Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Co umí ovladač PlayStationu 5? Podívejte se, co se ukrývá uvnitř

Co umí ovladač PlayStationu 5? Podívejte se, co se ukrývá uvnitř

Události
Sony PS5 Bezdrátový ovladač DualSense O2 TV HBO a Sport Pack na dva měsíce
Sony PS5 Bezdrátový ovladač DualSense
1 569 Kč 1 898 Kč
1 487 Kč 1 799 Kč
PlayStation 5 Digital Edition O2 TV HBO a Sport Pack na dva měsíce
PlayStation 5 Digital Edition
8 917 Kč 10 790 Kč
PlayStation 5 O2 TV HBO a Sport Pack na dva měsíce
PlayStation 5
11 149 Kč 13 490 Kč
autor: Petr Kirs

Jedním z velkých lákadel PlayStationu 5 má být zcela nový ovladač DualSense. Ten totiž proti předchůdci nabídne adaptivní triggery a haptickou odezvu. Jak vypadá mechanická část těchto technických vychytávek se nyní můžeme podívat.

Vděčit za to můžeme Steveu Porterovi, který v USA vlastní firmu TronicsFix.com zabývající se opravou herních konzolí. Právě tomuto podniku se ještě před oficiálním startem prodejů dostal do rukou jeden DualSense – a co s ním dělat lepšího, než jej rozebrat do posledního šroubku? Díky tomu se můžeme detailně podívat, co se uvnitř novinky ukrývá.

Rozborka ovladače DualSense

 

Celá řada dalších vylepšení

Jak je z řádků výše patrné, DualSense nabídne celou řadu vylepšení. Rozmístění jednotlivých ovládacích prvků je víceméně standardní. Nechybí tedy klasický d-pad, analogové páčky symetricky postavené do jedné linie a další PS tlačítka v pravé části. To samé platí o tlačítkách Options a Share. Poslední zmiňovaný prvek se nicméně nazývá nově Create. Sony tím chce dát jasně najevo, jak výrazně se funkce Share u pětky mění, Create totiž bude dovolovat „tvorbu pompézních gameplay videí, které půjde snadno sdílet“.

Fanoušci televizní konzole od Sony se mohou těšit také na změněný systém vibrací – na haptickou odezvu, díky které bychom měli cítit zásadní rozdíl mezi jednotlivými tituly. Ovladač se zkrátka bude chovat jinak při hokejovém klání i při automobilových závodech. Nejjemnější nuance budou poznat už při běhu v trávě či brodění blátem.

Chystaný DualSense pro PlayStation 5 má mít také přizpůsobitelná zadní tlačítka L2 a R2, což opět souvisí s uživatelským zážitkem. Programátoři totiž budou moci v jednotlivých titulech naprogramovat odlišnou sílu stisku. Například při automobilových honičkách tak budou moci vývojáři upravit sílu mačkání podle toho, v jakém autě zrovna jedete. Ve starším to dá více práce než v novějším, což by mělo navodit opět reálnější atmosféru. Třešničkou na dortu je pak nahrazení staršího standardu microUSB nyní daleko více rozšířeným portem USB-C, který nabízí v praxi rychlejší nabíjení.

Představení PlayStationu 5

 

Rozebrán byl také PlayStation 5

Již dříve jsme se mohli podívat také do útrob PlayStationu 5, ten na oficiálním herním kanálu společnosti Sony rozdělal hardwarový designér Yasuhiro Ootori. Tato postava není pro fanoušky společnosti Sony rozhodně neznámou osobou. Už před lety podobným způsobem rozebral PlayStation 4, když se chystal na trh. Nyní stejný koncept videa použil také u PlayStationu 5. Více než sedmiminutová podívaná rozhodně stojí za to.

Techničtí nadšenci ocení především detailní záběry na jednotlivé komponenty, například na jednotlivé čipy nebo rozebranou optickou mechaniku. Video bude jistě užitečné také pro profesionály, kteří díky němu mají v podstatě podrobný servisní návod, jak například vyčistit chlazení, což se časem bude určitě hodit.

Více se o PlayStationech 5 dozvíte v našem dřívějším článku.

Takto vypadá PlayStation 5 rozebraný do posledního šroubku

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru