Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Apple iPhone 12 a iPhone 12 mini – pestrobarevný svět

Apple iPhone 12 a iPhone 12 mini – pestrobarevný svět

Produktové tipy
Apple iPhone 12, 64GB, Blue_929045373
Apple iPhone 12, 64GB, Blue
14 868 Kč 17 990 Kč
Apple iPhone 12, 128GB, Green_2131169032
Apple iPhone 12, 128GB, Green
17 760 Kč 21 490 Kč
Apple iPhone 12, 256GB, (PRODUCT)RED_119062192
Apple iPhone 12, 256GB, (PRODUCT)RED
20 240 Kč 24 490 Kč
Apple iPhone 12 mini, 128GB, White_1659361030
Apple iPhone 12 mini, 128GB, White
13 627 Kč 16 489 Kč
13 215 Kč 15 990 Kč
Apple iPhone 12 mini, 64GB, Black_1668872952
Apple iPhone 12 mini, 64GB, Black
Produkt není určen k prodeji.
autor: Saša Ševčík

Rychlost 5G, nejrychlejší čip A14 Bionic, OLED displej od okraje k okraji či Ceramic Shield se čtyřikrát větší odolností při pádu. To jsou jen některá lákadla, na které lákají chytré telefony řady Apple iPhone 12, pro případné zájemce jsou k dispozici ve dvou velikostech.

Vedle standardního iPhonu 12 bude společnost Apple lákat také na iPhone 12 mini, který bude kompaktnější. Předobjednávky většího bratříčka ze dvou novinek odstartovaly dnes, na menší provedení si ale fanoušci počkají až do 6. listopadu. V dnešním preview se podíváme detailně na oba modely, abychom případným zájemcům usnadnili vybírání.

 

Apple iPhone 12    Apple iPhone 12 mini

 

 

Na velikosti záleží. Stejně jako na odolnosti

Společnost Apple se chlubí, že iPhone 12 je o 11 % tenčí, o 15 % menší a o 16 % lehčí než předchůdce. Jde tedy bezpochyby o kompaktní zařízení, které staví na 6,1palcovém displeji Super Retina XDR. Dotykové panely u obou novinek staví na technologii OLED, díky čemuž nabízí mnohem větší kontrast i věrné barevné podání.  Patrně ale není potřeba zdůrazňovat, že provedení mini je ještě menší, neboť jeho tělo je víceméně formováno obrazovkou s úhlopříčkou 5,4 palce. Opět jde o panel Super Retina XDR. V současnosti je tak iPhone 12 mini nejmenší 5G telefon na světě.

Co se konstrukce tíže, největší pozornost budí vrstva Ceramic Shield, která je součástí přední i zadní skleněné strany. Výrobce díky ní slibuje až čtyřikrát vyšší odolnost při pádu. Vyrábí se obohacením skla o nanokeramické krystaly, které jsou tvrdší než většina kovů. Zní to jednoduše, ale má to jeden háček – keramika není průhledná. Proto Apple vyvinul unikátní postup, při kterém volba správného typu krystalů a stupně krystaličnosti zajistí, že je keramika maximálně tvrdá, a přitom zůstává opticky čirá. Jen díky tomuto výrobnímu postupu se dá Ceramic Shield použít i pro displeje. Ve smartphonu se s takovou technologií setkáváme vůbec poprvé.

Rámeček spojující přední a zadní stranu je zhotoven z leteckého hliníku. Samozřejmostí je zvýšená odolnost proti vodě, telefonu tedy nevadí polití, pocákání či déšť. U obou velikostí mají případní zájemci na výběr z pěti různých barev – černé, bílé, zelené, modré, červené a černé.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Důraz na vysokou rychlost

Již v řádcích výše jsme zmínili, že telefony lákají na standard 5G. Je to vůbec poprvé, co se s pátou generací mobilních sítí v mobilním zařízení setkáváme. Vzhledem k tomu, že se postupně 5G sítě rozšiřují i v Česku, jde rozhodně o zajímavou technologii. Proti 4G je nový standard tak rychlý, že během chvilky stáhnete celý film, můžete streamovat video ve vyšší kvalitě nebo v mobilní síti volat přes FaceTime v rozlišení HD.  

Svižné pracovní tempo není pochopitelně dáno pouze 5G standardem, ale také použitými součástkami. V útrobách telefonu se ukrývá čip A14 Bionic, který je podle výrobce „nejrychlejší čip ve smartphonu“. Na reálné testy si samozřejmě budeme muset ještě počkat, ale pravdou je, že jeho Neural Engine zvládá bilióny operací. Již nyní je tedy jasné, že novinka bude výkonnější než loňské jedenáctky. Jde o stejný čip, jako má iPhone 12 Pro.

Vyzdvihnout si zaslouží i nová funkce MagSafe. Apple v podstatě přidělal do útrob telefonu sofistikovaný magnet, prostřednictvím kterého půjde připojit různorodé příslušenství – například nabíječka nebo stojánek v autě. Přichystány jsou i zcela unikátní doplňky, řeč je o nástavci Wallet, který bude sloužit jako peněženka pro karty či bankovky na zadní straně telefonu. I ta se přichytává pomocí magnetu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Fotoaparáty se tmy nebojí

Na zadní straně obou novinek nalezneme dvojitou optiku, která se podle výrobce „nebojí tmy“. Je pravdou, že už loňské jedenáctky dovedly za špatných světelných podmínek s fotoaparáty kouzlit. U dvanáctek by se měla kvalita posunout zase směrem k lepšímu. Už jen kvůli tomu, že noční režim teď funguje na širokoúhlém i ultraširokoúhlém fotoaparátu. Nový širokoúhlý fotoaparát zachycuje o 27 procent víc světla. Noční režim se aktivuje automaticky podle množství okolního světla. Apple demonstroval, že se s telefony dají pořídit i dramaticky laděné záběry v měsíčním světle, které jsou mnohem ostřejší než u předchůdce.

Deep Fusion při středním nebo slabém světle analyzuje různé expozice a vykreslí i ty nejmenší detaily, jako je textura dřeva, látky nebo lustrů na téhle fotce. A ultraširokoúhlý fotoaparát dodá focenému subjektu heroický rozměr. Smart HDR 3 zase vystihuje světelnou rovnováhu snímku – postava i stromy jsou prokreslené, zatímco obloha si zachovává sytou barvu, a to i v pravé poledne. Smart HDR 3 pomocí strojového učení totiž rozpoznává scény a podle potřeby upravuje ostrost, barvy a rovnováhu bílé. Vyzdvihnout si zaslouží také pokročilý portrétní režim.  

Vylepšení se dočkalo také natáčení videa, a to především při slabém osvětlení. V nočním režimu je mimochodem k dispozici i časosběr. Stačí iPhone opřít a můžete začít kouzlit se světelnými stopami. Majitelé iPhonů 12 navíc mohou vůbec poprvé natáčet 4K HDR videa v Dolby Vision. Upravovat pořízené záběry je následně možné ve Fotkách nebo iMovie. A pak si je přes AirPlay promítat na televizi, kde vyniknou všechny barvy a detaily.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Pod taktovkou iOS 14

Nové iPhony 12 přichází na trh s platformou iOS 14. Díky ní se telefony naučí například pracovat s widgety. Informační bubliny s důležitými informacemi bude možné zamíchat přímo mezi aplikace. Lidé tak hned po odemčení iPhonu uvidí například naplánované schůzky v kalendáři, televizní program či náhledy přijatých zpráv.

Šikovná bude také funkce Picture in picture, iPhony se tedy naučí přehrávat video v plovoucím okně, což značně usnadní multitasking. Vylepšení se dočkala také virtuální asistentka Siri. Ta nově může komunikovat s uživatelem v malých bublinách, aniž by překryla celou obrazovku.

 

Apple iPhone 12    Apple iPhone 12 mini

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru