Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Upgrade na Windows 11 snadno a rychle

Upgrade na Windows 11 snadno a rychle

Návody
Microsoft Windows 11 Home CZ (OEM)_308656043
Microsoft Windows 11 Home CZ (OEM)
2 388 Kč 2 890 Kč
Microsoft Windows 11 Pro CZ (OEM)_1375157288
Microsoft Windows 11 Pro CZ (OEM)
3 132 Kč 3 790 Kč
Microsoft Windows 11 Home EN (OEM)_1113616428
Microsoft Windows 11 Home EN (OEM)
2 802 Kč 3 390 Kč
Microsoft Windows 11 Pro EN (OEM)_570196903
Microsoft Windows 11 Pro EN (OEM)
3 298 Kč 3 990 Kč

Chybí vám v počítači čip TPM, nebo vám instalátor hlásí, že nemáte podporovaný procesor, a přesto chcete upgrade na Windows 11? Instalace má v celé řadě případů řešení. V tomto návodu vám poradíme, jak nainstalovat Windows 11.

Společnost Microsoft vydala Windows 11 na začátku října, a okamžitě tím způsobila velký rozruch. Americký počítačový gigant sice nabídnul pro majitele desítek upgrade na jedenáctky zadarmo, ale nastavil poměrně přísná kritéria přechodu na Windows 11. Celá řada strojů tak má dostatečný výkon pro bezproblémový chod Windows 11, ale mají buď starší procesor, nebo jim jejich sestava hlásí, že jim chybí TPM 2.0 čip.

To se dá ale v řadě případů vyřešit pouhou změnou konfigurace našich sestav. Jednotlivé způsoby si včetně názorných případů ukážeme v dnešním návodu. Hned na úvod si ale dovolíme upozornit, že pokročilé změny systému, jako jsou například úpravy registrů, by měly provádět pouze zkušení uživatelé. Při nevhodném nastavení se totiž uživatelé vystavují tomu, že jejich stroj nebude fungovat korektně, případně že bude nutná jeho kompletní přeinstalace či obnovení továrních hodnot.

Představení Windows 11. Teď nás bude zajímat, jak nainstalovat Windows 11. 

 

Počítače kompatibilní s Windows 11   Notebooky kompatibilní s Windows 11

 

Ověření konfigurace na pár kliků aneb Jaké jsou Windows 11 požadavky?

Pokud vás zajímá přechod na Windows 11, je vhodné nejprve nainstalovat nástroj nástroj PC Health Check, či chcete-li česky Kontrola stavu osobního počítače. Stáhnout jej můžete prostřednictvím oficiálních stránek Microsoftu – příslušná nabídka se ukrývá téměř až na konci tohoto webu.

Aplikace PC Health Check je velmi jednoduchá na obsluhu. V podstatě stačí kliknout na tlačítko Zkontrolovat teď, načež program vyhodnotí, zda je daný stroj způsobilý pro chod Windows 11. V podstatě se tedy ověřují minimální hardwarové nároky, které si můžete prohlédnout detailněji níže:

  • Procesor: 1gigahertzový (Ghz) nebo rychlejší procesor se 2 nebo více jádry kompatibilní se 64bitovou architekturou nebo zařízení System on a Chip (SoC). Podporovány jsou Intel Core 8. generace, AMD Ryzen 2000 a novější
  • Paměť: 4 GB RAM
  • Úložiště: 64 GB nebo větší úložné zařízení
  • Grafická karta: Kompatibilní grafické karty DirectX 12 / WDDM 2.x
  • Obrazovka: > 9" s rozlišením HD (720p)
  • Internetové připojení: Účet Microsoft a připojení k internetu jsou vyžadovány pro nastavení pro Windows 11 Home

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukazuje Kontrola stavu osobního počítače zelené fajfky? Máte vyhráno

 

Máte v počítači čip TPM?

Windows 11 požadavky jsou z pohledu hardwaru tedy vyšší než v případě Windows 10. Nejde ani tolik o samotný výkon jako spíše o zvláštní výbavu počítače – řeč je například o speciálním čipu TPM 2.0, což je zkratka Trusted Platform Module. Pokud není v počítači přítomen, Kontrola stavu osobního počítače hlásí chybu.

Nejprve je tedy vhodné v operačním systému ověřit, zda vůbec TPM 2.0 máte. V řadě případů se totiž uživatelé před aktualizací obávají, že jejich sestava není kompatibilní, i když to vůbec není pravda. Stačí se přesvědčit v nastavení systému:

  • Otevřete Nastavení Windows 11.
  • Zvolte položku.
  • Aktualizace a zabezpečení.
  • Dále je nutné kliknout na Zabezpečení Windows.
  • Zvolte položku Zabezpečení zařízení.
  • Zobrazí se nové okno, kde se dozvíte informace o zabezpečení. Je nutné kliknout na Procesor zabezpečení. Pokud taková nabídka chybí, TPM čip v počítači nemáte.
  • Pokud TPM máte, stačí jen v podrobnostech ověřit verzi čipu, jak je vidět na snímcích níže.

Snímek obrazovky (22).jpg
zzzz.jpg
zzzzz2.jpg

 

Jak zapnout čip TPM v UEFI

Ani v případě, že čip TPM v Nastavení Windows neuvidíte, není vše ztraceno. Poměrně často se totiž stává, že je pouze vypnutý v ovládacím softwaru základní desky – řeč je o UEFI, což je modernější verze BIOSu.

Výrobci sice již nyní usilovně pracují na nových verzích ovládacího softwaru, ve kterém bude TPM čip defaultně zapnutý, ale je otázkou, kdy pro vaši konkrétní desku bude aktualizace vydána. Pokud na nich nechcete čekat, není nic jednoduššího než se vrhnout na manuální konfiguraci UEFI.  

Nejprve se podívejte v manuálu základní desky, jak její ovládací software zpřístupnit. Zpravidla stačí při spouštění počítače držet klávesu DEL či F2, v některých případech to ale může být i F10 či jiná klávesa.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jak na upgrade Windows 11? Zapnutí TPM čipu na základní desce MSI s procesorem AMD

 

Dovolíme si zdůraznit, že pro přístup do UEFI nestačí počítač probudit z režimu spánku, musíte jej skutečně restartovat. Pokud se vám nedaří do UEFI dostat, můžete prostřednictvím vyhledávání ve Windows 10 vyvolat položku „Změnit možnosti spuštění s upřesněným nastavením“. Po kliknutí na příslušnou volbu se počítač restartuje a spustí se UEFI.

Jednotlivé UEFI se od sebe graficky velmi často liší, zpravidla podle výrobce. Na druhou stranu prakticky všechny společnosti dělají v dnešní době tak intuitivní uživatelské rozhraní, že se v něm snadno zorientují i méně zkušení uživatelé. My jsme si vyzkoušeli zapnutí/vypnutí TPM čipu na základní desce AORUS s platformou Intel.

To je velmi důležitá informace. Zatímco u počítačů od AMD skutečně naleznete klíčovou nabídku pod označení TPM, v případě Intelu hledejte volbu PTT – totožnou technologii totiž Intel označuje jako Platform Trust Technology.

V některých případech může být čip TPM pouze simulován na úrovni firmwaru základní desky a procesoru. Ani u pár let starých počítačů tedy rozhodně nemusíte nic dokupovat. V takovém případě hledejte v UEFI volbu CPU fTPM či fTPM configuration. Fungovat to bude v praxi stejně bezproblémově, jako kdybyste čip zabezpečení na desce skutečně měli.

Níže přikládáme psaný i obrázkový návod, jak probíhá aktivace TPM čipu na základní desce AORUS s platformou Intel:

  • Do UEFI se dostanete zpravidla držením klávesy DEL či F2 při startu počítače.
  • Pomocí klávesy F2 jsme přepnuli UEFI do pokročilého režimu nastavení.
  • Možnost zapnutí PTT (PTM) se ukrývala v záložce Nastavení.
  • Změnou na Enabled je vše hotovo.
  • Před vypnutím nezapomeňte uložit provedené změny.

211025094448.jpg
211025094727.jpg
211025094743.jpg

 

Když čip TPM nemáte?

Co dělat, pokud čip TPM na základní desce skutečně nemáte? V některých případech ho můžete dokoupit a jednoduše přidělat na stávající desku, není tedy rozhodně nutné kupovat celý počítač nový. TPM moduly ale nejsou podporovány všemi základními deskami, kompatibilitu si můžete ověřit v manuálu k základní desce – hledejte položku TPM Header, což jsou piny, prostřednictvím kterých se bezpečnostní modul připojí. V současnosti je ale nabídka těchto modelů značně problematická, neboť jsou beznadějně vyprodané. Při montáži navíc již musíte vstoupit přímo do útrob počítače.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pro Windows 11 upgrade můžete TPM modul dokoupti. Přídavný TPM modul od společnosti ASRock

 

Oficiální klička od Microsoftu pro TPM i procesory

Toho, že je instalace Windows 11 kvůli vyšším hardwarovým nárokům pro některé uživatele značně náročná, si byl pravděpodobně vědom také samotný Microsoft. I proto přinesl vlastní oficiální kličku, jak mohou lidé Windows 11 na nekompatibilní počítače nainstalovat. Americký počítačový gigant nicméně doporučuje instalaci pouze na kompatibilní počítače, pouze tak totiž může být zajištěna správná funkčnost všech součástí systému.

Pokud ale lidé mají starší nepodporovaný procesor, či zkrátka nemohou čip TPM aktivovat pomocí žádných výše popsaných postupů, mohou využít tohoto oficiálního postupu od Microsoftu. Dovolíme si ale upozornit, že i když je úprava hodnot v registru jednoduchá, měl by ji provádět pouze zkušený uživatel. Nevhodným nastavením totiž může způsobit pád celého systému Windows.

  • Přes nabídku Start zadejte příkaz regedit a spusťte Editor registru.
  • Přejděte v něm do složky Počítač\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\MoSetup
  • Tip: Jednotlivými položkami registrů se můžete proklikat ručně, případně celou adresu uvedenou výše zkopírujte do adresního řádku.
  • Pokud složku MoSetup v registrech v příslušné podsložce nevidíte, snadno ji vytvoříte. Stačí kliknout pravým tlačítkem myši a následně vybrat Nový > Klíč. Ten je pak nutné pojmenovat MoSetup.
  • Ve výpisu složky MoSetup klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Nový > Hodnota DWORD (32bitová). Tuto hodnotu pojmenujte AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU.
  • Klikněte dvakrát na nově vytvořenou hodnotu AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU a do pole Hodnota zadejte číslici 1. Následně už jen stačí kliknout na OK, registr můžete vypnout.
  • Pro provedení změn je nutné restartovat počítač.

Snímek obrazovky (23).jpg
Snímek obrazovky (24).jpg
Snímek obrazovky (25).jpg

 

Kde stáhnout instalační soubory Windows 11?

Microsoft bude aktualizaci na Windows 11 na kompatibilních počítačích nabízet k instalaci postupně prostřednictvím služby Windows Update. Pokud ale nechcete na doručení aktualizace čekat, můžete instalační soubory jedenáctek stáhnout přímo ze stránek Microsoftu. K dispozici jsou přitom tři možnosti Windows 11 instalace, jak je uvedeno níže.

My jsme zvolili pro instalaci třetí možnost, ISO soubor stačí otevřít v prostředí Průzkumníku a manuálně spustit instalaci jedenáctek. Následně vás samotný počítač v graficky přehledném prostředí provede jednotlivými možnosti, zvolit tak můžete zachování stávajících dat i čistou instalaci. Vše samozřejmě probíhá v češtině.

  • Pomocník s instalací Windows 11: Toto je nejlepší volba pro instalaci systému Windows 11 do zařízení, které právě používáte. Začněte kliknutím na tlačítko Stáhnout nyní.
  • Vytvoření instalačního média pro Windows 11: Chcete-li provést přeinstalaci nebo čistou instalaci systému Windows 11 do nového nebo použitého počítače, stáhněte si pomocí této možnosti nástroj Media Creation Tool, který umožňuje vytvoření spouštěcí jednotky USB nebo disku DVD.
  • Stažení bitové kopie disku systému Windows 11 (ISO): Tato možnost je určena uživatelům, kteří chtějí pro účely Windows 11 instalace vytvořit spouštěcí instalační médium (USB flash disk, DVD) nebo vytvořit virtuální počítač (soubor ISO). Stáhne se soubor ISO s více edicemi, u kterého se určená edice odemkne na základě vašeho kódu Product Key.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aktualizace na Windows 11 není tak náročná. Instalační soubory je možné stáhnout ze stránek Microsoftu

 

Novinky a výhody ve Windows 11

Operační systém Windows 11 přináší celou řadu novinek. Hned jako první zaujme uživatele patrně zcela nový vzhled, který působí moderněji a svěžeji. Ve výchozím nastavení jsou jedenáctky převlečeny do světle modré barvy, hlavním poznávacím znamením je nabídka Start umístěná uprostřed hlavní lišty. Jak připínáte na lištu další a další aplikace, Start se postupně posouvá doleva. Microsoft si od nového umístění slibuje, že bude „lépe na dosah“.

Přímo v prostředí Windows 11 bude možné používat také widgety, které jsou na mobilních zařízeních stále populárnější. Lidé si takto budou moci zobrazovat předpověď počasí, události z kalendáře, vývoj burzy či nové zprávy. Jednotlivá okna budou přitom moci umisťovat napříč plochou přesně podle svých představ, měnit půjde také jejich velikost.

Intuitivnější by měla být také práce s okny na hybridních zařízeních. Pokud například máte tablet s odpojitelnou klávesnicí, jedenáctky by měly automaticky upravit velikost oken a ovládacích prvků při práci s dotykovým displejem, aby se na ně uživatel lépe strefoval prstem ruky.

Více se o operačním systému Windows 11 dozvíte v našem dřívějším článku.

WIN_Start_Productivity_Dark_16x9_en-US.jpg
WIN_Start_Productivity_Light_16x9_cs-CZ.jpg
WIN_Ultimate-Desktop-Snap_16x9_en-US.jpg

 

Počítače kompatibilní s Windows 11   Notebooky kompatibilní s Windows 11

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (19)

Windows 11

I přes návod na úpravu registru to pořád píše že nelze instalovat

@tatrox: Dobrý den, je možné, že na některých konfiguracích to skutečně nebude fungovat. Řeč je především o opravdu starších procesorech. Jde nicméně o oficiální postup, který zveřejnil i Microsoft – my jsme jej vyzkoušeli v praxi na několika sestavách a skutečně funguje. Zkusil jste po úpravě registrů nainstalovat Windows 11 opravdu z ISO souboru, jak se uvádí v článku? Tedy nevyužívat žádný nástroj pro upgrade, ale všechny instalační soubory stáhnout do PC? ISO soubor pak jednoduše otevřete přímo v Průzkumníku a prostřednictvím .exe souboru spustíte instalaci.

@Saša Ševčík - CZC: Mám i3570K....což myslím že úplně tak starý není myslim

@tatrox: koukni tady https://youtu.be/etCqYaJtVYE

Win 11

To same po uprave registru stale pise nelze instalovat win 11

Win 11

Uprava registru evidentne neni ta cesta....

@stepan93: Dobrý den, díky úpravě registru jsme takto nainstalovali tři počítače s nevyhovující generací procesoru. Vždy se jednalo o sestavy s Intelem (pátá až sedmá generace). Pokud Vám instalace nešla, doporučuji ještě postup se stažením ISO souboru, který jsem popsal výše a který je uveden i v článku.

W11

A nebylo by mozne pridat sem soubor.reg ?
Jakoze, treba, znamy, nevidici, bude asi hezko prohledavat registry.

@mlich: Dobrý den, díky za návrh. Nicméně jde o postup zveřejněný přímo Microsoftem. Automatický zápis prostřednictvím .REG souboru Microsoft nezveřejnil, a proto to neplánujeme ani my. Díky za pochopení a hezký den.

W11

tak tady jsem neco nasel:
1. Spusťte instalaci systému Windows 11, počkejte, až se zobrazí zpráva „Tento počítač nemůže
spustit systém Windows 11“, a poté stiskněte Shift + F10
2. Na příkazovém řádku zadejte příkaz regedit a stiskněte klávesu Enter
3. Přejděte do HKEY_LOCAL_MACHINE SYSTEM Setup a vytvořte nový klíč s názvem
LabConfig
4. Pod tímto klíčem vytvořte novou hodnotu DWORD (32bitovou) s názvem BypassTPMCheck a
nastavte její hodnotu na 1
5. Vytvořte další novou hodnotu DWORD (32bitovou) s názvem BypassRAMCheck a nastavte její
hodnotu na 1
6. Vytvořte třetí novou hodnotu DWORD (32bitovou) s názvem BypassSecureBootCheck a
nastavte její hodnotu na 1
7. Zavřete Editor registru, zadejte exit a stiskněte Enter
8. Po návratu na obrazovku instalace systému Windows klikněte na šipku zpět a restartujte
instalační proces.
9. Měli byste zjistit, že jste schopni nainstalovat Windows 11

@stepan68: Dobrý den, poděkování za návod, instalace se zdařila i na starší notebook. S pozdravem PH

@stepan68: Perfekt, funguje. Díky ;-)

@stepan68: Zkoušel jsem podle vašeho návodu nainstalovat Windows11 na starší notebook Acer Aspire V5 Windows 10 aktualizovaný 22H2, procesor Intel. Notebook nemá podporovaný procesor a čip TPM2.0 jinak splňuje vše.
Přesto se mi nepodařilo obejít chybějící čip TPM a instalace hlásí stále "počítač musí podporovat čip TPM2.0". Je to to jediné co mi brání v instalaci. Procesor se tak obejít podařilo.
Instaluju ze staženého ISO Windows 11.
Lze ten TPM2.0 obejít ještě jiným způsobem?
Děkuji

Windows 11 update stuck at 0%

Dobrý den mám notebook a asi týden mi dole v liště svítí modře že je update na win11 pro můj notebook připraven. (Oficiálně) Dnes jsem se odhodlal a rozhodl jsem se ho teda vyzkoušet. Bohužel je aktualizace zaseklá na 0% a už se asi 5 hodin nepohla. Nepodařilo se mi to rozhodit troubleshooting metodama které mě nepadly (restart PC, odložit aktualizace o 7 dní a spustit znovu) Nesetkal se někdo s něčím podobným? Případně co vás ještě napadá že bych mohl vyzkoušet? Ještě mě napadlo jestli nemám málo místa. Kolik je potřeba? Ale to by na mě asi Windows už křičel a nenechal by mě to ani stáhnout...

Update na Windows 11 nejde tak jednoduše

Dobrý den všem, U CZC jsen kupoval Aspire NITRO 5 super mašinka, super upgrade na WINDOWS 11 bez problému ..Tak jsem se rozhodl jít na další kompl na hry tam je to nejnovější co je..Intel ,rog asus atd.. ale po zapnutí ochrany to sice napsalo, že to je ok ale pokud máte instalaci na MBR klasiku ( to dělal snad každy) tak to chce aby to bylo boot UEFI a navic GPT instalace - no to je hnus takhle to ztížit pro update ..Máte někdo s tím zkušenost ? Martin

Jak dát W11 na 4Gb flash USB?

Je možné nějaké soubory odstranit popřípadě upravit BOOT, aby byla velikost 4Gb na instalačku W11 dostatečná? Mám pár 4Gb USB a chtěl bych je nějak využít. Díky. J

Vybití baterie při upgrade na win 11

Dobrý den, včera jsem instaloval upgrade na windows 11, u kamarádů na wifi se upgrade stáhnul, ve windows update dokonce na 100% nainstaloval a chtělo to restart.. ten jsem tedy udělal a při "probíhá práce na aktualizacích" se mi v 73% vybil notebook.. po zkoušce zapnutí tam muselo být posledních pár procent, takže jsem to nechal ve snaze instalaci dokončit, ale ejhle, napsalo to, že se pokouší obnovit instalaci a poté, že se vrací změny, ale ani toto notebook nestihnul a opět se vypnul a jelikož jsem ve špatné situaci, kdy si jej nemám tak často kde nabíjet, tak mě zajímá, jestli se notebook tímto může zničit a přestat fungovat, popřípadě zda bude instalace pokračovat od "restartovat ihned" (samozřejmě až poté co nechám dokončit proces vrácení změn, jakmile se dostanu k zásuvce) přes windows update, nebo budu muset čekat než mi to win update znovu nainstaluje? (když stažené by to mělo být, nic jsem nemazal..) Děkuji za info.. v pc se orientuji, jen tohle je takové téma, kdy si ani já nejsem jistý a tak se raději zeptám abych sám sebe uklidnil..

Update

Dobrý den, já zrušil update na Windows 11 ale nyní by chtěl přejít, jak to mam udělat aby se mi to při aktualizacích ukázalo? nebo doporučujete čistou instalaci?

Windows 11

Mám TMP procesor na HP notas docela slušný výkon. Windows 11 je lehké nároky. Mám TMP na HP notas splňuju všeschny požadavky . Aktivně mám ted windows 11

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru