Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Brutální výkon v kompaktním balení. Co umí Mac Studio a Studio Display

Brutální výkon v kompaktním balení. Co umí Mac Studio a Studio Display

Produktové tipy
Apple Mac Studio M1 Max - 10-core, 32GB, 512GB SSD, 24-core GPU, šedá_1152824854
Apple Mac Studio M1 Max - 10-core, 32GB, 512GB SSD, 24-core GPU, šedá
Produkt není určen k prodeji.
Apple Mac Studio M1 Ultra - 20-core, 64GB, 1TB SSD, 48-core GPU, šedá_743732859
Apple Mac Studio M1 Ultra - 20-core, 64GB, 1TB SSD, 48-core GPU, šedá
78 504 Kč 94 990 Kč
Apple Studio Display 5K - LED monitor 27", Standardní sklo, stojan s nastavitelným náklonem_2067253559
Apple Studio Display 5K - LED monitor 27", Standardní sklo, stojan s nastavitelným náklonem
Produkt není určen k prodeji.
Apple Studio Display 5K - LED monitor 27", Sklo s nanotexturou, VESA adaptér, bez stojanu_1388821938
Apple Studio Display 5K - LED monitor 27", Sklo s nanotexturou, VESA adaptér, bez stojanu
Produkt není určen k prodeji.
Apple Studio Display 5K - LED monitor 27", Standardní sklo, stojan s nastavitelnou výškou_411280185
Apple Studio Display 5K - LED monitor 27", Standardní sklo, stojan s nastavitelnou výškou a náklonem
Produkt není určen k prodeji.

Řadí se mezi velmi kompaktní počítače, přitom aktuálně představuje to nejlepší z nabídky společnosti Apple. Řeč je o novém počítači Mac Studio, který přišel na trh společně s monitorem Studio Display.

Síla v kostce. Ohromně kompaktní. Široce připojitelný. Taková hesla můžete najít v prezentaci společnosti Apple, která pojednává právě o novém počítači Mac Studio. Zdůrazňujeme to proto, že Apple se v tomto případě trefil do černého, tato hesla perfektně označují hlavní přednosti novinky.

Když se poprvé podíváte na zařízení, zatají se vám dech. Je až k neuvěření, jak vysoký výkon se podařilo Applu vtěsnat do kompaktní krabičky. Celý stroj má totiž rozměry pouze 19,7 x 19,7 x 9,5 cm. Podle zvoleného procesoru se sestava chlubí hmotností 2,7 nebo 3,6 kg. Rozhodně tedy patří nejen k těm nejkompaktnějším, ale zároveň také k nejlehčím, pokud se tedy bavíme o stolních počítačích.

Apple Mac Studio     Apple Studio Display

 

Mac Studio a Studio Display

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mac Studio a Studio Display

Špičkový čip Apple M1 Ultra

To nejzajímavější se nicméně ukrývá v útrobách tohoto stroje, vůbec poprvé se totiž setkáváme s novým čipem M1 Ultra, který je tím nejvýkonnějším procesorem z produkce společnosti Apple. Jeho součástí je 20jádrové CPU a až 64jádrové GPU. Může být napojen až na 128GB paměť s propustností 800 GB/s.

M1 Ultra je vlastně složený ze dvou čipů M1 Max. Poradí si v praxi s projekty bezprecedentního rozsahu. Můžete na něm spouštět komplexní částicové simulace nebo rendrovat tak masivní 3D prostředí, jaká doteď nebylo možné zpracovat. Navíc má M1 Ultra dvakrát silnější mediální engine, takže podporuje přehrávání až 18 streamů 8K ProRess 422 videa. To žádný jiný osobní počítač nedokáže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čip Apple M1 Ultra

01.jpg
02.jpg
03.jpg

Výkon CPU

01.jpg
02.jpg
03.jpg

Výkon GPU

Mac Studio se nicméně nabízí také s čipem Apple M1 Max. Alespoň v rychlosti připomeňme, že jde o 10jádrové CPU a až 32jádrové GPU, které může být napojeno na 64GB paměť s propustností 400 GB/s.

M1 Max ale rozhodně nebude hrát druhé housle, dech mu nedochází ani ve chvílích, kdy potřebujete pracovat se spoustou aplikací najednou, probrat a upravit tisíce fotek, nahrávat a míchat hudbu v profesionální kvalitě, nebo objevit novou exoplanetu, jak Apple vtipně dodává.

Apple si přitom u obou provedení dal velmi záležet na kvalitě chlazení. Chladicí systém tedy není v praxi hlučný, a přitom zvládá i vysoký výkon čipu M1 Ultra.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Porovnání jednotlivých verzí čipu M1

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mac Studio v akci

Připojit se dají čtyři monitory. A navíc ještě 4K televize

Díky kompaktním rozměrům se Mac Studio vejde pod většinu displejů, díky čemuž může ležet na stole – výhoda tohoto řešení je nasnadě, všechny konektory máte hezky po ruce. Možnosti připojení jsou i s ohledem na drobnou konstrukci solidní. Na přední i zadní straně Macu Studio je šikovně rozmístěno 12 vysoce výkonných portů, zepředu se snadno připojí foťák, externí úložiště a jiná zařízení. Prostřednictvím zadních konektorů je možné připojit až čtyři monitory Pro Display XDR a jednu 4K televizi.

Vepředu se nacházejí dva porty USB‑C (až 10 Gb/s) a slot na kartu SDXC (UHS‑II) v případě provedení s čipem M1 Max. U procesoru M1 Ultra jsou k mání vepředu dva porty Thunderbolt 4 (až 40 Gb/s) a rovněž slot na kartu SDXC (UHS‑II).

Na zadní straně pak nalezneme v první řadě čtyři porty Thunderbolt 4 s podporou pro Thunderbolt 4 (až 40 Gb/s), DisplayPort, USB 4 (až 40 Gb/s) a USB 3.1 Gen 2 (až 10 Gb/s). Dále jsou k dispozici dva porty USB‑A (až 5 Gb/s), port HDMI, 10Gb ethernet a 3,5mm sluchátkový konektor. K němu se dají připojit jak vysokoimpedanční sluchátka, tak aktivní reproduktory.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konektory na přední straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zbytek portů je umístěn vzadu

Nový Studio Display

Společně se sestavou Mac Studio vyvinula společnost Apple také nový Studio Display. Patrně není potřeba zdůrazňovat, že Apple designové kousky skutečně umí – monitor je samozřejmě možné připojit klidně i k MacBooku, ale s designem sestavy Mac Studio ladí perfektně. Je tenký a má obrazovku přes celou plochu.

Studio Display má už ve standardu antireflexní povrch, který omezuje odlesky a přispívá tak k většímu pohodlí a lepší čitelnosti. Speciální sklo s nanotexturou se pak stará o ještě méně odlesků, a to i v ostrém světle. Připlatit si za něj se vyplatí v případě, že počítač používáte v místech s ostrými zdroji světla, třeba v hodně prosluněných prostorech. Rozptylováním světla se odlesky potlačují na úplné minimum, takže si obraz uchovává špičkovou kvalitu i v náročnějších světelných podmínkách.

Vyzdvihnout si zaslouží technologie True Tone, která je jak balzám na oči. Aby byl obraz co nejpřirozenější, má Studio Display snímač okolního osvětlení, který automaticky upravuje teplotu barev podle prostředí.

Studio Display nabízí úhlopříčku 27 palců. Jde o Retina 5K displej s rozlišením 5120 x 2880 pixelů při 218 pixelech na palec, který nabízí jas 600 nitů a dovede zobrazit jednu miliardu barev – chlubí se širokým barevným rozsahem (P3).

Apple-Mac-Studio-Studio-Display-hero-220308.jpg
Apple-Mac-Studio-Studio-Display-Photoshop-220308.jpg
Apple-Studio-Display-5K-Retina-220308.jpg

Mac Studio a Studio Display

Chytrá webkamera a prostorový zvuk

Studio Display ale není pouhým monitorem, ukrývá v sobě vyspělou kameru s 12MPx snímačem a zorným polem 122 stupňů. Díky integrovanému čipu Apple A13 Bionic se webkamera chlubí funkcí centrování záběru, na Macu se s ní setkáváme vůbec poprvé. Centrování záběru vás udrží uprostřed obrazu, aby byly videohovory přirozenější. Pokud se k hovoru přidá někdo další, záběr se rozšíří. A jakmile další účastník ze záběru odejde, kamera se zase zaměří jenom na vás. Krásně to funguje i v běžně používaných videokonferenčních aplikacích, jako je FaceTome, Webex či Zoom.

Díky soustavě tří mikrofonů studiové kvality budete při videohovorech a na zvukových nahrávkách slyšet jasně a zřetelně. A směrové formování paprsku zajistí, že ostatní uslyší vás – a ne to, co se děje kolem.

Přímo v monitoru je navíc integrováno šest reproduktorů – čtyři woofery a dva vysoce výkonné tweetery. Woofery v antirezonančním uspořádání reprodukují hutné, čitelné basy s minimálním zkreslením, tweetery je doplňují přesnými středy a nabroušenými výškami. Nechybí ani podpora prostorového zvuku. Když si pustíte muziku nebo video v Dolby Atmos, čip A13 Bionic ve spolupráci se všemi šesti reproduktory rozehraje sofistikovaný filmový zvuk.

Apple-Studio-Display-connectivity-MacBook-Air-220308.jpg
Apple-Studio-Display-connectivity-Mac-mini-220308.jpg
Apple-Studio-Display-connectivity-MacBook-Pro-220308.jpg

Studio Display s MacBookeem a Macem mini

Ergonomie a konektivita

Monitor má k dispozici tři porty USB‑C, které umožňují připojovat, napájet a nabíjet zařízení – od sítí přes externí disky až po klávesnici, myš nebo iPhone. Přes port Thunderbolt připojíte Studio Display k Macu jediným kabelem. A stejným portem můžete kompatibilní notebooky Mac nabíjet – 14palcový MacBook Pro dokonce v režimu rychlého nabíjení.

Studio Display se dá pořídit se dvěma různými stojany nebo montážním adaptérem. Konkrétně je k mání stojan s nastavitelným náklonem, který můžete hladce naklonit v rozsahu 30 stupňů. Volitelný stojan se pak chlubí nastavitelným náklonem i výškou. Rameno s protiváhou umožňuje nastavit náklon v rozsahu 30 stupňů a výšku v rozsahu 105 mm. Displej díky němu při nastavování působí, jako by vůbec nic nevážil. Zakoupit je možné také speciální adaptér držáku VESA, který podporuje orientaci na výšku i na šířku. Je kompatibilní s každým kloubovým ramenem nebo držákem VESA na stěnu i na stůl o rozměru 100 × 100 mm.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka stojanů pro Studio Display

 

Apple Mac Studio     Apple Studio Display 

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru