Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Zákaznická recenze routeru D-link DIR-635

Zákaznická recenze routeru D-link DIR-635

Recenze

V rámci soutěže, ve které jste nám mohli zasílat recenzi na libovolný produkt společnosti D-Link a vyhrát, nám poslal pan Lukáš Huták svůj soutěžní příspěvek o routeru D-link DIR-635.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obsah balení

Router je zabalen ve středně velké oranžovo-černé krabici, v niž se nachází tvrdá papírová „vanička“. Vše je jednoduše, ale zároveň bezpečně rozloženo pro přepravu v jednotlivých přihrádkách. Kromě samotného routeru v krabici také naleznete : 1,5 metru dlouhý modrý Ethernetový kabel (nekřížený); 3 všesměrové gumové antény (černé barvy) se ziskem 2 dBi (zde bych ocenil lepší antény); napájecí adaptér; stručný manuál (i v češtině); lesklý černý držák, jehož účelem je držet router ve svislé poloze; hmoždinky s vruty (pro uchycení na zeď); CD obsahující kompletní ná vod (bohužel jenom v angličtině) s průvodcem instalací Click´n Connect, který Vás i v češtině provede kompletní instalací krok po kroku – od zapojení kabelů až po konfiguraci (toto ocení především začátečníci).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zařízení

DIR-635 je zařízení střední třídy kompatibilní s bezdrátovým standardem 802.11n, který by měl přinést několikanásobně vyšší rychlost (až 300 Mb/s) než starší standard 802.11b/g, se kterým je zpětně kompatibilní. Rychlost je pouze teoretická, reálná je nižší. Rozměry zařízení jsou přibližně 12 x 20 x 3 cm. Součástí je i již dnes standardní 10/100 Mb/s Ethernet.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bonusem je v tomto případě USB konektor, jenž se se starým firmwarem dá použít pouze pro službu WCN (Windows Connect Now), která slouží pro jednoduchou konfiguraci. Po aktualizaci na nejnovější firmware jste schopni ovlivnit, jak se má USB brána chovat. O tom až později. Samotn&y acute; router je pěkně zpracován. Je převážně tvořen z černého plastu a stříbrného pásku, který se táhne po stranách zařízení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na horní straně je umístěno logo D-Link. Na zadní straně routeru nalezneme 4 LAN porty, jeden „internetový port“ (WAN), 3 standardní konektory pro připojení antén (RP-SMA), konektor pro napájecí adaptér, jeden již zmíněný USB konektor a tlačítko RESET. Konektory jsou barevně rozlišeny a popsány, a proto nebude mít ani začátečník problém vše správně zapojit. Přední panel obsahuje 9 LED diod indikujících aktivity routeru : napájení, stav (neustále blikající dioda), WAN (neboli internet), Wi-Fi síť, USB konektor a čtyři konektory L AN.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V noci pokud máte router např. blízko televize, může některé majitele svými jasně svítícími poblikávajícími diodami rušit. Na pravém boku se nalézá nenápadné tlačítko pro funkci WPS (Wi-Fi Protected Setup). Stačí tlačítko zmáčknout a během 2 minut, při kterých modře bliká, zadat PIN (napsaný na spodní straně zařízení) do jiného zařízení podporující WPS. Odpadá tím složité zadávání nastavení apod. Zahřívání routeru během provozu není nikterak výrazné. Dosah zařízení je přes 3 zdi a další překážky na vzdálenost cca 10 metrů na slušných 40 – 60 % a díky třem antén&aacu te;m, jenž lze libovolně naklánět, jsou signálem lépe pokryta i jiná patra.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Možnosti nastavení

Základním nastavením Vás provede již zmiňovaný nástroj Click´n Connect. Bohaté možnosti nastavení se ukrývají ve webovém rozhraní routeru (192.168.0.1). Přehledně zpracované oranžovo-černé rozhraní však nenabízí češtinu. Jednotlivé součásti jsou rozděleny do pěti kategorií: Setup (nastavení), Advanced (pokročilé nastavení), Tools (nástroje), Status (stav) a Support (nápověda). Setup nabízí nastavení internetu, sítě, Wi-Fi a USB brány. Nastavení brány nabízí 3 možnosti. Buď bude použito pro „síťové USB“, 3G modem nebo jako WCN konfigurátor. Ostatní nabídky v sobě ukrývá filtrován&iacu te; MAC adres, vytráření „virtuálních serverů“ (vhodné pokud vytváříte FTP server atd.), nastavení Wi-Fi, firewallu, UPnP, DynDNS, filtru webových stránek, QOS Enginu, zasílání informativních emailů, aktualizace firmwaru, statistiku provozu a mnoho dalších užitečných i zbytečných funkcí. Mezi užitečné funkce patří i automatické přeladění frekvence v případě rušení a schopnost omezení vysílacího výkonu (pouze ve třech intenzitách).

Ani zabezpečení bezdrátové sítě není pro router cizím slovem. Nabízí jak zastaralé WEP, ale i novější WPA / WPA2 (Lze použít v kombinaci se šifrováním TKIP a/nebo AES).

Aby se využil potenciál USB konektoru, je nutné si doinstalovat speciální program D-Link SharePort (pro jehož funkčnost je nutný nejnovější firmware a nastavení USB brány na Network USB), jenž vytvoří virtuální USB port na vašem počítači. Zařízení připojené do USB konektoru se chová, jako by bylo připojeno přímo k vašemu PC. Tímto způsobem lze sdílet tiskárnu, skener, pevný disk atd. na více PC. Zkoušel jsem použití na multifunkčním zařízení Canon MP630. Tisk byl bezproblémový, ale skenování odmítalo pracovat. Myslím, že je to bude problém jen určitých typů multifunkčních zařízení. Pozor ! V jeden okamžik může b ýt připojeno k USB portu pouze jedno PC.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přihlášení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Setup

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení USB

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Advanced

Závěr

D-Link DIR-635 je cenově přijatelné zařízení určené jak pro začátečníky, kteří ocení jednoduchého průvodce, tak i pro zkušené uživatele, kterým nabídne bohaté možnosti nastavení a USB konektor. Snad jen kdyby webové rozhraní a kompletní manuál nabízeli češtinu.

Klady:

+ bohaté možnosti nastavení

+ vcelku pěkný design

+ jednoduchý průvodce instalací

+ USB konektor

Zápory:

- webové rozhraní není v češtině

- manuál jen na CD (také pouze angl.)

- velmi svítivé LED diody mohou v noci trochu obtěžovat

Bezdrátový router D-link DIR-635 naleznete také v našem obchodě (ZDE).

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (3)

Dobrá

Dobrá recenze. Díky moc za ni.

Tipy na podobné produkty

Jen pro úplnost by myslím bylo vhodné uvést dvě nebo tři alternativy podobných kvalit, ať si potencionální zájemce může lépe vybrat a zhodnotit.
Povedená recezenze ale ty alternativy tam myslím mnohým chybí. Jinak dobrá práce

Povedla se

recenze se vam povedla dekuji

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru