Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Studio Epic Games s žalobou nepochodilo. Soud se přiklonil na stranu Applu

Studio Epic Games s žalobou nepochodilo. Soud se přiklonil na stranu Applu

Události
Figurka Funko POP! Fortnite - Zoye_1550681445
Figurka Funko POP! Fortnite - Zoye
Produkt není určen k prodeji.
Klíčenka Fortnite - Tricera Ops_402873767
Klíčenka Fortnite - Tricera Ops
Produkt není určen k prodeji.
Sběratelské karty Fortnite - booster (Series 1)_2102337308
Sběratelské karty Fortnite - booster (Series 1)
Produkt není určen k prodeji.
autor: Stanislav Holý

Již od minulého měsíce zuří válka mezi technologickými giganty Apple a Google a herním vydavatelstvím Epic Games. Spor, který začal kvůli slavnému titulu Fortnite, vygradoval až do soudní síně. Misky vah spravedlnosti se však přiklonily na stranu Applu.

Pokud vás celá kauza, která hýbe internetem i samotnými herními fandy, náhodou minula, dovolíme si malou rekapitulaci. Studio Epic Games se v polovině srpna odhodlalo k velmi troufalému kroku. Bez jakéhokoliv upozornění se snažilo obejít nastavená pravidla v Google Play a App Storu, prostřednictvím kterých si lidé mohou stahovat právě zmiňovaný Fortnite.

V tomto populárním titulu byla hráčům nabídnuta jiná platební metoda, díky které mohli nakoupit virtuální mince, battle pass, oblečky i další výbavu o 20 % levněji. Tvůrci tak chtěli podle vlastního vyjádření protestovat proti nastaveným pravidlům, kdy si Apple i Google účtuje provizi několik desítek procent ze všech uskutečněných nákupů.

Studio Epic Games natočilo k celému sporu dokonce i propagační video

 

Apple couvnout nemusí

Odezva obou společnostní na sebe nenechala dlouho čekat. Google i Apple zakročily nekompromisně a Fortnite stáhly. Studio Epic Games na celou kauzu reagovalo podáním žaloby na Google i Apple. V případě druhé zmiňované společnosti již soud rozhodl, přiklonil se na stranu podniku s logem nakousnutého jablka.

Podle verdiktu je totiž zřejmé, že studio Epic Games zcela záměrně porušilo smlouvou daná pravidla. Apple tak nemusí vracet Fortnite do svého obchodu. Soud ale zároveň zakázal Applu odstřihnout Epic Games od App Storu. Obával se totiž toho, že by to zkomplikovalo dostupnost všech her běžících na Unreal Enginu, údajně jde až o 10 % her v App Storu.

Vedení Applu ale na to vyzrálo šalamounsky. Zrušilo pouze ten vývojářský účet, který měl na starosti Fortnite. Tím nijak nerozporoval verdikt soudu, ale pěkně pošťouchl Epic Games. „Jsme zklamáni, že jsme museli po několikaleté spolupráci ukončit účet Epic Games v App Store. Soud doporučil, aby Epic Games dodržovala nastavená pravidla, což však studio odmítlo. Doufáme, že budeme moci s Epic Games opět brzy spolupracovat,“ stojí v oficiálním vyjádření Applu.

Google zatím hraje v celém sporu se svým obchodem Play druhé housle. Je to ale dáno tím, že na Android jde Fortnite relativně snadno nainstalovat i jinou cestou, v případě platformy iOS už to ale tak jednoduché není, pokud tedy na iPhonech a iPadech není proveden jailbreak. Majitelé jablečných zařízení se tak nyní musí obejít bez populární hry. A to v době, kdy byla vydána nová sezóna.

Trailer k nejnovější sezóně ve Fortnitu

 

Kdo je v právu?

Epic Games může v tomto příběhu působit jako Robin Hood, který dal hráčům levnější platby. Sluší se ale připomenout, že jen v loňském roce si studio vydělalo především díky Fortnitu 4,2 miliardy dolarů, což je v meziročním srovnání o pětinu více. Čistý zisk před zdaněním tvořil 730 milionů dolarů. Předpokládá se, že v roce prolomí zisky hranici pěti miliard dolarů.

Provize ve výši 15 až 30 % není rozhodně malá, ale Epic Games nouzí rozhodně také netrpí. Apple a Google navíc získané peníze používá nejen na rozvoj vlastních obchodů, ale také obou mobilních platforem.

Názory ostatních Geeků (2)

avatar

:)

wojnar2 7. 9. 2020 15:16

Epic 👈 https://media.giphy.com/media/holej0e9EgHgmvEVv4/giphy.gif

HuhuMan HUH

Apple a Google navíc získané peníze používá...

HuhuMan 9. 9. 2020 9:15

Za čtvrtletí společnost Apple vygenerovala tržby ve výši 59,7 miliardy dolarů, což představuje 10,9% růst ve srovnání s Q3 2019.Jako vyvojar nepozoruju, ze by pouzivani techto penez vedlo ke zkvalitneni apple a google play obchodu.. spise naopak. Kdepak je napriklad Apple Game Centre.. kdepak jsou Google Play multiplayer services?Epic navic svuj zisk taky pouziva... krom rozdavani her zdarma na svem obchode napriklad k vyvoji UE.. ktere taky dava zdarma k dispozici.. z prodeje her v tonto enginu ma mene zisku nez samotny apple ci google... neb provize si berou z trzby.. ale az po te.. co si A a G vezmou svych 30%

Máš něco na srdci?

nahoru