Proč se z plánované arkádové střílečky nakonec stala taktická hra se silným důrazem na příběh? A věděli jste, že kultovní hudební motiv vznikl v podstatě omylem?
Příběh vzniku prvního dílu Vietcong je veřejnosti už pár let docela dobře známý. Za brněnským týmem Pterodon přišel kdysi člověk, který mu slíbil licenci na filmového Ramba – jenže po zhruba půl roce se ukázalo, že šlo v podstatě o mystifikaci. A tak vznikl koncept, který měl ukázat novou cestu a jakýsi kompromis mezi superrealistickou českou Operací Flashpoint a tehdy populárními arkádovými střílečkami. Nakonec vznikl kromě oblíbeného prvního dílu (zařadili jsme jej mezi nejdůležitější české hry historie) také příběhový prequelový datadisk Fist Alpha, balíček multiplayerových map Red Dawn, a často kritizovaná dvojka, ve které se autoři pokusili celý koncept přesunout do městského prostředí.
První dokument z plánované série
Nyní nechává celkem desítka tehdejších tvůrců nakouknout fanoušky opravdu hluboko pod pokličku. Vznikl totiž téměř dvouhodinový dokumentární film Pterodon: Mladí a neklidní - Vzestup a pád série Vietcong. Obsahuje nejen zajímavé rozhovory s tvůrci, ale také několik minut unikátních archivních záběrů. A jak už název napovídá, kromě těch „lepších“ let, kdy se týmu dařilo a Vietcong sbíral skvělá hodnocení od recenzentů a zapisoval výborné prodeje, přijde řeč i na okolnosti vzniku nepříliš dobře přijatého druhého dílu a následného rozpuštění studia.
Podle portálu VisionGame, který se dlouhodobě zaměřuje na inventarizaci a archivaci českých her, jde o první dokument z plánované řady o českých a slovenských hrách a jejich tvůrcích. Jeho premiérové promítání ozvláštnilo nedávno skončenou brněnskou konferenci Game Access Connect. Celý dokument byl následně nahrán na portál YouTube, takže si ho můžete zdarma přehrát i vy.
Co dnes dělají tvůrci Vietcongu?
Vývojáři vzpomínají ve filmu na dobu, kdy byli „mladí a neklidní“ a připomínají, že vývoj videoher na přelomu milénia měl mnohem punkovější nádech než dnes. Hra prý do velké míry vděčí za úspěch rodinné atmosféře a tomu, že spolu tvůrci trávili v podstatě 24 hodin denně. Díky zkušenostem z Pterodonu mnoho tvůrců později udělalo ve videoherním průmyslu zajímavou kariéru.
Například animátor a skladatel Petr „Kostra“ Mores pracoval ve studiu Crytek, Pavel Širůček se podílel na sérii Need for Speed a dnes dělá dobře hodnocené hry v malém nezávislém studiu Old Oak Den. Tomáš Šlápota pracoval na druhé Mafii a dnes je spoluvlastníkem studia Madfinger Games, Lionel Cregut přestoupil do EA a pracoval na několika dílech série Battlefield nebo Star Wars: Battlefront II. Jiří Matyskiewicz se zase uchytil v polském CD Projektu a podílel se na všech třech dílech Zaklínače.
Dočká se Vietcong remaku nebo třetího dílu?
Asi nejvíce jsou dnes českým fanouškům na očích tvůrci, kteří svou kariéru pokračují v INGAME STUDIOS. Patří mezi ně Jarek Kolář (game designér Vietcongu), Petr Benýšek (programátor), Filip Oščádal (audio) i již zmiňovaný Petr Mores (artworky). Jarek Kolář v rozhovorech často zmiňuje, že INGAME STUDIOS představují jakousi reinkarnaci Pterodonu. Jejich debutová střílečka Crime Boss: Rockay City nedávno vyšla na konzolích a přinesla také první datadisk Dragon’s Gold Cup.
Na problematiku pokračování série nebo remaku prvního dílu je Jarek Kolář, ředitel studia, často tázán. Musí však stále připomínat, že práva na hru vlastní tehdejší mateřská společnost firmy Take-Two, a tak je velmi nepravděpodobné, že bychom se v blízké době nějaké novinky v tomto ohledu dočkali. Musíme tak vzít zavděk například neoficiálními předělávkami ze studentských dílen. Pozorní hráči si však určitě všimli, že součástí střílečky Crime Boss je i celá jedna linka, která se právě ve Vietnamu odehrává.
Zajímá vás, jak vypadají tvůrci Vietcongu dnes? Podívejte se na fotku, kterou při premiéře pořídil tým VisionGame. A nezapomeňte nám do komentářů napsat, jaká je vaše nejoblíbenější vzpomínka právě na Vietcong.