Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Rodina na prvním místě. Recenzujeme Mafia: Definitive Edition

Rodina na prvním místě. Recenzujeme Mafia: Definitive Edition

Recenze
Mafia: Definitive Edition (Xbox ONE)_1727447121
Mafia: Definitive Edition (Xbox ONE)
Produkt není určen k prodeji.
Mafia: Definitive Edition (PS4)_2102162936
Mafia: Definitive Edition (PS4)
Produkt není určen k prodeji.

První Mafia je minimálně v malé zemičce uprostřed Evropy totální kult. Nejen proto, že jako jedna z prvních her uspěla ve světě a dostala Česko na herní mapu, ale samozřejmě i kvůli českému dabingu, a především díky svým kvalitám.

Na ty se pokoušela navazovat s větším či menším (ale obvykle menším) úspěchem pokračování, která i když nebyla špatná, obvykle donutila člověka hlavně k tomu, aby s láskou vzpomínal na jedničku. Čas vzpomínání teď ale končí, protože první Mafia se vrací v přepracované edici, díky níž si může příběh Tommyho Angela prožít nová generace hráčů. A ta stará si připomene, proč u něj před osmnácti lety proseděla nejednu noc.

Trailer ke hře Mafia: Definitive Edition

 

Mafia: Definitive Edition v kostce

  • Přepracovaní verze osmnáct let staré herní klasiky
  • Skvěle vymyšlené a nadesignované mise
  • Postavy, které si zamilujete a budete se o ně bát
  • Drsná akce, strhující příběh a skvělý dabing

 

To chci

 

Zpátky v Lost Haven

Rovnou se přiznám, že patřím k těm veteránům, kteří kvůli první Mafii redukovali spánek a sociální kontakty na naprosté minimum a museli doma nechápavým rodičům vysvětlovat, že další mise je fakt podstatně důležitější než blížící se test matiky. A při návratu do ulic města Lost Haven se mi bez přehánění rozzářil na obličeji úsměv. Staré známé ulice, chudinské čtvrti, ostrov plný mrakodrapů nádherná auta, která jen čekají na to, až je Tommy šlohne, a stará známá hudba člověka okamžitě vrátí do doby před osmnácti lety.

Lost Haven vypadá nádherně. Životem tepající město plné různorodých čtvrtí, výrazně upravený venkov (kam se bohužel stejně jako v původní hře nepodíváme tak často, jak by se mně osobně líbilo) a slavné lokace jako Čínská čtvrť, letiště či závodiště. A to všechno vypadá naprosto nádherně. Občas jsem se jednoduše vykašlal na plnění mise a jen tak si jezdil po městě a kochal se. Především při plnění Výletu do přírody, kdy v Lost Haven zuří bouře a přes husté kapky jsou vidět jen světla lamp a vzdálených mrakodrapů, to byla jednoduše paráda.

Nová Mafia vypadá skvěle jak graficky, tak i designově, takže rozhodně potěší možnost volné jízdy, kdy můžete celou metropoli a přilehlé okolí prozkoumat, aniž by vám po krku šli policajti nebo konkurenti z Morellova gangu. A věřte mi, že to budete chtít udělat, protože Lost Haven je opravdu město s výrazným ksichtem a za každou zatáčkou člověka čeká něco, čím se může kochat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Citlivé úpravy

Takže jo, vypadá to skvěle. Jak se ovšem nová Mafia hraje? Nebojte, taky se to povedlo, ale je potřeba si uvědomit, že před téměř dvaceti lety se k městským akcím přistupovalo malinko jinak a pokud za sebou máte hlavně poslední Grand Theft Auto nebo třeba třetí Mafii, může vás čekat docela šok. Jestliže vyrazíte do přestřelky, budete kolem sebe máchat luparou a těšit se, jak se vám budou k nohám kupit mrtvoly, čeká vás dost rychlé a nepříjemné vystřízlivění.

Mafia je docela tuhá. I na nejnižší obtížnost se vyplatí taktizovat, schovávat se a čekat, až protivník udělá chybu. Každý zásah, který Tommy schytá, se totiž počítá a energii si může obnovit jen v lékárnách. Ty rozhodně nejsou na každém kroku a naběhnout do místnosti s dvěma nepřáteli s brokovnicemi vede víceméně vžycky k loadovací obrazovce. Střílet kolem sebe bezhlavě se taky nevyplácí, protože nábojů je sice dost, i když zase ne tolik, abyste si mohli hrát na Ramba. O tom však první Mafia nikdy nebyla.

Už v původní verzi byl design misí jednou z nejzajímavějších věcí na celé hře a naštěstí to platí i tentokrát. Na druhou stranu je fajn, že se tvůrci nebáli upravit pár věcí, jaké by dnes možná nefungovaly tak, jak by měly. V Definitive Edition to celé šlape ještě o kousek lépe. Obvykle jde jen o drobné a kosmetické úpravy, v názvech ulic, jejich rozložení a podobně, avšak pár momentů, kdy budou znalci marně přemýšlet, co že se to vlastně děje a proč to či ono neznají, se tu najde.

Naštěstí jsou obvykle tyhle změny k dobru věci a například vše, co se točí okolo Sáry, se tentokrát opravdu povedlo lépe. Tommyho láska už není naivní puťka, ale ženská od rány, která do světa drsných mafiánů přeci jen sedí mnohem lépe. A způsob, jakým si Tommy vybojuje její přízeň, tu působí výrazně realističtěji a uvěřitelněji. Mimochodem právě mise spojené se Sárou jsou nejvýrazněji předělané, i když asi jen těm největším tradicionalistům může vadit, že se v nich záporáci mlátí a střílí trošku jiným a podle mého názoru o dost zábavnějším způsobem než před lety.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Rodina na prvním místě

To nejpodstatnější ale je, že Mafia: Definitive Edition je i přes všechny úpravy a drobné i výrazné změny pořád tou klasickou Mafií. Příběh taxikáře, který se shodou náhod přidá ke gangu Dona Salieriho, dere se čím dál výš a mění se z vyděšeného chlapíka, jenž nechce mít s násilím nic společného, v chladnokrevný stroj na zabíjení, dovede strhnout stejně jako kdysi.

Jednoduše proto, že Tommy je pořád fascinující charakter a průvodce gangsterským světem, Paulie se pořád chová jako magor, kterého byste chtěli mít po svém boku při přestřelce a Don Salieri působí přesně jako ten typ mafiána, jemuž člověk bude držet palce, protože ho přesvědčí, že to vlastně všechno myslí dobře.

K tomu si připočtěte perfektní dabing pochopitelně s Markem Vašutem a Petrem Rychlým v rolích Tommyho a Paulieho a výsledkem je mafiánská sága srovnatelná s knižním, respektive filmovým Kmotrem, jejíž kouzlo se žádnému z pokračování nepovedlo plně zopakovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Povedený remaster

Mafia: Definitive Edition je povedený remaster, který nové generaci hráčů ukáže, co vlastně ta předchozí na téhle gangsterce tak milovala. Designově a příběhově jde pořád o naprostou špičku, všechny změny jsou tu udělané velmi citlivě a audiovizuálně se Mafia taky povedla.

Velkolepá gangsterská sága se dočkala přesně takového remastru, jaký si hra jejích kvalit zasloužila a byla by škoda nevěnovat jí pár večerů. Ať už si u ní budete chtít zavzpomínat na staré časy, nebo si prostě jen užít pár hodin té nejpoctivější gangsterské zábavy.

 

Hodnocení: 85 %

Výrobce: Hangar 13

Platformy: PC, XONE, PS4

Věk: 18+

 

To chci

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (14)

Hmmm

Ta recenze je dost povrchní a moc nevěřím tomu, že by ji napsal fanoušek původní Mafie.Ačkoli DE edice není rozhodně (a překvapivě) zklamáním, tak každopádně nenabídne zopakování zážitku originálu.Začnu nezvykle auty. Ty vypadají sice dobře a pocit z řízení není tak děsně gumový, jako u třetího dílu, ze kterého pochází engine hry, nicméně to řízení je upravené pro lamy. A to doslova. Bohužel obtížnost na to nemá vliv, aby si to každý mohl dát podle sebe, ale původní Mafie měla velmi propracovaný jízdní model a samotnou velkou výzvou bylo vůbec naučit se udržet auto na silnici ve velké rychlosti. A v DE? Tam nejde prakticky auto dostat za hranice přilnavosti, jen klouže, aby to vypadalo rádoby cool, ale řízení není ŽÁDNÁ výzva. A k tomu překážky, které jako hráč s prstem v nose projedete, ale odstřelí veškeré pronásledovatele. To fakt není zážitek originálu. Známý závod je nyní jen předskriptovaná blbina.Střelba je taky podivná, na klasickou obtížnost se musíte stát mistry headshotu, protože střelba do jiných částí těl nepřátele ani skoro nezpomalí. Ani když jim do hrudníku nasypete půl zásobníku z tomíka. K tomu sebraná jakákoli munice do pistole zázračně pasuje do všech dostupných ráží. WTF? Zbraně jsou taky šíleně nevyvážené, Tommy gun je jako dětská hračka, za to policejní pistolka je jak nástroj zkázy. Bohužel celá hra se degradovala na – najdi úkryt – vykukuj a doufej – tref hlavu.Jinak doplnění příběhu je fajn, to se mi líbilo, nicméně u některých misí popustili fantazii až moc (policejní obrněná dodávka), některé zase totálně osekali (vražda Morellova bratra). Mise pro Lucase Bertoneho jsou prakticky zabité.Grafika vypadá skvěle a je plynulá i na průměrném HW, bugy mne až na občas levitující auta (klasika enginu trojky) netrápily, český dabing je natočený a zrežírovaný dokonale.Dohromady je Mafia DE slušná hra, bavila mne, ale musíte ji brát pouze jako inspirovanou originálem, ve přímém srovnání by shořela jak papír, protože spousta těch věcí, co ji dělaly zábavnou a náročnou (např. zmíněný jízdní model) se nechalo degradovat, aby to zvládli i velmi občasní hráči. Nemuselo by to vadit, kdyby byla možnost volby. Bohužel není, a tak i na klasickou obtížnost vás může vytrénovat jen ten děsivě nevyvážený systém střelby, protože jako hráč jste v něm hrozně znevýhodněný.

@m.tauchman: Tvoje recenze je jen 100% kopírka recenze Dana Vávry.. kdyby jsi ho do té recenze aspoň teda napsal.. ;)

@gothus: Jako že když to řekne někdo jiný, tak já už takový názor nemůžu mít? Nebo tím chcete říct co? Ty věci jsou zcela očividné. 3/4 hry jsem měl odehrané ještě než jsem viděl stream, že je řízení lehká pruda jsem měl dávno odzkoušené, závod jsem jel několikrát a všiml jsem si, že soupeři bourají vždy stejně a na stejných místech a pokud jde o střelbu, tak tam je to jasné, bez krytu a headshotu se nedají zabít, a dabing se mi líbil hned co jsem ho poprvé slyšel, nevěřil jsem, že je to Rychlý. Na tu munici mne upozornil Vávra (to jsem přehlédl), nad dodávkou jsem se po jeho slovech zamyslel, o vyvážení zbraní jsem měl pochyby a Vávrova slova mne v tom utvrdila.Tak si svoje soudy nechte příště laskavě pro sebe.

@m.tauchman: Souhlas, nenech se panem gothusem odradit. Když někdo vyjádří podobný nebo stejný názor, je okamžitě papoušek. Myslím si naprosto to samé. Ale vzhledem ke stáří hry, kdy z nepochopitelného důvodu se mi původní MAFIA na aktuálním (pravděpodobně né zcela kompatibilním) hardwaru seká, bylo fajn si znovu projít původní příběh hry. Ač tedy mírně upravený. ;-)

Pribeh

Bol som jediný komu sa zdá pozmenený príbeh a charakter postáv plytký? Tomi bol chlapík, ktorý "nevyhledaval násilí ale nemnel zábrany". Nový Tomi "chtel jen vrátiť to tém chlapíkum". A v tomto duchu vidím rozdiel a úpadok. Tak isto plytké dialógy. Do psi kundy,... ? Wtf? S autom je skoro nemožné nesplnit nejakú misiu. Všetky jazdia skvelé a je to príliš jednoduché. Prestrelky? Aj na klasickej úrovni som často ani nepotreboval lekárničky. Schovaj sa, nechaj súpera vyprázdniť zásobník a potom ho zastrel. A sme pri tom najdivnejsom , v žiadnej hre som nikdy netrafil toľko headshotov. Zbrane absolútne nevyvazene. Tomigun bol relatívne k ničomu, zato kapesni revolver bola smrtonostna zbraň. Colt1911 bol tiež ďaleko efektívnejší. Nevyvazene sa mi aj zdala úroveň klasická, prestrelka bez lekárničky a potom ( v misií výlet do prírody) sa to proste nedalo prejsť. Ako keby bolo nastavene, že vám to musí niekoľko krát padnúť. Strieľa strieľa všetko ôk a zrazu smrť. Škoda, nebolo to zle ale pre fanúšika Mafie 1... Škoda.

Nechapu ta hodnoceni

podle me ta hra proste absolutne nestoji za koupi.
hratelnost sla dolu, grafika je sice oporoti originalu uplne jinde, ale ze by to byla nejaka pecka na posazeni na zadek se fakt rict neda celkove... kdo nekouka na grafiku, zabavnejsi je original
kdo kouka na grafiku... pro nej jsou tu jine hry kdyby to davali zadarmo pro majitele starsi verze pak ok, pochopil bych, ale takto... 4/10?

Perfektní

Snažil jsem se čekat to nejhorší abych nebyl zklamaný ale díkybohu naprosto zbytečně.Tenhle remake se povedl a mě neskutečně baví stejně jako svýho času originál.H13,dobrá práce.

Kolikrát lepší než originál

Je to sice občas trochu jiný,temnější,příběh a motivace postav rozšířenější,ale v mnoha ohledech i lepší než originál.Má to samozřejmě svoje mouchy ale já si to neskutečně užil a to říkám jako někdo pro koho je původní Mafie nedotknutelný klenot.Návrat do Lost Heaven má neskutečný kouzlo,navíc grafika je fantastická,fakt to stojí za to.btw To že se najde pár kok*tů co s principu budou na hru plivat se dalo čekat,naštěstí je to minorita,vysoký prodeje a dobrý recenze to dokazují.

Perfektní!

Víte

Víte, že stejně Váš názor nikoho nezajímá. Pokud si chci zahrát tuhle kultovní pecku z vylepšenou grafikou, tak si jí holt koupím a zahraju a Vaše rádoby důležité recenze jsou mi víte kde.

Povedený remaster ?

Prosím ? Kdo tohle psal ? ...

Patas

Já jsem si jí koupil,ale stejnak mi to nejede,kdyby mi někdo mohl pomoci,tak se ozvěte.

Not good, not terrible

Souhlasím s delšími příspěvky. Na původní Mafii tahle hra určitě nemá, kromě grafiky, ta je fakt moc hezká.
Ale jízda autem po městě tady prostě není zábava. Autoři to asi ví, takže jí není až tak moc. Celkově mi přijde, že Lost Heaven se muselo tak o půlku zmenšit. Samotné řízení je prostě divné.
Přestřelky, jak bylo zmíněno, taky divné - nejlepší zbraň je puška (opakovačka nebo sniperka) a pak C1911. "Tomík" je fakt jak kuličkovka - vysypete policajtovi 15 ran do zad, on se otočí a odstřelí vás (hrál jsem na klasickou obtížnost).
I pohyb mi přišel divný. Mockrát se mi stalo, že sem se netrefil do dveří, auta... Nebo použití úkrytu - často se mi stávalo, že se Tomi schoval jinam, než bych čekal nebo že není možné se schovat za poměrně dost věcí (v podstatě jenom za auta, stěny a bedny).
Bitky jsou celkem o ničem, naštěstí jich není moc.Celkově jsem čekal větší zklamání, ale za zahrání to asi stojí.Jo a jízda je jenom tak pro to, aby se napsalo, že je. Je k ničemu. Nejsou auta a ulice plné gangsterů, za zabití nedostáváte peníze a nekupujete si arzenál u Peeta.

Nic moc

Nic moc

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru