Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Xiaomi láká na nové třináctky

Xiaomi láká na nové třináctky

Události

V Číně si již odbyly premiéru dva nové smartphony s číslovkou 13 od společnosti Xiaomi. Ty by se měli dle očekávání časem dostat i do Česka, a tak si ukážeme, co umí.

Obě novinky - Xiaomi 13 a Xiaomi 13 Pro - se vyznačují novým minimalistickým designovým jazykem. Třináctka, která nemá žádné další označení v názvu, sází na plochou obrazovku, které sekundují ploché bočnice. Design je tedy velmi čistý a jasně poutá pozornost na přední stranu telefonu.

Zde se nachází 6,6“ full-screen AMOLED displej, který má okolo jen velmi tenké rámečky (1,61 mm). Poměr obrazovky k tělu činí 93,3 %. Tento dotykový panel se mimochodem chlubí podporou HDR10+ i Dolby Vision. Samozřejmostí je také adaptivní obnovovací frekvence 1 až 120 Hz. Nová generace AMOLED displeje nabízí navzdory vyššímu jasu až o 10 % nižší energetickou spotřebu. Pro úplnost dodejme, že rozlišení tohoto panelu činí 2400 x 1080 pixelů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Xiaomi 13

 

Proti tomu se Xiaomi 13 Pro vyznačuje displejem zakřiveným plynule po obou stranách a keramickým tělem, které plynule přechází až k oblasti fotomodulu. Obrazovka mírně narostla na 6,73“, rozlišení je ale už citelně vyšší – činí 3200 x 1440 obrazových bodů. Všechny další přednosti jsou totožné jako u modelu Xiaomi 13, a to včetně adaptivní obnovovací frekvence či podpory HDR10+.

Výrobce se pochopitelně zaměřil i na co nejvyšší výkon. Xiaomi 13 i 13 Pro tak pohání špičková platforma Snapdragon 8 Gen 2, která podle informací výrobce přináší v mezigeneračním srovnání až o 37 % rychlejší CPU, přestože spotřeba energie klesla o 47 %. Nové GPU Adreno 740 pak dosahuje o 42 % vyššího výkonu a dokonce o 49 % nižší spotřeby energie. V benchmarkových testech tak dosáhla tato platforma téměř dvakrát více fps/watt.

To je zásluha i velmi rychlých pamětí. Obě zmiňované novinky jsou vybaveny nejnovější pamětí LPDDR5X 8533 Mb/s a flash úložištěm UFS 4.0, které nabízejí datovou propustnost na úrovni stolních sestav. Operační paměť dosahuje hodnoty 8 nebo 12 GB, úložiště pak 128, 256 nebo 512 GB. Vše pracuje pod operačním systémem Android 13 s grafickou nadstavbou MIUI 14.

Xiaomi 13 disponuje baterií s kapacitou 4500 mAh, Xiaomi 13 Pro se pak chlubí 4820 mAh akumulátorem. Velkou výhodou je především rychlost nabíjení. První zmiňovaná novinka podporuje 67W kabelové nabíjení, díky čemuž se z 0 na 100 % dostane za pouhých 38 minut. Xiaomi 13 Pro nabízí 120 W, díky čemuž se zcela vybitý přístroj nabije za pouhých 19 minut. Nechybí ani 50W bezdrátové nabíjení či podpora 10W reverzního dobíjení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Xiaomi 13 Pro

Leica v hlavní roli

Už dost bylo napínání. Je zřejmé, že jedním z největších lákadel modelů Xiaomi 13 a 13 Pro jsou fotoaparáty, které pomáhala ladit společnost Leica. O tom, že spojení těchto dvou společností funguje v mobilním světě na výbornou, jsme se mohli přesvědčit už u špičkového telefonu Xiaomi 12S Ultra. Ten se ale bohužel v Česku oficiálně nenabízel, nové třináctky jsou tak prvními telefony s objektivy Leica, které budeme moci vyzkoušet.

Patrně není potřeba zdůrazňovat, že v tomto ohledu bude etalonem třídy Xiaomi 13 Pro, které nabídne primární senzor Sony IMX989 o velikosti 1“. Ten by mohl novému smartphonu závidět kdejaký kompakt, standartně totiž mají kapesní fotoaparáty menší snímače, což se bohužel negativně podepisuje na obrazové kvalitě – především míře šumu.

Hlavní senzor nabízí rozlišení 50 MPx a je napojen na objektiv se světelností f/1.9, zvládá natáčet videa v rozlišení 8K při 24 fps, případně 4K videa až s 60 fps. Na zadní straně modelu 13 Pro nalezneme dále 50Mpx teleobjektiv s ohniskem 75 mm, který nabízí 3,2násobné optické přiblížení. Kombinovaný zoom dosahuje až 70násobného přiblížení. Pro úplnost uveďme, že světelnost činí f/2,0.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Fotoaparáty pomáhala ladit společnost Leica

 

Také třetí objektiv na zadní straně se chlubí rozlišením 50 MPx, dále pak světelností f/2,2 a ohniskem 115°, jde tedy o ultraširokoúhlý objektiv. Vepředu se pak nachází 32MPx kamera.

Model Xiaomi 13 má hlavní 50 MPx senzor Sony IMX800 (1/1,49") s optikou o světelnosti f/1,8, dále 10Mpx teleobjektiv s 3,2násobným přiblížením a konečně 12Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát s úhlem záběru 120˚. Možnosti natáčení videa jsou totožné jako u verze 13 Pro, kombinovaný zoom však dosahuje pouze 30násobného přiblížení.

Výrobce během premiéry obou novinek zdůraznil, že telefony jsou schopné pořídit momenty s o 25 % vyšší barevností ve srovnání s Xiaomi 12S Pro a zároveň i s vyšší detailností, což je i zásluha filtrů Leica. Vyzdvihnout si zaslouží především funkce CyberFocus, která díky neuronovým sítím dokáže zachytit všechny obličeje, domácí mazlíčky, jídlo a další objekty zájmu co nejrealističtějším dojmem. Pochvalu si zaslouží také optická stabilizace HyperOIS, které se budeme ještě detailněji věnovat v podrobné recenzi obou modelů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Xiaomi 13

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru