Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Nejde pouze o iPhony 12, Apple oseká výbavu také u starších telefonů

Nejde pouze o iPhony 12, Apple oseká výbavu také u starších telefonů

Události
Apple iPhone 12, 64GB, Blue_929045373
Apple iPhone 12, 64GB, Blue
14 455 Kč 17 490 Kč
Apple iPhone 12 Pro, 128GB, Gold_1868936823
Apple iPhone 12 Pro, 128GB, Gold
Produkt není určen k prodeji.
Apple iPhone 11, 64GB, Green_1765616388
Apple iPhone 11, 64GB, Green
10 653 Kč 12 890 Kč
Apple iPhone SE 2020, 64GB, Black_612982940
Apple iPhone SE 2020, 64GB, Black
Produkt není určen k prodeji.

Společnost Apple minulý týden ukázala světu s velkou parádou hned čtyři nové iPhony. Jejich přednosti jsou nepopiratelné, případní zájemci ale musí počítat s osekanou výbavou. To se přitom netýká pouze dvanáctek, ale také starších iPhonů.

Až doposud byli lidé zvyklí, že k novému iPhonu dostanou napájecí kabel, nabíječku, sluchátka a další nezbytnosti, jako je návod k použití či sponka pro vysunutí rámečku SIM karty. Tyto zažité standardy však s příchodem dvanáctek padají, nabíječku i sluchátka by lidé hledali v baleních marně. Vystačit si tak budou muset s kabelem USB-C/Lightning kabel.

Apple má pro tento krok logická opodstatnění. Originální kabelová sluchátka využívá jen zlomek uživatelů, celá řada dává přednost bezdrátovým modelům, které je možné zakoupit samostatně. A to samé v bledě modrém platí údajně také o nabíječkách – většina uživatelů dokupuje bezdrátové řešení, které je zkrátka pohodlnější než neustálé připojování kabelu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabíječku a sluchátka nebude Apple dodávat k iPhonům 12…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…ale ani ke dříve představeným iPhonům.

 

Kdo dřív přijde, ten dřív nabíjí a poslouchá

I když se o tom prakticky vůbec nemluví, osekání výbavy v podstatě jen na napájecí kabel se netýká pouze iPhonů 12, ale také všech předchozích modelů, které má americký počítačový gigant v nabídce. Pokud si tedy lidé budou chtít nyní koupit levný iPhone SE, iPhone XR či iPhone 11, také nedostanou nabíječku ani sluchátka.

Platí to pochopitelně pouze pro nové dodávky, které se chystají v nadcházejících týdnech na trh. Pokud tedy uvažujete o nákupu nového iPhonu ještě před Vánocemi, vyplatí se rozhodně pospíšit si. V rámci skladových zásob totiž zbytečně o nabíječku a sluchátka nepřijdete. Podle našich odhadů by skladové zásoby CZC.cz měly vydržet zhruba ještě měsíc. Ale platí klasická poučka – kdo dřív přijde, ten dřív nabíjí a poslouchá. Po vyprodání skladových zásob totiž budou na CZC.cz stejně jako u dalších prodejců nabízeny iPhony bez nabíječky a sluchátek.

Pokud naopak pokukujete po nejnovějších dvanáctkách, kompletní informace o modelech cenově dostupnějších modelech Apple iPhone 12 a iPhone 12 mini naleznete zde. Detailní porovnání prémiových verzí Apple iPhone 12 Pro a iPhone Pro Max je pak k dispozici v našem dřívějším článku.

iPhony na CZC.cz

Apple iPhone 12

Apple iPhone 12 Pro

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (12)

avatar

Well done :)

Opravdu to svoje vydřidušství dotahují k dokonalosti - 25tisíc za telefon a ani nabíječku nedostanete :D A ovce budou happy, přece to bude ekologičtější balení, už těch 5W apple nabíječek mají doma dost :D a Apple bude mít poloviční krabičku - to se ušetří za balení a dopravu :)

preisler7 PRE

@NAGGER: Lidi co používají výraz ovce když se jedná o spojení s iOvce, jsou jenou závistivý vydřiduši co si nemohou dovolit jablíčko na zádech :)

avatar Ověřený GEEK - level 3

@NAGGER: Stejně tam byly vždycky jen 5V@1A nabíječky a ty příšerné EarPods, prakticky jen nouzovka. Lidi si obvykle stejně dokupovali lepší sluchátka, kvalitnější kabely a rychlejší nabíječky.Za mě palec nahoru, aspoň bude méně e-waste. Nevím jak ostatní, ale sám mám doma už celkem velkou krabici s kabely, nabíječkami a adaptéry za těch X let nákupů spotřební elektroniky. Recykluje se to blbě a je mi to k ničemu, tak co s tím teď...

avatar Ověřený GEEK - level 3

@Khalai: Nejméně ewaste by bylo, když by konečně přešly iPhony na stejný kabel, jaký používá Macbook, Macbook Pro, iPad Air, iPad Pro a všechni ostatní výrobci - USB-C :-D
Za mě dobrý krok, ale špatné řešení a špatná argumentace ze strany Apple.

Fel FEL

@BERNADIC: Přesně jste to vystihl!
Na druhou stranu bych to nesvaloval jen na Apple, prostě je to klasické pokrytectví, které je pro USA docela typické (čest výjimkám, nemám rád generalizování).
A palec nahoru CZC, že jste si toho všimli a jasně napsali. Zvlášť u iPhone SE, kde cena na rozdíl od starších modelů zůstala, se tak jedná o zdražení 1200 Kč (ačkoli částečně virtuální, srovnatelnou nabíječku koupíte za cca 150 Kč např. v nejmenovaném nábytkářském řetězci - než někdo začnete křičet, tak si najděte třeba na ytb srovnávací měření). Earpods sice nestojí za moc z hlediska, ale myslím, že levnější funkční headset (i s mikrofonem) a Lightning portem natož bezdrátový nanajdete, takže tam je to asi větší problém.

avatar Ověřený GEEK - level 3

@Fel: IKEA má super nabíječky i kabely, osobně jsem velice spokojený s jejich Lightning kabelys MFi certifikací za lidových 199 Kč :)

avatar

@Khalai: Příšerné EarPods? Dobrý fór... A 5V/1A na nabití telefonu bohatě stačí. Z lidí se stává stádo rozežranců a proto to tak i vypadá. A žádným e-wastem to není. Apple chce prostě jen víc peněz. A jestli máš něco navíc? Prodej to, věnuj to. Řeči o blbé recyklaci jsou k ničemu.

avatar Ověřený GEEK - level 3

@pavelsup: Ano, naprosto příšerné Earpods - sám bych i Apple platil, když by mi je nedal do balení.
O rychlosti nabíjení mi ani nepovídejte, to je u mého iPadu Pro utrpení.

kroupek0 KRO

@pavelsup: jasně stačí ti 5V/1A když máš aligátora :D, ale většina lidí nemá čas čekat pul dne než se ti nabije mobil. a EarPods jsou opravdu jen nouzovka v dnešní době bezdrátů. :)

avatar Ověřený GEEK - level 3

@kroupek0: Ono nejde ani tak o bezdráty, jakož to "kvalitu" zvuku, kvalitu zpracování apod., která je u Earpods prakticky neexistující.

kroupek0 KRO

@BERNADIC: samozřejmě kvalita je jedna věc, ale s toou se mnozí spokojí, ale kabely obecně jsou v dnešní době otravné a omezující :)

avatar Ověřený GEEK - level 3

@pavelsup: Však to mám v plánu. Udělat si konečně inventuru kabelů a různých drobností, které už roky nepotřebuju a prostě to odnést do sběrného dvora, ať si s tím nějak poradí...A Earpods jsou fakt příšerné, jako handsfree fajn, ale na poslech je to katastrofa prostě...

Máš něco na srdci?

nahoru