Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
IBM Lenovo ThinkPad R61: legendární ThinkPad v testech

IBM Lenovo ThinkPad R61: legendární ThinkPad v testech

Recenze
IBM Lenovo ThinkPad R61 - NA04SCV_489907628
IBM Lenovo ThinkPad R61 - NA04SCV
Produkt není určen k prodeji.
Lenovo ThinkPad R61 - NA0NECV_1188363594
Lenovo ThinkPad R61 - NA0NECV
Produkt není určen k prodeji.
Lenovo ThinkPad R61 - NF5DECV_1641804074
Lenovo ThinkPad R61 - NF5DECV
Produkt není určen k prodeji.
Lenovo ThinkPad R61 - NF5DFCF_773665213
Lenovo ThinkPad R61 - NF5DFCF
Produkt není určen k prodeji.

V dnešním testu se podíváme na zoubek produktu společnosti IBM Lenovo a sice notebooku ze série ThinkPad nesoucí označením R61, který je vybaven grafickou kartou určenou pro 3d modelování a tvorbu 3D grafiky.

Notebooky IBM (resp. Lenovo) není třeba dlouze představovat. Prosluly svým tradičním IBM designem, vynikajícím dílenským zpracováním a celkovou vybaveností. Dnes testovaný produkt v sobě skrývá grafickou kartu nVIDIA Quadro NVS 140M, jež je předurčena pro práci v grafických programech. Tomu odpovídá i ostatní hardwarové vybavení, které si kousek po kousku představíme.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Procesor

Intel Core 2 Duo 2100 Mhz

Typ displeje

WSXGA+

Úhlopříčka displeje

15,4‘

Nativní rozlišení

1680x1050

Operační paměť

2048 MB

Typ operační paměti

DDR2

Pevný disk

160GB SATA2

Optická mechanika

DVD-RAM

Udávaná výdrž baterie (kancelářská práce)

5 hod

Konektivita

Wi-fi (802.1 b/g), Bluetooth

Cena*

26 650,- Kč

* uvedená cena je pouze orientační a platí k datu vystavení článku

Balení a dodávané příslušenství

Notebook je dodáván v kartonové krabici velice praktických rozměrů 320x420x160 mm. Uvnitř nalezneme samozřejmě samotný notebook a kromě toho menší krabici s ostatním příslušenstvím. To se skládá z akumulátoru, nabíječky, náhradních nástavců na trackpoint, manuálů (včetně českého) a tří CD. Na dvou se nalézá záloha systému, čili se jedná o recovery médium a na posledním je software umožňující snadný přechod na Windows XP v případě, že nechcete z jakéhokoliv důvodu používat Windows Vista, který je před instalován v Business verzi. Nekoná se zde tedy žádná přiložená myš, nebo něco podobného, na což jsme zvyklí od ostatních výrobců.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obsah balení

Vzhled a ovládací prvky

Jak již jsem v úvodu naznačil, i tento produkt se drží designového standartu společnosti IBM a žádným způsobem z něj nevybočuje. Nese tedy typické rysy těchto notebooků – matnou černou barvu, výrazné okraje jak kolem klávesnice, tak u displeje a tím nejtypičtějším pro notebooky IBM je barevně odlišená klávesa Enter.

Nyní se pojďme podívat na jednotlivé ovládací prvky. A začneme u polohovacích zařízení. Ty jsou na tomto stroji dvě. Samozřejmostí je touchpad a jako druhé zařízení zde slouží trackpoint, který je však u notebooků této značky také velice častým prvkem, i když je již na ústupu. Co se touchpadu týče, mám k němu několik výhrad. Tím největším negativem pro mě byla jeho velikost, která je 55x40 mm a ve srovnání s konkurenčními notebooky je opravdu malá. Další věcí, která mě zarazila, bylo neoznačené scrollovací pole vcelku velkých rozměrů na pravé straně touchpadu. Je to samozřejmě věcí zvyku, nicméně situace, kdy při práci v grafickém programu místo použití určitého nástroje začneme rolovat po stránce, či nabídkou jistě nepotěší. K touchpadu samozřejmě patří i dvě ovládací tlačítka, které nahrazují tlačítka myši. Ty jsou zde opravdu kvalitní. Jejich stisk je jistý a výška je zvolená opravdu výborně, stejně jako jejich povrch.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Touchpad

Nyní něco o trackpointu. Jeho kvalita se nedá určit během několika dní, kdy jsem měl notebook k dispozici. Hlavní slabinou všech trackpointů je dekalibrace, která způsobuje, že se myš může pohybovat, i když se s trackpointem právě nepracuje. Automatická rekalibrace, která tento efekt omezuje, probíhá vždy, když uživatel sekundu s trackpointem nehýbe. Mimo původní nástavec jsou dodávány další tři, které jdou snadno vyměnit a umožní tak ještě pohodlnější ovládání. Stejně jako k touchpadu, i k trackpointu patří ovládací tlačítka. Zde jsou však na rozdíl od touchpadu tři. Stisknuté prostřední tlačítko slouží společně s nakláněním trackpointu k rolování, zbylá dvě klasicky suplují tlačítka myši. U těchto ovládacích prvků byly použité stejné senzory jako u tlačítek touchpadu, tudíž je jejich ovládání stejně příjemné.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Trackpoint

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nástavce trackpointu

Další důležitou věcí je klávesnice a její zpracování. Stejně jako u tlačítek touchpadu a trackpointu i zde budu jen chválit. Stisk kláves je vcelku pevný, ale ne tolik, aby znemožňoval pohodlnou práci. Rozmístění je typickým notebookovým včetně klávesy Fn. Navíc jsou dvě klávesy nad šipkami, které slouží pro přechod v prohlížeči Zpět/Vpřed. Samostatnými klávesami jsou tři multimediální tlačítka pro ovládání hlasitosti a tlačítko aplikace ThinkVantage, o níž se dočtete níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Klávesnice se zbylými ovládacími prvky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tlačítko ThinkVantage a ovládání hlasitosti

Posledním prvkem na horní straně otevřeného notebooku je snímač otisků prstů. Ten slouží k zamknutí notebooku a zamezení přístupu cizím osobám. Úvodní naskenování otisku je provedeno ihned po aktivování systému.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Snímač otisků prstů s logem ThinkPad série

Konektory a porty

Začneme levou stranou, na které se nachází celkem devět konektorů. Zleva to jsou VGA výstup pro připojení externího monitoru, nebo projektoru, konektor RJ-11 pro připojení k modemu, dále síťový konektor RJ-45, sloužící k připojení do klasické Ethernet sítě. Následují dva 3,5mm audio konektory pro sluchátka/reproduktory a druhý pro mikrofon, s nimi sousedí netradičně orientovaný USB port. Dvířka chrání rozhraní PCMCIA a Express Card a devátým konektorem na levé straně je čtyř-pinové rozhraní IEEE 1394 neboli FireWire (chcete-li i.Link).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levá strana

Pravá strana obsahuje dva USB porty, ale především DVD-RAM mechaniku. Podrobnosti o ní se dočtete níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravá strana

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Optická mechanika

Na zadní straně se nachází napájecí konektor a S-VIDEO výstup.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana

LCD

U notebooku určeného pro práci s grafikou více než kdy jindy záleží na kvalitě LC displeje především na reálném podání barev. V tomto případě se jedná o WSXGA+ s úhlopříčkou 15,4‘ s označením LG Philips LP154W02-TL06. Je zapuštěn do šasi a jeho okraje jsou asi centimetr vysoké, což je ideální pro ochranu displeje před prohýbáním a také pro eliminování nechtěných odrazů. Lenovo zde nepoužilo žádný z „glare“ efektů – proto jsou nechtěné odrazy okolí téměř vyloučené. V případě notebooku tohoto určení je to velice praktické. A co může tento matný displej nabídnout?

Název displeje

LG Philips LP154W02-TL06

Výrobce

LP154W02-TL06

Typ displeje

15,4‘ LCD (WSXGA+)

Datum výroby

2005

Maximální viditelná velikost

33cm x 21cm

Poměr stran obrazu

16:10

Nativní rozlišení

1680x1050

Gamma

2.20

Podpora DPMS Mode

Ne

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

WSXGA+ 15,4"

Podání barev u tohoto displeje je opravdu na vynikající úrovni. Barevné spektrum je opravdu reálné i u větších pozorovacích úhlu, jak si můžete prohlédnout na obrázcích níže. To stejné platí pro přechod z černé do bílé. Prolnutí je krásně plynulé a přesně tak, jak se sluší na displej těchto kvalit. Až do pozorovacích úhlů asi 60° je zkreslení barev opravdu nepatrné a nikde se neobjevují vady obrazu. Častým úkazem u displejů notebooků je zobrazování bílé barvy kolem okrajů při velkých pozorovacích úhlech – ani toto jsem však u tohoto stroje nezaznamenal.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pozorovací úhel asi 45° vertikálně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pozorovací úhel asi 75° horizontálně

Zvuk

O zvukovou kulisu se zde stará jižní můstek s čipem AD1984 Intel 82801 HBM ICH8M. Reproduktory jsou skryté v šasi na obou stranách notebooku. Podání je na poměry notebooků vcelku slušné. Basy samozřejmě musíme oželet, a co se výšek týče – ty jsou poměrně výrazné. Celková reprodukce tedy působí velice dobrým dojmem. Hlasitost je upravována pomocí tří tlačítek vedle klávesy Esc, o nichž jsem se již zmiňoval výše.

Pevný disk

Série notebooků ThinkPad R61 je dodávána s pevnými disky značky Fujitsu v tomto modelu konkrétně typ MHW2160BH. Jedná se samozřejmě o 2,5‘ disk s rychlostí otáčení 5400RPM. Udávaná kapacita je 160GB, skutečnost samozřejmě jiná a reálná kapacita činí 148GB. Disk disponuje 8MB vyrovnávací pamětí. Podrobnější údaje si můžete prohlédnout v tabulce níže.

Název disku

Fujitsu MHW2160BH

Výrobce

Fujitsu

Velikostní faktor

2,5‘

Formátovaná kapacita

160GB

Ploten

2

Povrchů pro záznam

4

Rozměry

100x70x9,5mm

Hmotnost

101g

Průměrná rotační latence

5,56ms

Rychlost otáčení

5400RPM

Průměrná přístupová doba

12ms

Přístupová doba od stopy ke stopě

1,5ms

Plná přístupová doba

22ms

Rozhraní

SATA

Přenosová rychlost

150MB/s

Velikost vyrovnávací paměti

8MB

Pevné disky v noteboocích série ThinkPad jsou vybavený proti-nárazovým ochranným systémem ThinkVantage Active Protection System, který v případě detekce vibrací, prudkého pohybu, či pádu zastaví hlavičku pevného disku tak, aby nedošlo k poškození záznamových ploch disku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Proti-nárazový systém v akci

Pro otestování pevného disku byl použit nástroj HDtune v2.55. Jak v něm disk obstál si můžete prohlédnout na obrázku níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Test HDD v HD Tune

DVD-RAM mechanika

Optická mechanika vestavěná v tomto stroji nese označení HL-DT-ST DVDRAM GMA-4082N. Výrobcem je LG-Electronics. Podporovanými médii jsou: DVD-ROM, DVD+R9 DL, DVD+R,DVD+RW, DVD-R9DL, DVD-R, DVD-RW, DVD-RAM, CD-ROM, CD-R, CD-RW. Pro větší přehlednost podrobnější údaje opět naleznete v tabulce níže.

Název mechaniky

HL-DT-ST DVDRAM GMA-4082N

Výrobce

Hitachi-LG

Rozhraní

ATAPI

Firmware

EX01

Datum firmwaru

10. 4. 2007

Velikost vyrovnávací paměti

2MB

V následujících tabulkách naleznete rychlosti zápisu a čtení na jednotlivé druhy médií.

Zápis

DVD+R9 DL

2.4x

DVD+R

8x

DVD+RW

4x

DVD-R

8x

DVD-RW

4x

DVD-RAM

3x

CD-R

24x

CD-RW

16x

Čtení

DVD-ROM

8x

CD-ROM

24x

Procesor

Srdcem tohoto Lenova je procesor Intel Core 2 Duo T8100. Jedná se o procesor s 45nm výrobním procesem a předpokládaným taktem 2100Mhz, který nese kódové označení Penryn. Takt FSB sběrnice je 800Mhz. Níže opět podrobnější informace v tabulce.

Název procesoru

Intel Core 2 Duo T8100

Taktování

2100Mhz

Min./Max./použitý násobič

6.0x/11.5x/10.5x

L1 instrukční mezipaměť

32Kb/jádro

L1 datová mezipaměť

32Kb/jádro

L2 mezipaměť

3MB

Takt FSB

800Mhz

Skutečný takt FSB

200Mhz

Nyní přistupme k samotným testům. První test probíhal v aplikaci SiSoftware Sandra, konkrétně Banchmarku CPU Arithmetic, který měří hrubý výkon CPU.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SiSoftware Sandra - Aritmetic Benchmark

Druhým testem je benchmark v aplikaci Everest, konkrétně CPUZlib, který testuje propustnost paměťového subsystému.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Everest CPUZlib

Posledním testem procesoru bude CPU rendering v aplikaci Cinebench R10.

Procesor ve srovnání s těmito notebooky obstál velice dobře. Konkuruje dokonce přetaktovanému MSI GX-700E.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Cinebench R10 - CPU rendering

Grafická karta

Jak již jsem se zmínil na začátku v noteboocích řady ThinkPad R serie je grafická karta nVIDIA Quadro NVS 140M, která je určena pro 3D modelování, tvorbu grafiky a podobné úkony, které jsou pro GPU velice náročné. Nesdílená video paměť má velikost 128MB. Následuje opět podrobný výpis parametrů.

Název grafické karty

nVIDIA Quadro NVS 140M

Kódové jméno

G86GLM

Počet tranzistorů

210 miliónů

Výrobní technologie

80nm

Typ sběrnice

PCI Express 1.0 x16

Velikost video paměti

128MB

GPU takt (Geometric)

169Mhz

GPU takt (Shader)

338Mhz

Pixel Pipelines

4

HW podpora DirectX

10

Rychlost zápisu poxelů

676 MPixel/s

Rychlost zápisu texelů

1352 MTExel/s

Typ sběrnice

GDDR3

Šířka sběrnice

64bit

První testování této karty probíhalo v aplikaci Cinebench R10 modulem OpenGL Standart.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Cinebench R10 - OpenGl Standart

Druhým testem bude Blender Render Benchmark, který jsem zařadil kvůli určení GPU pro tyto účely.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Blender Render Benchmark

Posledním testem, kterým jsem zestoval výkon grafické karty byl test herní. Ten probíhal ve hře Far Cry s následujícím nastavením: Rozlišení: 1280x800, Grafické detaily: Velmi vysoké, Vyhlazování:1x

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Far Cry

RAM

Operační paměť je typu DDR2 SODIMM o kapacitě 2048MB rozšiřitelné až na hodnotu 4096MB. Její časování je 5-5-5-15.

První testy probíhaly v programu Everest.

Propustnost paměti při čtení

4874 MB/s

Propustnost paměti při zápisu

4220 MB/s

Propustnost paměti při kopírování

3598 MB/s

Odezva paměti

85,6 ns

Druhým testem operačních pamětí byl benchmark obsažený v balíku SiSoftware Sandra s názve Memory bandwidth Benchmark.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SiSoft Sandra Mmeory Bandwidth Benchmark

Teplota, hluk, výdrž

Teploty byly měřené pomocí programu Everest. V první tabulce jsou teploty naměřené po půl hodinové zátěži

Teplota CPU

52°C

Teplota 1. jádra

46°C

Teplota 2. jádra

47°C

Teplota GPU

61°C

Teplota HDD

33°C

Co se týče hluku, je chod notebooku opravdu tichý. Ani při hraní jsem nezaznamenal rušivý hluk větráku. Nejhlučnější části je samozřejmě optická mechanika, ale jelikož je v chodu jen zlomek používání notebooku nehraje to žádnou roli.

Výdrž notebooku mě překvapila, nutno podotknout, že nemile. Obrázek o „výdrži“ si můžete udělat sami z následující tabulky.

Hraní her, náročné aplikace

78 min.

Kancelářské práce

172 min.

Klady a zápory

+

-

Displej

Malý touchpad

Klávesy a tlačítka

Výdrž baterie

Trackpoint

Tichý chod

Celkové zpracování

Čtečka otisků prstů

Závěrečné hodnocení

Jako téměř každý výrobek, i notebook Lenovo R61 má jak své kladné stránky, tak své chybičky. Nejprve začnu těmi negativními vlastnostmi. Hlavním nedostatkem pro mě byl určitě touchpad malých rozměrů. Pro toho, kdo nechce, nebo nemá prostor pro nošení myši a nechce používat trackpoint je to velké mínus. Druhým negativem je bezesporu výdrž.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (64)

Výdrž

tak su nějak mimo. nahoře v tabulce je psaná výdrž při kancelářské práci 5 hodin. říkal sem si fakt luxus. Pak vidím v "mínusech" výdrž baterie a nad tím je psána výdrž 172 minut což jsou necelé 3 hodiny.... takže předpokládám že ta první tabulka je z nějaké jejich reklamy aby na notebook upoutali... nebo jenom překlep, ale o tom pochybuju...

@mikihans: Dobrý den,
uvodní tabulka je opravdu výpis parametrů udávaných výrobcem. I proto je tam nadepsáno "Udávaná výdrž baterie". Jaká je opravdová výdrž je popsáno níže.

@mikihans: Pro mě by bylo i 5 hodin málo, u notebooku jsem zvyklej na alespoň 6-7 hodin. Naštěstí R61 může mít mám dojem 1) primární sedmičlánkovou baterii 2) přídavnou baterii do ultrabay slotu...

@EXECUTOR: Tak znamy ma T serii a co mi rikal, tak ty casy od vyrobce jsou docela realne dosazitelne. Pravda, ma samozrejme 9 clankovou baterku.

@balrog123: 4-5 hodín s 9 článkovou batériou bez problémov na T43. Samozrejme záleží od vykonávanej práce, tých 6-8 hodín by to dalo tiež s vypnutým wifi a obrazovkou v idle režime.

@eraser2k: Taky se na ni chystam. Nevyhoda 14" modelu je dokonce jenom 4clankova baterie, nadruhou stranu nemam nvidia grafiku takze se stazenym displejem a bez wifi/bt ve vlaku ke trem hodinam...

@quido.speedy: Ak máš 14" verziu notebooka, tak môžeš mať 9 článkovú batériu, avšak jej časť bude presahovať okraj notebooka.

@EXECUTOR: jj 5 hodin je malo , moja stara r60ka pri kancelarskej praci vydrží 7,5-8hod , ale bohužial už nemá slot na pridane dalšej . Ale aj tak Ibm je naj , a za trackpoint by som im dal nobelovku

@mikihans: Mam R61 ale ne preste tento.Je fakt ze ma malou výdž,ale má taky v základu baterku s menší kapacitou.JInak sou nabízeny ještě dvě další plus baterie do ultrabay.

@mikihans: ta vydrz baterii u testovanych modelu neni adekvatni. Kolikaty jste uz v rade, ktery mel tento model na testovani, kolikrat jsou to treba uz pul roku stare modely a ta baterka tam nemusi byt vubec nova ...

@Ivo Martinka1: No tak pokud by šla baterka "do kelu" po půl roce, tak to bych se NTB raději obloukem vyhnul.
O R61 v téhle konfiguraci jsem přemýšlel, ale jestli opravdu vydrží jen necelé tři hodiny, tak to je od Lenova dost podraz.

Crysis -> Far Cry

Posledním testem, kterým jsem zestoval výkon grafické karty byl test herní. Ten probíhal ve hře Crysis s následujícím nastavením: Rozlišení: 1280x800, Grafické detaily: Velmi vysoké, Vyhlazování:1x a pak mate pod testem napsano Far cry kdyby to byl fakt crysis uz bych si utikal notes koupit a PC bych hodil do odpadaku

@mach666: To jo ja uz fakt PC odmontovaval a prodaval a skoro objednával tento Book a takove sklamani xD

@mach666: tenhle notes stejne neni vubec na hrani takze je ten test skoro bezvyznamnej. ale tak aspon si to treba uvedomi lidi, kde sou prednosti a slabosti toho notasu. jako zapor bych tam totiz pridal klidne ten slabej vykon grafiky...

@sk8pr: nemyslíš,že to bude tim,že ta grafika je dělaná pro 3D modelování apod. a ne na hry? Na hry si kup NTB třeba s GF8600, ale když bys jí chtěl použít pro účely tý grafiky v lenovu, tk si moc nevrzneš

@mchlumak: no co ja vim tak tyhle grafiky pro modelovani sou vesmes stejny jako normalni grafiky. staci si zajistit specialni ovladace, max. nejake minimalni upravy na grafice a mas modelovaci grafiku za petinovou cenu. a pochybuju ze by se nejak super zvednul vykon modelovani oproti normalni grafice....

@mach666: Dobrý den,
děkuji za upozornění - opraveno.

@mach666: To bys porušil zákon! Pěkně ekologicky zlikvidovat

Recenze

Docela obsáhlá recenze. Teď jsem ho měl doma a vypadá dost slušně akorát mi chyběl touchpad a vadila mi ta spousta zbytečných předinstalovaných aplikaci. A taky jsem zvyklý dostat k notebooku nějaké to médium.

@D.a.a.n: Množství předinstalovaných aplikací je pouze option. Jednotlivé součásti instalačního balíku se dají vybírat při instalaci z preloadu či skrytého diskového oddílu.

Vydrz s XP ??

Predpokladam ze merena vydrz je s Vistou, jak by mohl mit vydrz s Windows XP nebo s Kubuntu(kde se da koupit battery pack?)? Mate nekdo zkusenosti? Jinak je to presne NB ktery hledam, asi do nejd pujdu

@morrowind: Kubuntu... 2:10 na R61 7732-1EG plne podsviceni, bez wifi. To jest se 4clankovou baterii 27Wh..vynasob si to, zhruba to odpovida. Lituju ze mam jen 1280x800 :-(

HE

Crysis na tomhle ? vysmech

Vzhled

No za ty peníze, mohli ten vzhled trošku vylepšit.

@Street013: Na ThinkPadech je vzhled takový jaký je schválně. Původně se jednalo o především manažerské notebooky - tedy určené na jednání, kde vhled není podstatný. To této řadě zůstalo, navíc čistě ze subjektivního hlediska je ten vzhled nádhernej, svojí T41p bych nikdy neměnil ;)

@jsekava: víceméně souhlasím

@jsekava: Souhlas, Lenovo tento vzhled thinkPadům ponechalo, a od IBM zdědily ThinkPady Lenova nejen ten vzhled, ale opravdu i kvalitu. Mám jej půl roku a nemůžu si jej vynachválit. Na střední nastavení jsem na něm bez problémů rozjel Assassin's Creed, 6ti článková baterie to vydržela hodinu a půl. Co se týče toho vzhledu, jedná se o otázku osobního vkusu, neb každý máme jiný vkus. U mě však tento archaický vzhled jednoznačně zabodoval.

@jsekava: s tim ze je vzhled u teto rady nepodstatny souhlasim. ma to ale jedno ale. i nepodstatne veci by se mohli vylepsit. nerikam ze to ma byt nejak originalne tvarovane ale alespon to nejak uhladit. takhle kdyz se na to podiva clovek nepolibeny technologii notebooku, muze si rict "co je to za starej šrot, copak si ten manazer nemuze dovolit poradnej stroj ? "

Zpracování

designově se sice moc nepovedl, ale s lepším zpracováním jsem se snad ještě nesetkal. to, jakým způsobem dělá klávesnice např HP apod, to je prostě hrůza.... tohle je klávesnice, o jaké si 98% notebooků může nechat jen zdát ;-)

Postrehy

Dobrý den! Mám tento notebook už čtvrt roku. Dovolil bych si pár postřehů:
1. Výdrž je kolem 3,5 hodin. Ale mám Vistu Business, která byla na ntb předisntalována. Takže s XP bych čekal vyšší výkon. Stačí použít schéma napájení Energy Star.
2. ŽÁDNÉ CD/DVD jsem nedostal. Ani recovery, ani downgradovací.
3. U ntb píská napájecí adaptér v závislosti na práci hdd.
4. Na grafické kartě jsem hrál plynule na střední detaily hry:
Gears of War, UT3, Bioshock, Crysis, Jericho, Oblivion, Gothic3
na maximální:
Stalker, Vietcong2, Call of Duty 2
A co bylo nehratelné i na minimum:
Lost Planet.
5. Grafické kartě přidá trochu života ovladač z laptotvideo2go (jedu na 175.16), který přidal kartě 1 bod ve Vista indexu. Případně přetaktovat (což je trochu hloupost) pomocí RivaTuner.
6. Notebook je opravdu kvalitně zpracován. Magnesiový rám, uhlíkové zpevnění plastů, protstě lahoda. Za ty peníze opravdu stojí!

@Lukasfurisek: Ještě jedna věc- Kdo by měl otázky, může se na mě obrátit na Live Messengeru: lfurik@ithvezda.cz a já mu rád zodpovím otázky.

@Lukasfurisek: Dobrý den
Děkuji za vaše informace přemýšlím taky nad tímto notebookem bude vřevážně pracovní, programování + občas CAD, líbí se mě u něj kvalitní zobrazení a displej, ale koho neláká se občas odreagovat hrou :) (nechci herní notebook na to mám pc stanici ale spíš třeba se občas odreagovat na cestě ). Mám ještě jeden dotaz ta Graf karta má 128 MB a je schopná si ještě něco vzít s oper paměti nebo je 128 finální hodnota :) děkuji za odpově´d

@RS1: Ovladače ve Vistách mi hlásí toto:
Celková grafická paměť: 895 MB.Jinak já pracuji jako programátor PHP, MySQL apod. a jsem nadmíru spokojen. Akorát mi trvalo cca 2 dny, než si oči zvykly na LCD.

@Lukasfurisek: Hmm, tak neviem, či ten bod č. 6 neplatí pre T, X radu, pretože u nich je známe, že je kryt z uhlíkových vlákien, čo je i vidno a cítiť a rám je z titánu. Avšak pre R radu si istý nie som, skorej by som povedal, že ide len o pevný plast, ako na to pozerám pri porovnávaní T60, T43 a R61.

Vzhled

Jako tokovouhle pixslu za ty penize? kde ste to kdy vydeli?

@steve777: Dobrý den. Nelíbí-li se Vám, nekupujte ji - co víc Vám k tomu mám napsat? :-)

@David Trčka - CZC: tosedí jen proto že se nelíbí tak to neznam,ená že je hnusný to jsou příliš silná slova

@steve777: je to manazerskej notas. je dobrej na kancelarsky veci, co potrebujes k praci to ma. to, ze je hnusnej a hry si na tom nezahrajes mu proste nemuze ublizit... ja bych si ho nikdy nekoupil ale znam lidi co na nej nedaj dopustit. a dost lidi taky chce hlavne aby to fungovalo a to tenhle notas proste zvlada dobre :)

@sk8pr: Hnusný? to si vyprošuji, je to nejhezčí notebook ( snad jedinně apple se mu může rovnat) :-)

@petana2: je to oskliva hranata krabice. tady o krase nemuze byt vubec rec. je to notebook praktik. design je stary, klasicky, hranaty, provereny. temer kazdej novej notebook je hezci. tak to proste je... nerikam, ze kvalita sasi je lepsi, ale jsou vetsinou hezci :)

@sk8pr: Jo, vzhled je u notebooku na prvnim miste, ze :-D funcnost az potom. Ja rozhodne radsi perfektne zpracovanou a plne fukncni krabici nez pohledny smejd. mimo to lenovo na tom neni tak zle - dell je treba mnohem horsi. lenovo je hlavne exkluzivne funkcni, vcetne ergonomie apod.

@steve777: Zase nějakej blb*c

@steve777: To je zase inteligentni komentar...

@steve777: hmmmm.. neviděl jsi ho naživo ;) kdybys ho viděl naživo možná bys mluvil jinak

Touchpad

Zdravim,
chtel bych jenom upozornit, ze nevidim duvod proc by touchpad mel mit nakreslene okraje, kdyz si sam muzete v nastaveni zmenit sirku a vysku pro skrolovani horizontalne i vertikalne(sice ho pouzivam jen na skrolovani kdyz nedosahnu na trackpoint, ale take mi prijde maly), a vase zminovane oddeleni mi prijde strasne. Souhlasil bych ale s testem na baterie-ntbk mi s setrnejsim nastavenim ve vistach vydrzi tak 2:15h. Predpokladam, ze udavanych az 5h je za predpokladu ultrabay baterie a 9cell klasickou(i kdyz to mi zase prijde malo):)
Displej je opravdu povedeny, perfektne jemny, akorat mam obcas pocit, ze by mohli zvysit podsviceni nejen kvuli praci venku na slunci.
Nemam zkusenosti s ostatnimi znackami, ale celkove bych ntbk doporucil. Na tahani s trafem to neni, to se pak pronese, uz aby X300 zlevnila tak na polovic:)
Jeste bych podotkl, ze instalace systemu ze skryte partysny nabizi i moznost vybrat si, jaky doplnujici soft chci priinstalovat(pozn. pro ty, co jen mackaji next a nectou), nedostal jsem instalacni medium, ale vlastnim jeden z prvnich modelu tak je jeste asi nemeli..

@georgehs: Instalacni meium se nedodava, image si muzes vypalit. Ja u toho mel Mrkvo$ofti CD s upragem na Ultimate...pak ti to napise ze nemas licenci :-D ...nakonec jsem pouzil pravekou kombinaci format/fdisk a poslal windows do vecnych lovist, nelituju. Kubuntu rulez 8-)

@quido.speedy: Tak jiste, ze sem si to vypalil, ale to neni to same jako dostat originalku instalacku..a o tom jsem psal. Musim nechat, ze koupe notesu postupem casu nelituju(za pul roku spadl o 10t a navysily se parametry) - urcite ostatni vyrobci notesu umoznuji neco podobneho, ale Rescue n Recovery je opravdu povedeny nastroj, obvzlaste se mi libi ruzne moznosti ukladani zaloznich kopii systemu po siti(ale pracuje to nejak zvlastne, data se posilaji hrozne pomalu).
Je fakt, ze KDE jsem zkousel drive na oSuse, ale pokud si vzpominam dobre, tak ani KDE ani GNOME zatim nenabizi moznost prechazet mezi slozkami v adresovem radku tak, jako to dela explorer ve Vistach..uz jenom proto jsem mel nutkani zustat u Vist a nedowngradovat. (A neboj, linux mam na virtualu - jen pro pripad abych nevyvolal flame co je lepsi.) )Jo zapomnel jsem vyzvihnout jednu naprosto dokonalou vec u tohohle notesu - a to tu zarovicku ve viku, totalne nepostradatelna vec. Vsechno jsou to malickosti, ale vsechno to dohromady(odolnejsi min. spodni cast, vychytane programy - think vantage, hw vybavicka, dokonale zpracovana dokumentace k vymene jakekoli hw casti, aktualizace) proste dava dokonaly celek a i kdyz nemam zkusenosti s ostatnimi, vim, ze dalsi notes bude zase od Lenova pokud udrzi tuto latku kterou mu nasadilo IBM..
Dneska jsem byl v jedne prodejne a tam po celodennim provozu mely noteboky rady R61i,e o dost teplejsi plast v casti pevneho disku nez kolik mam ja - a pochybuju ze i kdyz tam bezi cely den tak se pri jednoduche prezentaci na displej tak zahreji(i kdyz nevim, nezkousel jsem).

Kdysi

Tak ten touchpad me ani trochu neprekvapuje... Kdysi davno jsem mel Thinkpad v te dobe 486 DX2 za 90000,- a muzu rict ze touchpad tam byl taky pekelne prtavej...

Nic

teprve tu pokukuji a moc tomu neholduji

IBM (Lenovo) forever

Mam radu R61 a na Lenovo nenecham dopustit.Jinak i R rada ma magneziovy ram a kryt displaye je vyztuzen uhlikovymi vlakny. A celkove zpracovani je vynikajici.Vydrz pod Vista je cca o 20 min horsi nez pod XP.Co se tyce vzhledu, tak si nedokazu predstavit prijit na jednani s NB, jenz je polepen stupidnimi nalepkami a celej se blyska,ale to je muj nazor.

Klavesa ENTER

Zdravim vsechny majitele, mam jen takovej hloupej dotaz,ma tenhle model klvasu enter malou a nebo ma enter pres dva radky ve tvaru pismene obraceneho L? diky.

@misaaak: Ceska klavesnice by mela mit velky enter, americka maly.

Skvělá práce hoši

Zdravím, já tento notas vlastním a jsem velmi spokojený. Každý má své chybičky, ale podle mě tento jich má nejmíň. Je to určené pro business, kancelařinu. Hry na tom sice jedou,ale nějaké novinky vůbec.Navíc je docela zajimavá otázka, kde nakoupit? Mají ho všude,ale v případě záruky... no znáte to sami. Doporučuji vyhlédnout na stránce lenovo přímo autorizované prodejny se servisem, tam sem taky nakoupil. Je to dnes jistota, s internetem nemáte jistou záruku a budete čekat. Jinak chválím hošany v lenovu, něco tak kvalitního a perfektně logicky uděláno, jsem již dlouho neviděl. Již tuto značku neopustím. Je to kvalita, o které lidi prostě neví dokud to nezkusí

@pepicek skočdopolů: taky myslím,že každý má nějakou chybu a každý jiný nároky,ale hlavně že jsem nakonec spokojený..

IBM

Dobrý den
Zavžuji nákup tohoto notebooku Mám ještě nějaký dotaz na lidi kteří ho mají mám koupit XP nebo vista ?? také jsem pořád trošku nejistý z graf kartou Quadro NVS 140M jak je to s její pamětí dokáže si ještě něco nazdílet nebo ne? rozcházejí se názory někdo píše že ano a někdo že ne jak to tedy je ?? jak ste spokojeni s výkonem ? ... případně uvítám další detaily které mě pomužou se rozhodnout : )) Prosím nepište nic o vzhledu ten se mě prostě líbí ... v jednoduchosti je síla :)

@RS1: Kup Vista Business. Mas moznost downgradu na XP.

@zivan: Zalezi na tobe ktery system preferujes, XP jsou leta proverena a stabilni(samozdrejme i Vista je stabilni, ale znate to), ovladace pro XP jsou dostatecne kvalitni, NB by mel mit vetsi vykon a celkove by mela byt s nim rychlejsi prace a vydrz. Navic nenarazis na problem s kompatibilitou, at programu nebo ovladacu. Ja osobne bych vzal XP.

@morrowind: do desktopu kde mi jde ciste o vykon bych se rozhodoval. do notebooku uz bych dal ale vzdy visty. i na desktopu uz doma budu davat visty. jsou na tom uz dobre takze neni duvod cekat...

@RS1: Co se týče vzhledu, ten se mi také líbí :-). Co se týče grafiky, ta má vlastní 128MB pamět a další si si přes TurboCache "půjčuje" z hlavní paměti. Většinou je to 384MB (Takže rázem máme 512MB kartu). Volba operačního systému záleží na vás, ale doporučuji WinXP. (model NF5DFCF). Dosáhl jsem s nimi o čtvrtinu vyšší výdrž na baterii při (pochopitelně) vyšším výkonu. Sám jej používám už 4 měsíce.

K recenzi

Zdá se, že autorovi došel v Závěrečném hodnocení dech - začal negativy a ke kladům se už nedopracoval ...

Lampička

Zdá se, že pánové z CZC poněkud zapomněli na další z vychytávek tohoto ntb. Zkuste zmáčknout Fn a PgUp zaráz. Ta lampička se sice zdá slabá, ale při práci v noci bez osvětlení ji určitě oceníte.

Baterie u R61

mam Lenovo R61, vydrz baterky byla vzdycky dobra, nabijenim se vubec nesnizovala, jenom jsem si pochvalovala. az do chvile, kdy po roce a 1mesici odesla. uplne mrtva z niceho nic.lenovo odmitlo vyreklamovat s tim ,ze je na baterku jen 1rok - podle zakona musi byt 2roky. nikde jsem se nedovolala sveho prava a tak jsem musela zaplatit cca 2500kc za novou baterku.z doslechu vim, ze se to stlao uz vice lidem - S REKLAMACEMOI BATERIE U LENOVA POZOR!!!!!! NEDODRZUJI ZAKON

@Raff151: na baterie je vetsinou zaruka pul roku. vetsinou se to vztahuje na vydrz baterie, ktera po pul roce odchazi ale jak je vidno, vyuziva se to i k jinym zavadam. Pokud ti uplne odesla, respektive notebook ti odmitl naskocit, pak je to duvod k reklamaci. pokud pouze extremne zkratila dobu vydrze (ale notebook jede, treba i 3 minuty), pak mas smulu a oni jsou v pravu.

Baterka

Plne souhlasim se zpracovanim a se vsim, co pises - pouze baterka po 1roce pouzivani elektronicky zkolabovala a reklamace jsem se nedockala, ackoli podle zakona jsem na ni mela pravo. Lenovo tim u me hodne kleslo. Nedodrzuji zakon, cloveka si prehazuji jak horky brambor, nikdo nic nechce rict - jednani hruza. Samozrejme doprovazene ruznymi vymluvami.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru