Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
WiFi 6 je tady. Jaké novinky přináší? Události
ASUS RT-AX92U, AX6100, Tri-Band Gigabit Aimesh Router  + ASUS Cerberus iCafe (v ceně 1399 Kč)
ASUS RT-AX92U, AX6100, Tri-Band Gigabit Aimesh Router
5 123 Kč 6 199 Kč
NETGEAR Nighthawk AX8  + 2x Vstupenka do CineStar (v ceně 199 Kč) zdarma k Netgearu
NETGEAR Nighthawk AX8
8 098 Kč 9 799 Kč 7 760 Kč 9 389 Kč

WiFi 6 je tady. Jaké novinky přináší?

autor: Petr Kirs
Nová generace bezdrátových sítí je tady, WiFi Alliance začala tento týden oficiálně certifikovat první zařízení, která přináší jejich podporu. Novinka nese pořadové číslo šest a bude zpětně kompatibilní se staršími verzemi.

WiFi 6 bude běžet v pásmech 2,4 a 5 GHz. Sluší se nicméně podotknout, že největší přínos bude mít nový standard právě ve druhém zmiňovaném pásmu. Frekvence 2,4 GHz totiž již u současných síťových prvků narážela na svůj rychlostní strop, zatímco u 5 GHz slibují výrobci ještě vyšší přenosové rychlosti.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

WiFi 6

 

Dramaticky vyšší rychlost, lepší zabezpečení

A nárůst to má být opravdu dramatický. Podle specifikací aliance má být teoretická přenosová rychlost až 9,6 Gb/s, což je téměř třikrát více než v případě WiFi 5. Tak vysoké rychlosti se podařilo dosáhnout efektivnější modulací 1024-QAM a zvýšením počtu MIMO streamů na osm. Potěší také podpora zabezpečovacího protokolu WPA3.

Standard IEEE 802.11ax, jak je WiFi 6 označována, podporuje navíc modulační schéma OFDMA, které by mělo zajistit zvýšení kapacity sítě. Mimochodem stejné schéma se používá také u LTE a 5G sítí. V praxi to znamená, že přes WiFi 6 bude moci komunikovat více zařízení současně. Novinka navíc již v základu podporuje beamforming, díky čemuž zvládá přesné směřování signálu a slibuje tak lepší pokrytí bezdrátovým signálem.

Přestože oficiálně certifikace začala až tento týden, první zařízení jsou již nějakou dobu v prodeji. V internetovém obchodě CZC.cz naleznete například více než deset routerů s WiFi 6. Novou generaci bezdrátových sítí podporují také některé chytré telefony, například Samsung Galaxy S10, Galaxy Note 10 a nově také iPhone 11, pochopitelně včetně vylepšeného iPhonu 11 Pro.

WiFi 6 routery

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru