Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Zrcadlovky blednou závistí. Takhle fotí mobilní koncept od Xiaomi

Zrcadlovky blednou závistí. Takhle fotí mobilní koncept od Xiaomi

Události
Xiaomi 12 5G, 8GB/128GB, Blue_755118711
Xiaomi 12 5G, 8GB/128GB, Blue
Produkt není určen k prodeji.
Xiaomi 12 Pro 5G, 12GB/256GB, Purple_1638395576
Xiaomi 12 Pro 5G, 12GB/256GB, Purple
Produkt není určen k prodeji.
Xiaomi 12 5G, 8GB/128GB, Gray_879970634
Xiaomi 12 5G, 8GB/128GB, Gray
Produkt není určen k prodeji.

Dáváte přednost digitálním zrcadlovkám, nebo raději upřednostňujete bezzrcadlovky? Až se podíváte na to, co umí mobilní koncept od Xiaomi, budete mít jasno. Budoucnost fotografie tkví v chytrých telefonech!

O tom, že chytré telefony pomalu vytlačují z trhu klasické digitální fotoaparáty, bylo již popsáno mnoho stránek. Skalní fanoušci ale po právu namítají, že digitálním zrcadlovkám a bezzrcadlovkám se zatím nemohou kvalitou výstupu rovnat. Společnost Xiaomi se ale nyní rozhodla ve spolupráci s renomovaným fotografickým gigantem Leica ukázat, jak moc velký progres smartphony doposud udělaly.

Světlo světa tak spatřil mobilní koncept, který vychází ze špičkového smartphonu Xiaomi 12S Ultra. Na rozdíl od sériového modelu, jenž je určen do běžného prodeje, je tento koncept kompatibilní s objektivy Leica. Jednoduše je připevníte na zadní stranu smartphonu. Při pohledu na kvalitu těchto snímků se tají dech, prohlédnout si je můžete v galerii níže. Pro úplnost dodejme, že použit byl pro jejich vytvoření objektiv Leica Summilux-M 35mm f/1,5 ASPH.

gsmarena_002.jpg
gsmarena_003.jpg
gsmarena_004.jpg

Takové momentky dovede koncept od Xiaomi vykouzlit.

Co umí sériová verze?

Xiaomi 12S Ultra je v sériovém provedení vybaven 1" snímačem Sony IMX989 se čtyřvrstvým polem pixelů s velikostí jednotlivých pixelů až 1,6 μm. Pomocí binningu dosahuje velikosti 3,2 μm, čímž se snižuje šum, rozšiřuje dynamický rozsah, zvyšuje množství zachyceného světla a dosahuje celkově lepších snímků za zhoršených světelných podmínek. To představuje nový precedens ve fotoaparátech chytrých telefonů, jež se z hlediska hardwarových specifikací blíží tradičním fotoaparátům.

Xiaomi 12S Ultra je prvním zařízením se systémem Android, které podporuje záznam a přehrávání videa Dolby Vision HDR. Technologie Dolby Vision vylepšuje videa o živé barvy, ostřejší kontrastní poměr a bohatší detaily, čímž poskytuje živou a vytříbenou kvalitu obrazu.

gsmarena_001.jpg
gsmarena_002.jpg
gsmarena_003.jpg

Hlavním vylepšením konceptu je ve srovnání se sériovou verzí možnost připevnění objektivů Leica.

Xiaomi 12S Ultra využívá HyperOIS pro ultra stabilní výkon, který nabízí průběžnou kompenzaci pohybu během nahrávání videa. HyperOIS využívá mezeru mezi dvěma snímky k pohonu motoru OIS do původní polohy, čímž poskytuje každému snímku plný účinný rozsah stabilizace.

Další novinky z této série – Xiaomi 12S a Xiaomi 12S Pro – jsou vybaveny primárním snímačem Sony IMX707, který má jak velkou plochu snímače, tak velké pixely, 1/1,28 palce a 2,44 μm po pixel binningu. Díky podpoře technologií Xiaomi AI Image Solution a Xiaomi ProFocus dosahují tyto snímače rychlého spuštění, snímání a kontinuálního snímání. Tato zařízení podporují špičkový režim ultrarychlého sériového snímání 30 snímků za sekundu a výjimečné možnosti fotografování při slabém osvětlení. Dále ve svých fotoaparátech implementují také funkci All-scene snapshot, která usnadňuje zachycení jakéhokoliv důležitého momentu.

Xiaomi 12S Ultra Concept v akci

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (4)

Zrcadlovky

A já myslel, že zrcadlovky už jsou mrtvé, že už se dělají jen bezzrcadlovky..

Koncept pěkný, ale...

Koncepty Xiaomi umí zajímavé, ale jsou to někdy opravdu jen koncepty, které mají pramalou šanci dostat se do výroby. Jakkoli to může být hezké, v realitě nepoužitelné. Ono totiž když máte solidní fotoaparát, tak jej a jeho objektivy chráníte proti nečistotám a poškrábání, protože to negativně ovlivní výslednou fotku. A dá se to, fotoaparát se mimo použití nosí v pouzdře a člověk s ním dle toho zachází. Nicméně mobil je jiná kategorie. Ten se nosí po kapsách, všemožně se odkládá a vytahuje kdekoli, kde je třeba. Neumím si představit, jak tu obří optiku na zádech ochránit před znečištěním a poškozením. Ano, může mít nějaký kryt, ale z mé zkušenosti ať máte u mobilu sebelepší kryt, tak způsobem nošení a používání telefonu se prostě nepořádek a nějaký ten škrábanec vždy objeví.

@m.tauchman: Nevím jak jste zdatný v angličtině a jestli jste si video vůbec pustil, ale z něho je evidentní, že konstruktéři mysleli na obě použití, tj jako normální uživatel mobilu nemusíte s sebou tahat dost drahé Leica objektivy s ochrannou brašnou (v níž se zcela jistě najde i prostor pro "tělo", tj. mobil samotný) - každodenní focení vám zvládnou 2 další "foťáčky" vedle a pod čipem a vzhledem k ochrannému sklu může být klidně v zadní kapse - určitě se časem objeví i celá ochranná krytka, ne jen ochranný kroužek na objektivový bajonet ;-)

@petriva: Četl jsem článek, video jsem nekoukal. To je ale úplně jedno, protože o tom já vůbec nemluvím. Ty dva nezávislé foťáky okolo jsem viděl na fotce a je mi jasné, že fotí i bez dodatečné optiky. Nicméně to vůbec nic nemění na tom, co píšu. Je úplně fuk, kolik a jakých krytek se objeví. U věci jako je telefon, který se nosí denně po kapsách, kabelkách atp. je úplně jedno, jak skvělé pouzdro/kryt použiji, nepořádek se dostane nakonec všude, škrábanec se objeví také, protože telefon není věc jako foťák, kterou nosím v extra brašničce a vytahuji jen, když fotím. To je asi jako udržet permanentně čisté auto a nepoškozené auto, kterým denně jezdím. Nemožné. To jde tak u veterána, který sedí v čisté suché garáži, a je vytažen pouze za nádherného dne na čistou silnici. A i tak nějakou tu špínu pochytá. Prostě u věci denního použití jako je telefon je nemožné uchránit takovou velkou a citlivou optiku, čímž bude postupně ztrácet na kvalitě. A už úplně vidím ty uživatele, jak před nasazením optiky štětečkem vymetají každé drobné smítko ze snímače a okolí, aby mohli udělat pár fotek, uklidí optiku a telefon, a při dalším focení zase dokola. Prostě koncept moc hezký, mne se to líbí, ale životaschopnost v reálném světě moc nevidím. Já osobně bych to nechtěl používat. Když se chystám lépe fotit, beru foťák. U mobilu bych musel vzít s sebou stejně objektiv sólo, takže nevidím moc rozdíl.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru