Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
IT bastlírna: Jak aktualizovat bios základní desky

IT bastlírna: Jak aktualizovat bios základní desky

Návody
GIGABYTE Z490 AORUS ELITE AC - Intel Z490_235516296
GIGABYTE Z490 AORUS ELITE AC - Intel Z490
Produkt není určen k prodeji.
GIGABYTE Z490 AORUS PRO AX - Intel Z490_170584184
GIGABYTE Z490 AORUS PRO AX - Intel Z490
Produkt není určen k prodeji.
GIGABYTE Z490 AORUS MASTER - Intel Z490_1610511958
GIGABYTE Z490 AORUS MASTER - Intel Z490
Produkt není určen k prodeji.
GIGABYTE Z490 AORUS XTREME - Intel Z490_402181320
GIGABYTE Z490 AORUS XTREME - Intel Z490
Produkt není určen k prodeji.
GIGABYTE Z490 AORUS ULTRA - Intel Z490_614331264
GIGABYTE Z490 AORUS ULTRA - Intel Z490
Produkt není určen k prodeji.

Základní desky jsou podvozkem celého počítače, bez nich se neobejde zkrátka žádná sestava. Pro bezchybnou funkčnost je přitom nutné pravidelně instalovat nové verze biosu, které přináší nejen vylepšení, ale také nejrůznější opravy chyb. V dnešní IT bastlírně si ukážeme, jak na to.

Je tomu sotva pár týdnů, co jsme měli možnost důkladně otestovat základní desku Gigabyte Z490 AORUS MASTER. Právě proto si na ní vyzkoušíme, jakými různými způsoby je možné update biosu provést. Alespoň v rychlosti připomeňme, že společnost Gigabyte uvedla před prázdninami celou kolekci základních desek s čipsetem Intel Z490. Model Gigabyte Z490 AORUS MASTER přitom představuje po provedení XTREME druhu nejvyšší konfiguraci. Patrně tedy není potřeba zdůrazňovat, že cílí především na velmi náročné uživatele. Rozhodně se neztratí ani ve velmi výkonných herních sestavách.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Gigabyte Z490 AORUS MASTER

 

Rychlé představení

Alespoň v rychlosti připomeňme, že jde o základní desku se socketem Intel 1200 a s čipovou sadou Intel Z490. Zběhlejší čtenáři tedy patrně již tuší, že tento podvozek je určen pro nejnovější desátou generaci čipů od Intelu s názvem Comet Lake. Deska přitom podporuje procesory s integrovaným grafickým jádrem. Není tedy překvapením, že konektorová výbava čítá mimo jiné HDMI port. Starší rozhraní DVI k dispozici bohužel není, využít je tedy v případě tohoto standardu nutné redukci. To samé platí o analogovém standardu D-Sub.

Zadní panel dále nabízí konektory 3.5mm jack (5x) 7.1CH, 8x USB 2.0, 4x USB 3.2 Gen1, 5x USB 3.2 Gen2, 1x 2,5G LAN, 1x HDMI a 1x optický S/PDIF out. I velmi nároční uživatelé by si tak měli s počtem USB konektorů vystačit. Pokud by jich potřebovali více, je možné další vyvést do přední i zadní části skříně prostřednictvím příslušné redukce, a to včetně moderního rozhraní USB 3.2 Gen1. Jak je z řádků výše patrné, deska podporuje rychlé datové přenosy díky síťové kartě Intel 2.5 GbE LAN a bezdrátovému adaptéru Intel WiFi 6 (802.11ax), který integruje také modul Bluetooth 5.

Jak si pozornější uživatelé patrně již všimnuli, krytka I/O panelu je k desce přidělaná napevno, což má své klady i zápory. Hlavním kladem je, že díky designovému chladiči nejde vidět žádný spoj napájených konektorů a logicky tedy nehrozí ani jeho poškození. Počítat je však nutné s tím, že správné zasazení desky do skříně chce trochu více zručnosti, neboť zároveň zacvakáváte zadní panel do příslušného otvoru.

Z interních konektorů je k dispozici ATX 8pin (2x), ATX 24pin, Fan (6x), Fan CPU (1x), M.2 PCI-E 3.0 (1x), M.2 SATA/PCI-E 3.0 (2x), RGB LED 5V (2x), RGB LED 12V (2x), SATA 6Gb/s (6x), Thunderbolt (2x), TPM, USB 2.0 (2x), USB 3.2 Gen 1 (1x), USB 3.2 Gen 2 - Type C (1x) a Water (1x). Desku je možné osadit tedy třemi grafickými či rozšiřujícími kartami, PCI-E sloty jsou navíc vybaveny speciálními krytkami z jednoho kusu nerezové oceli, díky čemuž připojené karty drží velmi pevně. V pravém horním rohu stojí za pozornost pohotovostní tlačítko a Debug Port, což je vlastně jednoduchý displej informující o aktuálním stavu desky.

Z další výbavy se sluší vyzdvihnout tři sloty M.2 pro připojení moderních SSD jednotek. Všechny jsou umístěny vždy nad PCI Express slotem a chlubí se černostříbrným chladičem Thermal Guards II, který zaručuje nižší provozní teploty pro opravdu výkonné SSD jednotky. V případě osazení více grafických karet je však nutné počítat s tím, že horší SSD sloty jsou hůře přístupné, kromě chladiče se šroubky je tak pro zpřístupnění nutné vyndat i grafickou kartu.

Dále deska nabízí RAID 0-striping, 1-mirroring, 5-striping, 10-mirroring. Vyzdvihnout si zaslouží také konektory s plnými piny, ty nabízejí vyšší kontaktní oblast pro přenos elektřiny, udržují vyšší výkon, eliminují zahřívání a měli tím pádem nabídnout vyšší odolnost a delší životnost. Pro úplnost dodejme, že deska nabízí špičkové WIMA audio kondenzátory.

Osadit tento podvozek je možné čtyřmi DDR4 moduly s celkovou velikostí až 128 GB. Podporovány jsou paměti s taktem až 2933/2666 MHz, respektive až 5000 MHz v OC režimu. Počítat je nicméně nutné s tím, že sloty pro paměti jsou relativně blízko socketu pro procesory. Pokud budete místo vodního chlazení používat nějaký rozměrný pasiv, musíte dávat pozor, aby se tam vešly i paměti – především pokud budou mít jednotlivé moduly větší heatspreadery.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaný kousek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Po zapnutí svítí horní…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…i spodní část

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nahoře se pyšní patice Intel Z490

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled zboku, kde je umístěna konektorová výbava

 

BIOS a obslužné aplikace

Pokud vás tato konkrétní deska zajímá, vřele vám doporučujeme přečíst dřívější recenzi, kde se věnujeme bez nadsázky každému šroubku… Nás totiž v nadcházejících řádcích budou zajímat především obslužné aplikace a samotný bios.

UEFI BIOS od společnosti Gigabyte je vyveden v moderním grafickém rozhraní. Velkou pochvalu si výrobce zaslouží především za zbrusu nový Easy Mode, který zobrazuje důležité informace o hardwaru na jedné stránce, včetně taktu CPU i paměti a informací o úložištích a ventilátorech. Praktická je také záložka Mé oblíbené, do které můžete přidávat často využívané položky pro rychlý přístup. Zobrazit je samozřejmě možné všechny relevantní informace o všech druzích úložišť včetně rozhraní SATA, PCIE a M.2.

Velmi šikovných vychytávek, které mohou především méně zkušeným uživatelům, je ale v BIOSu daleko více. Řeč je například o upozornění na optimální instalaci paměti. Ve chvíli, kdy jsou osazeny dva paměťové moduly, ale využívá se pouze jednokanálový režim, deska na to upozorní. Stejně tak zobrazí všechny nastavené změny před uložením a opuštěním BIOSu, díky čemuž uživatel rychle zkontroluje celkovou úpravu nastavení. Počítat je nicméně nutné s tím, že BIOS nekomunikuje s uživatelem česky, což ale platí i pro drtivou většinu konkurenčních řešení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Easy Mode

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oblíbené položky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tweaker

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Systémové informace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Režim bootování

 

Aplikací k obsluze základních desek nabízí nicméně Gigabyte k dispozici daleko více, a to včetně hlavního hrdiny dnešního testu. Měnit konfiguraci je tak možné klidně i přímo z operačního systému Windows. Zde přijde vhod Centrum aplikací APP Center. Jde o užitečný portál všech nástrojů a ovladačů základní desky Gigabyte, můžete si vybrat libovolný nástroj, který chcete nainstalovat do APP CENTER a udržovat si nejnovější verzi nástrojů a ovladačů.

Gigabyte EasyTune je jednoduché a snadno použitelné rozhraní, které umožňuje začátečníkům i expertům doladit jejich nastavení systému nebo upravit takty a napětí systému a pamětí v prostředí Windows. Se Smart Quick Boost vám stačí jednu kliknutí pro automatické přetaktování vašeho systému, čímž získáte nárůst výkonu, když jej budete nejvíce potřebovat.

Aplikace Gigabyte @BIOS vám umožňuje aktualizovat systém BIOS ze systému Windows pomocí jednoduchého a úhledného grafického rozhraní. @BIOS může automaticky stáhnout nejnovější verzi ze serverů Gigabyte nebo aktualizovat systém BIOS ze souboru v počítači. @BIOS také umožňuje uložit aktuální BIOS do souboru, obnovit předchozí BIOS z image a zálohovat BIOS do image.

Posledním programem, který si v této části článku představíme, je Gigabyte System Information Viewer. To je centrální místo, které vám umožní přístup k informacím o aktuálním stavu vašeho systému. Můžete pak monitorovat komponenty, jako jsou takty a procesor, nastavit preferovaný rychlostní profil ventilátoru, nastavit upozornění v případě překročení kritické teploty nebo zaznamenat chování vašeho systému – to jsou možnosti aplikace System Information Viewer.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Centrum aplikací APP Center

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

EasyTune

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Gigabyte @BIOS

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Gigabyte System Information Viewer

 

1. možnost: Update prostřednictvím biosu

Možností, jak updatovat bios na základních deskách od společnosti Gigabyte, je hned několik. Když jsme se v řádcích výše seznámili se samotným UEFI Biosem, začneme rovnou s ním. Jde totiž o tradiční cestou, kterou k aktualizacím využívají i další výrobci.  

Přímo na stránkách společnosti Gigabyte jsme museli stáhnout nejnovější verzi biosu. Ta je pochopitelně jiná pro každou základní desku, výrobci zpravidla nabízejí ke stažení i starší verze biosu. To přijde vhod, pokud by novější verze obsahovala nějakou chybu a bylo by nutné udělat „downgrade“. Soubor s biosem je nutné vždy stáhnout, archiv rozbalit na flash disk, přejmenovat instalační soubor podle přiložených pokynů a flash disk i se zmiňovaným souborem následně ještě před startem počítače vložit do libovolného USB portu. Při spouštění PC je pak nutné mačkat klávesu F12, abychom bios zpřístupnili.

Následně stačí prostřednictvím klávesy F8 vyvolat aplikaci Q-Flash. Právě ta nás procesem celého updatu provede. Instalace probíhá v grafickém prostředí a je hotová maximálně za pár minut. Jak na to si krok za krokem ukážeme na snímcích níže:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stará verze Biosu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace Q-Flash uživatele provede celým procesem aktualizace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Při aktualizaci je nutné vybrat ze seznamu správný flash disk a najít umístění biosu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Před začátkem inicializace se program zeptá, zda skutečně chcete pokračovat

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jedním klikem pak aktualizaci spustíte

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Celá instalace trvá maximálně pár minut

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na konci je nutné počítač restartovat, tím je proces instalace dokončen

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nová verze Biosu

 

2. možnost: Z pohodlí Windows

Pozornější čtenáři si již v řádcích výše všimnuli, že je bios možné obsluhovat přímo z prostředí operačního systému Windows prostřednictvím aplikace @Bios. Ta nám nabízí možnost také bios aktualizovat. Je to přitom možná ještě jednodušší a intuitivnější, než když musíte vstupovat do klasického biosu.

Hlavní výhoda obslužné aplikace @Bios tkví totiž v tom, že nemusíte ze stránek výrobce stahovat nejnovější verzi biosu – a zdlouhavě hledat, jakouže desku vlastně máte nainstalovanou v počítače. Místo toho si jednoduše si vyhledáte aktualizaci prostřednictvím internetu. V aplikaci Q-Flash stačí zvolit možnost „Update from Server“. Obslužný software vyhledá dostupné servery, následně i různé verze firmwaru a na pár kliků vše vyřešíte z pohodlí Windows.

Samozřejmě i prostřednictvím aplikace @Bios můžete provést update s využitím stažených dat ze stránek výrobce. Stačí zvolit možnost „Update from File“. Pochopitelně nechybí ani možnost bios zazálohovat, což rozhodně doporučujeme, ať už se rozhodnete pro jakoukoliv cestu aktualizace.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Update je možné provést pomocí aplikace @Bios

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prostředí flashovací utility

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aktualizace s využitím internetu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aktualizace ze souboru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Následně je možné verzi biosu zkontrolovat přímo v aplikaci Systém Information Viewer

 

3. možnost: Bez procesoru, grafiky i pamětí

Desky společnosti Gigabyte nabízí zajímavou funkci Q-Flash Plus, díky které je možné aktualizovat bios bez nutnosti instalace procesoru, paměti a grafické karty. To může přijít vhod ve chvílích, kdy máte nějakou nepodporovanou verzi procesoru, se kterou bude základní deska schopna pracovat až po instalaci novější verze firmwaru.

V podstatě stačí stáhnout ze stránek výrobce nejnovější verzi firmwaru, rozbalit archiv a nahrát přejmenovaný soubor na flash disk přesně tak, jak je popsáno v kroku číslo 1. Rozdíl je však v tom, že instalační USB disk musíte vložit do označeného portu, který je k aktualizaci určen. V případě testované desky je to níže položený modrý port s nápisem BIOS USB 3.2. U starších desek Gigabyte používal například bíle obarvené porty.

Po vsunutí stačí stisknout tlačítko Q-Flash Plus na I/O panelu desky. Proces instalace může trvat trochu déle, ale je nutné vyčkat od automatického rozsvícení, až do úplného zhasnutí desky. Proces inicializace se zkrátka nesmí přerušit, v opačném případě byste mohli desku nenávratně poškodit. Následně je možné s deskou pracovat již pod novou verzí Biosu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Port BIOS USB 3.2

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tlačítko Q-Flash Plus na I/O panelu desky

 

Moudro na závěr

V řádcích výše jsme si ukázali, že aktualizovat bios základní desky není žádná věda. Bez nadsázky to zvládnou i méně zkušení uživatelé, obzvláště to platí v případě modelů, které nabízejí obsluhu v pohodlí operačního systému Windows. Žádná věda ale není ani aktualizace přímo z prostředí UEFI Biosu. Vyzdvihnout si pak zaslouží modely od společnosti Gigabyte, které podporují funkci Q-Flash Plus, kdy je možné bios aktualizovat i bez nutnosti instalace základních komponent. A to může být v některých situacích klíčová výhoda.

Gigabyte Z490 AORUS MASTER

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Gigabyte Z490 AORUS MASTER

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Aktualizace biosu na pobočce CZC

Dobrý den, je možné přinést na pobočku CZC svou základní desku a nechat si tam aktualizovat bios?

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru