Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Gigabyte Z490 AORUS MASTER – podvozek pro náročné

Recenze: Gigabyte Z490 AORUS MASTER – podvozek pro náročné

Recenze
GIGABYTE Z490 AORUS MASTER - Intel Z490_1610511958
GIGABYTE Z490 AORUS MASTER - Intel Z490
Produkt není určen k prodeji.
GIGABYTE Z490 AORUS ELITE AC - Intel Z490_235516296
GIGABYTE Z490 AORUS ELITE AC - Intel Z490
Produkt není určen k prodeji.
GIGABYTE Z490 AORUS ULTRA - Intel Z490_614331264
GIGABYTE Z490 AORUS ULTRA - Intel Z490
Produkt není určen k prodeji.
GIGABYTE Z490 AORUS PRO AX - Intel Z490_170584184
GIGABYTE Z490 AORUS PRO AX - Intel Z490
Produkt není určen k prodeji.
GIGABYTE Z490 AORUS XTREME - Intel Z490_402181320
GIGABYTE Z490 AORUS XTREME - Intel Z490
Produkt není určen k prodeji.

Základní deska Gigabyte Z490 AORUS MASTER láká na socket Intel 1200 společně s čipovou sadou Intel Z490. Zběhlejší čtenáři tedy patrně již tuší, že tento podvozek je určen pro nejnovější desátou generaci čipů od Intelu s názvem Comet Lake. Co od desky můžeme čekat v praxi?

Společnost Gigabyte uvedla do prodeje již před prázdninami celou kolekci základních desek s čipsetem Intel Z490. Hlavní hrdina dnešní recenze – model Gigabyte Z490 AORUS MASTER – přitom představuje po provedení XTREME druhu nejvyšší konfiguraci. Patrně tedy není potřeba zdůrazňovat, že cílí především na velmi náročné uživatele. Rozhodně se neztratí ani ve velmi výkonných herních sestavách.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Gigabyte Z490 AORUS MASTER

 

Technické parametry

Testovaný model: GIGABYTE Z490 AORUS MASTER - Intel Z490

Patice: socket 1200, procesory Intel

Čipová sada: Intel Z490

Operační paměť: DDR4 DIMM; 4 sloty; až 128 GB; až 5000 MHz; Extreme Memory Profile

Integrované grafické jádro: dle procesoru

Podporované grafické technologie: NVIDIA SLI, AMD CrossFireX

Počet slotů PCI-Express x16: 3

Interní konektory: ATX 8pin (2x), ATX 24pin, Fan (6x), Fan CPU (1x), M.2 PCI-E 3.0 (1x), M.2 SATA/PCI-E 3.0 (2x), RGB LED 5V (2x), RGB LED 12V (2x), SATA 6Gb/s (6x), Thunderbolt (2x), TPM, USB 2.0 (2x), USB 3.2 Gen 1 (1x), USB 3.2 Gen 2 - Type C (1x), Water (1x)

Zadní konektory: 3.5mm jack (5x) 7.1CH, BIOS Flashback, Clear CMOS, HDMI (1x), LAN 2,5Gb/s (1x), Optical S/PDIF (1x), USB 2.0 Type-A (4x), USB 3.2 Gen 1 Type-A (2x), USB 3.2 Gen 2 Type-A (3x), USB 3.2 Gen 2 Type-C (1x)

Podpora M.2 disků: M.2 PCI-E 2242-110 (1x), M.2 PCI-E/SATA 2242-110 (2x)

Úroveň RAID: 0-striping, 1-mirroring, 5-striping, 10-mirroring

Zvuková karta: Realtek ALC1220-VB (7.1CH)

Bezdrátová konektivita: Bluetooth 5, Wi-Fi 6 (802.11a, 802.11ac, 802.11ax, 802.11b, 802.11g, 802.11n)

RGB synchronizace: GIGABYTE RGB Fusion

Formát základní desky: ATX

Rozměry: 305 x 244 mm

 

Obsah balení

Základní deska dorazila do redakce v kartónové krabici černé a oranžové barvy. Balení je mimochodem poměrně robustní, takže se určitě nikdo nemusí bát, že by se během transportu deska uvnitř nějak poničila. Uvnitř se kromě samotného podvozku ukrývá také kompletní dodávaná výbava. Ta čítá návod k použití, záruční list, propagační materiály výrobce, DVD s instalačními soubory a kabely pro připojení SATA jednotek a dalšího příslušenství. Zapomenout nesmíme ani na anténu WiFi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení základní desky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze je zabalen velmi pečlivě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Část dodávaného příslušenství

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mezi příslušenstvím nechybí ani WiFi anténa

 

První seznámení

Gigabyte Z490 AORUS MASTER působí na první pohled až překvapivě umírněně, alespoň tedy na poměry herních komponent. Okázale tvarované pasivy a vyzývavé barvy byste zkrátka u tohoto modelu hledali marně. Deska je vyvedena v odstínech černé a stříbrné barvy.

Herní geny dá tento model na odiv až po zapnutí, kdy se v pravé i levé části rozzáří RGB diody, jak je koneckonců vidět už na úvodním snímku tohoto článku. Mimochodem obslužná aplikace RGB Fusion 2.0, kterou si ještě představíme níže, dokáže ovládat i další komponenty v počítači, jako jsou například paměti RAM, klávesnice nebo myši. Díky tomu je možné dokonale sladit všechna světla uvnitř i vně skříně přesně podle představ uživatele.

Hned na první pohled zaujme také důraz na kvalitu chlazení – v tomto ohledu si výrobce s hlavním hrdinou dnešní recenze skutečně vyhrál. Masivní pasivy nalezneme nejen v horní, ale také ve spodní části – zde se starají především o odvod tepla od SSD jednotek.  

Gigabyte X570 AORUS PRO se svými proporcemi nijak dramaticky neliší od základních desek formátu ATX. Tomu koneckonců napovídají i rozměry 305 x 244 mm. Motherboard využívá čipové sady Intel Z490, která podporuje procesory Intel 10. generace Core/Pentium Gold/Celeron, a to včetně modelů s integrovaným grafickým jádrem. Zběhlejší čtenáři tedy již patrně tuší, že deska nabízí patici Intel 1200. Deska podporuje multi GPU řešení v podobě NVIDIA SLI a AMD CrossFireX.

Vytknout nic nemůžeme ani zpracování. Když vezmete desku do ruky, máte pocit, že držíte opravdový kus „železa“. Nikde se nic neprohýbá ani nevrže. A to včetně chladičů, které jsou přidělány velmi pevně. Svůj podíl na tom má i masivní kovový plát, který pokrývá takřka celou zadní stranu desky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaný kousek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Po zapnutí svítí horní…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…i spodní část

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nahoře se pyšní patice Intel Z490

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled zboku, kde je umístěna konektorová výbava

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krytka I/O panelu je přidělána napevno

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na protilehlé straně se nacházejí všechny SATA porty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vrchní strana desky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Masivních chladičů si každý všimne na první pohled

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní stranu tradičně lemují piny pro připojení čelního panelu a dalších prvků

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Piny pro připojení čelního panelu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na protilehlé straně se nachází piny pro připojení audia

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na PCIe sloty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana základní desky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prakticky celou zadní stranu pokrývá masivní kovový plát

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na uchycení procesorové patice

 

Konektorová výbava

Jak jsme zmínili již výše, deska podporuje procesory s integrovaným grafickým jádrem. Není tedy překvapením, že konektorová výbava čítá mimo jiné HDMI port. Starší rozhraní DVI k dispozici bohužel není, využít je tedy v případě tohoto standardu nutné redukci. To samé platí o analogovém standardu D-Sub.

Zadní panel dále nabízí konektory 3.5mm jack (5x) 7.1CH, 8x USB 2.0, 4x USB 3.2 Gen1, 5x USB 3.2 Gen2, 1x 2,5G LAN, 1x HDMI a 1x optický S/PDIF out. I velmi nároční uživatelé by si tak měli s počtem USB konektorů vystačit. Pokud by jich potřebovali více, je možné další vyvést do přední i zadní části skříně prostřednictvím příslušné redukce, a to včetně moderního rozhraní USB 3.2 Gen1. Jak je z řádků výše patrné, deska podporuje rychlé datové přenosy díky síťové kartě Intel 2.5 GbE LAN a bezdrátovému adaptéru Intel WiFi 6 (802.11ax), který integruje také modul Bluetooth 5.

Jak si pozornější uživatelé patrně již všimnuli, krytka I/O panelu je k desce přidělaná napevno, což má své klady i zápory. Hlavním kladem je, že díky designovému chladiči nejde vidět žádný spoj napájených konektorů a logicky tedy nehrozí ani jeho poškození. Počítat je však nutné s tím, že správné zasazení desky do skříně chce trochu více zručnosti, neboť zároveň zacvakáváte zadní panel do příslušného otvoru.

Z interních konektorů je k dispozici ATX 8pin (2x), ATX 24pin, Fan (6x), Fan CPU (1x), M.2 PCI-E 3.0 (1x), M.2 SATA/PCI-E 3.0 (2x), RGB LED 5V (2x), RGB LED 12V (2x), SATA 6Gb/s (6x), Thunderbolt (2x), TPM, USB 2.0 (2x), USB 3.2 Gen 1 (1x), USB 3.2 Gen 2 - Type C (1x) a Water (1x). Desku je možné osadit tedy třemi grafickými či rozšiřujícími kartami, PCI-E sloty jsou navíc vybaveny speciálními krytkami z jednoho kusu nerezové oceli, díky čemuž připojené karty drží velmi pevně. V pravém horním rohu stojí za pozornost pohotovostní tlačítko a Debug Port, což je vlastně jednoduchý displej informující o aktuálním stavu desky.

Z další výbavy se sluší vyzdvihnout tři sloty M.2 pro připojení moderních SSD jednotek. Všechny jsou umístěny vždy nad PCI Express slotem a chlubí se černostříbrným chladičem Thermal Guards II, který zaručuje nižší provozní teploty pro opravdu výkonné SSD jednotky. V případě osazení více grafických karet je však nutné počítat s tím, že horší SSD sloty jsou hůře přístupné, kromě chladiče se šroubky je tak pro zpřístupnění nutné vyndat i grafickou kartu.

Dále deska nabízí RAID 0-striping, 1-mirroring, 5-striping, 10-mirroring. Vyzdvihnout si zaslouží také konektory s plnými piny, ty nabízejí vyšší kontaktní oblast pro přenos elektřiny, udržují vyšší výkon, eliminují zahřívání a měli tím pádem nabídnout vyšší odolnost a delší životnost. Pro úplnost dodejme, že deska nabízí špičkové WIMA audio kondenzátory.

Osadit tento podvozek je možné čtyřmi DDR4 moduly s celkovou velikostí až 128 GB. Podporovány jsou paměti s taktem až 2933/2666 MHz, respektive až 5000 MHz v OC režimu. Počítat je nicméně nutné s tím, že sloty pro paměti jsou relativně blízko socketu pro procesory. Pokud budete místo vodního chlazení používat nějaký rozměrný pasiv, musíte dávat pozor, aby se tam vešly i paměti – především pokud budou mít jednotlivé moduly větší heatspreadery.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

24pinová napájecí větev základní desky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přídavné napájení pro procesory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SATA konektory pro disky a optické mechaniky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jeden M.2 slot se nachází nahoře…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…další dva dole

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na odmontovaný chladič SSD jednotek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Piny pro připojení chladiče procesoru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Piny pro připojení USB

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nechybí ani rozhraní USB 3.2 Gen1

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sloty pro moduly RAM

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Debug Port a pohotovostní tlačítko přímo na desce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní konektorová výbava

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Porty pro přidělání externí antény

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Externí anténa

 

BIOS a obslužné aplikace

UEFI BIOS od společnosti Gigabyte je vyveden v moderním grafickém rozhraní. Velkou pochvalu si výrobce zaslouží především za zbrusu nový Easy Mode, který zobrazuje důležité informace o hardwaru na jedné stránce, včetně taktu CPU i paměti a informací o úložištích a ventilátorech. Praktická je také záložka Mé oblíbené, do které můžete přidávat často využívané položky pro rychlý přístup. Zobrazit je samozřejmě možné všechny relevantní informace o všech druzích úložišť včetně rozhraní SATA, PCIE a M.2.

Velmi šikovných vychytávek, které mohou především méně zkušeným uživatelům, je ale v BIOSu daleko více. Řeč je například o upozornění na optimální instalaci paměti. Ve chvíli, kdy jsou osazeny dva paměťové moduly, ale využívá se pouze jednokanálový režim, deska na to upozorní. Stejně tak zobrazí všechny nastavené změny před uložením a opuštěním BIOSu, díky čemuž uživatel rychle zkontroluje celkovou úpravu nastavení. Počítat je nicméně nutné s tím, že BIOS nekomunikuje s uživatelem česky, což ale platí i pro drtivou většinu konkurenčních řešení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Easy Mode

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oblíbené položky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tweaker

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Systémové informace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Režim bootování

 

Aplikací k obsluze základních desek nabízí nicméně Gigabyte k dispozici daleko více, a to včetně hlavního hrdiny dnešního testu. Měnit konfiguraci je tak možné klidně i přímo z operačního systému Windows. Zde přijde vhod Centrum aplikací APP Center. Jde o užitečný portál všech nástrojů a ovladačů základní desky Gigabyte, můžete si vybrat libovolný nástroj, který chcete nainstalovat do APP CENTER a udržovat si nejnovější verzi nástrojů a ovladačů.

Gigabyte EasyTune je jednoduché a snadno použitelné rozhraní, které umožňuje začátečníkům i expertům doladit jejich nastavení systému nebo upravit takty a napětí systému a pamětí v prostředí Windows. Se Smart Quick Boost vám stačí jednu kliknutí pro automatické přetaktování vašeho systému, čímž získáte nárůst výkonu, když jej budete nejvíce potřebovat.

Aplikace Gigabyte @BIOS vám umožňuje aktualizovat systém BIOS ze systému Windows pomocí jednoduchého a úhledného grafického rozhraní. @BIOS může automaticky stáhnout nejnovější verzi ze serverů Gigabyte nebo aktualizovat systém BIOS ze souboru v počítači. @BIOS také umožňuje uložit aktuální BIOS do souboru, obnovit předchozí BIOS z image a zálohovat BIOS do image.

Posledním programem, který si v této části článku představíme, je Gigabyte System Information Viewer. To je centrální místo, které vám umožní přístup k informacím o aktuálním stavu vašeho systému. Můžete pak monitorovat komponenty, jako jsou takty a procesor, nastavit preferovaný rychlostní profil ventilátoru, nastavit upozornění v případě překročení kritické teploty nebo zaznamenat chování vašeho systému – to jsou možnosti aplikace System Information Viewer.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Centrum aplikací APP Center

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

EasyTune

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Gigabyte @BIOS

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Gigabyte System Information Viewer

 

Testovací sestava

Nyní se ale pojďme společně podívat na testovací sestavu, pod kterou jsme základní desku Gigabyte Z490 AORUS MASTER testovali. Srdcem sestavy byl procesor Intel Core i7-10700K, který nabízí 8 fyzických jader a 16 vláken. Jeho základní pracovní frekvence je 3,8 GHz, respektive až 5,1 GHz v Turbo režimu. O chlazení tohoto čipu se staralo vodní chlazení Corsair H100i Pro RGB s dvojicí 120 mm ventilátor.

V případě grafické karty padla volba na Gigabyte GeForce GTX 1660 OC 6G. Jak již samotný název napovídá, ta staví na architektuře Turing a je osazena 6 GB GDDR5 paměti. Tento konkrétní model je mimochodem už z výroby přetaktovaný, jádro pracuje při frekvenci až 1830 MHz.

Během testů jsme použili paměti Gigabyte AORUS RGB 16GB (2x8GB) DDR4 3600. Na snímcích níže sice můžete vidět čtyři moduly, během testů ale byly nakonec použity skutečně pouze dva. V případě SSD jednotky padla volba na novinku Kingston KC2500 (M.2 - 1TB), která nabízí přenosové rychlosti čtení/zápis až 3500/2900 MB/s. Pro úplnost dodejme, že napájení obstarával zdroj Gigabyte AORUS P850W - 850W.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Procesor Intel Core i7-10700K

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovací sestava

 

Testy výkonu

Není žádným tajemstvím, že procesor Intel Core i7-10700K cílí spíše na náročnější uživatele, byť desítková řada čipů od Intelu nabízí ještě výkonnější řadu Core i9. Osadit je tedy možné bez problémů klidně i desetijádrová přetaktovaná monstra, přesně na to je totiž tato deska stavěná.

Mimochodem testovaný čip Intel Core i7-10700K, který budeme ještě důkladně zkoumat v samostatné recenzi, nahrazuje v nabídce předchozí Core i9-9900K. Je levnější o pár tisíc, a přitom nabízí srovnatelný výkon. Tomuto čipu se budeme ještě postupně věnovat v samostatné recenzi.

Sluší se nicméně již v případě dnešního testu zmínit, že všechna jádra se nám podařilo na daném podvozku od Gigabytu přetaktovat až na stabilních 5,1 GHz z původních 4,7 GHz. Mimochodem čip Intel Core i7-10700K má už v základu TDP 147 W, po přetaktování tato hodnota stoupla na 211 W. I přesto deska celou dobu pracovala stabilně a bez jakýchkoliv problémů.

Co se operační paměti týče, oba moduly běžely v přetaktovaném režimu na frekvenci 3733 MHz. Je však nutné podotknout, že zvolené paměti nejsou pro extrémní přetaktování nejvhodnější. Deska Gigabyte Z490 AORUS MASTER totiž podporuje při přetaktování takt až 5000 MHz, a to včetně Extreme Memory Profile.

Níže naleznete několik výkonnostních testů procesoru ve standardním a v přetaktovaném režimu. Podrobnější testy přineseme přímo v samostatné recenzi procesoru.  

 

 

Core i7-10700K
@ 4,7 GHz

Core i7-10700K
@ 5,1 GHz

Cinebench R20: multi (více je lépe)

5008 bodů

5401 bodů

Cinebench R20: single (více je lépe)

525 bodů

535 bodů

Blender: multi (méně je lépe)

910 s

850 s

V-Ray CPU (více je lépe)

14 385 bodů

15 684 bodů

7-Zip: multi (více je lépe)

77 215 MIPS

88 025 MIPS

LuxMark CPU (více je lépe)

1689 bodů

1840 bodů

Lame: 250 MB WAV do MP3 (méně je lépe)

13,43 s

12,51 s

Flac audio Encoding: WAV do FLAC (méně je lépe)

7,05 s

6,88 s

ARES-6 (méně je lépe)

17,7 ms

16,4 ms

GIMP: změna velikosti (méně je lépe)

12,39 s

11,33 s

GIMP: rotace (méně je lépe)

21,88 s

19,43 s

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaná základní deska

 

Podsvícení a chlazení

Jak je z řádků výše již patrné, velký důraz kladl výrobce u testovaného podvozku na kvalitu chlazení. Konkrétně se deska Gigabyte Z490 AORUS MASTER chlubí hned několika pokročilými technologiemi, konkrétně Fins-Array II, Heatpipe II a Thermal Guards II. Jde tedy o komplexní řešení pro odvod tepla od exponovaných součástek. Součástí celého chladicího systému je i 6mm heat-pipe trubice.

Možností pro připojení dodatečného chlazení je více než dost. Konkrétně je k dispozici osm konektorů pro ventilátor či čerpadlo, devět integrovaných teplotních senzorů a dva externí teplotní senzory. Všechny konektory pro ventilátory jsou mimochodem hybridní, podporovány jsou pak i ventilátory s vysokým proudovým odběrem až 24 W (2 A × 12 V). Samozřejmostí je ochrana proti přetížení.

Intuitivní uživatelské rozhraní pro ovládání ventilátorů zaručuje aplikace Smart Fan 5. S tímto nástrojem vyladíte chlazení systému na pár kliků. Nastavené parametry zatížení se přitom zobrazují v přehledné křivce v rámci grafu.

O obsluhu podsvícení se pak stará program RGB Fusion 2.0, který je opět velmi intuitivní. Ovládat je s ním možné nejen podsvícení desky, ale také veškeré RGB a externí RGB/adresovatelné LED světelné pásky z jejich počítače. A navíc i připojené periferie, jako jsou myši a klávesnice. Základní desky AORUS podporují 5V adresovatelné LED pásky a až 300 LED světel. Samotná deska má podsvícení na levé i pravé straně, jak je vidět na snímcích níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace RGB Fusion 2.0

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Smart Fan 5

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Svítí levá horní…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…i pravá spodní část

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Skrze RGB Fusion 2.0 je možné ovládat i další komponenty v sestavě

 

Klady a zápory

+ kladen důraz na vysokou životnost

+ vhodné do výkonných a tichých sestav

+ důraz na kvalitu chlazení

+ tři M.2 sloty opatřené chladiči

+ rychlé datové přenosy (Intel 2.5 GbE LAN a Intel WiFi 6 – 802.11ax)

+ dostatek USB portů

+ podvozek je připraven na éru PCIe 4.0

 

- přístup ke dvěma M.2 slotům je možný jen po vyndání grafické karty

- napevno přidělaný I/O panel chce trochu více zručnosti při instalaci do skříně

- vyšší pořizovací cena

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Gigabyte Z490 AORUS MASTER

 

Závěrečné hodnocení

Gigabyte Z490 AORUS MASTER se aktuálně nabízí za částku mírně přesahující hranici deseti tisíc korun. I když se to bude některým uživatelům nejspíše zdát jako velká investice do podvozku, přednosti tohoto konkrétního modelu jsou nepopiratelné. Byl navržen se smyslem pro detail, kladen byl důraz na vysokou životnost i spolehlivost, stejně jako na co nejúčinnější chlazení. Díky tomu se novinka od Gigabyte neztratí ve velmi výkonných či tichých sestavách.

To chci

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru