Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Toto jsou ty nejdůležitější české hry za posledních 25 let!

Toto jsou ty nejdůležitější české hry za posledních 25 let!

Události
GEEK látková nákupní taška, malá přírodní_1562387364
GEEK látková nákupní taška, malá přírodní
83 Kč 100 Kč
Tričko Pařím líp než vařím, pánské S_1507660238
Tričko Pařím líp než vařím, pánské S
Produkt není určen k prodeji.
Mafia: Definitive Edition (PS4)_2102162936
Mafia: Definitive Edition (PS4)
Produkt není určen k prodeji.

Prohlédněte si unikátní přehled české herní scény za uplynulé čtvrtstoletí, který jsme připravili u příležitosti oslav 25 let CZC.

Pamatujete, jak šel čas s českými hrami? U jakých pecek jsme trávili svůj čas na přelomu milénia a která studia se právem zapsala do zlatého fondu českého herního průmyslu? CZC slaví 25 let od vzniku a my vzpomínáme na legendární české hry. Vy si u toho navíc můžete pořídit celou řadu skvělých produktů, a to jak jinak než s tematickou 25% slevou.

Sestavit tenhle žebříček byla pořádná fuška. Sami uvidíte, že některé roky byla úroda slabší a jindy naopak vyšlo třeba pět titulů, které dnes považujeme za naprostou klasiku. Začátku žebříčku jednoznačně dominují české hry na PC, postupně se ale čím dál častěji ozývají i konzole a mobilní hry.

Pro každý rok jsme vybrali jednu českou hru roku podle CZC, k tomu ale přidáváme i čestné zmínky dalších důležitých titulů z daného ročníku. Nažhavte svoje retro mašiny, zopakujte si preventivně všechny hlášky z Mafia 1, a jdeme na to! O tom, že se v diskuzi pod článkem strhne pořádná mela, nemůže být už teď pochyb.

Nejlepší české hry: 1998 až 2023

1998: Polda, aneb s poctivostí nejdřív pojdeš

Začínáme pořádně zostra se svérázným policistou Pankrácem v podání Luďka Soboty. Polda je unikátní v tom, že jde o první českou hru, na které se podílely velké české herecké osobnosti jako Jiří Lábus nebo Petr Nárožný. Na konci tisíciletí jsme byli adventurní velmoc – svědčí o tom i konkurenční Posel bohů a Horké léto. S láskou vzpomínáme také na krokovací dungeon Brány Skeldalu a slovenský Spellcross

1999: Hidden & Dangerous

Debut brněnského studia Illusion Softworks pod vedením Petra Vochozky udělal pořádnou díru do světa a ukázal, že Češi druhou světovou a vojenské hry obecně umí. V roce 1999 se na internetu objevila také úplně první verze freewarové legendy Czech Soccer Manager, vyšla dvě úspěšná adventurní pokračování: Polda 2 a Horké léto 2, a také novinky Dreamland Ve stínu havrana

2000: Pohádka o Mrazíkovi, Ivanovi a Nastěnce

Zatímco jsme slavili novou číslovku na začátku letopočtu, čeští vývojáři si dopřáli tak trochu útlumový rok. Dospělácká Pohádka o Mrazíkovi, Ivanovi a Nastěnce od Centauri Production značí blížící se konec éry adventur. Za zmínku stojí fantasy letecký simulátor Flying Heroes i první ročník soutěže Becherovka Game, která se stane v příštích letech líhní talentovaných tvůrců. Výhercem se stala adventura Zázračný lék, a ano, i tentokrát vyšlo další Pankrácovo dobrodružství – Polda 3. Pod pokličkou už se ale kutily velké věci.

2001: Operace Flashpoint

Hra roku 2001 je naprosto zřejmá. Realistická taktická střílečka Operace Flashpoint od Bohemia Interactive položila základ pro to, co „Bohemka“ dělá dodnes. Ovšem čestnou zmínku si zaslouží i Original War Vladimíra Chvátila. Mnoho odborníků tvrdí, že kdyby „OWAR“ nevydali kluci z ALTAR Interactive, ale třeba Westwood Studios, stala by se hra celosvětovou legendou. A pamatujete na Worms Realtime? Tuhle českou freeware variantu slavné série jsme pařili jako o život. 

2002: Mafia: The City of Lost Heaven

Tommy Angelo, Paulie, Sam a Don Salieri, který posílá svoje nemilosrdné pozdravy. Tyhle postavy z původní Mafie se staly nesmrtelnými a město Lost Heaven s nimi. Zapomínat ale nesmíme ani na to, že už v roce 2002 vyšla první náklaďáková hra od SCS Software, o kterých ještě hodně uslyšíme – Hard Truck: 18 Wheels of Steel. A taky Bulánci. Kdo se vleče, neuteče! Příznivci dungeonů dostali nášup s adventurními a RPG prvky jménem Brány Skeldalu 2.

2003: Vietcong

Brněnské studio Pterodon Jarka Koláře dokázalo majstrštyk a stvořilo další českou legendu. Hlášky z Vietcongu nám všem utkvěly v paměti, stejně jako nelítostné prostředí, kvůli kterému tvůrci vyrazili na studijní výlet do Vietnamu. V roce 2003 vychází také Hidden & Dangerous 2, taktická hra UFO: Aftermath navazující na slavnou sérii XCOM, detektivka Posel smrti a Jakub Dvorský zakončuje své studium na UMPRUM diplomovou prací, kterou dnes známe jako první díl série Samorost.  

2004: Bloodline

Vybrat českou hru roku 2004 byl oříšek a tenhle titul tak získává jednooký mezi slepými – horor Bloodline od Zima Software. Vyšel také arkádový letecký simulátor Wings of War, side-scrolling střílečka Jets'n'Guns nebo skvělý prequelový datadisk Vietcong: Fist Alpha. Pamatujete na tu krásnou dobu, kdy se to ještě jmenovalo datadisk, a ne DLC?

2005: Cold War

Dramatická akce z prostředí studené války je naší hrou roku 2005, jinak ale šlo bezesporu o sezónu zasvěcenou pokračováním. Tím je jak UFO: Aftershock, řadící se mezi nejlepší české strategické hry, tak i další želízka v ohni v podání Vietcong 2, Polda 5 nebo Samorost 2. Vyšla také oblíbená freewarová FPS Řež s kultovním punkovým soundtrackem a stealth akce Chameleon běžící na enginu první Mafie.

2006: ArmA: Armed Assault

Tak trochu se chce říct: ArmA, a kdo dál?! V Bohemia Interactive sice o licenci na Flashpoint přišli, poradili si s tím ale po svém a založili novou realistickou sérii, ze které žijí dodnes. Hráli jsme také „jihoamerického Maxe Paynea“ jménem El Matador nebo plošinovku Gumboy: Crazy Adventures. A vůbec poprvé v historii vyšla česká hra na motivy původního filmu – Ro(c)k Podvraťáků. Nebyl to ale žádný banger.  

2007: Fish Fillets 2

Agenti Max Flounder a Tina Guppyová inspirovaní seriálem Akta X se vrátili, a s nimi další nálož neskutečných hádanek a laskavého humoru ve Fish Fillets 2. SCS změnili dopravní prostředek a vydali Bus Driver, Mindware Studios střílečku Painkiller: Overdose a ALTAR Games skvělé hodnocené UFO: Afterlight.

2008: Euro Truck Simulator

Pražské studio SCS software vydalo v roce 2008 Euro Truck Simulator a položilo tak základ pro značku, která jej živí dodnes. Vzhledem k absenci silnější konkurence – za zmínku stojí snad jen plošinovka Gumboy Tournament a detektivka Memento Mori – se původní ETS stává naší hrou roku 2008.

2009: Machinarium

Nelítostný souboj na život a na smrt mezi ArmA II a Machinarium nakonec o fous vyhrál druhý jmenovaný titul. Jeho fenomenální komerční úspěch (přes 4 miliony prodaných kusů) totiž zabezpečil studio Amanita Design, které stále tvoří skvělé artové hry, které jsou tak české, jak jen mohou být. Vyšla také FPS Alpha Prime a středověká detektivka Inquisitor

2010: Mafia II

Dlouho očekávané pokračování české gangsterky představilo nového hrdinu, kterým se stal Vito Scaletta, i nádherné město Empire Bay. Vyšel také masivní datadisk Operation Arrowhead pro ArmA II a dodatečného obsahu se ještě v tomtéž roce dočkala i Mafia 2. Dodnes ale hlodají u mnohých hráčů pochybnosti, zda mise obsažené třeba v Joe’s Adventures původně neměly být součástí hlavního příběhu. Čestnou zmínku zaslouží PacIn: Nermessova pomsta of studia FiolaSoft nebo adventura Alternativa

2011: Shadowgun

Titul Shadowgun od Madfinger Games se stává vůbec první mobilní hrou v našem přehledu a značí příchod nové éry gamingu. 2K Czech ještě stihli vydat Top Spin 4 a Bohemia Interactive svůj letecký simulátor Take On Helicopters. Na opravdové hity byl ale rok 2011 poměrně chudý.

2012: Euro Truck Simulator 2

Dokážete uvěřit tomu, že od vydání Euro Truck Simulator 2 uplynulo už jedenáct let?! A že datadisky pro tento nejlepší a největší truckerský simulátor vycházejí dodnes? Za zmínku určitě stojí i pokračování úspěšné série Silent Hill: Downpour, které od Konami dostali na starost čeští tvůrci z Vatra Games. Jaromír Plachý pro studio Amanita Design připravil krásnou hříčku Botanicula a v Dead Trigger jsme zabíjeli zombie ostošest. 

2013: ArmA III

Třetímu pokračování realistické FPS ArmA se konečně podařilo prolomit ledy videoherního mainstreamu a mnoho týdnů dominovalo žebříčku nejprodávanějších her. I deset let po vydání hru stále hraje okolo 20 tisíc lidí denně. V roce 2013 vyšla i Arma Tactics, první díl dětské série Mimpi, pokračování Dead Trigger 2 a sci-fi střílečka Dead Effect

2014: Pussy Walk

Následující rok byl na velké české hry poměrně chudý, a tak jsme se nakonec rozhodli vybrat titul, který měl největší přesah. Freewarová hříčka Pussy Walk od Lubora Tůmy & agentury SYMBIO Digital, alias „nejvěrnější simulace chůze Miloše Zemana“, přilákala asi 600 000 hráčů, zaujala celostátní média a ukázala, že hry mohou plnit i funkci společenské kritiky. Vyšel také Polda 6, datadisky Karts a Helicopters pro ArmA III, brněnská pobočka GIANTS Software se začala podílet na vývoji série Farming Simulator a prolézali jsme kobky v The Keep

2015: Rememoried

Vladimír Kudělka se svým artovým experimentem Rememoried sice zaujal akademiky, na PC se ale hra prodávala mizerně. Nakonec se však nechal přemluvit k portu na konzole, kde se prodalo přes 50 000 kusů. Vyšla i nezávislá cyberpunková hra Dex, která vybrala peníze na Kickstarteru, nebo plošinovka Blackhole s hlasy známých YouTuberů. A uchvátila nás krásná „limbovka“ Toby: The Secret Mine od Lukáše Navrátila.

2016: Samorost 3

Ze studia Amanita Design se stala světově respektovaná značka, od které všichni očekávají nádherné hry, a přesně to se povedlo s třetím pokračováním point-and-click adventury Samorost. V českém rybníčku ale bylo v roce 2016 pořádně rušno: Vyšel American Truck Simulator, americké studio Hangar 13 s přispěním 2K Czech dokončilo Mafia III a zapomenout nesmíme ani na Chameleon Run od „domestikovaného“ Slováka Jána Ilavského, který tvoří v Praze a se svou hrou získal ocenění Apple Design Award. Survival jsme si užili v The Solus Project a sci-fi atmosféru v Dark Train

2017: Attentat 1942

Rok 2017 značí další zajímavý trend – se studiem Charles Games se u nás totiž začíná prosazovat do povědomí hráčů i médií tzv. serious gaming. Skvělá „výuková“ hra Attentat 1942 navazující na předchozí projekt Československo 39-89 je naší hrou roku. Připomínáme i Take on Mars od Bohemia Interactive nebo mobilní WarFriends, kde se role vydavatele ujala firma Electronic Arts.

2018: Kingdom Come: Deliverance

Pokud byl předchozí rok na skvělé české hry silný, musíme 2018 označit za asi nejnadupanější rok v historii našeho herního průmyslu. Kromě debutu Warhorse Studios vyšla i fenomenálně úspěšná česko-slovenská hra Beat Saber pro virtuální realitu, z režimu early access se do verze 1.0 přehoupl zombie survival DayZ i strategie Mashinky Jana Zeleného. Na světlo světa se vyloupla i realistická budovatelská a manažerská hra Project Hospital, 4X jménem Aggressors: Ancient Rome nebo další autorský počin Jaromíra Plachého s názvem Chuchel.

2019: Space Engineers

Fenomén sandboxových her s tzv. emergentní hratelností, kdy jednotlivé herní situace nevznikají na designérských prknech, ale až na monitorech hráčů, se promítl i do české tvorby ve Space Engineers od Keen Software House nebo Ylands od Bohemia Interactive. Vyšel také Vigor, indie paráda Feudal Alloy, svérázná hříčka Pilgrims od Amanity nebo vzdělávací Hravouka

2020: Factorio

O české hře Factorio se hodně mluvilo už od roku 2016, kdy se na Steam dostala v rámci poměrně dlouhého předběžného přístupu. V roce 2020 z něj oficiálně vystoupila a vzhledem k neuvěřitelným prodejním číslům nemůže být o hře roku pochyb. Čestnou zmínku si zaslouží i Creaks od Radima Jurdy, hororová adventura Someday You'll Return (nedávno vyšla v povedené reedici pro konzole) a samozřejmě i remake Mafia: Definitive Edition, jakkoliv se ze značky Mafia bohužel česká stopa postupně vytrácí. Zaujala i orwellovská dystopie v Ministry of Broadcast.

2021: Nebuchadnezzar

Budování Babylonské říše ve stylu legendární hry Pharaoh v titulu Nebuchadnezzar opravdu zabodovalo. A co dál? Máme tu další rok a další úspěšnou a zajímavou hru od studia Amanita Design – Happy Game. Zmínku si zaslouží i bezdomovecký simulátor Hobo: Tough Life, umělecká plošinovka ArtFormer: Ancient Stories a výuková Svoboda 1945: Liberation.

2022: 1428: Shadows over Silesia

Hrou roku 2022 je one-man-show RPG Petra Kubíčka Shadows over Silesia, ovšem souboj to byl velmi těsný. I po pětadvaceti letech, které tu s vámi CZC je, zůstává relevantní i policista Pankrác, který se loni představil v pokračování Polda 7. Vyšla také krásná puzzle adventura FixFox, soulsovka The Last Oricru, adaptace deskoherní legendy Krycí jména nebo další Kudělkova „hra“ Afterglitch. A ještě jeden zajímavý trend, o kterém se málo mluví: Česko se stává velmocí v kategorii audioher pro nevidomé, o čemž svědčí třeba To the Dragon Cave a Šachová hra.

2023: Co přinese rok šestadvacátý?

Narozeninový dort jsme sice v CZC s chutí rozkrojili, na vyhlášení naší hry roku však zbývá ještě spousta času. Adeptů je přitom opravdu hodně. Bude to právě vycházející akce Crime Boss: Rockay City? Nebo puzzle střílečka Matcho? Černými koni letošního závodu jsou i plošinovka Bzzzt, kvízová audiohra The Brave Brain, adventura Life of Delta, RPG Lost In The Void a konečně také bláznivá hra Last Holiday o dospívání v malebné severočeské vesničce v roce 2000.

Nezapomeňte, že u příležitosti oslav 25 let e-shopu CZC pro vás máme připravené skvělé slevy i zajímavou soutěž. A pokud jsme snad na nějakou hru zapomněli nebo s výběrem nějaké české hry roku podle CZC nesouzníte, určitě nám dejte vědět do komentářů. Rádi uslyšíme i další nejslavnější hlášky z českých her, které vám navždy utkvěly v paměti.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

A co Imperiums: Greek Wars?

Vydáno v roce 2020.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru