Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Blíží se konec Twitteru? Představujeme 4 zajímavé alternativy

Blíží se konec Twitteru? Představujeme 4 zajímavé alternativy

Události
LEGO® Technic 42131 Buldozer Cat® D11 ovládaný aplikací_2033505489
LEGO® Technic 42131 Buldozer Cat® D11 ovládaný aplikací
Produkt není určen k prodeji.
Kniha Velká darebácká kniha Barta Simpsona_1039164915
Kniha Velká darebácká kniha Barta Simpsona
Produkt není určen k prodeji.
LEGO® City 60349 Lunární vesmírná stanice_734946295
LEGO® City 60349 Lunární vesmírná stanice
1 222 Kč 1 479 Kč

Zdroje ze zákulisí připouštějí, že sociální síť Twitter po akvizici Elonem Muskem může čekat bankrot, zásadní technické potíže, popřípadě obojí. Kam utíkají její uživatelé?

Koupě Twitteru nejbohatším mužem planety je příběhem, který se zajisté po vzoru Sociální sítě nebo Sázky na nejistotu dočká hollywoodského zfilmování. První byla, potom zase nebyla, nakonec doopravdy je, ale někteří by možná byli radši, kdybychom si celé aktuálně probíhající divadlo odpustili. Patří mezi ně například kompletně odvolané bývalé vedení či většina zaměstnanců. Ihned po dokončení transakce Musk oznámil propuštění zhruba poloviny z nich, zbytku dal tento týden podle interních zdrojů na výběr, zda chtějí zůstat, či nikoliv, přičemž agentura Reuters informovala, že volbu jednoznačně zůstat a "být hardcore" zvolilo pouze 7 % lidí. V návaznosti na to firma kompletně uzavřela přístup do svých kanceláří v obavách ze sabotáže. Na budovu Twitteru v San Franciscu mezitím šprýmaři promítají Elonovy přezdívky. Patří mezi ně například "diktátorův řiťolezec", "vrcholný parazit" nebo "vesmírná Karen". 

Zatímco entrée Elona Muska nese všechny průvodní znaky tzv. pigeon managementu, publicista Jason Schreier píšící pro Bloomberg je zdrženlivější. "Twitter pravděpodobně nezmizí ze světla světa zítra. Co je mnohem pravděpodobnější je to, že se síť následkem hromadného odchodu zaměstnanců bude používat mnohem méně příjemně. Přijdou divné bugy, více spamu, časté výpadky. A tak se lidi prostě přestanou přihlašovat. Doufám, že se objeví životaschopná alternativa," popisuje Schreirer. Twitter by tak následoval osud platformy MySpace a řady dalších, do jisté míry například i Facebooku, který se stal v posledních letech semeništěm dezinformací a nesmyslných diskuzí, zatímco zcela upozaďuje uživatelský obsah před platícími inzerenty. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jeden z Muskových tweetů, které později ze sítě smazal

Pokud chcete být jako správní Geekové napřed, nabízíme vám nyní čtyři alternativy, kam se po konci Twitteru - ať už postupném, nebo náhlém - vydat. Vyberete si z nich? Napište nám do komentářů, kde jste si svůj účet založili vy!

1. Mastodon

Nejčastěji skloňovanou alternativou a zároveň tou, na kterou hojně přecházejí bývalí zaměstnanci Twitteru, je sociální síť Mastodon. Její fungování je z uživatelského hlediska hodně podobné Twitteru. Jako ryby ve vodě se budou cítit zejména ti, kteří zažili prvopočátky sítě s modrým štěbetavým ptáčkem v logu. Výhodou sítě je decentralizace v podobě takzvaných nodů (instancí), které mají samostatná pravidla, například s ohledem na moderování obsahu. Síť je financována prostřednictvím crowdfundingu a nenajdete na ní žádný reklamní obsah. Celé řešení je open-source a běží na otevřených protokolech, proto si získalo srdce těch, kteří vidí v sociálních sítích pod nadvládou technologických oligarchů riziko pro společnost. Zaregistrovat se na síti s roztomilým mamutem v logu se můžete na webu joinmastodon.org/cs.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

2. Cohost

Současné sociální sítě jsou digitální panoptikum, ve kterém se vše děje za účelem vyvolání kontroverze. Mají zásadní, neodbouratelné chyby. Jejich metriky upřednotňují peníze před psychickým zdravím uživatelů. A Cohost má být úplně jiný - alespoň to si všechno přečtete na jeho webových stránkách. Nová sociální síť pro mikroblogging slibuje, že na ní nikdy neuvidíte reklamy a nikdy nebude vaše data prodávat třetím stranám. Stejně tak láká na absolutní absenci algoritmu určujícího, jaký obsah byste měli vidět, a jaký nikoliv. "Vše bude od těch, které sledujete, a to přesně v tom pořadí, jak to přidají," popisují tvůrci, kteří jsou součástí asociace ASSC (Anti Software Social Club). "Jsme softwarová firma, která nenávidí softwarový průmysl," dodávají autoři Cohostu (jsou neziskovou organizací) a slibují, že v blízké budoucnosti bude kdokoliv moci přijímat od svých followerů drobné finanční příspěvky, pokud bude chtít. Registrovat se můžete na oficiálním webu Cohost.org

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

3. Instagram

Migrovat z Twitteru vlastněného Muskem na Instagram vlastněný Zuckerbergem, který je utopen ve svých nesmyslných vizích metaverza, zatímco jeho firma pociťuje rekordní ztrátu hodnoty, je samozřejmě tak trošku cesta z bláta do louže. Pravdou ovšem je, že pokud na Twitteru sdílíte zejména audiovizuální obsah a vašim cílem je přesunout se na síť, která je zavedená a "kde to žije", je Instagram stále dobrou volbou. Vlastně nejspíš tou nejlepší možnou. Má samozřejmě hromadu vlastních problémů s toxicitou obsahu, zejména ve vztahu k mladým uživatelům nebo například spamem v komentářích a přímých zprávách. Kvůli provázanosti se společností Meta se dost dobře může stát, že během několika příštích let zkrachuje. Nebojte, až se tak stane, slibujeme, že si na Geek Magazínu přečtete článek o tom, kam se přesunout po konci Instagramu! :) Registrovat se můžete na stránce Instagram.com, případně lze účet zřídit přímo s návazností na existující identitu na Facebooku. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

4. Discord

Poslední alternativa Twitteru bude ideální pro ty, kteří se rádi udržují uvnitř vlastní sociální bubliny a na Twitteru sledovali zejména účty věnující se nějakým konkrétním tématům - například videohrám či jiným formám digitální kultury. Struktura Discordu je totiž postavena na asi 7 milionech aktivních serverů (většina z nich je neveřejných), přičemž každý uživatel může být zároveň přítomen na v podstatě neomezeném množství z nich a komunikovat s ostatními i napřímo nebo hlasem. Diskuze se následně sdružují ještě do tematických kanálů uvozených znakem #, tak jako to pamětníci dobře znají z předchůdce Discordu - protokolu IRC (Internet Relay Chat). Discord je každopádně s asi 400 miliony registrovaných uživatelů mimořádně na vzestupu a stojí za to jej vyzkoušet. Registrovat se můžete na oficiálním webu Discord.com, povídat si pak můžete s ostatními v prohlížeči, na telefonu i skrze desktopového klienta. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru