Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Inteligentní pomocníci pro cukrovkáře a astmatiky Návody

Inteligentní pomocníci pro cukrovkáře a astmatiky

autor: Saša Ševčík
Astmatici a cukrovkáři potřebují speciální péči, a také speciální přístroje pro sledování svého stavu. Řeč je o speciálních glukometrech a oxymetrech. Také tito pomocníci mohou být inteligentní a usnadnit každodenní starosti.

Glukometr je malý přenosný přístroj určený k měření glykémie neboli hladiny cukru v krvi. Tyto přístroje získávají všechny důležité informace z kapky krve, zpravila z prstu. Po odebrání vzorku krve přístroj provede výpočet a zobrazí výsledek. Glukometry jsou nezbytné při léčbě cukrovky, především tedy u diabetiků, kteří mají příznaky spojené se zvýšenou nebo sníženou hladinou cukru v krvi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Glukometr v akci

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prim hrají kompaktní modely, které je možné snadno vzít s sebou kamkoliv

 

Oxymetry jsou zpravidla malé a přenosné přístroje, které měří nasycení krve kyslíkem. Jsou tedy nezbytnou pomůckou pro pacienty, kteří trpí poruchami a potížemi s dýcháním – dušností či nedostatkem dechu. Například astmatici tak mohou snadněji sledovat svůj stav a sami vyhodnotit, zda je vhodné navštívit lékaře či nikoliv. Normální hodnota u zdravých jedinců 95-98 % nasycení krve kyslíkem.

Mimochodem některé oxymetry obsahují navíc i pulsoměr. Dovedou tedy suplovat funkci tlakoměrů a měřit srdeční tepovou frekvenci uživatele. To je velmi praktické, protože se tím šetří čas pacienta, neboť nemusí zbytečně používat dvě zařízení najednou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obsluhu oxymetru zvládne úplně každý

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oxymetr v akci

 

Pokročilé funkce a internetová konektivita

Podobně jako u tlakoměrů také u glukometrů a oxymetrů existují také chytré modely, které toho umí daleko více. Například se dovedou připojit k chytrým telefonům a bezdrátově jim předávat naměřené hodnoty. V obslužné aplikaci se pak zobrazují grafy dlouhodobě prováděných měření a srovnání aktuálně naměřených hodnot s dlouhodobým osobním trendem.

Mobilní aplikace často umožňuje komplexní sledování měření celé řady životně podstatných hodnot, evidenci fyzické aktivity a příjmu energie v potravě. Na to navazuje funkcionalita plánování osobních cílů, sledování jejich plnění a plánování konkrétních aktivit. Aplikace tedy zpravidla dovedou pracovat s více chytrými zařízeními najednou. Mimochodem obslužné programy dovedou pacienta i upozornit, že je čas na pravidelné měření.

Překvapivě i takto sofistikované modely se velmi často vyznačují snadnou obsluhou. Stačí stisknout jedno tlačítko a vše proběhne automaticky. Vy pak už jen zkontrolujete výsledek na displeji připojeného mobilu. Obsluhu tedy zvládnou i malé děti. Některé modely dovedou dokonce odesílat data do cloudu nebo je exportovat do přehledných tabulek a grafů, ze kterých následně lékař získá všechny potřebné údaje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mobilní aplikace připomenou, kdy je čas měření

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Data je možné snadno sdílet se svým lékařem

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru