Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Sport, filmy nebo hry. Jak vybrat ideální televizor Návody

Sport, filmy nebo hry. Jak vybrat ideální televizor

autor: Stanislav Holý
Horečka okolo standardu DVB-T2 v posledních měsících neustále sílí. Skoro by se mohlo zdát, že právě tento nový typ televizního vysílání je alfou a omegou při výběru nového televizoru. Není to ale úplně tak pravda, důležitých parametrů, na které je vhodné před nákupem myslet, je daleko více. Společně si nyní ukážeme, co čekat od TV pro milovníky filmů či fanoušky sportovních klání a gamingu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Televizory na sport

 

Úhlopříčka a rozlišení

Zatímco mobilní telefony měníme zpravidla každý rok, nebo dva, u televizorů to rozhodně neplatí – jde o investici na delší dobu. Právě proto se vyplatí věnovat výběru větší pozornost. Pro sportovní fanoušky sportů jsou přitom zásadní tak trochu jiné parametry než pro milovníky kvalitní kinematografie či gamingu.

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru televizoru na sport je velikost. Pokud nejste vysloveně limitováni prostorem v obýváku, prakticky vždy platí okřídlené pořekadlo, že lepší je větší. Mezi nejprodávanější patří v dnešní době televizoru s úhlopříčkou mezi 50“ až 65“, tedy mezi 127 cm až 160 cm. Ceny takových modelů startují už pod hranicí deseti tisíc korun.

Problém nicméně není zakoupit ani přístroje s úhlopříčkou přesahující dva metry. To už jde ale o prémiové modely určené pro velmi náročné uživatele, kteří se budou muset smířit s cenovkou přesahující hranici 80 000 Kč.

S velikostí obrazovky souvisí také její rozlišení. Na trhu se stále častěji setkáváme i u levnějších televizorů s rozlišením 4K tedy 3840 x 2160 pixelů. To je v porovnání se základními modely, které mají stále ještě standard Full HD (1920 x 1080 pixelů), přece jen citelně více. U prémiových modelů je možné narazit dokonce i na rozlišení 8K (7680 x 4320 obrazových bodů). Proti standardu 4K obsahuje obrazovka tedy čtyřikrát více pixelů, ve srovnání s Full HD je tedy obraz dokonce až 16krát detailnější. Na opačné straně žebříčku – mezi těmi úplně nejlevnějšími přístroji – je nicméně možné narazit na výběhové televizory s rozlišením HD ready, tedy 1366 x 768 bodů. Těmto modelům je vhodnější se vyhnout, neboť úspora ve srovnání s Full HD televizory je pouze pár stokorun.

Většina z nás se při výběru snaží sáhnout po co největším rozlišení. Někdy ale trochu zbytečně. Pokud sledujete hlavně sportovní přenosy prostřednictvím klasického televizního vysílání, bohatě vám stačí modely s Full HD rozlišením. Na druhou stranu stanic, které nabízí vybrané sportovní přenosy ve 4K, neustále přibývá. S vyšším rozlišením tedy s ohledem na budoucnost rozhodně chybu neuděláte.

 

Nepodceňovat testování

Může se to zdát jako naprostá samozřejmost, ale drtivou většinu uživatelů vůbec nenapadne při nákupu televizoru zajít na showroom a požádat obsluhu o puštění nějakého televizního kanálu se sportovními přenosy, nebo alespoň záznam nějakého utkání či zápasu na YouTube. Přitom právě reálná ukázka ideálně vašeho oblíbeného sportu by měla být klíčová. Nenechte se ukolébat hezky vypadajícími demonstračními videi, zapomeňte na filmy – chcete sledovat sport, soustřeďte se na sport.

Nejlepší je sledovat takové sporty, pro které jsou typické rychlé změny a hodně obrazových detailů. Typicky tedy fotbal či hokej. Všímejte si přitom nejenom barevných dresů a obecně děje, který se odehrává v hlavním záběru, ale především detailů kolem. Například toho, zda při náhlých změnách zůstávají vykreslené ruce hráčů, zda tráva na hřišti skutečně vypadá jako tráva, a ne jako splývající zelená plocha, či například zda balón a puk se při akci nerozmazává do ztracena. Za pozornost stojí také tribuny fanoušků nebo reklamy okolo – pokud se při každém prudším pohybu rozmažou a při statickém záběru zase zaostří, nejde o ideální televizor pro sportovní fandy. 

Z řádků výše je nejspíše již patrné, že velmi důležitým kritériem je u sportovních televizorů obnovovací frekvence. Ty základní modely nabídnou pouze 50 Hz, ty kvalitnější ale dvojnásobek. A v praxi je to skutečně znát. U nižší obnovovací frekvence se budou více namáhat oči při sledování obrazu, neboť každé oko se bude snažit „doladit“ neostrost obrazu. Pro sportovní fandy lze tedy považovat 100Hz televizory jako ideální volbu, přičemž vyšší hodnoty jsou rozhodně ku prospěchu.

Nutně ale neznamená, že 100Hz televizor bude vždy lepší než ten, který disponuje 50 Hz. Právě proto jsme již dříve radili, že je vhodné panel vyzkoušet v reálném provozu. Řešením může být také nákup prostřednictvím internetu, kdy máte 14 dní na vyzkoušení. Kromě samotného panelu totiž o celkové plynulosti obrazu rozhodují i další vnitřní součástky. Pokročilejší modely totiž uvnitř výkonnější procesory, které zvládají pracovat s moderními technologiemi, jako jsou Triple XD Engine či Quadmatic Picture Engine. Právě ty dovedou s výslednou kvalitou obrazu doslova kouzlit. Při testech se tedy rozhodně vyplatí TV i správně nastavit. Ve sportovním režimu je totiž výsledný dojem ze sportovního klání úplně jiný, než kdybyste měli zapnutý filmový režim.

 

Zvukové schopnosti

Pokud se chcete skutečně nechat přenést na sportovní stadion z pohodlí vašeho obývacího pokoje, je kromě obrazové kvality stejně důležitá také kvalita zvukové reprodukce. Je známou pravdou, že kvalita zvuku dovede navodit atmosféru možná ještě více než samotný obraz. Opravdoví fajnšmekři tak zpravidla sáhnou po domácím kině či nějakém propracovanějším soundbaru.

Pokud takové řešení neplánujete, je vhodné myslet na kvalitu zvukové reprodukce už při výběru televizoru. Základní modely totiž zpravidla disponují levnými repráčky s výkonem 2x3W, které sice dovedou zvuk až k uživateli, ale o žádné kvalitě řeč být nemůže. Za střední třídu lze považovat modely s výkonem 2x10W, televizory pro náročnější uživatele se zpravidla chlubí například i integrovanými subwoofery, které dovedou zážitek ze sledování dostat na úplně novou úroveň. U nich není problém dosáhnout výkonu již v řádu desítek W. Výkonnější integrované reproduktory se hodí především ve chvíli, kdy budete sportovní klání sledovat ve více lidech najednou.

Vodítkem při výběru televizoru s kvalitním zabudovaným audiem mohou být i nejrůznější certifikace. Například Dolby Atmos je příslibem realističtějšího zachycení pohybu každého objektu na obrazovce. A to samozřejmě platí nejen při sledování sportovních utkání, ale například i filmů či her. ClearAudio+ se zase stará o čistší podání jednotlivých zvukových pásem, a v praxi to jde rozhodně poznat.

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Televizory na gaming

 

Rychlost

Televizory určené především pro sportovní přenosy toho mají hodně společného s těmi na hry. U gamingových modelů je stejně důležitá kvalita zvukové reprodukce i rychlost obrazovky. Mimochodem druhý zmiňovaný parametr je u herních TV možná ještě důležitější, protože kdo by se chtěl dívat na rozmazané čmouhy místo našich oblíbených hrdinů v krvelačné bitvě? Kromě obnovovací frekvence je vhodné sledovat také input lag. Pokud se už některý výrobce rozhodně v parametrech uvést odezvu 1 ms, nemusí to být nutně ještě záruka toho, že obraz bude skutečně plynulý a že jde o plnokrevný gamingový televizor.

Doba odezvy totiž určuje pouze schopnost jednotlivých pixelů změnit nějakou barvu na druhou. Udává se buď mezi černou a bílou, nebo mezi dvěma barvami. O reálné rychlosti pro potřeby pařanů tak spíše vypovídá input lag, který někdy bývá označován také jako response time. Řada výrobců tyto hodnoty neuvádí, což je rozhodně škoda. Tento parametr totiž určuje čas potřebný na veškerou cestu elektrického signálu na zpracování obrazu. Obecně platí, že čím vyšší input lag, tím hůře. Především jedinci, kteří plánují hrát rychlé FPS akce, by si na rychlosti obrazu měli dát opravdu záležet. Rozdíl pár milisekund totiž může nakonec rozhodnout o výhře či prohře. Právě proto skuteční esportoví titáni často připojují televizní konzole místo TV ke skutečným herním monitorům, které jsou od prvního do posledního šroubku stavěny na hraní.

Pokud u televizoru hodnotu input lagu nenaleznete, zajímejte se alespoň o to, zda přístroj nabízí herní režim. Právě tato vychytávka dovede zlepšit celkovou odezvu obrazu až o desítky milisekund, a rozdíl mezi 70 a 20 ms je v praxi skutečně znát. Pozor ale na to: obyčejný režim PC není to samé jako Gaming mode.

 

Typ obrazovky

Moderní hry nabízejí v dnešní době dechberoucí grafiku, v některých aspektech je možná ještě propracovanější než televizní záznam tou sebelepší kamerou. Vhodné je proto koukat po televizorech, které dovedou všechny přednosti moderních her skutečně využít. Přestože řada konzolí je stavěna na hraní ve Full HD, pokročilejší modely již zvládnou některé tituly ve standardu 4K – to přináší hráči více detailů a celkově bohatší zážitek. U chystané generace konzolí se navíc počítá primárně 4K.

Nejen rozlišení, ale také typ obrazovky rozhoduje o tom, jak budeme s celkovým herním zážitkem spokojeni. Drtivá většina televizorů dnes nabízí LCD obrazovky, které z trhu před lety vytlačily především díky výrazně nižším pořizovacím nákladům a delší životnosti plazmové modely. LCD modely měly mimochodem navrch také rychlejší odezvou či úspornějším provozem. U LCD obrazovek rozeznáváme různé typy podsvícení, přímé a boční – to se v nabídkách zpravidla ukrývá pod zkratkou Edge LED. Televizory s Edge LED dovedou být díky bočnímu podsvícení až neskutečně tenké, dokonce tenčí než některé počítačové tablety. Podsvícení ale u nich nemusí být tak rovnoměrné. Proto se vyplatí rozhodně TV pořádně vyzkoušet na jednobarevných odstínech přes celou plochu obrazovky, nebo se spolehnout na osvědčené recenze renomovaných serverů.

Prim hrají modely, které nabízejí HDR obraz. Ty dokážou pracovat s vysokým kontrastem a maximálním jasem, nečiní jim tedy problém zobrazit graficky náročné scény, ve kterých se prolíná velmi světlé a velmi tmavé pozadí.

Vedle LCD obrazovek nabízí pokročilejší modely ještě zajímavější obrazové technologie. Například modely od Samsungu lákají na QLED panely. Tyto televizory jsou schopny reprodukovat 100 procent barevného objemu. To znamená, že dokážou zobrazit všechny barvy při jakékoli úrovni jasu. Nejjemnější rozdíly jsou viditelné i při nejvyšším stupni jasu technologie QLED – mezi 1 500 a 2 000 cd/m2. A to platí i v případě testovaného modelu. Barevné podání je velmi syté a působí věrným dojmem. Pokud na panelu zobrazíte kvalitní fotografii, všechny odstíny jsou zobrazeny přesně tak, jak mají. Taktéž podání černé se drží na velmi vysoké úrovni.

Konkurentem pro QLED je standard OLED. Ta staví na jiném principu, nevyužívá podsvícení, protože světlo generují jednotlivé body. Z toho je zřejmé, že náklady na výrobu jsou citelně vyšší, byť ceny OLED televizorů v poslední době také klesly. Rozdíl u obou standardů však poznají jen zběhlejší uživatelé, a to zpravidla jen u černých pásů okolo horního a spodního okraje, které lemují širokoúhlé filmy. Je to dáno tím, že technologie OLED v těchto částech zkrátka vůbec nesvítí.

 

Konektory a možnosti připojení

Opravdoví herní fandové si zpravidla s jednou konzolí nevystačí. A vhodné je na to myslet už při výběru televizoru. Otázka konektorové výbavy by tedy měla být opět jedním z klíčových kritérií. Obzvláště to platí ve chvíli, kdy budete chtít k modernímu televizoru připojovat kromě internetu také nějaké starší konzole.

HDMI lze považovat za základní konektor současnosti, který zajišťuje nejkvalitnější přenos obrazu i zvuku. Využijete jej s přehrávači, fotoaparáty i kamerami. HDMI využívejte vždy, kdy je to možné a čím více HDMI konektorů budete mít, tím lépe. U některých modelů se můžete setkat také s DVI či D-Sub rozhraním, prostřednictvím kterého je možné k TV připojit počítač.

SCART je starší typ konektoru, který se pomalu u moderních televizorů již vytrácí. U několika desítek modelů jej ale stále naleznete a využijete jej hlavně pro spojení se starší konzolí či VHS rekordérem. V případě, že TV SCART nemá, existují i speciální redukce, případně jdou konzole propojit prostřednictvím komponentního vstupu, který bývá označen jako YPbPr.

RJ-45 (LAN) je síťový konektor, kterým můžete televizi zapojit do počítačové sítě nebo připojit k internetu. U pokročilejších modelů je to možné také prostřednictvím bezdrátového standardu WiFi. USB vstup slouží pro připojení externích datových úložišť, řada televizí jej přitom umí využít i pro přímé přehrávání. Většina si poradí s filmy ve formátů DivX nebo MKV a popere se i s titulky. Pro příležitostné přehrávání. Některé televize umí na USB i nahrávat.

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Televizory na filmy a multimédia

 

Pokročilé obrazové technologie

V dnešní době není problém dosáhnout v obývacím pokoji podobného zážitku jako v kině. Nutně se přitom nebavíme o pořízení plátna a nějakého luxusního projektoru společně s domácím kinem. Vychutnat si dokonale svůj oblíbený film můžete také na televizoru. Při výběru televizoru pro filmové fandy platí do určité míry poučky, které jsme si osvětlili už při představení modelů pro hráče a sportovní fandy. Patrně není potřeba zdůrazňovat, že navrch mají modely s kvalitním podsvícením, velkou obrazovou plochou a vyšším rozlišením.

Na rozdíl od her se totiž u čistě multimediálních televizorů můžeme stále častěji setkat se standardem 8K. Zatímco ještě loni šlo o výsadu pouze modelů, jejichž cenovky se přibližovaly rodinným automobilům, letos to již neplatí. 8K televizory se dají pořídit již za částky okolo 80 000 Kč. Není to rozhodně málo, ale je to výrazně méně než před lety. I z toho lze tedy vyčíst, že se standardem 8K se počítá do budoucna stále více. Jeho výhody jsou totiž nepopiratelné. Proti standardu 4K obsahuje takto jemná obrazovka čtyřikrát více pixelů, ve srovnání s Full HD je tedy obraz dokonce až 16krát detailnější.

Problém je nicméně v tom, že existuje jen velmi málo filmů a dalších videí, které jsou v rozlišení 8K natáčeny. To jinými slovy znamená, že případní zájemci sice budou mít kvalitní televizor s rozlišením 8K, ale stejně na něm budou pouštět videa v nižším rozlišení, která se budou přepočítávat. To však platí i v případě, kdy se rozhodnete pro 4K obrazovku a nakonec budete drtivou většinu filmů sledovat prostřednictvím klasického televizního vysílání. V něm jsou totiž filmy distribuovány v řádově nižší kvalitě. Vhodné je proto u televizorů s vyšším rozlišením sledovat nabídku tzv. upscalingu. Prostřednictvím této technologie dovedou obrazovky přepočítat nižší rozlišení na vyšší a upravit výsledný obraz tak, aby rozdíly v chybějících pixelech byly co nejméně postřehnutelné. Některé pokročilé televizory k tomu dokonce využívají i systémy umělé inteligence a v praxi to jde skutečně poznat.

Z pokročilých obrazových technologií se sluší vypíchnout například i Ambilight podsvícení, které je výsadou televizorů od společnosti Philips. Díky ní se v podstatě přenáší část obrazu z televizoru na stěnu za televizorem, což dokáže skutečně navodit velmi příjemnou atmosféru. LED diody totiž mění okamžitě barvu po stranách a v horní části podle toho, co se zrovna odehrává na obrazovce. V praxi to pak vypadá, jako by se část obrazu skutečně přenášela i za hranice televizoru. Nejde přitom pouze o efekt, díky této vychytávce ani při sledování obrazovky v noci nebolí uživatele oči. Přechod z obrazovky na stěnu není tak dramatický (ostré světlo vs. naprostá tma). Technologie Ambilight jednoduše přechod změkčí a sledování obrazovky je pak skutečně příjemnější.

 

Funkce televizorů a možnosti připojení

Stejně jako kvalitní obraz přijde filmovým nadšencům vhod množství konektorů, prostřednictvím kterých budou moci připojit ke svým televizorům dostatek přehrávačů a dalšího příslušenství. Řeč je například o NAS serverech, které se těší stále větší popularitě. Už dávno nejde o hloupé krabičky, jenž slouží pouze k ukládání dat. V chytrých domácnostech se dovedou proměnit v multimediální knihovnu nejen pro naše filmy. K té je pak kromě televizoru možné přistupovat i z tabletu, mobilu či počítače.

Takové přednosti mohou využít především televizory, které nabízí funkci DLNA. Jde o síťový standard pro snadné sdílení fotek, hudby i videa. Pomocí DLNA a sítě tak můžete propojit přehrávače, televize, tablety i telefony a mít svá data dostupná kdykoliv z kteréhokoliv zařízení.

Anglických slovíček a zkratek, které se při výběru televizoru sledovat, je ale daleko více. Například HbbTV je šikovná funkce pro příjem hybridního televizního vysílání. Díky ní můžete po připojení televize k internetu využívat a zobrazovat různé bonusové materiály a doplňkové informace k vysílanému pořadu. Šikovná je také funkce Picture-in-Picture, díky ní je možné zobrazit více televizních ploch najednou. Například můžete dětem pustit pohádku a v menším okně sledovat probíhající sportovní utkání. Praktický je také standard ChromeCast, prostřednictvím něhož je možné zrcadlit obsah mobilního telefonu na velkou televizní obrazovku. To je v praxi velmi užitečné při sledování videí, prohlížení fotografií, ale například také při hraní her.

Kouzelné zaříkadlo Smart TV, kterým se chlubí snad dnes již každý televizor na trhu, označuje zjednodušeně řečeno modely, které se dají připojit k internetu a které obsahují aplikace. Ty rozšiřují základní funkce, případně dovolují přistupovat k sociálním sítím. Setkat se nicméně můžete i s různými operačními systémy, jako jsou Android, Tizen, Web OS. Každý z nich má své přednosti a před koupí je vhodné vyzkoušet, který nám bude sedět nejlépe.

 

Typy televizního připojení

Opravdoví filmoví fandové konzumují novinky i oblíbené snímky ve vysokém rozlišení prostřednictvím nejrůznějších streamovacích služeb či Blu-ray nosičů. I tak si ale většina z nás čas od času pustí nějaký film či seriál prostřednictvím klasického televizního vysílání. Právě proto je vhodné si osvětlit, jaké typy vysílání vůbec existují a co by náš televizor měl v ideálním případě zvládnout.

Z médií v posledních měsících často zaznívá, že bude ukončeno pozemní digitální vysílání DVB-T a že celá republika bude přecházet na novější standard zvaný DVB-T2. Proces digitalizace započne už na konci letošního roku a jednotlivé kraje budou postupně odstřihávány od staršího standardu prakticky celý příští rok.

Důvodů pro přechod na DVB-T2 je hned několik, kromě vyšší obrazové kvality je to například i příchod vysokorychlostního mobilního internetu. Bezdrátová pásma totiž nejsou nafukovací a Český telekomunikační úřad jasně určuje, kdo smí v konkrétním frekvenčním pásmu operovat a co může dělat. Jak jsme již naznačili v řádcích výše, přechod na druhou generaci dovolí uvolnit důležitá pásma pro vysokorychlostní mobilní internet. Tuzemští operátoři tak budou moci vystavět nové sítě, které zajistí vyšší přenosové rychlosti pro naše mobilní miláčky. O oblíbené programy přitom lidé rozhodně nepřijdou, právě naopak. Standard DVB-T2 je totiž navržen tak, aby zvládl přenášet více informací v menším množství dat. Zjednodušeně řečeno se tak do frekvenčního rozsahu televizního vysílání vejde více programů, a to často i v lepší obrazové kvalitě. Standard DVB-T2 tedy bez nadsázky představuje budoucnost, a právě proto se k němu uchyluje nejen Česká republika, ale také postupně většina evropských zemí.

 

Způsoby příjmu televizního signálu v Česku

DVB-T

Pozemní digitální vysílání

DVB-S

Digitální satelitní vysílání

DVB-C

Digitální vysílání prostřednictvím kabelu

IPTV

Příjem digitálního vysílání prostřednictvím internetu

 

Z řádků výše je patrné, že pro příjem druhé generace pozemního digitálního vysílání je nutné zařízení, které umí se standardem DVB-T2 pracovat. A je úplně jedno, zda se bavíme o televizorech nebo set-top-boxech. Samozřejmě použití televizoru je pohodlnější, neboť v případě set-top-boxu se často musíte smířit s dvěma ovladači, řešit také musíte umístění tohoto speciálního převodníku na viditelné místo vedle televizoru a pochopitelně i jeho zapojení. Na druhou stranu DVB-T2 set-top-boxy vyjdou daleko levněji než pořízení nového televizoru. V obou případech je nicméně nutné dávat pozor na to, aby přístroj dokázal dešifrovat kodek HEVC (H.265).

Přechod na DVB-T2 se pochopitelně netýká lidí, kteří využívají jiný typ připojení. Řeč je například o standardu DVB-C pro kabelové digitální vysílání. Takoví uživatelé ocení televizory, které jsou již z výroby vybaveny DVB-C tunerem a CI slotem, do něhož je možné vložit příslušnou dekódovací kartu umožňující sledovat předplacené, ale i bezplatné kanály. Zabudovaný DVB-S tuner zase slouží pro satelitní digitální vysílání, ten využijete v místech bez pokrytí pozemním vysíláním či při touze po širší programové skladbě. Přijímat televizní vysílání je dnes možné také prostřednictvím internetu, jednotliví operátoři buď nabízí speciální set top boxy pro příjem, nebo dovolují nainstalovat obslužné aplikace na chytré TV.

 

Možnosti montáže, spotřeba

O pohodlí při sledování televizoru do určité míry rozhodují také možnosti ergonomie, pokročilejší modely například nabízejí už v základu šikovné otočné stojany. Velmi praktické je také to, pokud jde televizor přidělat na zeď. K tomu zpravidla slouží univerzální standard VESA. U něj rozeznáváme různé rozteče bodů, které slouží k uchycení přístroje na zeď. Právě podle číselného označení VESA 100 x 100, což jsou rozměry bodů na zadní straně TV poznáme, jaký stojan máme k našemu modelu koupit.  Základní stojany nabízejí pouze uchycení na zeď, ty pokročilejší pak i možnost naklápění a otáčení. Díky tomu není problém TV vytočit do prostoru tak, abyste na ní kromě gauče mohli koukat například i z kuchyně.

Strašákem při výběru televizoru je zpravidla spotřeba. Většina lidí si myslí, že u opravdu velké obrazové plochy jsou náklady výrazně vyšší než v případě menších úhlopříček. Praktda je to ale jen částečně. Rozdíly byly markantní především u starších obrazových technologií, především staré CRT obrazovky či plazmové TV dokázaly peněženku pořádně provětrat. Pokud byl televizor zapnutý každý den v průměru osm hodin, mohl rozdíl ve vyúčtování u moderní TV dělat klidně i několik tisíc korun, což je u jediného spotřebiče alarmující hodnota.

Moderní televizory už ale takoví žrouti elektrické energie nejsou. I když se mezi jednotlivými modely najdou rozdíly, do celkového ročního vyúčtování se to promítá zpravidla v řádech desetikorun či maximálně stokorun. Většina televizorů má totiž spotřebu okolo 100 až 120 W, a to platí i o těch s větší obrazovou plochou.

 

Plán přechodu na DVB-T2

V tabulce níže naleznete přesná data vypínání staršího standardu DVB-T v jednotlivých Multiplexech a tedy zároveň data přechodu na druhou generaci digitálního pozemního vysílání:

 

Vysílač / termín vypnutí

Multiplex 1

Multiplex 2

Multiplex 3

Multiplex 4

Listopad 2019

Praha-Žižkov

27. 11. 2019

8. 1. 2020

8. 1. 2020

Praha-Cukrák

27. 11. 2019

15. 1. 2020

15. 1. 2020

Leden 2020

Votice-Mezivrata 

7. 1.

22. 1.

22. 1.

Trutnov – Černá hora

7. 1.

12. 2.

28. 4.

Ústí nad Labem – Buková hora

30. 1.

23. 3.

20. 4.

Chomutov-Jedlák

30. 1.

23. 3.

20. 4.

Praha-Ládví

během ledna

Praha-Novodvorská

během ledna

Praha-Olšanská

během ledna

Benešov-Kozmice

během ledna

Rakovník-Louštín

během ledna

Únor 2020

Plzeň-Krašov

4. 2.

2. 3.

1. 4.

Plzeň-Vodárna

během února

Domažlice – Vraní vrch

4. 2.

2. 3.

5. 4.

během února

Domažlice-Čerchov

během února

Cheb – Zelená hora

12. 2.

16. 3.

Jáchymov-Klínovec

12. 2. 

16. 3.

během února

České Budějovice – Kleť

19. 3.

13. 2.

19. 2.

během února

Vimperk – Mařský vrch

19. 3.

13. 2.

19. 2.

Sušice-Svatobor

26. 2.

30. 3.

5. 4.

během února

Liberec-Ještěd

26. 2.

30. 3.

26. 4.

Česká Lípa – Špičák

během února

Děčín – Chlum

během února

Jablonec nad Nisou – Černá Studnice

během února

Mariánské Lázně –  Dyleň

během února

Teplice-Vodárna

během února

Ústí nad Labem – Krušnohorská

během února

Březen 2020

Brno-Kojál

31. 3.

4. 5.

4. 5.

Brno-Hády

31. 3.

6. 5.

6. 5.

Brno-Barvičova

31. 3.

11. 5.

11. 5.

během května

Mikulov-Děvín

31. 3.

18. 5.

4. 5.

Duben 2020

Pardubice-Krásné

30. 4.

25. 5.

25. 5.

Pardubice-Slatiňany

během dubna

Jihlava-Javořice

30. 4.

25. 5.

25. 5.

Jeseník-Praděd

30. 4.

1. 6.

4. 6.

Ostrava-Hošťálkovice

30. 4.

1. 6.

8. 6.

Ostrava-Hladnov

30. 4.

1. 6.

8. 6.

Frýdek-Místek – Lysá hora

30. 4.

1. 6.

8. 6.

Hradec Králové – Chlum

během dubna

Svitavy-Hřebečov

během dubna

Ústí nad Orlicí – Andrlův Chlum

během dubna

Květen 2020

Zlín – Tlustá hora

31. 5.

23. 6.

23. 6.

Zlín-Segment

během května

Valašské Klobouky – Ploštiny 

31. 5.

23. 6.

28. 6.

Brno-Jihlavská

během května

Frenštát pod Radhoštěm

během května

Hlubočec-Hůrka

během května

Hodonín-Kapánsko

během května

Jihlava-Jeníkov

během května

Olomouc-Slavonín

během května

Ostrava-Lanová

během května

Třebíč-Vartemberk

během května

Uherské Hradiště – Rovnina

během května

Znojmo – Deblínek

během května

Názory ostatních Geeků (1)

FARMACKA FAR

QLED / OLED

FARMACKA 30. 8. 2019 17:05

Samsung se pokousi vyzrat na neinformovane zakazniky a nazvem QLED cloveka jen zmate.OLED (organic light emitting diode) zdaleka neni QLED (quantum dot LED TV). Jedno je technologie zobrazovace, druhe pouze preskupeni podsvitu LED u puvodniho vrstveneho LCD displeje. OLED je emisni technologie, QLED je propustna - nikdy nebude mit cernou jako OLED. OLED jsou jne typy televizi nez LCD, podobne jako drive plazmy.Jinak diky za clanek, pocetl jsem si:-)

Máš něco na srdci?

Nahoru