Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Toto je srdce nejlepších mobilů. Vyrábět ho bude Samsung

Toto je srdce nejlepších mobilů. Vyrábět ho bude Samsung

Události

Společnost Qualcomm oficiálně odhalila svůj nejvýkonnější mobilní čipset, který bude tepat v nadcházejících měsících v těch nejlepších chytrých telefonech a počítačových tabletech. Přivítejte Snapdragon 888!

Snapdragon 888 přechází na novou výrobní technologii, která navzdory nárůstu výkonu slibuje úspornější provoz. Konkrétně půjde o 5nm výrobní technologii, kterou využívají například i nové iPhony, respektive čipy A14 Bionic od Applu. V praxi by měla být novinka ve srovnání s předchozím vlajkovým čipsetem Snapdragon 865 zhruba o čtvrtinu úspornější.

Co nabídne Snapdragon 888 hráčům

 

Novinka se třemi osmičkami v názvu má stejnou stavbu jako model 865. Celkem osm je tedy rozděleno na tři části v sestavě 1+3+4. Prim hraje nejvýkonnější jádro Cortex-X1, které je doplněno o trojici výkonných jader Cortex-A78. Zbylá čtyři jádra Cortex-A55 jsou pak úsporná. Výkonné čipy čerstvě odhalené novinky nabízejí přitom dvojnásobnou cache paměť, i díky tomu bychom si měli užívat až o 25 % vyššího výkonu.

V případě grafického jádra je dokonce nárůst výkonu ještě markantnější, výrobce slibuje až 35 %. To je zásluha nové grafické jednotky Adreno 660. Pro úplnost dodejme, že nový je i koprocesor pro umělou inteligenci Hexagon 780, u něhož můžeme opět čekat dramaticky vyšší nárůst výkonu ve srovnání s předchůdcem.

Snapdragon 888 v akci

 

Pod taktovkou Samsungu

Velkým překvapením je, že výhradním producentem nového čipu bude jihokorejský Samsung. Ten tedy nebude vyrábět pouze svoje exynosy, ale také nový Snapdragon 888. Vyhrál totiž výběrové řízení nad konkurenční továrnou TSMC, která vyráběla současnou vlajkovou loď – Snapdragon 865, respektive vylepšený model Snapdragon 865+.

Zajímavý je i pohled na to, co budou nové telefony umět. Možnou konfiguraci chystaných vlajkových lodí totiž prozrazují specifikace čipu. Čipová platforma od Qualcommu může být napojena až na 200megapixelové fotoaparáty, přičemž zvládá najednou pořizovat záznam až ze tří objektivů najednou. Teoreticky tedy bude možné natáčet 4K video naráz prostřednictvím hned tří objektivů na zadní straně, díky čemuž získáte různé úhly záběru.

Foto výbava u Snapdragonu 888

 

Výkon je dostatečný i na to, aby telefon zvládl pořídit během jediné sekundy 120 fotek v rozlišení 12 MPx. Čip zvládá zároveň HDR 10+ a video v rozlišení 8K zvládne natáčet při 30 snímcích za sekundu, respektive při 120 fps v rozlišení 4K. Snapdragon 888 dále podporuje nový standard rychlého nabíjení Quick Charge 5, teoreticky tak budou nové telefony schopny pracovat až se 100W nabíječkami. Samozřejmostí je také integrace 5G.

Prvních telefonů s tímto novým vládcem mobilního světa se dočkáme až zkraje nadcházejícího roku. Tepat bude nový procesor od Qualcommu v přístrojích hned několika výrobců, jako je například Lenovo, Motorola, Asus, LG či Xiaomi. Lze předpokládat, že se jich dočkáme také v některých modelech od Samsungu.  

Zvukové možnosti Snapdragonu 888

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (3)

Note

Tak Galaxy Note 21 bude jasná koupě. Můj Note 9 je sice skvělej, ale bohužel už nezvládá náročný hry (ok, špatně optimalizovaný hry).

Ověřený GEEK - level 3

@solun: A kde ste přišel na to, že Note 21 bude a že bude používat Snapdragon 888 :D

@solun: Noty přece už nebudou. Nečtete zprávy?

Máš něco na srdci?

nahoru