Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Xbox Series X - vše, co o nové konzoli od Microsoftu víme

Xbox Series X - vše, co o nové konzoli od Microsoftu víme

Produktové tipy
Xbox One X, 1TB, černá + Star Wars Jedi: Fallen Order_1494902192
Xbox One X, 1TB, černá + Star Wars Jedi: Fallen Order
Produkt není určen k prodeji.
Xbox One S All-Digital, 1TB, bílá + Minecraft, Fortnite, Sea of Thieves_341173236
Xbox One S All-Digital, 1TB, bílá + Minecraft, Fortnite, Sea of Thieves
Produkt není určen k prodeji.
Xbox One S All-Digital, 1TB, bílá + FIFA 20, Minecraft, Fortnite, Sea of Thieves_1525588658
Xbox One S All-Digital, 1TB, bílá + FIFA 20, Minecraft, Fortnite, Sea of Thieves
Produkt není určen k prodeji.
autor: Adam Plechatý

Xbox Series X je nadcházející generace super výkonné konzole od Microsoftu, která se o přízeň hráčů bude ucházet koncem letošního roku. A podle všeho půjde o pořádně nadupanou mašinu. Vše, co o ní víme, se dozvíte právě zde.

Je bez pochyb, že se o Xbox Series X dozvíme na letošní výstavě E3 v Los Angeles, kde si pro sebe Microsoft druhý rok v řadě uzme veškerou pozornost - Sony se na výstavě v červnu neobjeví. I tak už toho o nové konzoli od Microsoftu víme mnoho, tak poďjme na to.

Xbox Series X v kostce

 • Co? Xbox Series X je konzole nadcházející generace od Microsoftu, původně známá jako Project Scarlett
 • Kdy? Mezi říjnem a koncem roku 2020
 • Kolik? Microsoft pochopitelně zatím mlčí, co se týče ceny konzole, nicméně zároveň přiznal, že nehodlá opakovat stejné chyby v odhadu ceny jako minulou generaci. (Původní Xbox One stál 499 dolarů.)
 • Hry? Přinejmenším exkluzivní tituly Halo Infinite a Hellblade 2, nejspíše si ale na novém Xboxu zahrajeme vše, co na PC.
 • VR? Zatím ne. Šéf Xboxu Phil Spencer řekl, že VR na Xbox Series X nemá během vydání smysl a že se budou soustředit na důležitější věci.

Víc jako PC

Co jsme původně znali jako Project Scarlett, je nyní Xbox Series X, nová herní konzole od Microsoftu, kterou firma představila minulý rok na předávání "herních Oscarů" Game Awards. Kromě ohromného výkonu, prý až dvojnásobného oproti současné generaci Xbox One X, zaujala svým designem.

Ten je oproti dosavadním konzolím Microsoftu mnohem podobnější designu stolních PC - tvarově na první pohled nudná věž, nicméně strohost nejspíš vyplývá také z potřeby tohohle "drobečka" uchladit. Konzole svým tvarem připomíná větrací šachtu či komín, přičemž na vrchu je velký průduch, kterým bude horký vzduch z nitra konzole unikat.

A jak bude vypadat konektivita nového Xboxu? Zatím můžeme soudit ze spekulací a kryptických fotografií, které se tu a tam objeví v temných zákoutích internetu a jejich pravost nelze nijak ověřit. Čekat nicméně můžeme celkem standardní baráž USB (typ C a 3.0), HDMI, SPDIF a ethernet konektorů. Jeden port nicméně až donedávna zůstával bez identifikace. Podle nejčerstvějších zpráv jde o slot na připojení externího disku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Co bude uvnitř?

Nejen vzhledem se bude nový Xbox blížit současným desktopům. Pod kapotou půjde o velmi nadupanou mašinu, se kterou chce Microsoft útočit na stabilní hranici 60 snímků za sekundu v rozlišení 4K. Podle některých zdrojů a obrázku z Twitteru samotného Phila Spencera by však Xbox Series X měl zvládat i rozlišení 8K...

Stejně jako v případě konkurenční PlayStation 5, i Series X bude v základu vybavena rychlým SSD, což by mělo de facto eliminovat jakýkoli čas strávený tím, kdy systém nahrává data během hraní. Streaming tedy bude třetím pilířem, o který se vedle rozlišení a rychlosti snímků bude nový Xbox opírat. Zajímavou spekulací je také fakt, že Series X využije paměti GDDR6 nejen pro svůj grafický procesor, ale také jako bleskovou RAM.

Výkon Series X v kostce

 • Speciálně nadesignovaný procesor AMD (Zen 2 a Navi architektura)
 • Dvojnásobný výkon oproti Xbox One X
 • Hry poběží ve 120Hz a v 60 FPS
 • Standardní rozlišení 4K s potenciálem na 8K
 • Technologie ray-tracing
 • SSD a mechanika na fyzická média Blu-Ray

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rodina Xbox

Firma potvrdila, že Series X je pouze jedním z modelů nové rodiny konzolí prozaicky zvaných Xbox. Pravděpodobně se dočkáme různě výkonných verzí, podobně jako je tomu u Xboxu nyní a koneckonců i Sony s PlayStation standardní, Pro a Slim. Čekat můžeme minimálně dvě, nejspíše však tři varianty nového Xboxu. Na obrázku je Series X vybavená mechanikou pro fyzická média, předpokládat se však dá i verze bez mechaniky a výkonově slabší varianta.

Ta by podle některých reportů měla být o něco méně výkonná než Series X, přesto by měla trumfovat současnou generaci konzolí a řečí čísel by měla zvládat rozlišení 1440p při 60 snímcích. Tato konzole, s označením Project Lockhart, by měla sloužit jako vstupní brána do světa cloudového hraní a streamingu, pro které má Microsoft již připravenou infrastrukturu v podobě Xbox Game Pass a Project xCloud.

No vida, to bude letos bohatý Ježíšek! A co vy, těšíte se, nebo dáte přednost Sony PlayStation 5? Nebo zůstanete věrní PC?

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Názory ostatních Geeků (12)

radoslavb RAD

:)

radoslavb 18. 2. 2020 21:39

Rozhodně beru xbox X, není co řešiť. Nejaký PC naco u mne PC skončilo a PS5 je platforma neandrtálců jak ve vedení, tak u pošahaních hráčů sonyultras.

avatar Ověřený GEEK - level 3
BERNADIC Ověřený GEEK 19. 2. 2020 7:13

@radoslavb: Bylo by mi ctí být v klubu majitelů Xbox X s takovým individuem ...

Bexin BEX
Bexin 19. 2. 2020 13:22

@BERNADIC: Lituji že ja mám xbox one x. D

preisler7 PRE
preisler7 19. 2. 2020 19:55

@radoslavb: Nejdříve se prosím naučte pravopis. A pak si můžete koupit co chcete.

m.tauchman M.T
m.tauchman 20. 2. 2020 11:54

@radoslavb: No jo no, někdo PC používá pak i na jiné záležitosti, než jen hry, ale od člověka s takovým pravopisem a názory nelze asi čekat větší schopnost, než je klepnutí na ikonu se hrou...

Bexin BEX
Bexin 20. 2. 2020 13:05

@m.tauchman: True

federmann FED

FPS x Hz

federmann 19. 2. 2020 10:59

Hry poběží ve 120Hz a v 60 FPS
Co je tohle za blbost? Nejsou snad ve zkratce hertze to, kolik fps dokáže monitor zobrazit?
Navíc se někdo asi inspiroval stránkou techradar: https://www.techradar.com/news/xbox-series-x

avatar
D3F4ULT 20. 2. 2020 20:02

@federmann: Xbox nemůže mít 120Hz, to je technická specifikace monitoru/tv.

federmann FED
federmann 25. 2. 2020 9:01

@D3F4ULT: Tady někdo vůbec nepochopil, co jsem napsal...

Ganimoth GAN
Ganimoth 17. 3. 2020 9:19

@D3F4ULT: *smazal jsem si to*

Bexin BEX

(:

Bexin 19. 2. 2020 13:22

120hz a 60fps pepega clap. A jestli to zvládne 60 snímkú při 1440p to je celkom blbý když xbox one x zvládne 60fps při 4K.

Dubas92 DUB
Dubas92 25. 2. 2020 9:50

@Bexin: Čekat můžeme minimálně dvě, nejspíše však tři varianty nového Xboxu. Na obrázku je Series X vybavená mechanikou pro fyzická média, předpokládat se však dá i verze bez mechaniky a výkonově slabší varianta.Ta by podle některých reportů měla být o něco méně výkonná než Series X, přesto by měla trumfovat současnou generaci konzolí a řečí čísel by měla zvládat rozlišení 1440p při 60 snímcích. Tato konzole, s označením Project Lockhart, by měla sloužit jako vstupní brána do světa cloudového hraní a streamingu, pro které má Microsoft již připravenou infrastrukturu v podobě Xbox Game Pass a Project xCloud.

Máš něco na srdci?

nahoru