Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
iPhony 15 i Apple Watch: Všechny novinky na jednom místě

iPhony 15 i Apple Watch: Všechny novinky na jednom místě

Události
Apple iPhone 15, 128GB, Green_727429438
Apple iPhone 15, 128GB, Green
19 826 Kč 23 990 Kč
Apple iPhone 15 Pro, 128GB, White Titanium_2092185793
Apple iPhone 15 Pro, 128GB, White Titanium
24 785 Kč 29 990 Kč
Apple Watch Series 9, 41mm, Pink, Light Pink Sport Band - S/M_1388591922
Apple Watch Series 9, 41mm, Pink, Light Pink Sport Band - S/M
9 496 Kč 11 490 Kč
Apple Watch Ultra 2, Ocean Band, Orange_108806111
Apple Watch Ultra 2, Ocean Band, Orange
19 000 Kč 22 990 Kč
Apple iPhone 15 Pro Max, 256GB, Blue Titanium_1067184339
Apple iPhone 15 Pro Max, 256GB, Blue Titanium
29 744 Kč 35 990 Kč

V pátek oficiálně odstartoval prodej čtyř nových iPhonů 15 a dvou různých provedení chytrých hodinek Apple Watch. V tomto článku naleznete vše, co potřebujete vědět.

Apple iPhone 15 a 15 Plus

Proti loňským modelům udělaly ohromný skok základní iPhony 15 a 15 Plus. Vyznačují se odolným probarveným černým sklem na zadní straně, novými zaoblenými hranami, a hlavně Dynamic Islandem. Ani základní verze už tak nemají nevzhledný výřez v displeji, ale místo toho dynamicky se měnící ostrůvek, který byl doposud výsadou pouze edice Pro.

Displeje mají stejné velikosti jako u předchůdců, tedy 6,1 a 6,7 palce. Výrobce se nicméně chlubí vyšším jasem až 200 nitů, to je v mezigeneračním srovnání dvojnásobná hodnota. Obrazovku chrání proti poškození Ceramic Shield, který je údajně pevnější než jakékoli jiné sklo chytrých telefonů. Samozřejmostí je zvýšená odolnost proti vodě a prachu.

Patrně největšího vylepšení se dočkaly fotoaparáty. Hlavní 48MP fotoaparát pořizuje ostré fotky a videa, zásluhou quad-pixelového snímače dokáže zachytit ty nejjemnější detaily a automatické zaostřování je pro něj vzhledem k použité technologii 100% Focus Pixels naprostá hračka.

Objednat Apple iPhone 15      Objednat Apple iPhone 15 Plus 

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Apple iPhone 15

 

Díky síle výpočetní fotografie také dává uživatelům do rukou nové základní supervysoké rozlišení 24 MP, se kterým pořídí fantasticky kvalitní snímky. Ty mají navíc praktickou velikost, takže je lze snadno ukládat a sdílet. Chytrá integrace hardwaru a softwaru zajišťuje možnost dodatečného dvojnásobného přiblížení, což znamená, že uživatelé teď mohou vůbec poprvé na iPhonech s dvojitou fotosoustavou využít tři úrovně optického zoomu, konkrétně 0,5×, 1× a 2×.

„Báječná vylepšení fotoaparátu, jež probouzejí kreativitu, intuitivní Dynamic Island a spolehlivě vysoký výkon s čipem A16 Bionic představují pro iPhone 15 a iPhone 15 Plus ohromný skok vpřed,“ vysvětluje Kaiann Drance, viceprezidentka Applu pro globální marketing iPhonů, a dodala: „Letos také posouváme hranice výsledků, kterých lze dosáhnout výpočetní fotografií. Přicházíme totiž s 48MP hlavním fotoaparátem s novým výchozím rozlišením 24 MP, které pořizuje fotky v supervysokém rozlišení, novou možností dvojnásobného přiblížení a portréty nové generace.“

Případní zájemci mohou počítat i s vyšším výkonem, obě novinky pohání čip Apple A16 Bionic. Šestijádrové CPU se dvěma vysoce výkonnými jádry, která spotřebovávají o 20 % méně energie, a čtyřmi vysoce úspornými jádry je ve srovnání s předchozí generací rychlejší, snadněji si poradí s náročnými úkoly a nabízí mimořádnou výdrž baterie. Pětijádrové GPU má navíc o 50 % větší propustnost paměti. Dočkali jsme se také dlouho avizované změny, iPhony 15 jsou vybaveny USB-C konektorem. Platí to také pro iPhony 15 Pro a 15 Pro Max, které si představíme záhy…

Apple iPhone 15

Apple iPhone 15 Pro a 15 Pro Max

To nejlepší v nabídce budou již tradičně představovat nové iPhony 15 Pro a 15 Pro Max, které opět nabízejí úhlopříčky 6,1 a 6,7 palce. Tyto vrcholné modely jsou vyrobené z leteckého titanu. Přestože se jedná o neuvěřitelně silný materiál, jsou tyto modely Pro vůbec nejlehčí na trhu. Moderní design přináší také nově tvarované hrany a nastavitelné tlačítko Akce, které uživatelům umožňuje přizpůsobit si práci s iPhonem podle svého. Tlačítko Akce přebírá funkci klasického přepínače zvonění a ticha.

Vylepšení se u edice Pro dotklo samozřejmě také výkonu. Srdcem obou telefonů je čip Apple A17 Pro, který staví na 3nm architektuře. Samotný procesor je o 10 % rychlejší, Neural Engine pracuje dokonce dvakrát rychleji. Patrně největší vylepšení čipsetu se ale týká GPU, u kterého narostl výkon o 20 %. Nově je ale hardwarově podporován ray tracing, tedy věrnější vykreslování různých světelných scén. Tato technologie je výsadou moderních herních grafik. Na iPhonu 15 Pro se díky tomu jako na vůbec prvním chytrém telefonu objevují herní tituly Resident Evil Village, Resident Evil 4, Death Stranding a Assassin’s Creed Mirage.

Objednat Apple iPhone 15 Pro     Objednat Apple iPhone 15 Pro Max 

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Apple iPhone 15 Pro

 

Apple pěl chválu také na použité fotoaparáty. Hlavní fotoaparát s 48 MP rozlišením byl vytvořen speciálně pro řadu Pro, v základu pracuje v rozlišení 24 MP a umožňuje uživateli přepínat mezi třemi oblíbenými ohniskovými vzdálenostmi – 24 mm, 28 mm a 35 mm – a dokonce si jednu z nich zvolit jako novou výchozí.

Kromě 48MP ProRAW podporuje hlavní fotoaparát také 48MP snímky ve formátu HEIF se 4× vyšším rozlišením. Nový iPhone 15 Pro má také fotoaparát s trojnásobným přiblížením a iPhone 15 Pro Max nabízí 5× optický zoom při 120 mm, což je u iPhonu zatím nejvíce. Nový fotoaparát s teleobjektivem u iPhonu 15 Pro Max, který se skvěle hodí na záběry zblízka, focení přírody a zachycení objektů na větší vzdálenosti, je vybaven inovativním tetraprizmatickým designem a společně s optickou stabilizací obrazu, 3D modulem s posuvem snímače a automatickým zaostřením tvoří zatím nejpokročilejší stabilizační systém od Applu.

„Tohle je nejprofesionálnější série produktů, jakou jsme doposud vytvořili. Mají supermoderní titanový design a zatím nejlepší fotosoustavu, která přináší naprosto nevídané výsledky. Nelze opomenout ani čip A17 Pro, který otevírá zcela jedinečnou dimenzi výkonu a herního zážitku. To je u iPhonu naprostá novinka,“ uvedl senior viceprezident Applu pro celosvětový marketing Greg Joswiak, a dodal: „Nový iPhone 15 Pro a iPhone Pro Max představují to nejlepší z designu a špičkových inovací, které pomáhají uživatelům obohatit každodenní používání jejich chytrých telefonů a zároveň jim umožňují rozvíjet kreativitu.“

Apple iPhone 15 Pro

Apple Watch Series 9

Ve stínu nových iPhonů 15 se ukázaly také dvoje nové chytré hodinky, v první řadě je řeč o hodinkách Apple Watch Series 9. Ty vychází designově z předchůdce, nabídnou ale vyšší výkon díky novému čipu S9 SiP. Díky tomu je Siri rychlejší, pracuje totiž přímo v hodinkách. Nově má také přístup ke zdravotním datům a dokáže je zaznamenávat.

Kromě zvýšení výkonu nabízí řada Series 9 nové magické gesto dvojitým poklepáním, díky kterému můžete hodinky ovládat bezdotykově. Stačí dvakrát rychle za sebou spojit palec s ukazováčkem na ruce, kde máte hodinky, načež vyvoláte různá gesta – přijmete hovor nebo zastavíte budík. Na displej už tak nebudete muset šahat třeba při vaření špinavýma rukama.

Šikovnou vychytávkou je i Přesné hledání pro iPhone. Hodinky Apple Watch Series 9 pohání watchOS10, který přináší přepracované aplikace, novou Chytrou sadu, neokoukané ciferníky, cyklistické a turistické funkce a nástroje na podporu duševního zdraví.

„Hodinky Apple Watch jsou nepostradatelným společníkem, který milionům lidí po celém světě usnadňuje péči o zdraví, kondici, komunikaci a bezpečnost,“ uvedl provozní ředitel Applu Jeff Williams, a dodal: „Představujeme dosud nejlepší řadu hodinek Apple Watch s novými úžasnými funkcemi a technologickými pokroky, včetně nového gesta dvojitým poklepáním, jasnějšího displeje nebo Siri přímo v hodinkách. Zároveň se jedná o naše vůbec první uhlíkově neutrální produkty. Apple Watch nikdy nebyly lákavější – ať už uživatelé upgradují ze staršího modelu, nebo si pořizují své první.“

Objednat Apple Watch Series 9 

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Apple Watch Series 9

Apple Watch Series 9

Apple Watch Ultra 2

Nové generace se dočkal také pokročilý model Watch Ultra, který má nově v názvu číslovku dvě. Apple se netají tím, že tento model představuje to nejlepší, co můžete na zápěstí nosit. Model Watch Ultra 2 staví na čipu S9 SiP, má tedy stejné srdce jako levnější model Watch Series 9. Nechybí ani vychytávky představené v rámci devítkové série, například magické dvojité poklepání pro snadnější ovládání.

Maximální jas Apple Watch Ultra 2 se podařilo posunout až na 3000 nitů, což je o 50 % více než u první generace Apple Watch Ultra, a jedná se tak o vůbec nejjasnější displej, jaký kdy Apple v hodinkách nabídnou. V praxi to oceníte samozřejmě nejvíce na přímém slunci. V temných místnostech nebo v brzkých ranních hodinách se může jas displeje snížit na pouhý jeden nit, aby neobtěžoval své okolí a šetřila se baterie. Výdrž je v úsporném režimu až 72 hodin, ve standardním až 36 hodin.

Nová technologie displeje také přináší vylepšení Svítilny – otočením korunky Digital Crown lze dočasně zdvojnásobit jas a posvítit si na cestu o to lépe. Apple Watch Ultra 2 jsou navržené do extrémů a byly ozkoušené napříč nejširší škálou výšek ze všech produktů Apple, od 500 metrů pod hladinou moře pro prozkoumání nejnižších údolí, po 9 000 metrů pro výstupy na nejvyšší vrcholky světa.

„Letos jsme udělali naše nejhouževnatější a nejschopnější Apple Watch ještě lepší,“ řekl Jeff Williams, provozní ředitel Applu, a dodal: „Apple Watch Ultra 2 jsou naše nejpokročilejší Apple Watch, se zásadním vylepšením výkonu a funkcí. Jsou skvělé pro každého, kdo chce nejjasnější displej, nejdelší výdrž baterie a nejlepší GPS v historii Apple Watch. To vše v ohromujícím designu.“

Objednat Apple Watch Ultra 2 

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Apple Watch Ultra 2

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Apple Watch Ultra 2

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru