Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Stranger Things míří do čtvrté sezóny. Na co se můžeme těšit?

Stranger Things míří do čtvrté sezóny. Na co se můžeme těšit?

Události
Zápisník Stranger Things - Season 1 VHS_1493884247
Zápisník Stranger Things - Season 1 VHS
Produkt není určen k prodeji.
Rohožka Stranger Things - Enter The Upside Down_579966871
Rohožka Stranger Things - Enter The Upside Down
Produkt není určen k prodeji.
Figurka Funko POP! Stranger Things - Dustin at Camp_165830863
Figurka Funko POP! Stranger Things - Dustin at Camp
Produkt není určen k prodeji.
autor: Ondřej Koch

Populární seriál, který diváky uhranul osmdesátkovou estetikou i poutavým příběhem, roste spolu s publikem. A nebude to mít jednoduché.

Natáčení čtvrté sezóny (stejně jako řadu jiných seriálů a televizních show) poznamenala dva roky trvající pandemie, a tak bylo čekání na další dobrodružství s Demogorgony a spol. o něco delší než obvykle. Pro seriál, který stojí a padá na partě teenagerů chodících na střední školu, to samozřejmě přináší výzvu navíc. Caleb McLaughlin alias Lucas Sinclair nedávno jako první z hlavních protagonistů oslavil dvacáté narozeniny, ostatní ho brzy budou následovat.

Šest týdnů do premiéry

Netflix v únoru oficiálně potvrdil, že pátá sezóna bude pro seriál poslední. Bratři Dufferové tím získali tvůrčí jistotu v podobě přesně vymezeného času pro zakončení celé dějové linky, a to jak v našem světě, tak v tajuplné dimenzi Vzhůru nohama.

Čtvrtá sezóna se po vzoru velkých hitů jako Papírový dům objeví na streamovací platformě Netflix ve dvou částech. První polovina dílů vyjde 27. května 2022, druhá přesně o pět týdnů později v první červencový den. Netflix nás již od loňského léta postupně bombarduje trailery, které odhalují další a další skutečnosti a podněcují naši fantazii. Zatím největší studnicí je poslední trailer, který navíc pro portál IGN exkluzivně rozebrali showrunneři Ross a Matt Dufferovi. Ještě předtím, než si prozradíme, co nás čeká a nemine, varujeme před obligátními spoilery ze závěru třetí sezóny odvysílané v roce 2019.

Děj se mimo jiné přesune i do sluncem zalité Kalifornie, kde Eleven začíná chodit do školy

Kolem světa za 80 minut

Největší změnou oproti předchozím sezónám je to, že se děj z fiktivního městečka Hawkins v americkém státě Indiana přesune do dalších lokací. Tou první je slunná Kalifornie, do které se Eleven postrádající své nadpřirozené schopnosti a rodina Byersových uchýlili s vidinou klidného dospívání a žádných dalších pohřbů, kterých by se museli účastnit. Tou druhou je děsivý pracovní tábor kdesi v ruské pustině (natáčený v Litvě), ve kterém jsme v rámci překvapivého potitulkového cliffhangeru spatřili zajatého šerifa Hoppera. Uvidíme ale samozřejmě i starý známý Hawkins, i když se zdejší děj přesune zejména do tajemného domu s ještě tajemnějšími hodinami, jejichž spatření prý nevěstí vůbec nic dobrého.

Trailery naznačují, že i přes počáteční odloučení se nakonec parta postupně shledá, a to u příležitosti jarních prázdnin. Lze očekávat, že mezi její plnohodnotné členy se zařadí prostořeká Erica Sinclairová (mladší sestra Lucase) a také Stevova kolegyně Robin. Jisté je i to, že po smrti Billyho Hargrova dostaneme zcela nového záporka. Tím je antropomorfní monstrum Vecna, které se zatím v trailerech profiluje jako tvůrce či dost možná rovnou samozvaný šéf světa Vzhůru nohama. Stejně jako Demogorgon pochází z lore RPG světa Dungeons & Dragons, vizáží však připomíná Freddyho Kruegera či Pinheada z univerza Hellraiser.

V nejsložitější situaci se rozhodně nachází policista Jim Hopper

„Tato sezóna se blíží Hře o trůny v tom, jak je roztříštěná do mnoha lokací,“ popisují Dufferovi. Velký prostor zejména ze začátku série dostane zrzavá Max, která do Stranger Things přišla až ve druhé řadě. A jedna ze scén v traileru naznačuje, že to možná bude právě ona, kdo partě pomůže v dalším boji svými nadpřirozenými schopnostmi. „V Hawkinsu se děje tolik prapodivných věcí, že jeho obyvatelé začínají přemýšlet o tom, jestli město není prokleté. Je jasné, že ne všichni tuhle sezónu přežijí. Svět Vzhůru nohama začíná prorůstat do toho našeho, ne doslova, ale spíše psychologicky,“ dodávají Dufferovi.

Budeme se bát

Novinkou, ke které se dlouho a postupně schylovalo, je větší žánrový příklon k hororu. „Naše děti chodí na střední školu, a tak se zdálo velmi přirozené, aby byly součástí hororového filmu,“ vysvětlují Dufferovi. Mezi nové hrozby pro skupinu teenagerů patří létající Demonetopýři podporující vampýrskou goth estetiku čtvrté sezóny. A dočkáme se i minimálně jedné hlavní postavy, která do aktuální řady vstupuje jako nováček. Eddie je velký fanoušek metalu a nerd zaměřující se na Dungeons & Dragons. Je pravděpodobné, že to bude právě on, kdo otevře další cestu do dimenze, ve které nic není na svém místě. A tvůrci slibují i to, že uvidíme mladou Eleven ve flashbaccích směřujících až před začátek první sezóny a dozvíme se více o osudu ostatních čísel z laboratoře. Navážeme tak na gigantický úkrok stranou v podobě velmi diskutované epizody The Lost Sister.

Flashbacky nás vezmou zpět do historie laboratoře ve městečku Hawkins

Speciální zmínku od autorů seriálu si vysloužil Barrie Gower, oceňovaný makeup artista a tvůrce prostetik. Jeho kariéra je lemovaná úspěchy v podobě skřetů ve světě Harryho Pottera, Nočního krále ze Hry o trůny či veškerých radiačních popálenin v minisérii Černobyl od HBO. Byl to právě on, kdo pracoval na vizáži nového záporáka, který na rozdíl od předchozích sezón nepochází převážně z dílny CGI umělců. „Chtěli jsme, aby mohli naši herci reagovat na place na bezprostřední hrozbu, interagovat s novým záporným hrdinou. V minulých sezónách se museli při natáčení bát nafukovacího míče, a nebylo to ono,“ dodávají se smíchem bratři Dufferovi.

Skalní fanoušky jistě potěší i příslib, že žádná z devíti epizod nadcházející čtvrté série nebude mít pod hodinu čistého času. I to je změna oproti dřívějšku, kdy například některé z dílů v první sezóně netrvaly déle než půl hodiny. Je to zároveň pokračování trendu, který byl znatelný již v dřívějšku, kdy má každá epizoda poměrně složitě vystavěnou dramaturgickou strukturu a svou délkou se přibližuje k celovečernímu filmu.

Jak se měli naši hrdinové

A na závěr ještě nabízíme krátké ohlédnutí za tím, co dělali herci, které seriál Stranger Things proslavil po celém světě, poslední tři roky. Podrobný rozbor by pravděpodobně vydal na samostatný článek, nicméně je zajímavé sledovat, jestli a jak se mladí a talentovaní herci poperou se svým stigmatem „hvězdy jedné show“. Například trio protagonistů filmové série o kouzelnické škole v Bradavicích s ním ostatně bojuje dodnes.

Finn Wolfhard (Mike) si střihnul hlavní roli v dramatu The Turning či novém díle Krotitelů duchů.  Caleb Ronald McLaughlin (Lucas) si zahrál ve sportovním dramatu High Flying Bird a svou baskeťáckou roli si co nevidět v nové sezóně Stranger Things zopakuje. Gaten Matarazzo (Dustin) má svou vlastní internetovou show, jako dabér se objevil ve druhých Angry Birds. Noah Schnapp (Will) se zaskvěl v komedii Hubieho Halloween, najdeme ho ale i v druhoválečném dramatu Čekání na Aňu. Sadie Sink (Max) se krátce přesunula do minisérie Ulice strachu, která se svou stylizací nápadně podobá právě Stanger Things. David Gilmour (Hopper) byl u restartu legendární série o sympatickém sériovém vrahu Dexterovi a Joe Keery (Steve) se kromě komediálních skečů Smrt roku 2020 & 2021 objevil i v geekovském nebi s názvem Free Guy.

A konečně hvězda největší, Millie Bobby Brown (Eleven). Ta zazářila jako mladá sestra slavného detektiva, Enola Holmesová, ve stejnojmenném detektivním příběhu od Netflixu, a hned dvakrát se objevila ve filmech o Godzille. Od roku 2018 je také ambasadorkou organizace UNICEF a účastní se celé řady charitativních akcí. Zároveň se poměrně ostře mediálně vymezila vůči objektivizaci a sexualizaci své osoby v době, kdy jí ještě nebylo 18. Kdo Stranger Things zná, dobře ví, že kolem vztahů mladistvých protagonistů našlapuje velmi opatrně, zatímco explicitní násilí a hromada mrtvol je tak nějak v pořádku. Od seriálu, který duchovně navazuje na Spielbergovy sci-fi klasiky, asi neočekáváme druhou Euforii, nicméně vzhledem k věku hlavních hrdinů bude možná právě pomalé kroužení kolem intimity ve čtvrté a páté sezóně působit až mírně směšně.

V každém případě se těšíme na 27. května 2022, kdy se prvních pět dílů čtvrté sezóny fenoménu Stranger Things objeví v nabídce streamovací platformy Netflix.

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru