Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
15 věcí, které potřebujete vědět o Xbox Series X

15 věcí, které potřebujete vědět o Xbox Series X

Produktové tipy
Xbox Series S, 512GB, bílá_447453854
Xbox Series S, 512GB, bílá
5 694 Kč 6 890 Kč
Xbox Series X, 1TB, černá_1398942047
Xbox Series X, 1TB, černá
9 909 Kč 11 990 Kč
Xbox Series X, 1TB, černá + sluchátka Wired Headset_1726867688
Xbox Series X, 1TB, černá + sluchátka Wired Headset
Produkt není určen k prodeji.
Xbox Series X, 1TB, černá + ovladač Elite Controller_1447932429
Xbox Series X, 1TB, černá + ovladač Elite Controller
Produkt není určen k prodeji.
Xbox Series S, 512GB, bílá + sluchátka Wired Headset_1738992524
Xbox Series S, 512GB, bílá + sluchátka Wired Headset
Produkt není určen k prodeji.

Xbox Series X si v naší recenzi sklidila tu nejlepší pochvalu a není divu. Microsoft odstartoval novou generaci konzolí se svým dosud nejlepším herním strojem. Co o Xbox Series X nevíte a měli byste? Dozvíte se v našem článku!

1. Xbox Series X nabízí obrovský výkon za velmi příznivou cenu. Nebo snad postavíte 4K herní PC za necelých 14 tisíc?

V nitru Xbox Series X se ukrývá Zen 2 architektura od AMD, což v praxi znamená, že je současná konzole zhruba čtyřnásobně výkonnější než předchozí generace konzolí od Microsoftu.

Osmijádrový procesor AMD je taktovaný na frekvenci až 3.8 GHz, zatímco grafická karta, taktéž od AMD, je šestinásobně rychlejší než její předchůdce v Xbox One X.

Zkrátka pokud hledáte herní mašinu bez kompromisů, na kterou si zároveň nebudete muset brát hypotéku, s Xbox Series X budete spokojeni.

2. 4K/60 FPS se stává standardem, Xbox Series X umí rozlišení až 8K a podporuje i 120Hz / 120 FPS v některých hrách

Výše zmíněný výkon se někde musí projevit a kde jinde než v zobrazovacím rozlišení a frekvenci starých i nových her. Jak už to ale bývá, nic není tak jednoduché a rozdíly se najdou napříč různými hrami.

Open world novinka od Ubisoftu Watch Dogs: Legion cílí na 30 FPS v rozlišení 4K, protože zároveň využívá technologie ray tracingu, která je pro konzoli extrémně náročná.

Hry jako Sea of Thieves či Forza Horizon 4 na Series X v pohodě rozhýbete při hlaďoučkých 60 snímcích v rozlišení 4K a konzole se při tom ani nezadýchá.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

3. Performance mód u většiny titulů vyhoví i těm, kteří dávají přednost plynulosti před množstvím pixelů na obrazovce

Co PCčkáři už dávno berou za běžné se částečně objevilo už v minulé generaci konzolí, tedy možnost zvolit si nižší rozlišení výměnou za vyšší snímkovou frekvenci, je u nového Xboxu samozřejmostí.

Například Rocket League podporuje až 120 FPS ve speciálním režimu oproti standardním 60 FPS. Raidový mód Destiny 2 Crucible také podporuje 120 FPS, ovšem pouze na Xbox Series X (nikoli levnější variantě S).

Situace se ještě o něco komplikuje pokud jde o váš televizní přijímač. Schopnost přehrávat obsah ve 120Hz (respektive FPS) není zdaleka ještě běžný.

4. Xbox Series X šetří váš čas i nervy bleskurychlým startem systému i během hraní

Díky přítomnosti NVMe SSD, které byly až donedávna výsostí drahých desktop počítačů a (ještě dražších) laptopů, mohl Microsoft slíbit až 40násobné zrychlení přístupu k datům oproti staré generaci.

A přestože nahrávací časy ještě nějakou dobu z her nezmizí, už teď zažíváme revoluci v tom, kolik času nám nový systém ušetří.

Z testů zatím jako rekordmani vychází dvě hry. Sea of Thieves a Destiny 2. První zmiňovaná vám na starém Xbox One X sebere celou minutu a 21 vteřin než vám umožní pustit se za slávou a bohatstvím na širém moři. Na Series X pouze 20 vteřin. Destiny 2 vám na Series X ušetří minutu a 9 vteřin.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

5. Quick Resume - ojedinělá funkce dostupná na Xbox Series X, která definuje next-gen

Nahrávací časy jsou pouze jednou částí rovnice, která se odvolává na bleskurychlé SSD a optimalizovaný přístup konzole k datům.

Funkce Quick Resume vám umožňuje pokračovat v hraní vaší oblíbené hry téměř okamžitě, zpravidla do deseti vteřin, a to ze zcela vypnuté konzole.

Doby, kdy jsme museli strpět dlouhé startování konzole (počítače), načítání systémového rozhraní a následně samotné hry, včetně různých zbytečných animací, jsou s Xbox Series X věcí minulosti. Ne všechny hry funkci v současnosti podporují, to se podle Microsoftu brzy změní.

6. 1TB disk vám nestačí? Není problém. Microsoft vrací do hry vymoženost z devadesátek

Odvěké prokletí neustálého nedostatku místa na nové hry se s novou generací konzolí jen prohlubuje a bude hůř. Hry vypadají čím dál lépe a s tím rostou i jejich nároky na úložnou kapacitu.

Microsoft se tento problém v nové generaci rozhodl vyřešit chytře. Ve spolupráci s firmou Seagate vytvořil speciální expanzní kartu o velikosti 1TB, která v sobě skrývá miniaturizované NVMe SSD. Zkrátka taková memory karta! Ta se připojuje ke konzoli pomocí rozhraní PCIe 4.0 a díky tomu nabízí stejné rychlosti jako v případě interního disku.

Klasické USB externí disky jsou s konzolí také kompatibilní, ovšem pouze na staré hry. Ty nové na Xbox Series X a S poběží jen na rychlém NVMe disku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

7. Naležato či na stojáka? Xbox Series X vám dá vybrat a třeba vám při tom ušetří starosti s nákupem nového nábytku

S příchodem nových konzolí se spojuje i jedna čistě organizační, či chcete-li praktická otázka. Kam s ní? Vejde se do nábytku pod televizí?

Xbox Series X má čtvercový půdorys (15,1 cm x 15,1 cm) a na výšku měří 30,1 cm. Její design vám nicméně umožňuje konzoli umístit naležato, pokud si to budete přát.

Většina z nás si však vybere možnost takzvaně na věžáka, protože tak designéři v Microsoftu od počátku plánovali. Napovídá tomu její komínový design s podstavcem na spodní straně a industriálním výfukem horkého vzduchu na vrchu konzole.

8. Je výkonná. Je tichá. A nepřehřívá se

Microsoft se v případě chladícího systému Xbox Series X uchýlil k jednomu velkému 129mm větráku, který zvládá uchladit výkonné komponenty uvnitř věžovité šasi a zároveň drží decibely v šachu.

V klidovém režimu je konzole doslova neslyšná, při hraní i tak náročného titulu jako Forza Horizon 4 se hlasitost (tichost?) vyšplhala na hranici 37dB. To je vynikající výsledek.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

9. Disky zůstávají, žádný strach

Herní Nostradámové už dávno předpovídali krach fyzických médií ve prospěch digitální distribuce, a přestože třeba filmový průmysl fandí digitálu, herní průmysl není připravený dát diskům sbohem.

Kromě výkonu jde o hlavní rozdíl mezi Xbox Series X a Series S. První zmiňovaná i nadále disponuje mechanikou, která je schopná přehrávat i 4K Blu-ray disky, pokud patříte mezi tuto skupinu fajnšmekrů.

10. Maximální zpětná kompatibilita znamená, že nemusíte nic prodávat, darovat ani vyhazovat

Všechno počínaje starými Xbox hrami a konče třeba ovladačem či headsetem z Xbox One. Přestože nové konzole přichází i s mírně inovovaným ovladačem, Microsoft se rozhodl umožnit vám používat i dostupné příslušenství z Xbox One.

Výjimku tvoří Kinect, jehož budoucnost na nových platformách je nejistá až téměř vyloučená.

Co se týče her, jde skutečně o tisíce her na původní Xbox, Xbox 360 a Xbox One, které si můžete vzít s sebou na novou platformu a okamžitě začít hrát. Je tu pár výjimek, jak už to tak bývá, ale i v tomhle ohledu Microsoft splnil, co sliboval.

Podívejte se na kompletní knihovnu všech podporovaných her.

Spousta starých her dostane také nečekaná vylepšení v podobě podpory HDR a 4K rozlišení. Třeba Fallout 3, Gears 3 či starý Assassin's Creed. Mrkněte na test od Digital Foundry.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

11. Smart Delivery - to je upgrade na novou generaci úplně zdarma

Pod trochu matoucím souslovím se skrývá veskrze jednoduchý princip. Hry z předchozí generace můžete díky zpětné kompatibilitě v klidu hrát na nové konzoli a zároveň díky Smart Delivery dostanete zdarma i upgradovanou verzi, pokud má hra vyjít na Xbox One X a S.

V praxi to znamená, že třeba vámi zakoupená kopie Assassin's Creed Valhalla na Xbox One dostane grafický upgrade na vaší nové konzoli Xbox One X. To je velký rozdíl oproti staré generaci konzolí.

Ne všechny hry však Smart Delivery podporují. Výjimkou je třeba hra Control, jejíž standardní edici upgradovat nelze.

12. Virtuální realita? Microsoft VR nevěří, alespoň ne v dohledné době

Stejně jako v případě Kinectu, VR je pro Microsoft zatím něčím, po čem jejich zákazníci netouží. VR headsetu se tedy na Xbox Series X jen tak nedočkáme a docela bychom se divili, kdyby Microsoft tento postoj v dohledné době přehodnotil.

Byť v poslední době se objevil jakýsi patent, podle kterého Microsoft pracuje na VR brýlích včetně pohybových ovladačů, stylusu a dokonce i jakési podložky. Tak uvidíme... Výpočetní výkon na to Xbox Series X rozhodně má.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

13. Do upgradu vás nikdo nenutí. Hrajte, na čem chcete (pokud to nebude PlayStation nebo Nintendo...)

Klasickým argumentem, proč si nepořídit Xbox Series X (či S) je tvrzení, že nová konzole vlastně nenabízí žádné exkluzivní hry, které by si člověk nemohl zahrát na staré generaci či na herním PC. A je to, alespoň zatím, pravda. Tohle je strategické rozhodnutí Microsoftu.

Slovy šéfa Xboxu Phila Spencera - nikdo vás do upgradu na novou generaci nenutí. I velké exkluzivní pecky jako Halo Infinite budou hratelné na staré generaci, tedy Xbox One, stejně jako na té nové. A samozřejmě do toho spadá i PC vybavené Windows 10.

14. Game Pass nabírá na síle a funguje jako spojovací most mezi generacemi i platformami. EA Play součástí Game Pass Ultimate

Mostem, který výše zmíněné platformy spojuje, je Xbox Game Pass. Microsoft nedávno provedl jednu z největších akvizic v historii herního průmyslu, když koupil vydavatelský dům Bethesda Game Studios a spolu s ním i velké množství herních značek. Třeba Fallout, Elder Scrolls či Doom...

Díky tomu si můžete zahrát nový Doom Eternal či Fallout 76 v rámci Game Pass.

Dalším velkým zářezem Microsoftu je služba EA Play, díky které si v rámci Game Pass Ultimate, dražší varianty předplatného, můžete měsíčně užívat téměř kompletní knihovnu her od jednoho z největších publisherů. Série Battlefield, Need for Speed či sportovní hry jako FIFA, NHL či Madden jsou díky tomu dostupné za cenu 339 korun měsíčně. A k tomu třeba nedávná novinky Star Wars Jedi Fallen Order...

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

15. Na exkluzivní frontě klid aneb pokud jde o next-gen exkluzivity, PlayStation 5 vyhrává. Zatím...

Největší slabinou v úvodní fázi konzolové války je v případě Xbox Series X bezpochyby v podstatě neexistující nabídka next-gen exkluzivních titulů jako v případě PlayStation 5. Ne že by modrý tým s nabídkou kdovíjak oslnil, přesto...

Jedním z největších trumfů Microsoftu v tomto ohledu byla střílečka Halo Infinite, ta však byla odložena až na příští rok.

Na PlayStation 5 si mezitím můžeme užívat Demon's Souls, Spider-Man: Miles Morales (toho i na PS4, pravda) a koneckonců i Bugsnax. Tak uvidíme, co na to Microsoft. Rok 2021 bude rozhodující.

.

Přečtěte si také...

Naši recenzi Xbox Series X

Nefoukejte kouř do konzole, prosí Microsoft

Lednička á la Xbox Series X

Které hry podporují či budou podporovat Smart Delivery?

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (3)

XBOX Series X

Nejvykonejsi kozole na svete nahravaci casi rychle jak blesk ,to playstation5 neumi vykonove je slabsi ,Nez Xbox Series X , Na Nejvykonejsi Konzole Na svete,Kdo Chce HraT Hry Ve 4K Ve Vysoke Kvalite Ve 60 Snimcich Za vterinu,As si Koupi xbox SERIES X

Bluetooth

Má xbox série x bluetooth a pokud jo.jak jej zapnu?

Bluetooth

Má xbox série x bluetooth a pokud jo.jak jej zapnu?

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru