Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Mnohokrát a vždy jinak, recenzujeme deskovku Tajuplné říše

Mnohokrát a vždy jinak, recenzujeme deskovku Tajuplné říše

Recenze
Desková hra Tajuplné říše_1245782412
Desková hra Tajuplné říše
Produkt není určen k prodeji.
Desková hra Tajuplné říše - Prokletý poklad, rozšíření_1300178513
Desková hra Tajuplné říše - Prokletý poklad, rozšíření
288 Kč 349 Kč

Název tajemný jak hrad v Karpatech a přitom se za ním neskrývá nic mimo hranice fantasie. Jednohubka, kterou zaplácnete 15 minut nudy, až nakonec zjistíte, že jste tím vyplnili bezmála hoďku a stále nemáte pocit, že už to není ono. 

Kdybyste dlouho přemýšleli, co vzít na cesty, čím potěšit děti, již znalé základních matematických funkcí plus/mínus a co nebude nudit ani jednoho potenciálního hráče, není snad jiné, vhodnější volby než této. Tedy samozřejmě, nějaké existují, ale málo z nich využívá čistě jen karty v rozumné míře, v balení tak akorát a se zapojením draka, trpaslíků, čarodějů a kdejakých artefaktů z říše fantasy příběhů nebo pohádek. Je to o náhodě, ale počítání je jemným přítelem, který se dotýká mysli hráče, ale to dělají také barvy s dodatečnými texty, jenž hrají nemalou roli. 

Jednoduše pojatá krabička, zvyšuje svoji váhu jen s přítomností 53 karet, 8 stránkami pravidel a listy pro zaznamenání bodíků na konci hry. K tomu účelu doporučujeme zapojit speciální webovou aplikaci, volně dostupnou, nezabírající žádné místo a rychlejší pro veškeré počítání. Chápu předpojatost vůči elektronickým doplňkům k deskovým nebo v tomto případě, čistě karetním hrám, ale pomocníčci se hodí a toto spojení může být v některých situacích, více než vítaný element. Nyní končíme výčet balení, které je i hezky vybarvené a samotné karty se pyšní grafikou, odrážející téma hry. 

I prarodiče to zmáknou. 

Jak hrát vysvětlíte, během doslova pár minut a neváhejte přizvat babičku nebo dědu, protože tohle vážně nejsou Magic: The Gathering, Keyforge ani karetní Pokémoni. Nebojujete s jednotkami, ale jen skládáte ideální ruku, až do konce hry. Ta zároveň nebude nikdy menší ani větší, než dojde na luštění vítěze. Sedm listů je minimum a maximum, kterým disponujete po celý čas. Finálový tah není pevně určen počtem kol, ale postupně se hráči střídají a jakmile se v nabídce odložených karet dopočítáte k číslovce 10, je finito. 

Přehled je tak neustále, ale pochopitelně to není tak lehké, jak to vypadá (takový je život). Karty mají bodové hodnoty a barvy, které se upravují v kombinaci s jinými ve vaší ruce. Ačkoliv máte v držení, třeba kartu o hodnotě 40 bodů, můžete díky ní ztratit víc, než by bylo milé. Proti tomu se lze něčím chránit nebo tomu nějak předcházet. Někdy si lze zase dolíznout kartičku s malým přínosem, který ovšem znásobí něco jiného. 

IMG_5467.jpg
IMG_5468.JPG
IMG_5469.JPG

Byla jedna Princezna, jenž našla v Bouři Jednorožce. 

Pracujte malinko s pravděpodobností, ale také MUSÍTE brát na zřetel náhodu. Její vliv je nemalý, ale protihráči tu častokrát mohou pomoci, aniž by to zamýšleli. Je nemilé, pokud dva čekají na tu jednu vysněnou kartu, ale nezískají ji. Stává se to, ale kombinací tu je skutečně více, než jedna či dvě. Ideální je pracovat se startovní rukou a upravovat tak, abyste hlavně na konci, nemuseli nic odečítat za nesplněné podmínky. Stále se obracejte na matematiku v hlavě, jelikož to dokáže vyhrát hru, byť jen o jediný bodík, přestože nevíte, co drží ostatní u sebe. 

Nebojte se. Není třeba použít integrály a ani nemusíte aplikovat trojčlenku. Stačí prachobyčejné základy, které mají děti na prvním stupni základní školy. Taktéž si užijete pocit z toho, jak si skládáte svoji ideální říši, která svojí kombinací porazí ostatní. Klasická představa o králi, královně, jejich armádách a zapojením pyšné princezny, je bez problémů realizovatelná. Bodů to ve výsledků dá kupu. Stejně tak si můžete hrát na mocného čaroděje, držícího svíčku a žijícího v malé zemi, ve své zvonici. Chcete-li, zkuste štěstí jako potrhlý šašek. Váš kousek magické země, vytvořte jakkoliv, ale chce to mít opravdu to nejlepší. 

Tohle zvládne i Kentán z Montarži. 

A co děti? No, teď si mají kde a s kým hrát. Představivosti se meze nekladou a oni, jsou jí známí. Tímhle podpoříte a užijete si legraci. První hry to na ně může být těžší, ale po několika zjistíte, že si perfektně pamatují, co jaká karta dělá, než ji vůbec přečtete a budou znát většinu suprových kombinací - dřív, než dospěláci. Opět zdůrazníme, že tam je sice dostatečný počet kartiček, ale je to hra, spíše na večerní předvoj před spánkem nebo pro odpolední dýchánek, ale bez vyžadované velké herní plochy. 

Znovuhratelnost existuje, ale není enormní a zase je lepší to nepřehánět. Možná, pokud vás to bude bavit tak, jako nás, lze uvažovat nad vydaným rozšířením s názvem Prokletý poklad, které je také v češtině od REXher a přidává další karty do balíčku, společně s pomocnými artefakty, které nejsou nezbytné, ale vliv mají, když je zahrajete dobře. S ním, si klidně přidejte ještě pět procent do našeho hodnocení. Už v základu je na vás, jestli budete hrát na více karet v odhazovací oblasti, takže to máte delší nebo změníte styl hry na chaotickou variantu, která omezí trvání hry na nějaký časový rámec. 

Pro duo hráčů, v hospodě u Dvou přátel, pak existuje verze i pro ně. Je modifikována tak, že si vše skládáte již od startu, dokud nemáte sedm karet u sebe a poté jde o to samé, jako v normální verzi, jen s tím rozdílem, že tady hrajete až do 12 karet v odkladišti. Tudíž, jak vidíte, není to nepromyšlené a bez úprav dle počtu zájemců. Berte to zkrátka jako příjemnou výplň, kterou si jednou za čas zaručeně vezmete s sebou na výlety nebo jen pro zabavení divoké zvěře u vás doma, která pouze touží strávit čas se svými rodiči, než se dostane do puberty. Dokonce by se dalo tvrdit, že bude vaše ratolesti učit, aniž by si to uvědomovali, ale to dělá více méně, každá desková nebo karetní zábava. Tak vzhůru, za založením svého království a jako vždy, nevynecháme radu, si vše obalit, protože se to bude točit v rukách a na stolech fakt hodně!  

 

Maximální počet hráčů: 2 - 6 

Ideální věk hráčů: 6+ 

Přibližná doba jedné hry: 15 minut 

Hodnocení: 75 % 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru