Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Zabezpečení celé domácnosti s pomocí chytrého telefonu

Zabezpečení celé domácnosti s pomocí chytrého telefonu

Návody
autor: Karel Dvořák

Existuje celá řada nejrůznějších sad, s jejichž pomocí je možné zabezpečit domácnosti proti nezvaným návštěvníkům. Za pozornost přitom stojí především ty chytré, které se dají obsluhovat chytrým telefonem klidně z druhého konce planety.

Neštěstí nechodí po horách, ale… Známé přísloví, které bohužel v praxi funguje častěji, než bychom chtěli. V dnešní době ale spoustě nepříjemných situací můžeme předcházet díky zařízením pro chytrou domácnost. V dřívějším článku jsme si již ukázali, jak se dá se startovací sadou vybudovat celá sofistikovaná inteligentní domácnost, či jak chytré kamery mohou hlídat celý náš prostor.

Pro celou řadu lidí ale taková řešení nejsou vhodná a upřednostní raději bezpečnostní sady, které vynikají snadnou obsluhou a instalací. Proti robustnějším sadám, které dovolují připojit více zařízení najednou, bývají takováto řešení zpravidla cenově výhodnější.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Se správnou sadou je možné zabezpečit bez nadsázky celou domácnost

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vše je pak možné obsluhovat z mobilu

 

Vše potřebné v jednom balení

Patrně není velkým překvapením, že u bezpečnostních sad naleznou lidé vše potřebné v jednom balení. Základem bývá zpravidla centrální jednotka, ke které se připojují jednotlivá čidla a další senzory.

Centrální jednotka komunikuje se senzory bezdrátově v rámci domácí WiFi sítě či prostřednictvím jiného bezdrátového standardu. Sady zpravidla obsahují detektor pohybu. Ten, jak už samotný název napovídá, dokáže monitorovat vytyčený prostor. Další součástí sady je magnetický kontakt. Ten dokáže totiž monitorovat dveře či okna a upozornit uživatele na to, pokud dojde k jejich otevření.

Nedílnou součástí většiny sad je pak dálkový ovladač. S jeho pomocí můžete odemykat či zamykat střežený prostor, pokud zrovna nemáte po ruce chytrý telefon. Na ovladači jsou zpravidla čtyři tlačítka – PANIC slouží pro rychlé spuštění sirény v nouzi. Dále jsou pak k dispozici tři základní režimy s okamžitou aktivací – ARM, DISARM, HOME.

Bezpečnostní sady obsahují vše potřebné v jednom balení

 

Snadná instalace, obsluha z mobilu

Výhodou takto na míru připravených sad je velmi snadná instalace. A to i díky tomu, že jednotlivé senzory komunikují se základní jednotkou bezdrátově a není potřeba je propojovat žádným kabelem. S instalací navíc pomůže obslužná aplikace, kterou výrobce k systému dodává pochopitelně zadarmo.

Po vytvoření administrátorského účtu vás aplikace provede zprovozněním celého systému krok za krokem. Aplikace umožňuje vzdálenou i místní správu zabezpečovacího systému. Kdykoliv a kdekoliv se okamžitě dozvíte, co se děje u vás doma.

V aplikaci můžete také zapínat a vypínat jednotlivé senzory nebo nastavovat jejich citlivost. Velice snadno přidáte i další uživatele, např. rodinné příslušníky, kterým stačí si stáhnout aplikaci a naskenovat QR kód z displeje vašeho telefonu. I základní bezpečnostní sady je zpravidla možné rozšiřovat o další senzory, kamery, sirény nebo zásuvky. Jak již ale bylo uvedeno výše, základní sady si zpravidla neporadí s jiným bezdrátovým protokolem. To jinými slovy znamená, že připojit se dají pouze senzory od jednoho konkrétního výrobce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka obslužného softwaru pro bezpečnostní sady

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka obslužného softwaru pro bezpečnostní sady

 

Pro pokročilé uživatele

Pokud chcete od chytré domácnosti více než jen zabezpečení určitého prostoru, určitě je vhodnější se podívat po sofistikovanějších řešeních. Pokročilejší sady totiž zvládnou myslet i na uživatelovo pohodlí. Je s nimi možné automatizovat některé rutinní úkony v domácnosti, například automaticky spustit topení a světla, když uživatel přijde domů. Více se o pokročilejších sadách dozvíte v našem dřívějším článku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokud chcete od chytré domácnosti více, hodí se spíše pokročilejší sady

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

nahoru