Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Xbox dovolí nainstalovat hry ještě dříve, než je koupíte

Xbox dovolí nainstalovat hry ještě dříve, než je koupíte

Události
Xbox Series X, 1TB, černá_1398942047
Xbox Series X, 1TB, černá
11 149 Kč 13 490 Kč
Xbox Series S, 512GB, bílá_447453854
Xbox Series S, 512GB, bílá
5 776 Kč 6 989 Kč
Xbox Series X, 1TB, černá + sluchátka Wired Headset_1726867688
Xbox Series X, 1TB, černá + sluchátka Wired Headset
Produkt není určen k prodeji.
Xbox Series X, 1TB, černá + ovladač Elite Controller_1447932429
Xbox Series X, 1TB, černá + ovladač Elite Controller
Produkt není určen k prodeji.
Xbox Series S, 512GB, bílá + sluchátka Wired Headset_1738992524
Xbox Series S, 512GB, bílá + sluchátka Wired Headset
Produkt není určen k prodeji.
autor: Stanislav Holý

Zajímavou vychytávku si pro hráče připravil Microsoft v nové verzi operačního systému pro Xbox. Televizní konzole jim dovolí nainstalovat jakoukoliv hru ještě dříve, než si ji koupí. V praxi to velmi usnadní život hráčům, kteří prostě neradi čekají.

Na novou vychytávku upozornil jako první redaktor Jerko Cilas, který píše pro server Lords of Gaming. V praxi to podle něj funguje velmi jednoduše. Pokud si například objednáte nějakou hru na fyzickém médiu, nemusíte čekat, až vám disk dorazí. Prostě si daný titul stáhnete do konzole dopředu, hrát pak můžete okamžitě poté, co optické médium vložíte do mechaniky.

Celí natěšení na novou hru pak nemusíte čekat, až se stáhne doplňkový obsah a aktualizace, ale místo toho můžete rovnou hrát. V případě pomalejšího internetového připojení, což je bohužel v české kotlině běžná realita, to může být nedocenitelná vychytávka.

Zajímavé je také to, že operační systém před stažením nijak neověřuje, zda jste hru skutečně zakoupili. Cilas tímto způsobem například stáhl na svou konzoli s beta verzí nového systému titul Assassin's Creed Valhalla. Zahrát si jej ale pochopitelně ještě nemohl, datum vydání je naplánováno až na 10. listopadu.

Ukázka ze hry Assassin's Creed Valhalla

 

Dva nové Xboxy

Tuto zajímavou vychytávku by měly přinést oba nové Xboxy, tedy levný model Series S, ale také výkonná varianta Series X. Konzole Xbox Series S bude mít rychlou SSD jednotku s kapacitou 512 GB. Grafické jádro bude nabízet dostatek výkonu pro 4K upscaling a bude podporovat ray-tracing, tedy věrnější vykreslování stínů, světel a odrazů v jednotlivých hrách. V rozlišení 1440p mimochodem bude možné hrát až při 120 fps.

Tajemstvím nejsou ani technické informace o novém Xku. Poslední verzi One X výkonově překoná až čtyřikrát. V normálu nabídne hry v rozlišení 4K při 60 fps a výjimečně dokáže prodat až 120 fps a 8K. To vše hlavně díky AMD Zen 2 a hardwarově akcelerovanému ray tracingu. Xbox Series X nabídne výkon 12 TFLOPS.

Představení konzole Xbox Series X

 

Jako úložiště poslouží rychlé NVMe SSD s kapacitou 1 TB. Výrobce se navíc zajímavě vypořádal i s případnou rozšiřitelností, Xbox Series X totiž bude využívat speciální pro proprietární 1TB SSD od Seagatu, které se bude připojovat pomocí speciálního konektoru pro zachování co nejvyšší přenosové rychlosti. Případně bude možné disk připojit také prostřednictvím portu USB, podle Microsoftu to však platí jen v případě starší generace her. Ty nové budou vyžadovat již rychlé SSD optimalizované právě pro potřeby Xka.

Nový Xbox Series X bude funkcionalitou na úrovni počítače a stejně překvapivě bude i vypadat. V podstatě jako herní komp. Naštěstí tuto věž můžete překlopit a používat horizontálně i vertikálně. Konzole Xbox Series S bude vyvedena ve sněhově bílé barvě a bude mít kulaté větrací otvory zvýrazněné černou barvou. Evidentně bude opravdu malá, neboť je zhruba dvakrát vyšší než samotný gamepad. Ochuzena však bude o optickou mechaniku.

Předobjednávky obou konzolí již odstartovaly, oficiální prodej začne 10. listopadu.

Představení konzole Xbox Series S

Názory ostatních Geeků (8)

avatar Ověřený GEEK - level 3

Refund?

BERNADIC Ověřený GEEK 28. 9. 2020 10:27

Pokud to usnadní "vracení" rozbitých a nefunčních her, tak jde o opravdu hezký krok, jak hromadě hráčů umožnit neobtěžovat se s refund kolečkem.

avatar Ověřený GEEK - level 3
Khalai Ověřený GEEK 28. 9. 2020 10:59

@BERNADIC: Kde jsou ty doby, kdy každá větší hra měla standardně demoverzi zdarma...

avatar Ověřený GEEK - level 3
BERNADIC Ověřený GEEK 28. 9. 2020 11:10

@Khalai: Stále existují na GOG a Steamu, ikdyž v minimální formě a jen u pár her ;)

m.tauchman M.T
m.tauchman 29. 9. 2020 12:19

@Khalai: Ani by nemusela být speciálně demoverze, stačilo by mít možnost si hru stáhnout a na určitý časový úsek si ji zahrát (limit by třeba byl různý, dle délky a typu hry), načež po uplynutí limitu by ji klient sestřelil a pokračovat by bylo možné až po zakoupení. Nevím, proč tuto možnost nenabízejí, tak těžké by to snad nebylo...jestli se bojí, že by bylo možné časový limit obejít a hru tím lehce "upirátit"? Nicméně tím by zmizela nutnost vytvářet speciálně demo verzi, a šlo by otestovat jakoukoli hru v nabídce klienta.Jinak nejblíže tomu teď mají free víkendy, kdy je možné si třeba dva dny hru zahrát a pak se vypne. Nicméně to je pouze u zrovna vybraných her, ne u všech, které bych chtěl zkusit, zda stojí za koupi. + u některých je problém, že by za ty dva dny byly dohrané :-D

svesmi SVE
svesmi 28. 9. 2020 20:28

@BERNADIC: Tohle neni demo hry, tahle funkce je jen proste preload hry nez si ji zaplatite, je to supr pro lidi co kupuji disk verze, kde zadny preload nikdy nebyl, pro lidi co kupuji digital, nic moc novinka. Takze zadne usnadneni vraceni to nepomuze.

avatar Ověřený GEEK - level 3
BERNADIC Ověřený GEEK 29. 9. 2020 7:28

@svesmi: Teda pokud jde čistě o preload bez nákupu, tak to je fakt docela smutné a zbytečné :D

stepan.boukal STE

Tak co je lepší? PS5 nebo Xbox Series X? :D

stepan.boukal 29. 9. 2020 22:34

Co myslíte?

rumpeak RUM
rumpeak 30. 9. 2020 9:20

@stepan.boukal: Vzhledem k XBOX pasu asi není vůbec o čem uvažovat. Tohle Mircosoft vyhraje podobně jako Spotify převálcovalo fyzické CD nosiče. Navíc teď microsoft skupuje jedno herní studio za druhým. Takže budoucnost je opravdu ala Spotify (kdy s jednou platformou máte přístup k 90% obsahu) a ne ala HBO, Netflix,... (kdy musíte platit nejméně 2 předplatné, abyste měli Hru o Trůny a zároveň Zaklínače). Mirosoft na to jde opravdu chytře. Sony možná zachrání Asie. To je opravdu obrovský trh s velmi specifickým vkusem. Kdyby nebylo Asie, tak by PS6 byl mrtev. Takto se to podle mě rozdělí: Asie - PlayStation, Nintendo; Amerika + Evropa - XBOX. Na PC zatím vládne Steam, ale pokud Microsoft opravdu koupí i Ubisoft a v budoucnu třeba Rock Star, může to Steam, Epic a všichni zabalit. Výhodnost XBOX passu bude tak brutální, že to nikdo jiný nepřežije.

Máš něco na srdci?

nahoru