Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Jak vybrat dron

Jak vybrat dron

Nákupní rádce
Autel EVO II Pro_1855458904
Autel EVO II Pro
Produkt není určen k prodeji.
DJI Mini 2 Fly More Combo_264719164
DJI Mini 2 Fly More Combo
14 868 Kč 17 990 Kč
DJI Mavic Air 2_1726301838
DJI Mavic Air 2
Produkt není určen k prodeji.
Dron UGO Fen 2.0_742785856
Dron UGO Fen 2.0
Produkt není určen k prodeji.
DJI Mavic Mini Fly More Combo_1501745284
DJI Mavic Mini Fly More Combo
Produkt není určen k prodeji.

Ať už jste kameraman, nadšenec do létání nebo prostě jen milujete technologie, jsou drony jednou z nejstylovějších věcí, co nám svět moderní techniky za poslední roky přinesl. Kdo by se nechtěl proletět nad krajinou a podívat se na místa, která jsou člověku ze země zapovězena?

A přestože se cena dronů v posledních letech příjemně snížila, stále jde o investici, nad kterou se člověk musí pořádně zamyslet. V našem rádci vám odpovíme na nejdůležitější otázky a poradíme, jak vybrat nejlepší dron.

K čemu je dron dobrý?

Způsobů využití dronů je nespočetně – od zábavy v podobě dálkově ovládaného letounu, až po profesionální účely při natáčení filmů a doručování zásilek. Pro každého uživatele je nejdůležitější, aby si před koupí vlastního dronu určil, co je cílem. Chcete si s dětmi jednou za čas jít ven zalétat? Nebo máte v plánu dělat krásné záběry z dovolených? Nebo byste raději pokročili do profesionálnější sféry a pomocí drona natáčeli záběry do videoklipů či kontrolovaly stav vašich pozemků? Záleží na každém z nás, aby vybral přesně takový přístroj, jenž jeho potřebám poslouží nejlépe. Připravili jsme proto seznam nejdůležitějších parametrů, podle kterých je ideální rozhodovat, jaký dron pořídit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jak vybrat nejlepší dron a podle čeho vybírat?

Drony mají hned celou řadu základních parametrů, které velkou měrou ovlivní jak váš zážitek, tak možnosti využití. Projděme si tedy ty nejdůležitější, jež budou hrát ve výběru dronu velkou roli.

Výdrž na jedno nabití

Nemusí se to zdát, ale při pilotování dronu utíká čas úplně jinak. Doba, po jakou vám dron vydrží ve vzduchu na jedno nabití, je zcela kritická. U většiny strojů se můžeme bavit o 15 až 45 minutách letu. Informace však hodně závisí na způsobu využití a povětrnostních podmínkách. Když se bude váš dron muset neustále vypořádávat se silným větrem, atakovat bude spíš nižší hranici doletu.

Dosah ovládání

Už jsme si našli, jak dlouho dron vydrží v letu, dalším klíčovým parametrem při nákupu dronu je dosah dálkového ovládání. To si můžeme rozdělit na dvě skupiny – přes Bluetooth (třeba pomocí chytrého telefonu) a před rádio. Rozdíl v dosahu je přitom diametrální, u prvně jmenované technologie se bavíme o desítkách metrů, u rádia je dosah klidně i 10 kilometrů.

Drony s kamerou

Jedním z hlavních důvodů, proč si lidé drony pořizují, je možnost fotit a nahrávat krásné záběry. Kvalita kamery tak bude důležitým ukazatelem, jaký koupit dron. Druhou variantou je pak držák na připevnění externí kamery, jako je třeba GoPro. U vestavěných kamer je přitom výběr prakticky neomezený, vybrat lze od nejzákladnějších fotoaparátů až po bestie, které si poradí klidně i s 6K materiálem.

Pokročilé funkce

Drony se za roky na trhu staly skutečně chytrými a při ovládání vám dokážou hodně pomáhat. Pomocí GPS a dalších senzorů se zvládne vznášet na místě, automaticky napomáhat nebo třeba i následovat objekt. Pro úplné začátečníky navíc často nalezneme režim, jenž omezí rychlost, dolet a další pokročilejší funkce, abyste se s dronem seznámili co nejsnadněji. Svému dronu můžete přikázat, aby se vrátil domů, na místo začátku letu nebo letěl po vámi nastavené trase. 

Fyzické parametry

Jakmile se dostanete přes výdrž, dolet a funkce, je na řadě kvalita provedení. Jako u všeho, i u dronů je možností variant nesčetně. Některé drony jsou vyrobeny z plastu, jiné mají kvalitnější materiály, jako je karbon. Čím lepší provedení, tím se zlepšují celkové vlastnosti strojů, pochopitelně však stoupá i jejich cena. Jde tak o důležitou věc ve výběru, jaký dron zvolit.

Kromě materiálu je potřeba koukat i na typ baterie, v tomto případě se nejčastěji používají dva druhy – lithium-iontový článek (který známe třeba z mobilních telefonů) a lithium-polymerový článek. Obě varianty přitom mají svá pro i proti. Jestliže sáhnete po Li-Pol baterce, mohou být o dost tenčí a lehčí. Na druhou stranu rychleji ztrácí maximální kapacitu, jsou dražší na výrobu a jsou citlivější na správné nabíjení. Naopak Li-Ion mají výhodu v nízké míře samovybíjení, jsou celkově levnější a odolnější. Zase však nejdou vyrobit tak tence a pomalu degradují, i když nejsou používány.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Který dron koupit?

Shrnuli jsme si vše nejdůležitější, co při výběru dronu potřebujete porovnat. Abyste si dokázali udělat i konkrétnější představu o výběru dronů, připravili jsme pro vás tipy na nejoblíbenější modely ve čtyřech kategoriích.

Dron na úplný začátek – Dron UGO Fen 2.0

Pouštíte se do světa létání úplně poprvé a nevíte, jak vás to bude bavit a zda vám pilotování půjde? Nemusíte se bát, existuje skvělá varianta, jak si celý koncept vyzkoušet. Dron UGO Fen 2.0  vám za pár korun ukáže vše potřebné – je vhodný pro létání venku i uvnitř, má vestavenou kameru na zachycování základních záběrů, dosah na 60 metrů umožní bezpečné létání na dohled a díky 10 minutám letu na jedno nabití si osvojíte všechny dovednosti. Jde tak o ideální dron pro děti, navíc jde o dron s kamerou.

Pro pokročilé – DJI Mini 2

Jestliže jste si jistý svou vášní pro drony a hledáte už něco pokročilejšího, stále však za příjemnou cenu, je skvělou volbou DJI Mini 2. Miniaturní dron je ultra lehký, krásně skladný a dokáže skvěle létat v exteriérech i interiérech. Dobu letu má až 31 minut a video si z něj můžete prohlížet v přímém přenosu až na 10 km. Nahrávejte krásná 4K videa, používejte 4x zoom, širokou paletu příslušenství a řadu chytrých režimů.

Dron vyšší třídy – DJI Mavic Air 2

Pokud to s létáním myslíte vážně, je dalším krokem špičkový dron DJI Mavic Air 2. Výdrž až na 34 minut letu, ve sportovním režimu rychlost až 68 km/hod, pokročilé systémy pro pilotní asistenci nebo mapování prostoru. To vše doplněno o nabušenou kameru, která zvládne nahrávat 4K videa při 60 fps a dělat 48MPx HDR fotografie. Nechybí přitom GPS, GLONASS, stabilizace obrazu či komunikace na dvou pásmech 2,4 a 5,8 GHz.

Pro profesionály – Autel EVO II Pro

Profesionální piloti pak mohou sáhnout například po Autel EVO II Pro. Jde o kompaktní skládací dron s kamerou na 6K, 1“ čipem, objektivem s bezztrátovým 4x zoomem a mnoho dalším. Obrovská baterka umožňuje úžasných 40 minut letu, obrazový signál dosahuje 5 km daleko, má zabudovaný systém pro automatický návrat a bezpečné přistání, maximální rychlost letu dosahuje 72 km/hod a díky 12 optickým a 2 sonarovým senzorům disponuje pokročilým antikolizním systémem. Jasná volba pro každého profesionála.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Může s dronem létat každý?

Od 1. ledna letošního roku platí nová pravidla regulující provoz bezpilotních letadel, tedy dronů. Napříč celou EU nově funguje stejný systém, nemusíte si tak hledat pro každou zemi, jaká je místní legislativa. Vyrazíte na dovolenou do Chorvatska? Žádný problém, vše zde funguje jako u nás. Největší změnou je od letošního roku nutnost registrace dronů, respektive jeho provozovatele. Vše spravuje Úřad pro civilní letectví skrze https://dron.caa.cz/, nemusíte se však ničeho bát. Komunikace je kompletně vedena online a zabere jen pár minut. Navíc, protože se registruje provozovatel, uděláte registraci jen jednou, ať už máte dronů, kolik chcete.

Registrace dronu se vás týká, pokud má dron méně než 250 g, a přitom:

  1. nemá kameru nebo jiný senzor schopný jakkoli zachycovat osobní údaje, nebo
  2. se jedná o hračku. Tou se rozumí dron, který je již předem vyvinutý jako zařízení určené k hraní pro děti do 14 let, je identifikován základním označením CE a je na něm uvedeno, že odpovídá směrnici č. 2009/48/ES. Naopak dron, který hračkou není, by měl být na obalu jasně označen štítkem „14+“. Jakkoliv může být nyní ještě rozlišení označení hraček nejasné, doporučujeme všem uživatelům důkladně pročíst návod, kde by příslušné informace měly být uvedeny.

Veškeré informace jsme pro vás nachystali do samostatného článku o pravidlech létání s drony.

 

nahoru