Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Apple Mac mini: hliníkový luxus pro perfekcionalisty

Apple Mac mini: hliníkový luxus pro perfekcionalisty

Recenze

Společnost Apple vždycky cílila na obdivovatele designu, kteří kladou důraz i na ten sebemenší detail. Jinak tomu nebude ani v případě nejnovější generace miniaturní počítačové sestavy Apple Mac mini.

Poslední generace počítačů Mac mini je postavena na procesorech Intel Core i5 díky čemuž je dosaženo ještě vyššího výkonu než v předchozí generaci. Testovaný model je osazen procesorem Intel Core i5 s frekvencí 2.5 GHz. O produkci kvalitního obrazu se stará grafická karta AMD Radeon HD 6630M s 256MB paměti. Počítač je vybaven DDR3 operační pamětí pracující na frekvenci 1333MHz s kapacitou 4 GB. Na vaše data je určen pevný disk s kapacitou 500 GB s rychlostí 5400 ot./min.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Apple Mac mini

Samozřejmostí je kompletní vybavení všemi důležitými porty. Displej lze připojit pomocí moderního rozhraní HDMI s možností redukce na DVI konektor (adaptér součástí balení). K domácí síti je připraven konektor RJ45 s až gigabitovou přenosovou rychlostí. Pro připojení periférií lze využít čtveřici portů USB a jeden port FireWire800. Audio vstupy a výstupy jsou realizovaný minijack konektory. Samozřejmostí je také rozhraní Bluetooth nebo bezdrátová síťová karta 802.11n. Jistě také oceníte čtečku SDXC karet nebo vestavěný reproduktor. Přítomno je i nové rychlé rozhraní Thunderbolt od společnosti Intel s propustností až 10 Gb/s, který lze pomocí volitelných adaptérů využít například jako DisplayPort.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana jablečného počítače

Unibody hliníkový kryt zařízení má rozměry 19.7 x 19.7 x 3.6 cm s hmotností cca 1.221kg. Přístroj spadá díky svým miniaturním rozměrům do kategorie takzvaných nettopů. Tyto přístroje až desetkrát menší než klasické domácí sestavy a zpravidla mají velice tiché chlazení a nízkou spotřebu. Jestli tomu bude tak i v případě modelu Apple Mac mini se pokusíme zjistit v dnešním testu.

Obsah balení

Už v úvodu jsem se zmínil, že Apple cílí své produkty na perfekcionalisty. To je poznat už od samotného obalu. V bílé kartónové krabici, která není o moc větší než samotný počítač je všechno příslušenství úhledně naskládáno a seřazeno. Vše je vyladěno do posledního detailu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kartónová krabice není o moc větší než samotný počítač

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obsah balení

Vzhled a kvalita zpracování

Popravdě společnost Apple je nejspíše jediná firma na světě, u které jsem se nikdy v životě nesetkal s nekvalitním zpracováním nějakého produktu. Ani počítač Apple Mac mini není výjimkou. Není se ale čemu divit. Prakticky celé šasi je vyrobeno z jednoho kusu hliníku – co by se na tom také mohlo při výrobě zkazit? Slícování jednotlivých částí asi těžko…

Plasty naleznete na zadním panelu, kde jsou umístěny všechny konektory přístroje a dokonce i pohotovostní tlačítko pro spuštění počítače. Jediný další plast je pak vidět na spodní straně sestavy. Ten slouží se snadnému přístupu k útrobám Macu. Bez odmontování jednotlivých částí se ze spodní strany dostanete k operačním pamětem a aktivnímu ventilátoru nedostanete.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mac Mini v celé své kráse

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Celé šasi je vyrobeno z jednoho kusu hliníku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na čelní straně stojí za povšimnutí snímač infračerveného signálu. Ten slouží pro obsluhu dálkovým ovladačem, který je možné k sestavě dokoupit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levá bočnice počítače

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravý bok Macu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana ukrývá všechny konektory přístroje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na pohotovostní tlačítko

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nechybí ani čtveřice USB portů či vestavěná čtečka paměťových karet

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana počítače je opatřena plastovým krytem komponent

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pod krytem se skrývá chlazení a operační paměti. Další komponenty nejsou standardně přístupné.

Ergonomie s výhradami

Poté, co opadne první okouzlení z kompaktních rozměrů sestavy, je třeba se zamyslet také nad nevýhodami tohoto konceptu. Nyní mluvím například o ergonomii. Kvůli drobným proporcím byli konstruktéři společnosti Apple částečně limitováni tím, jak mohou jednotlivé součástky rozmístit.

Například USB konektory jsou umístěny velice blízko sebe, pokud do nich budete chtít zapojit baculatější USB flash disk máte v podstatě jen dvě možnosti. Buď si zablokujete zároveň jeden konektor vedle, nebo si nejspíše budete muset pořídit USB redukci. Tento problém se samozřejmě týká jen některých flash disků (nikoliv dnes hojně rozšířených miniaturních modelů), a tak v konečném důsledku možná nebudete podobné problémy vůbec řešit.

Naopak pochválit si páni inženýři z Applu zaslouží za milou pozornost, která zákazníky čeká v balení. Konkrétně mám na mysli redukci z HDMI portu na DVI rozhraní. Pokud tedy plánujete Mac Mini připojovat k monitoru s tímto starším standardem, nebudete muset vůbec nic dokupovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Redukce z HDMI na DVI je součástí balení

Nejspíše opět kvůli drobným rozměrům vás ale zaskočí druhý nešvar. Čtečka paměťových karet není umístěna vepředu, jak je tomu obecně zvykem, ale na zadní straně. A kdo by se chtěl při vložení paměťové karty proplétat ve změti kabelů na zadní straně? Samozřejmě i tento problém se dá elegantně vyřešit například pořízením externí čtečky, která navíc bude jistě podporovat více standardů než vestavěný model.

Apple se v posledních letech snaží zcela odbourat DVD mechaniky. Už Steve Jobs věřil, že budoucnost přenášení, ukládání i prohlížení dat je v internetu. I proto například systém Mac OS X Lion nevyšel letos poprvé v historii na DVD nosiči, ale bylo jej možné stahovat výhradně přes internet, posléze Apple uvolnil pro některé zákazníky verzi na USB flash disku. I Mac mini se strategii Applu nevyhnul, a tak se podobně jako netbooky musí obejít bez optické mechaniky. A co když DVD nebo Blu-ray média přeci jenom potřebujete nebo chcete na PC používat? Opět jste odkázáni na USB mechaniku.

Nový operační systém: ve znamení lva

Počítač Mac mini od společnosti Apple je vybaven nejnovějším operačním systémem tohoto výrobce. Konkrétně verzí Lion, která byla představena letos v červenci. Novinka přináší proti předchozí generaci přináší přes dvě stovky nových funkcí a vylepšení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mac OS X Lion – funkce Mission Control

Řeč je například o funkci Mission Control, která sjednocuje Exposé, celoobrazovkové aplikace, Dashboard a Spaces do jednotného prostředí a poskytuje pohled z ptačí perspektivy na všechny aplikace a okna otevřené v počítači Mac. Jednoduchým švihnutím prsty se vám na ploše zobrazí otevřená okna seskupená podle aplikace, miniatury celoobrazovkových aplikací i Dashboard a klepnutím okamžitě přejdete, kam potřebujete.

Mezi nová gesta patří posouvání se setrvačností, ovládání velikosti zobrazení webové stránky nebo obrázku klepáním či roztahováním a svíráním prstů, otáčení stránek nebo přecházení mezi celoobrazovkovými aplikacemi švihnutím prsty doleva nebo doprava. Tyto gesta samozřejmě musí podporovat také hardware, se kterým počítač ovládáte. My jsme sestavu testovali s Apple Magic Mouse, která fungovala na výbornou. Více se o myši s logem nakousnutého jablka dočtete v našem obchodě (zde).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Myš Apple Magic Mouse, se kterou jsme sestavu testovali

Systém Lion obsahuje zcela přepracovanou aplikaci Mail s elegantním širokoúhlým rozvržením. Nová funkce Conversations seskupí související zprávy do časové osy umožňující snadné posouvání. Přitom inteligentně skryje opakující se texty, takže se lze v konverzaci snadno orientovat, a zároveň ponechává obrázky a přílohy tak, jak byly původně odeslány.

Sečteno podtrženo. Práce s operačním systémem Lion je velice příjemná a pohodlná. Tak jak už tomu u Applu bývá, systém je perfektně vyladěn a tak na dané sestavě běží velice plynule. A to přesto, že PC běží na pomalém pevném disku místo moderní SSD jednotky. Samozřejmě je na Mac Mini, stejně jako na další počítače od Applu, možné nainstalovat také Windows. I ty (konkrétně verze Windows 7) podle zahraničních recenzí běží díky dostatečnému výkonu použitých komponent na sestavě perfektně. Tomu se ale v dnešním článku věnovat nebudeme.

Chlazení a spotřeba

Již v úvodu jsem se zmínil o tom, že nettopy jsou mezi uživateli stále populárnější, protože na rozdíl od tradičních sestav nabízejí tiší chlazení a nízkou spotřebu. Co se první zmíněné kategorie týče, k té nemohu mít sebemenší výhrady. Uvnitř miniaturního PC s logem nakousnutého jablka je umístěn pouze jediný aktivní ventilátor. Ten je i při plném zatížení prakticky neslyšitelný. A to musím podotknout, že sestavu jsem měl umístěnou na stole přímo před sebou, respektive hned vedle klávesnice.

Pochválit si zaslouží také spotřeba sestavy. Ta se při nečinnosti pohybuje vždy pod 10 W. Pokud sestavu vytížíte na maximum, stoupne zhruba ke 30 W. V praxi tak celý počítač „žere“ jen nepatrně více než obyčejná žárovka. I když by se spotřeba mohla považovat za velkou výhodu přístroje, je nutné podotknout, že stejné výsledky často mývají i konkurenční nettopy. S atomovými procesory, které samozřejmě nejsou tolik výkonné, jsou dokonce čísla ještě nižší.

Klady a zápory

+ povedený vzhled

+ kvalita zpracování

+ výkonné procesory Sandy Bridge

+ propracovaný a velice funkční operační systém Mac OS X Lion

- USB porty jsou velice blízko u sebe

- absence optické mechaniky

Závěrečné hodnocení

Stejně jako je tomu u iPhonu a iPadu, počítač Mac Mini vyniká především elegantním vzhledem a kvalitním zpracováním. V těchto dvou kategoriích je PC prakticky bez konkurence. Osobně se mi líbil i velice dobře použitelný systém Mac OS X Lion, jenž běží na testovaném počítači velice plynule a svižně. Pro každodenní práci je více než dostatečný. Pro zaryté milovníky Microsoftu si dovolím jen dodat, že na Mac mini je samozřejmě možné doinstalovat i Windows.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Apple Mac mini

V záporech sestavy jsem zmínil USB konektory, které jsou umístěny příliš blízko sebe. Zde je nutné podotknout, že to není problém pouze sestavy od společnosti Apple ale prakticky všech dnes prodávaných miniaturních PC. Navíc tento „problém“ se dá elegantně vyřešit pomocí USB redukce. Jediné, co by tak uživatelům mohlo u sestavy opravdu chybět, je DVD nebo Blu-ray mechanika. I ta se dá v dnešní době naštěstí připojit pomocí USB portu.

Testovanou sestavu Apple Mac mini můžete zakoupit v našem obchodě (zde).

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (14)

Hezká věc...

Je to moc pěknej kousek. Nespekuloval bych o vyšší ceně - je to prostě apple. Celkem dobrý nápad vzít notebookový střeva a udělat z nich dekstop :)
Jinak brát jako nevýhodu absenci optické mechaniky...v dnešní době nevim, nevim...

@jan.skakal: Jako malý pc k LCD či LED televizi super. Optickou mechaniku bych už v dnešní době neřešil,už i cd/dvd disky upadají ;)

@rodrigo: Občas je OS / nějaký SW na CD/DVD, ale to řeší i externí mechanika.

@Anonymní uživatel: MacOSX je standartne nedodava na CD/DVD. A pro tento system je myslim Mac mini urcen predevsim...
Osobne pouzivam na svem laptopu mechaniku cca 1-2x do roka. Az na tom budou SSD lepsi, tak mechanika pujde do haje a SSD jako systemovy disk

@pedromalec: Fakt ne? Takze ty CD co tu mam nekde v krabici jsou asi soucasti moji iluze?

....vyřešit pomocí USB redukce....

Tak to musím zkusit, strkat flashdisk třeba do PS/2 portu.. :)

Monitor?

Mašinka se mi líbí moc, jenže pokud chci mít opravdu Apple, tak...
...ten krásný monitor má 27", rozlišení 2560 x 1440 a stojí bratru 24 litrů... víc něž celý počítačík v nejnadupanější verzičce. Menší monitor Apple jsem nenašel.
...myš 1600,klávesnice 1600...
Cena zobrazené sestavičky 42-52 tis., podle ceny samotného stroječku.
Mít Mac mini a k tomu běžné PC periferie... no... newim...All in one iMac mi z tohoto pohledu přijde jako lepší řešení. Od 28 tis., výkon daleko vyšší (čtyřjádro, HD6750 512MB), včetně monitoru klávesnice a myšáka. I ta optická mechanika tam je...... nebo nějaký Mac notes???sup son ¯\_(ツ)_/¯

@vipera.cz: iMac je rozhodně rozumější nežli Mac mini + Apple Cinema display. Jednak je cenově levnější, můžete si ho do budoucna konfiguračně vylepšovat, v základu je nadupanější a lze si vybra mezi dvěmi verzemi úhlopříček.

@vipera.cz: Mac mini a k tomu LCD od kteréhokoliv výrobce...V čem je prblém?

@vipera.cz: Mašinka, počítačík, verzička, sestavička, stroječek... :O Nešlo by to příště bez těch pekelných zdrobnělinek? Nějak se mi při tom ježí úplně všechno :-)

@Milan Gal: Copak, copak ty nemáš rád fajn lidičky? :))

@kuk: NEEEE! :D máš ode mě plus :-)

Cena

je to pěkné jen příliš drahé
stejnou službu mi udělá PC za 10 000 Kč

@Radikal: Ja mam stary model minimacu a pravda je, ze to je designove super. zbytek uz byl i na dobu vzniku slabsi a cena samosebou applovska. Nejdriv jsem o nem jako o moznem HTPC uvazoval, ale s ohledem na pouzity OS (a hlavne uzasne iTunes), technologii PPC (to jeste nebylo x86) a praktickou nerozsiritelnost zustal jen na pokusy a testovani.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru