koneckonců jde o jednu z nejdůležitějších částí dne. Pokud nebudeme správně a dostatečně spát, jen těžko budeme zvládat úspěšně náročné dny. Právě proto se vyplatí mát spánek pod absolutní kontrolou, s čímž pomohou chytří pomocníci.

Monitorovat spánek v dnešní době dovedou fitness náramky či chytré hodinky. Jejich měření však nemusí být vždy nejpřesnější, což platí především pro levnější modely, a pokud potřebuje zrovna nabíjet baterii, o měření můžete v noci přijít úplně. Právě proto se vyplatí mít sofistikovanější řešení, díky kterému budeme mít váš spánek pod kontrolou. Řeč je o speciálních monitorech spánku.

V praxi jde o speciální pásy nebo malé senzory, které se jednoduše umístí pod prostěradlo, matraci nebo polštář. O vše ostatní se již zařízení postará automaticky. V první řadě monitorují tyto chytří pomocníci spánkové cykly – rozeznávají stavy bdění, NREM a REM spánku.

Doba trvání a četnost NREM a REM fází nám umožňuje popsat vlastní spánek. Tzv. hypnogram nám umožní určit, do jaké míry byl náš organizmus během noci schopný regenerace. Všechna data jsou pak odesílána do spárovaného chytrého telefonu, kde se zobrazují v přehledných grafech. Některé aplikace vám dokonce doporučí, jak svůj spánek zlepšit.

Více se o monitorech spánku dozvíte v našem speciálu o chytré domácnosti.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Některé modely jsou velmi kompaktní

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jiné zase zabírají celou šíři postele

Názory ostatních Geeků (1)

avatar

Fáze spánku

milos.kepka 10. 5. 2020 8:00

s

Máš něco na srdci?

nahoru