Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
AplusCase CS-3060 XClio II

AplusCase CS-3060 XClio II

Recenze
AplusCase CS-3060 XClio II_1105819814
AplusCase CS-3060 XClio II
Produkt není určen k prodeji.

Mnoho lidí si koupí „nabušený“ počítač za 40tisíc Kč a uvězní ho do casu za 900 Kč. Co ale investovat a zlepšit tak estetický vzhled počítače, otevřít nové možnosti přetaktovaní a poznat nepoznané?

Vzhled a konstrukce skříně

Černo-stříbrná skříň je tvořena 1mm tlustou ocelí s výjimkou čelního panelu tvořeného umělou hmotou.. Čelnímu panelu dominuje velké kruhové tlačítko pro zapnutí pc, které je ve svém obvodu modře podsvíceno. Pod tlačítkem se nachází pět opět modře podsvícených diod pro indikaci práce s diskem. Na jedné z bočnic je umístěn velký ventilátor o průměru 25 cm chladící tiše a účinně celou sestavu. Pro CD a DVD mechaniky na čelním panelu najdeme čtyři pozice. Dvě z toho jsou osazeny černými předními panely cd/dvd mechanik dovolujícími i instalaci bílých mechanik. Praxe je však bohužel trochu jiná, to si ale povíme v další kapitole.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na první pohled by se mohlo zdát, že case má dvě vnější 3,5" pozice. Zdání ale klame, pozice je pouze jedna, neboť pod další krytkou najdeme dva audio porty (Line-Out a Mic-in), dva USB porty a jeden IEEE 1394 FireWire port. Dalších šest 3,5“ pozic najdeme skrytých uvnitř casu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Po otevření casu ihned uvidíme napevno přichycený koš na pevné disky, který pojme až šest pevných disků. Zkoušel jsem, zda je plech nesoucí základní desku odnímatelný jako v případě Aspire X. Není, ale i tak je prostoru k montáži desky dost. Pevný koš na disky z jedné strany potěší, protože koš drží opravdu pevně a svůj chladič a ztišovač disků jsem mohl dát prakticky do šuplíku, ale zdálo se mi škoda ukládat do šuplíku 700 Kč. Na druhou stranu je hodně ztížená cesta k instalaci předního ventilátoru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Instalace komponent

Je zajímavé, že k instalaci mechanik ani pevných disků nejsou potřeba žádné šroubky. Vše je zajištěno umělohmotnými svorkami, které disk nebo mechaniku uzamknou do pevné polohy. Pokud z nějakých důvodů tyty svorky Váš disk či mechaniku správně neuchytí, je samozřejmě možné použít klasické šroubky dodávané v hojném počtu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Další věcí jsou již zmiňované dva přední panely černých cd/dvd mechanik nacházejících se v 5,25“ pozicích a umožňujících instalaci i jiných než černých mechanik. Podle informací výrobce by se měla mechanika celá zasunout až k onomu panelu a tlačítko pro vysouvání a zasouvání by mělo „dosednout“ až k tlačítku na panelu. V praxi jsem ale zjistil, že do těchto pozic nelze instalovat každou mechaniku – mou postarší NEC ND-2510A se mi nepodařilo do těchto pozic za žádnou cenou zasunout, kamarád tam však svoji Benq DW1670 zasunul zcela bez problému.

Zapojení USB, FireWire a audio headerů do desky nečiní žádný problém, protože na rozdíl od levných EuroCasu jsou všechny „drátky“ svedeny do jednoho headeru.

Co ale zůstalo stejné jako u velké většiny EuroCasu, jsou PCIe/PCI/AGP záslepky, které jsou vylamovací a není možnost je v budoucnu (například při výměně desky) vrátit zpět. Tudíž budete mít ve svém casu neustále vzpomínku třeba na starou tv kartu.

Chlazení

Chlazení v tomto case obstarává 25cm velký ventilátor umístěný na jedné z bočnic. V maximálním módu dosahuje až 650RPM. Regulátor otáček je umístěn v jedné PCIe/PCI/AGP záslepce, takže je bohužel celkem špatně dostupný. Toto se dá, ale vyřešit například zakoupením Primecooleru PC-AFSC3s a regulátor umístit do 5,25“ záslepky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chlazení je velmi účinné a v praxi si to můžeme předvést na této sestavě.

CPU: AMD Athlon 64 3000+ Winchester 1,8Ghz @ 2,21 Ghz – BOX chladič

MB: ASUS A8N5X - nForce4 – referenční chladič na čipsetu

RAM: Corsair DIMM 1024MB DDR 400MHz CL2.5 – 2x 512MB v dualchannel

VGA: GigaByte MAYA GV-NX79T256DP-RH 256MB, PCI-E – chladič Zalman

HDD1: Seagate Barracuda 7200.9 ST3250824A - 250GB - Zalman ZM-2HC2

HDD2: Seagate Barracuda 7200.10 ST3320620A - 320GB

OS a SW: Windows XP Professional – Service Pack2, EVEREST Ultimate Edition 2006

Při sledování teploty jsem se zaměřil na CPU, čipset na desce, pevné disky a grafické jádro.

Jak si XClio II vedl oproti mému starému AOpenu si ukážeme v následujícím grafu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Z grafu vidíme, že ventilátor zchladil všechny komponenty zhruba o 6°C. V případě procesoru dokonce na krásných 34°C – tedy o celých 9°C !!

Ventilátor je celkem tichý a to i při maximálním režimu - tedy při 650RPM. Chlazení lze doplnit jedním z 1x120mm/1x92mm/4x80mm ventilátorů vpředu a jedním 120mm nebo dvěma 80mm ventilátory vzadu.

Provoz

Po zapnutí počítače se v obvodu tlačítka pro zapnutí rozsvítí modré světlo. Hluk vydávaný počítačem je díky 1mm tlusté oceli velmi malý a jediné, co uslyšíme, je zdroj a tiché předení ventilátoru na bočnici ( tlumeně jsem ještě slyšel BOXovaný chladič na CPU, ale po jeho výměně za Zalmana nebylo slyšet nic ).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jak už jsem zmiňoval hned v první kapitole, napevno přichycený koš na pevné disky drží opravdu pevně a tlumí tak veškeré vibrace, takže za celou dobu testování jsem nezaslechl jediné chroustnutí disku ani při defregmentaci.

Na rozdíl od Aspire X nezklamal ani audio výstup na sluchátka, ve kterém nebylo slyšet žádné rušení a bez problémů se přes něj dala poslouchat hudba, sledovat filmy atd…

Závěrem

Pro ty, co se chtějí blýsknout na LAN-party nebo pro vášnivé overclockery, mohu tuto skříň vřele doporučit. Pěkný design, modré podsvícení tlačítka pro zapnutí, kvalitní audio výstup na sluchátka a audio vstup na mikrofon dovolující připojení headsetu, jej přímo předurčují pro přenášení na LAN-party. Na své si přijdou díky velkému ventilátoru i overclockeři, protože ventilátor velmi rázně sráží teploty dolů. Určitě se neztratí ani v pokojíčku na nějakém pěkném místě a věřte, že haló efekt se brzy dostaví.

Na závěr bych chtěl ještě poděkovat mému 350W zdroji za velkou výdrž.

Shrnutí:

AplusCase CS-3060 XClio II

+ Pěkný design

+ Účinný a tichý ventilátor

+ Svorky pro instalaci disků a mechanik

+ Kvalitní audio vstup a výstup

- Vylamovací PCIe/PCI/AGP záslepky

- Dodávaný bez zdroje

Cena včetně DPH: 1 640,- Kč

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (18)

AOpen typ???

jaký typ AOpenu jsi měl? já mám řadu H600, konkrétně již neprodávaný H600B, liší se pouze vzhledem čelního panelu.
předtím jsem měl klasický case, zdroj na stojáka atd... teploty na CPU (MAXimální) šli z 77°C na 66°C, operativní z 66°C na 52°C. prostě nebe a dudy.

@JackCY: Dobrý den,
jedná se o Aopen hq45prohttp://www.computerpartsuk.co.uk/acatalog/Aopen%20hq45pro%20case.jpg

@JackCY: WOW, co to máš za procesor že máš tak příšerný teploty 52°C v klidu a 66°C v zátěži. Já mám nastavenej bios aby vypnul kompa na 50°C. Na CPU mám standartně 35°C a v zátěži 42°C a to mám Athlon 64 3000+ a chladim to celý jen ventilátorem ve zroji.

@seky@: Tak to jsi teda velky kluk

@Pokac: Souhlasím teploty má rovněž podobné a mám Sempron 2800+

Case je dulezitej

Rozhodne souhlasim s tim, ze case je dulezitej. Kdyz koupite pocitac a prestane vas bavit spoustet na nem benchmarky a 3DMarky. Je nutne si zvyknout na to jak vypada, jakej dela kraval a i na obavu z toho, ze vam v nejlepsim znici havarie nekvalitniho zdroje nejakou komponenetu a prijdete o to nejcenejsi, obash disku(savy z her, vysledky benchmarku a pracne postahovany filmy). Tedy v pripade, ze mate nekvalitni case...

@VAJICEK: S tím zdrojem naprosto souhlasím. Měl jsem zdroj od firmy Eurocase, firma splňuje hafo norem kvality ISO, ale kvalitu nejde vykontrolvat! Ta tam prostě musí být. Zapnul jsem PC a nic. Později jsem zjistil, že mi přes zdroj prošlo do větví 220V do celého PC, 2/3 komponent v PC v pytli. Bohu dík, bylo to asi 1,5 roku po upgrade PC, takže jsem většinu věcí vyreklamoval.

Ventilátor

Bylo by možné ten 25 cm ventilátor regulovat automaticky, nějakým senzorem, popřípadě jaký způsob by byl nejjednoduší?

@TryPry: Domnívám se, že by měl jít sehnat FanControl s teplotním čidlem a automatickým regulátorem otáček.

COZE?

To si delate srandu - ta bila mechanika a FDD !!!!!!!!!!! Mohly ste aspon ukazat k cemu slouzi horni dva kryty! Takovej humus co ste udelaly s tak krasny bedny, prasata!

@Jirka_k1hs: Nejsi ty malinko emocionálně labilní ? Co na tom záleží ? Věř tomu nebo ne, ale jsou lidé, kteří si i na takovéto bedně nejvíce cení technického designu a praktické použitelnosti a nějaké barevné sladění komponent jim může být naprosto ukradené (můj případ)

1mm oceli...

Je to hezke ze tam je milimetr oceli ale spise bych doporucoval ALU- hlinik
Case kdyz uz chladit, tak aspon efektivne :-)
Ten ocelovy case to musi byt vaha ^^

Zkušenost

Nedávno jsem jeden komp do tohoto casu stavěl a vesměs dobrý. Nelibilo se mě jen několik detailů, tak například gumové nožičky vespod jsou jen přilepené, takže při nešetrné manipulaci se vám odloupnou. Plastové držáky mechanik působí křechce, raději jsem použil šroubky. Hlučnost ventilátoru na min otáčky je ok, na max už si hluku všimnete. A vylamovací záslepky karet taky nic moc. Kladně hodnotím přední panel, je vyroben z kvalitního měkčeného plastu, je příjemný na dotek a pěkně to vypadá. Celkově tedy doporučuji.

Mám tu samou pod jinou samolepkou

Mám tu samou skříň, myslím že je to značka Point of View a zase tolik bych se nad ní nerozplíval. Ten velký boční fan, to je peklo - já ho slyším i na nejmenší otáčky a pokud přez noc něco sosám, tak ho protě vypnu. Jinak 1mm bočnice, třeba jo, stejně se slabě chvěje. Další nevýhoda je v tom, že každej hmatanec je vidět. U horního slotu je trochu problém s mechanikou, jelikož tlačítko pro vysunutí nějak moc nesedí a až po velké snaze se mi podařilo mechaniku tam usadit. Jinak aretační plasty na uchycení HDD a mechanik jsou celkem solidní a i přesto, že se tváří křehce něco vydrží, což jsem si na jedné otestoval a zlomit to dá práci. Tento case jsem si vybral jako kompromis, nechtěl jsem investovat přes 3k do drahých skříní a thermaltake se mi degignově fakt nelíbí. Nějak mi není jasné, jak se pozná kvalitní Audio výstup? nedalo mi to a rozebral jsem si to, abych mohl porovnat s dalšími co mám doma a upřímě řečeno, všechny tyto bordíky s audio výstupem a 2xUSB jsou to samé. To že je case dodáván beze zdroje je kladem. Za ty prachy si nedokáži představit co by to bylo za zdroj (asi něco ve stylu EuroCase). líbí se mi zase ledky HDD, které blikají celkem dobře a nijak moc agrasivně. Zato modrá záře linoucí se z tlačítka pro zapínání je dost silná (je schopen vubec dnes někdo ještě vyrobit skříň bez blikátek??). Celkově skřín osobně hodnotím spíše kladně a jako zajímavou variantu středního proudu.

Hrubost

hribpst

Case

Pěkná skříň..

..

pěkná skřínka můj synek podobnou má doma:D

:-)

Myslím že je to velice slušivá skřín, hlavně je fajn že je rozměrově malá a desingově fajná.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru