Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Drápy vytáhnout! Recenzujeme komiks Wolverine: Zrození

Drápy vytáhnout! Recenzujeme komiks Wolverine: Zrození

Recenze
Komiks Wolverine: Zrození (Legendy Marvel)_887539736
Komiks Wolverine: Zrození (Legendy Marvel)
Produkt není určen k prodeji.
Figurka Funko POP! Marvel Zombies - Wolverine_639005371
Figurka Funko POP! Marvel Zombies - Wolverine
Produkt není určen k prodeji.
Komiks Wolverine: Starej dobrej Logan_623798517
Komiks Wolverine: Starej dobrej Logan
Produkt není určen k prodeji.
Figurka Funko POP! Marvel - Wolverine_1448578142
Figurka Funko POP! Marvel - Wolverine
Produkt není určen k prodeji.

V tom, co dělá, je nejlepší. Ale kým skutečně je a odkud pochází, to zůstávalo zahaleno tajemstvím. Až dosud. Staňte se svědky šokujícího příběhu mutanta, z něhož se stane Wolverine.

Mít superhrdinu, který si nepamatuje vlastní minulost, je pro scenáristy požehnání. Nejen že si můžou vymyslet prakticky cokoliv a každý zloduch se může při souboji tvářit, že ví něco, co dosavadní život hrdiny převrátí vzhůru nohama, ale ta nejistota, tajemnost a šance, že se v dalším příběhu může stát doslova cokoliv, je prostě pro tvůrce dar z nebes a dávám jim možnost pořádně se vyřádit.

Jenže Wolverinova minulost byla velkou neznámou dost dlouho na to, aby jeho fanoušci začali remcat. A téměř před dvaceti lety tak došlo k rozhodnutí prozkoumat na stránkách komiksů minulost, a hlavně původ nejslavnějšího a nejpopulárnějšího mutanta všech dob.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Wolverine: Zrození v kostce

  • Příběh o tam, jak se zrodil nejdrsnější mutant všech dob.
  • Chytré, osobní a velkolepé drama. Žádná laciná akční jízda.
  • Krásná barevná kresba kontrastující s temným příběhem.
  • Wolverine to v životě fakt neměl snadné.

To chci

Drsná Kanada

Wolverine: Zrození u nás vychází už podruhé, oproti vydání z roku 2014 je však edice od Nakladatelství Crew podstatně luxusnější, bohatší o bonusové materiály a řekněme že i důstojnější. Tenhle kultovní příběh si totiž doopravdy zaslouží být v knihovně v takové podobě, na kterou bude radost se občas podívat. I kdybyste ho nevytahovali. Ale nejdřív k příběhu, ten vás asi zajímá nejvíc, co?

Na odlehlé a honosné sídlo v Kanadě přijíždí na konci devatenáctého století Rose, která přišla o oba rodiče a teď dostane nový domov. Jejím úkolem tu bude dělat společnost Jamesovi, neduživému synovi místního boháče s dobrým srdcem. Jenže krom Jamese je tu ještě Logan, nevypočitatelný hajzlík s nepopiratelným charismatem, jenž musí žít se svým otcem, který nenávidí všechno a všechny. Ze tří dětí se brzy stanou přátelé, jenže drsná doba a drsné prostředí přátelství nepřejí. A staré hříchy o sobě brzy dají vědět a všem od základů změní život… A stvoří mutanta s drápy, kterého komiksový svět miluje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Superhrdinové nedorazí

Wolverine: Zrození má k superhrdinským příběhům možná ještě dál než Pošta pro tebe. Mnohem víc jde o drama až antických rozměrů. Ve své první půlce připomíná Janu Eyrovou a podobné příběhy z éry romantismu, kdy hrdinové žijící na obřím panství měli temná tajemství a osud se s nimi vskutku nemazal.

Jenže ona je tu ještě druhá půlka, v níž se příběh přehoupne do drsného skorowesternu a která už se netočí kolem tragického osudu obyvatel jednoho obřího domu, ale v níž začne Wolverine regulérně vystrkovat drápy. Zatímco první část tlačí mnohem víc na emoce, ta druhá už slavného mutanta formuje do podoby, v jaké ho známe. Právě ve Wolverine: Zrození zjistíme, jak v sobě objevil divoké zvíře, nakousnou se ovšem i další věci, které ovlivnily jeho charakter a způsob uvažování, třeba i samurajský kodex, jeho typické samotářství a smysl pro čest.

Stylově a vlastně i tématicky jsou obě poloviny knihy zcela odlišné, ale nakonec to všechno do sebe krásně zapadne. Vlastně i díky Rose, protože právě ona je vypravěčkou příběhu a nemá oproti čtenářům tu výhodu, že by věděla, co jednou vyroste z toho kluka, jenž se do ní zakoukal a kvůli němuž musela opustit svůj starý život a bojovat o ten nový v drsném kamenolomu. Zatímco se tu „rodí“ Wolverine, jeho zrzavá kamarádka se stává svědkyní zvratů, za jaké by se nestyděl ani Shakespeare. Je velmi fajn, že tvůrci pojali původ Wolverina jako osobní, intenzivní a temné drama, které stojí především na postavách a vyhnuli se klišé nebo zbytečně efektní akci. Na tu tady opravdu není místo.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Temná krása

A navíc to celé skvěle vypadá. Andy Kubert a Richard Isanove umí ve svých obrázcích doslova vtáhnout do luxusních domů i vnutit člověku pocit, že je uprostřed divočiny, kde ho za prvním stromem něco sežere. Navíc výrazné syté barvy tu fungují jako skvělý kontrast k temnému a smutnému příběhu, u něhož budete mít nejspíš od půlky pocit, že prostě nemůže skončit happy endem.

Wolverine: Zrození neprozradí zdaleka všechno o minulosti populárního mutanta. Ale dost na to, abyste se na něj a jeho život zase koukali trošku jinak. Pomalu vyprávěný příběh o krutém osudu, kruhu násilí, ze kterého nejde utéct a o tom, jak málo stačí k tomu, aby se z člověka stalo zvíře. Spíš prohlubuje Wolverinovu tragickou existenci, než že by odpovídal na všechny otázky o jeho minulosti. A dělá to zatraceně dobře!

To chci

Hodnocení: 90 %

Scénář: Paul Jenkins

Kresba: Andy Kubert

Vydává: Nakladatelství Crew

Počet stran: 200

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru