Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Analogové vysílání umírá! Jste na to připraveni?

Analogové vysílání umírá! Jste na to připraveni?

Recenze
Maiacu TC-360_991974439
Maiacu TC-360
Produkt není určen k prodeji.

Snad každý slyšel už něco málo o nástupu digitálního vysílání, jež definitivně pohřbí jeho stařičký analogový ekvivalent. Mnozí z nás však stále nákup potřebného vybavení pro příjem digitálního vysílání neustále odkládají, a tak se společně nyní podíváme, jak se na digitalizaci připravit.

Snad poprvé jsem název článku i samotný perex zahalil rouškou tajemství, neboť jsem vám v podstatě neřekl, jaký produkt bude předmětem dnešních testů. Zběhlejší uživatelé však již možná tuší, u jakéhože zařízení budeme hledat všechny přednosti a neduhy. Řeč samozřejmě nebude o ničem jiném než o set-top-boxu pro příjem DVB-T. Konkrétně otestujeme model Maiacu TC-360, jež je v nabídce set-top-boxů poměrně čerstvou novinkou. Již podle prvních informací se produkt vyznačuje poměrně příznivou cenou, která jen mírně přesahuje hladinu tisíce korun (včetně DPH).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Produkt dnešního bádání.

Terminus technicus

Na úvod si povíme něco málo o různých typech vysílání, abych vás do celé problematiky alespoň trochu více zasvětil, neboť vysílání se nedělí na pouhé dvě skupiny analogové / digitální, jak by si mohl nejeden z vás myslet. Pokud vás však rozdělení jednotlivých podskupin vysílání nezajímá, pokračujte v čtení dále od části „Obsah balení“. Pouze doplním, že za zdroj informací nám posloužila otevřená encyklopedie Wikipedie.

Krom již několika let používaných standardů, analogového pozemního vysílání (A-TV), analogového satelitního vysílání a analogového kabelového vysílání (CATV), vstupují v posledních letech do popředí také jednotlivé typy digitálního vysílání. Jmenujme předně digitální pozemní vysílání (DVB-T), digitální kabelové vysílání (DVB-C), digitální satelitní vysílání (DVB-S), vysílání pro mobilní zařízení (DVB-H) a vysílání přes internet (IPTV). Jak mi dáte jistě za pravdu, vzhledem k brzkému ukončení analogového vysílání, se nemá smysl příliš dlouze této problematice věnovat, koneckonců za dobu jeho působení (přes tři čtvrtě století) si jistě obrázek o jeho kvalitách dokázal udělat každý z nás. Navíc rozsah tohoto článku by na popis všech standardů bohužel nedostačoval, a tak oželíme popis i vysílání pro mobilní zařízení (DVB-H) a vysílání přes internet (IPTV). Věnovat se však budeme zbylým standardům, které jsme si výše uváděli.

*DVB-T (z anglického Digital Video Broadcasting – Terrestrial) je standard digitálního televizního vysílání přes pozemní vysílače.

Na rozdíl od analogového vysílání jsou programy komprimovány (v současnosti se nejvíce používá formát MPEG-2, výjimečně dokonalejší MPEG-4), což umožňuje daleko lepší využití frekvenčního spektra. Prakticky to znamená, že na jednom kanále místo jedné televizní stanice vysílá tzv. multiplex, který může obsahovat hned několik televizních stanic, rozhlasových stanic a doplňkových služeb, ke kterým patří zejména EPG (Electronic Program Guide = Elektronický programový průvodce), superteletext, popř. další interaktivní služby (on-line nákupy, hlasování, e-mail, jednoduché hry). Pro ukládání českých znaků v EPG a titulcích se používá znaková sada ISO/IEC 6937. V současné době jsou v České republice uděleny licence na provozování 3 dočasných multiplexů v DVB-T: Multiplex A, Multiplex B, Multiplex C.

*DVB-C je standard digitálního televizního vysílání v sítích kabelových televizí. Systém je kódován pomocí MPEG-2, v budoucnu se plánuje i MPEG-4.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Schéma vysílacího systému DVB-C

Krátký popis jednotlivých bloků:

>>> Zdrojové kódování a MPEG-2 multiplex (MUX): video, audio a datové proudy jsou multiplexovány do MPEG-2 PS (MPEG-2 Programového toku). Jeden nebo více PS jsou spojovány do MPEG-2 TS (MPEG-2 transportních proudů; to je základ digitálních proudů, které přijímají doma home Set-Top-Boxy (STB). Povolené datové toky pro transport MPEG-2 jsou závislé na počtu modulačních parametrů: mohou být povoleny rozsahy od 6 do 64 Mbit/s (viz níže)

>>> MUX přizpůsobení a energetický rozptyl: MPEG-2 TS je identifikován jako sekvence datových paketů pevné délky (188 bajtů) Tato technika se nazývá náhodné kódování, bajtová sekvence je sladěna.

>>> Externí kodér: první úrovní zabezpečení je použití na odesílaná data za použití nedvojkového blokového kódu Reed-Solomon RS (204, 188), umožňující korekci až 8 špatných bajtů na každý 188-bajtový paket.

>>> Externí interleaver: je použit pro přeskupení přenášených datových sekvencí jako cesta pro odstranění chyb v dlouhých chybových sekvencích. Prokládají se sekvence, mezi snímky, aby nedošlo k chybě na snímku, ale jenom k malé chybě na všech snímcích multiplexu.

>>> Bajty/m-tuple konverze: data v bajtech jsou zakódována do bitových m-tuples (m = 4, 5, 6, 7, or 8).

>>> Rozdílné kódování: dva z nejvyššího bajtu na každé m-tuple jsou zakódovány v pořadí, které dává drsnost signálu.

>>> QAM Mapper: bitovou sekvenci mapuje na základní skupinu digitálních sekvencí z komplexních symbolů. Je povolen 5 modulačních módů: 16-QAM, 32-QAM, 64-QAM, 128-QAM, 256-QAM.

>>> Základní tvarování: QAM signál je filtrován s raised-cosine tvarovacím filtrem v pořadí pro odstranění vzájemných rušení na přijímací straně.

>>> DAC: digitální signál je převeden na analogový signál za pomocí DA převodníku (DAC) a modulován na radio frekvenční signál (RF)

Modulation

Bandwitdtg (MHz)

2 4 6 8 10

16QAM

6,41 12,82 19,23 25,64 32,05

32QAM

8,01 16,03 24,04 32,05 40,07

64QAM

9,62 19,23 28,85 38,47 48,08

128QAM

11,22 22, 44 33,66 44,88 56,10

256QAM

12,82 26,64 38,47 51,29 64,11

Dostupné přenosové rychlosti DVB-C, za předpokladu poměru 1.15 mezi šířkou pásma a symbolovou rychlostí. Hodnoty v Mbit/s.

Technický popis přijímače:

Pro příjem se používá zařízení Set-Top-Box. Ten obsahuje tyto části:

> Front-end and ADC: analogový RF signál je konvertován na mezifrekvenci a transformován na digitální signál pomoci AD převodníku (ADC).

> QAM demodulátor na mezifrekvenci

> Rozdílové dekódování

> Výstupní prokládání

> Výstupní dekódování

> MUX přizpůsobení

> MPEG-2 demultiplexování a zdrojové dekódování

*DVB-S je standard satelitního digitálního televizního vysílání, jehož příjem je realizován prostřednictvím satelitu.

Tento standard je používán po celé Evropě a větší části zbytku světa. Pro transport datových streamů je použita QAM nebo QPSK modulace. V současné době se však již pracuje na novější verzi DVB-S2. Tento nově navrhovaný standard pro vysílání obrazových dat pomocí satelitů, se od současného DVB-S liší především použitou kompresí. Zatímco DVB-S pracuje s kompresí MPEG-2, novější DVB-S2 již využívá komprese H.264 MPEG-4, která je často spojena s vysíláním v normě HDTV. Zatím se však DVB-S2 pouze testuje a řádné vysílání se objeví až za několik roků.

Když jsme si již trochu osvětlili jednotlivé technologie digitálního příjmu, pojďme se věnovat již několikrát zmiňovanému zařízení Maiacu TC-360, které je určeno pro příjem právě osvětleného standardu DVB-T.

Obsah balení

Samotné zařízení dostanete včetně kompletního dodávaného příslušenství zabalené v kartónové krabici v odstínech modré a bílé barvy. Přes drobné rozměry obalu uvnitř nalezneme ještě jednu kartónovou krabici, která důkladně chrání set-top-box během transportu. Obavy tak nemusíte mít, ani pokud si zařízení po zakoupení necháte doručit až domů. Jednotlivé součásti jsou samozřejmě opatřeny plastovými obaly, aby byly opravdu dostatečně chráněny.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení testovaného zařízení.

V balení tedy naleznete:

* Set-top-box Maiacu TC-360

* dálkový ovladač set-top-boxu

* dvojice mikrotužkových baterií pro napájení ovladače (typ AAA)

* propojovací koaxiální kabel

* návod k použití

Vzhled a kvalita zpracování

Přestože by se mohlo zdát, že vzhled set-top-boxu není vůbec důležitý, je tomu právě naopak. Ta drobná chytrá krabička, integrující digitální televizní a rádio tuner se schopností příjmu digitálního pozemního vysílání a zpětnému vysílání analogového signálu, se totiž stane součástí vaší spotřební elektroniky, na kterou budete nestále hledět a využívat ji. Pokud jsem vás nyní vystrašil, rozhodně se nemáte čeho bát, neboť set-top-box Maiacu TC-360 se pochlubí vcelku vkusným designem. Rozměry zařízení činí 260 mm šířka x 195 mm hloubka x 54 mm výška, zatímco hmotnost sahá až do výše 2,1 kg. Výrobním materiálem je povětšinou kov stříbrné barvy, pouze čelní panel zařízení je vyveden z plastu stříbrné barvy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

První seznámení s produktem.

Na čelním panelu zařízení naleznete především informační displej, část s ovládacími tlačítky a krytku CI slotu. Abychom však byli poněkud konkrétnější. Při vypnutém stavu zařízení zobrazuje čtyřciferný displej aktuální čas, zatímco během zapnutého stavu vás dokáže informovat o aktuálních akcích, jako je boot, apod.. Samozřejmostí je i zobrazení aktuálně přehrávaného kanálu. Zeleně svítící informace jsou na displeji čitelné i za přímého slunečního světla. Přestože jsem se z počátku obával tlačítkové části, jež je umístěna na přehrávači, ve výsledku jsem s ní byl nad míru spokojen. Abyste rozuměli, tlačítka jsou vyhotoveny z gumy, přesto je jejich stisk velice přesný a poměrně příjemný. Nutno podotknout, že jsou vyvedeny v odstínech černé barvy. Aby celý čelní panel nepůsobil příliš fádně, nalezneme na něm ve středové části lesklý černý pruh, což navíc opticky snižuje výšku celého zařízení. Také nesmíme zapomenout, zmínit se o speciální výklopné krytce v pravé části, za níž se skrývá CI slot pro CAM karty, díky nimž můžete dekódovat a následně samozřejmě také přijímat i placené kanály. Přímo pod zmiňovaným CI slotem je umístěna zdířka pro dekódovací karty Conax. Ta je však zaslepena, to jen svědčí o tom, že výrobce používá tyto plasty i pro vyšší modely testovaného produktu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní strana zařízení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na odklopen krytku dekódovacích karet.

Neméně zajímavá je taktéž zadní strana produktu, na níž nalezneme kompletní konektorovou výbavu zařízení. Před výčtem jednotlivých konektorů si ještě dovolím vyzdvihnout zcela netradiční prvek zadní strany. Jedná se o dvoupolohové tlačítko pro vypnutí / zapnutí vestavěného napájecího zdroje. Přiznám se, že v praxi si využití tohoto nadstandardního prvku nedovedu příliš představit. Konektorová výbava zadní strany v sobě čítá dva anténní vstupy a výstupy, pouze jeden SCART konektor, SPDIF výstup ztvárněný konektorem cinch, RS-232 pro upgrade firmwaru a trojici výstupů standardu cinch (RCA) pro propojení se zobrazovačem (chápejte televizním přijímačem, apod.) pomocí kompozitního videa (YUV - YPbPr). Spodní strana zařízení poté nabídne čtveřici prostorově výraznějších pěnových podložek, pro bezpečný posed produktu na jakémkoliv materiálu. Po celém zařízení stojí dozajista za povšimnutí vzduchové průduchy, jež slouží k jednoduchému chlazení vnitřních hardwarových součástí zařízení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana produktu.

Dálkový ovladač

Set-top-box by samozřejmě byl prakticky k ničemu, pokud by nás okradl o naše pohodlí s použitím dálkového ovladače. Ten naštěstí nechybí ani u právě testovaného zařízení, a tak nikdo z nás nebude o pohodlí vyhřátého křesla rozhodně připraven. Drobný ovladač je samozřejmě vyhotoven z plastu. Výrobce jej vyvedl v odstínech antracitové a stříbrné barvy. Tlačítka ovladače jsou opět gumová, avšak kupodivu jejich ovládání je stejně jako na těle poměrně příjemné, respektive stisk je jistý a přesný. Oblast tlačítek bychom mohli rozdělit na tři hlavní části: numerickou, navigační a nastavující. V horní části si tedy můžeme všimnout číselného bloku tlačítek, společně s klávesy pro zapnutí / vypnutí zvuku a celého přehrávače. Navigační část je zastoupena několika tlačítky, která jsou uspořádána do tvaru čtyř-směrného kurzoru s potvrzovací středovou klávesou. Ve spodní části jsou poté umístěny tlačítka pro ovládání a nastavení jednotlivých funkcí set-top-boxu. Ovladač je napájen dvěma mikrotužkovými bateriemi (typ AAA), jak jste se koneckonců mohli dočíst už ve výčtu dodávaného příslušenství. Dosah dálkového ovladače jsem testoval ve vzdálenosti cirka 3 metrů, kdy přijímač reagoval na všechny povely ještě zcela korektně. S větší vzdáleností však již ařízení odmítalo spolupracovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na dálkový ovladač.

Technické parametry

Testovaný produkt

Maiacu TC-360

Kód

51135

Druh zařízení

Set-top-box

TV signál

DVBT MPEG-2

Pásma

VHF a UHF

Textové informace

Teletext, EPG, český

Dálkový ovladač

Ano

Upgrade ovládacího softwaru

Ano, skrze rozhraní RS-232

Rodičovská kontrola

Rodičovský zámek

Časovač

Ano

Podpora širokoúhlého vysílání

Ano, 16:9

Jazyky Menu

Čeština, slovenština

Výstupy

1x SCART, RCA A/V, RF výstup (kanál 30), digitální audio výstup v rozlišení 5.1

Podpora aktivní antény

Ano, zdroj 5V / 35mA

Rozměry

260 mm šířka x 195 mm hloubka x 54 mm výška

Hmotnost

2,1 kg

Cena*

1 070,- Kč včetně DPH a všech dalších poplatků

* uvedená cena je pouze orientační a platí k datu vystavení článku

Instalace a první kroky

Zařízení komunikuje s televizním přijímačem pomocí rozhraní SCART (mají jej všechny televizory od roku 1995), případně můžete využít také pouhého anténního výstupu, či dokonce RCA konektorů. Pomocí zmiňovaných RCA konektorů navíc můžete k televizoru, respektive set-top-boxu připojit i analogový zesilovač v konfiguraci 2.0, tedy v běžném stereo signálu. Pomocí dnes již hojně rozšířeného digitálního zvukového výstupu (rozhraní SPDIF), navíc velice jednoduše připojíte audio-soustavu v rozlišení až 5.1, a tak si budete moci vychutnat všechny přednosti domácího kina.

Hned po prvním spuštění na vás „vyskočí“ nabídka jazykové volby zařízení. Zvolíte-li češtinu, v několika málo krocích budete velice jednoduše schopni s pomocí navigace systému celý komplex bez jakýchkoliv problémů zprovoznit. V prvních krocích jste koneckonců také tázáni, zda-li se mají automaticky naladit všechny dostupné kanály. Pokud nebudete zpočátku chtít manuálně cokoliv nastavovat, jednoduše necháte set-top-box pracovat v plně automatickém režimu. V takovém je mimochodem zařízení schopno automaticky detekovat formát obrazu (4:3 či 16:9) a automaticky jej přizpůsobit zobrazovači. Pokud byste chtěli všechny funkce a vlastnosti nastavovat manuálně, jistě to bude hračkou, díky přehledně sepsanému návodu v českém znění, který je součástí dodávaného příslušenství.

Sprichst Du Deutsch?

Jednou z dalších předností tohoto produktu je plná podpora českého jazyka, a to ať už mluvíme o samotném menu přístroje, či o titulkách a teletextu. Jazyková lokalizace přístroje do českého prostředí byla zvládnuta opravdu na výbornou, díky čemuž nám produkt nabídne opravdu 100% podporu českého jazyka, jak výstižně označil samotný výrobce. Chybné diakritiky se tedy nemusíte rozhodně obávat.

Kvalita obrazu

Celková kvalita obrazu je samozřejmě dána kvalitou signálu, použitými propojovacími kabely, apod.. Nutno však podotknout, že v tomto ohledu nemohu testovanému zařízení cokoliv vytknout. S použitím kabeláže i průměrné kvality je obraz poměrně čistý, nerušený a rozhodně nechytá jakékoliv „duchy“. Samozřejmě tato skutečnost je dosti ovlivněna výše zmiňovanými faktory.

Hlavní vlastnosti a funkce

> autorizován pro příjem standardu vysílání MPEG-2

> Autorizován pro příjem všech pozemně vysílaných digitálních televizních programů v ČR

> Autorizován pro příjem všech pozemně vysílaných programů rádia v ČR

> Umožňuje automatické nastavení a vyhledávání programů

> Umožňuje manuální vyhledávání a nastavení programů dle čísla i frekvence kanálu

> Pracuje s frekvenčním rozsahem vstupního tuneru VHF+UHF

> Kompatibilní s duálním vysíláním českýchTV stanic (volba zvukového kanálu – stereo, levý, pravý)

> Audio Stereo / DUAL+DUAL II / Mono

> Digitální audio výstup – Dolby Digital AC3 kompatibilní

> Podporuje formáty obrazu 4:3 (klasický) i 16:9 (širokoúhlý)

> Podporuje různé jazykové verze zvukového doprovodu (Dual vysílání)

> Podporuje různé zobrazení titulků (včetně češtiny a slovenštiny

> Ovládací menu je v češtině, slovenštině a dalších 12ti jazycích

> Zobrazuje teletext (včetně české a slovenské diakritiky)

> Vytváření seznamů oblíbených programů

> Listování a změny v seznamech programů

> Podpora kombinace obrazu a menu

> Timer – časovač pro nastavení startu i vypnutí celého zařízení

> Rodičovský zámek

> Napájení aktivní antény

(Nad)standardní vlastnosti

Set-top-box obsahuje přehledné vytváření vlastního seznamu oblíbených programů, zrušení i reorganizaci programů. Samozřejmostí je příjem teletextu s podporou české, případně i slovenské diakritiky. Vyznat se lépe v programové nabídce vám pomůže elektronický programový průvodce s aktuálními informacemi o právě vysílaných programech, nebo o programech vysílaných až v příštích sedmi dnech. Opět v češtině i slovenštině. Rodičovský zámek znemožňuje dětem sledovat nevhodné programy, volitelná kombinace menu a obrazu zase sledování teletextu, nebo čtení v programovém průvodci za současného sledování zvoleného programu. Další možnosti nastavení přijímače vás mohou upozornit na oblíbený pořad (přijímač se automaticky sepne se začátkem programu), nebo umožní vypnout přijímač ve stanovený čas.

Klady a zápory

+ obstojné dílenské zpracování

+ množství funkcí a vlastností

+ přívětivá cena

+ plná podpora českého jazyka, respektive české diakritiky

- pouze jeden výstup SCART

- absence analogového 5.1 audio-výstupu

- chudší konektorová výbava

Závěrečné hodnocení

Při výběru vhodného Set-top-boxu je žádoucí krom pořizovací ceny koukat taktéž na kvalitu české lokalizace. Ta je u testovaného produktu na opravdu 100% úrovni, což je vzhledem k velmi příznivé pořizovací ceně jen a jen dobře. Pokud jste ochotni oželet 5.1 analogový zvuk, jistě nebudete mít přístroji co vytýkat. Zamrzí snad jen ještě integrace pouze jednoho SCART konektoru – to je v dnešní době spotřební elektroniky opravdu málo.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (79)

Ja bych radsi TV s integrovanym DVB-T tunerem :-)

pokud mate doma starsi, obycejnou, mensi TV jako my. Tak bych asi doporucoval koupit novou tv s integrovanym DVB-T tunerem.. prece jen pak uz by tech zarizeni kolem TV bylo trosku moc.. u nas napr. Videorekorder, DVD prehravac, digitalni satelit, a jeste k tomu tohle :-D navic nechtelo by se mi prepinat programy na tyhle krabicce(=dalsi ovladac)

@luqas: preco kupovat neco noveho kdyz to stavajici porad funguje?? sou lidi kterym vydzi televize 20let, a DVB-T nebude konecny sice nepocitam ze by se neco vyrazne tak brzo menilo ale hned kupovat kvuli tomu celou TV? nejlepsi je si neporizovat zadnou stejne tam za poslednich rok nebylo nic zajimaveho nebylo

@osprey: mno to jo, ale rikam.. my mame starsi sony 55cm.. :-) krom toho ze obraz uz neni nejlepsi, uz tak je na tom malo videt, a jeste k tomu ted vsechno prechazi na 16:10(16:9?) tak je toho videt jeste min..
DVB-T snad chvili vydrzi.. ostatne dnesni elektronika i auta a vsechno vydrzi mnohem kratsi dobu, takze stejne si budem vsichni za par let kupovat zas..
Ja treba na TV nekoukam vubec nebo jen na notebooku pres USB dvb-t tuner. Ale matka kouká - pro ni tu TV..
Proto jsem psal kdo ma nejakou starsi TV, ostatne ani nechci vedet kolik takova obycejna CRT televize bere oproti LCD..

@luqas: Televizi s integrovaným DVB-T tunerem je určitě lepší koupit místo "20 let staré TESLY po dědoovi". Ale na TV staré do 5 let je lepší si set top box koupit.

Kdy končí analog?

Neví někdo kdy končí analog v Ústeckém kraji jestli mam líst na střechu už teĎ nebo stačí někdy po new roce.

@xSten19: Dobrý den. Pokud je mi známo, tak Ústecký kraj by měl být jeden z prvních, kde bude analogový signál vypnut. Přesněji jsem obdržel informace o 1.1.2008. Tuto informaci ale prosím berte jako nepodloženou. Přeji hezký den.

@xSten19: Dobrý den podruhé :-) Váš dotaz mi dal záminku k pátrání. Podle tohoto schématu
http://1.im.cz/n/photo//10/42/04hooda-original.jpg
, by mělo dojít k vypnutí analogového vysílání, až v červnu 2008. Má předchozí informace byla tedy milná. Prosím přijměte mou omluvu za chybnou informaci. Přeji hezký den.

@Saša Ševčík - CZC: Nemáte se za omlouvat byloto orientační a mockrát děkuji za odpověď tak na střechu nepolezu zatim :D

@Saša Ševčík - CZC: cukrák-listopad08... jsem zvědav, jak to dopadne s tou primou.. už teď mám problém ji chytnout a to jen na analog.. na digitálu pro jistotu nemá licenci a já si za prahou neškrtnu :(

@m@jkl: Radši si pořiď satelit.Kdo ví jak to bude rychle vyřešený s DVB-T.

@ARNOST.KNY: No jo ale za satelit dáš min. o 4000Kč navíc.

@xSten19: To je sice pravda,ale máš všechny programy hned.Pokud chceš čekat než někdo rozhodne,že už vám třeba tu Primu pustí...tak ušetříš 4000 a asi i několik let...

@ARNOST.KNY: Na Primě běžej samý blbosti,takžo co?:-):-)??!

@tichacj: njn, když koukáš na esmeraldu, tak se dívej na novu.. já koukám na mash.. to je jediný, kdy k tý bedně fakt přijdu...

Už aby analog skončil!

Už aby analog skončil!

Reakce na smazaný příspěvek: jenže s tímhle si asi moc nepomůžeš.. stačí když se jednou podívaš na televizní noviny nebo nanějaký zprávy a člověk má chuť zrušit všechno a ne jen analog.. mne stačí jediná zmíňka o něčem ohledně poslanců nebo sněmovny a dělá se mi blbě.. v tomhle státě holt nebude asi nikdy pořádně nic fungovat krom zdražování, protože jistí si hrabou pro sebe a ne aby něco udělali pro ostatní... :(

@rozmital: pokud můžu - mám doma vše digi

@rozmital: Já se na to naopak velice netěším. Kvalita diditálního vysílání je díky vysoké kompresi a nízkému datovému toku Tragická. Ve snaze nacpat do jednoho multiplexu více kanálů než je zdrávo. Někdy to není příliš patrné, někdy je rozdílm drastický.
Dalším problémem je, že při špatném signálu tam kde se na analog dalo ještě koukat (byť nepříliš kvalitně) se na digitál díky kostičkování, zasekávání obrazu či výpadkům zvuku koukat nedá.
Chápu že jsou oblasti kde je analogový příjem problematický ale většinou lze vyřešit k uspokojivé kvalitě kvalitní profesionální instalací a vyloučit tak šumy v obraze, duchy a podobně. Opakuji většinou - ne vždy.
Vím co říkám jelikož jsem byl mezi prvními kteří přijímali pokusné digitální vysílání. Bohužel mě zklamalo a to i přesto že jsem na vybavení nešetřil. Vrátil jsem se zpet k analogu a jen průběžně sledoval jestli nenastane nějaká kvalitativní změna.Shrnuto digitální zpracování signálu má jistě co nabídnout a to i po kvalitativní stránce ale bohužel současná implementace je tragická. Něco jako MP3 oproti originálu. Naopak kvalitní implementací digitálního zpracování a distribuce signálu je SACD (Super Audio CD), případně o něco horší DVD-Audio. Kdyby v tomto duchu probíhalo TV vysílání byl bych spokojen.Teď si ještě můžu vybrat - koncem příštího roku budu v řiti.

@Thales: Taky z toho nemám vůbec žádnou radost.. To samé jsou LCD TV - kdykoli vidím jejich obraz, mám chuť do nich akorát kopnout.

@Mastodont: máme doma 32LB1R a polovinu pořadů co na tom zahlídnu je humus....

@Thales: naprostej souhlas s Thales. za momentalni situace muzem bejt vsichni radi ze je analogovy vysilani.tam kde vam blbne analog vam bude blbnout i digital(alespon na soucasneho stavu). vsichni b si meli uvedomit ze nejvyhodnejsi je pokryti s nejvetsi hustotou obyvatelstva. mam mozna bude mit smysl prejit na digital. Pokud ste nekde mimo tak bych bejt vama na to kaslal. Hlavne bacha na sliby ze vam to pobezi.PS: nerikam to proto ze bych vam digitalni vysilani nepral

@rozmital: Pánáčkové pozor. Při dobrém signálu a UHF pásmu analog vítězí nad digitálem díky absenci kostičkování, zachování obrazové informace z důvodu absence komprese a prakticky nezpožděnému signálu oproti digitálu prohnáném enkodérem. Jedině co se dnes dá je satelitní CS link či Gital karta. UPC a digi TV mají nižší datový tok obrazu a je to horší než klasický pozemní analog v PALu. Ačkoliv jsem zaměstnancem ČRA, tak bohužel satelitní vysílání stojí zhruba osminu peněz než provoz a udržování pozemní sítě vysílačů.

@CRA dohled: tomu bych docela i věřil.. jenže ne každej si pořídí satelit, že... :(

Zvuk v dualu ?

Dobrý den, měl bych dotaz, jestli tento příjmač nemá problémy se zvukovou stopou v DUALním výsílání(především u TV stanice NOVA)Děkuji za odpověď.

@DMComp: Dobrý den. Během testů jsem jakékoliv problémy tohoto druhu nezaznamenal. Abych však přispěl svými zkušenostmi – se set-top-boxem jiné značky mi duální vysílání Novy (konkrétně této stanice) dělalo problém. K mému překvapení pouze někdy. Přesto jsem set.top-box zaměnil za jiný a pozoroval stejný defekt. Chyba tedy nemusí být vždy na „Vašem přijímači“ ale přímo na straně poskytovatele. Přeji hezký den.

@Saša Ševčík - CZC: Na Nově totiž ten dual zvuk někdy vysílají dost prasácky a na stereo televizi je pak potřeba buď pravý nebo levý kanál úplně stáhnout.

Televize k popelnici

tak v den kdy u nás na Zlínsku zavedou digitalizaci slavnostně vynesu svou CRT Sony k popelnici a nebudu muset platit koncesionářské poplatky za ty zvratky co se v TV vysílají. Myslím že digitalizace je poslední hřebík do rakve překonané pasivní zábavě zvané televize. :)

@Logrush: Nevim jak u vas na Zlinsku ale u nas na Mostecku kdyz hodis telku k popelnici tak ti diky kamerovymu systemu daj takovou pokutu ze si nezbyde ani na radio.

@Zpirit: svoz nebezpečnýho odpadu bejvá párkrát do roka.. taky bych s tím počkal..
každopádně za televizi platíš ať máš digitál nebo analog.. i kdyby jsi měl mobila co umí televizi a nic jinýho, tak bys za to měl platit.. je to vopruz, ale je to tak... :(

@m@jkl: Ja myslim ze ted uz ani nic mit nemusis a stejne platis snad i kdyz si v komatu.

@Zpirit: obávám se, že jediný co s tím můžeme všichni udělat je dát ti za pravdu... v tomhle státě se toho už málo co změní k lepšímu :(

@m@jkl: Lidi se neshodnou na tom co je to to "lepší" někdo si představí menší daně, jiný vyšší dávky, třetímu stačí když se nikdo nebude vměšovat do jeho věcí, mě osobně by stačilo kdyby pravidla a zákony na kterých se společnost dohodne platila pro všechny stejně. K té digitalizaci, máme 10M obyvatel a další kanály jen zředí už tak klesající příjmy z reklamy, jsme prostě malý trh a nemůže se porovnávat třeba s Německem. Navíc velcí inzerenti si už všímají i jiných možností propagace a rostoucí reklamní trh na internetu je toho důkazem.

@Logrush: NJN pak každou chvilku vidíš reklamy. Některé stránky jsou zabannerovaný, nebo přecpaný reklamami od googlu, e-targetu apod. Hrůza a děs. Kdo pak má na ty stránky koukat. Jeden příklad za všechny http://www.teenmania.eu/.

@Zpirit: TV zanes do sberneho dvora - ci pockej na svoz nebezpecneho odpadu (snad jen baterie jsou horsi svinstvo pro zivotni prostredi)!Neplatis - my neplatime (Stalo to sice kapku obihani - musis zajit na postu a podepsat nejaky prohlaseni cestny) - ale za ty **** - opravdu ne dekuji - alespon mam vice casu na PC :-)

@m@jkl: to je divny, mobil podporuje TV ale operator ne :oD

@Kalinator: cože? máš mobil DVB-H nebo ti jde o to, že mobil umí streamovat video a operátor neposkytuje službu?

@m@jkl: njn nevim sice jakej prenos presne podporuje ale mam v nem polozku TV a kdyz chci zapnout tak vypise: Je nam lito ale operator momentalne tuto sluzbu neposkytuje...bla bla bla :oP

@Zpirit: hehe, já sem vám minulej tejden prodal kamna, abych moh zaplatit uhlí :)

@Logrush: A co Ti brani to udelat ted? Pozerstvi?
Jo a jeste budes muset udelat cestne prohlaseni, ze zadnou TV nevlastnis, koncesionarske poplatky se plati se na elektrickou pripojku.

Sencor

Musím říct a to z vlastní zkušenosti,že Sencor neni dobrá značka.

Reakce na smazaný příspěvek: na jednu stranu s tebou samozřejmě souhlasím, ale zase na druhou stranu když my jsme domu kupovali do tývko, tak to bylo za ty prachy to nejlepší co se dalo sehnat a pak byly jen ještě větší šméčka, co skoro nic neuměly a to co za něco stálo tak bylo 2x dražší a neumělo to třeba ani DivXy... to je pak těžký... dnes je ale jiná doba... největší průser je ale to, že moje bejvalka měla doma to samý přes půl roku a měl jsem s tím skvělý zkušenosti... koupil jsem to domů a začaly problémy... prostě seriovka a jak jsem říkal.. záleží na tom, kolikrát s tím švihnou o zem, než ti to daj do ruky.. prostě kus od kusu...

@stellny: plnej souhlas, Sencor nebrat i kdyby nic jinýho nebylo

@petrvob: njn.. dneska už to asi fakt smysl nemá...

Ne

tak na to nejsem pripraven

@brontak: jako většina.. :D

Čajně moc nevěřim

Měl jsem vybraný set-top box, nějaký "mustek" ale protože tu firmu moc neznám, vybral jsem si radši jen o něco málo dražší Phillips, který je známy po celém světě. Podle mě je lepší jít na jistotu s nějakou známou značkou, a ne sázet na ťamanské výrobky. I když možná že někdy se to může vyplatit no. Ale tenhle set-top box bych teda nekoupil.

@antprochazka: ne že bych chtěl mustek nějak hanit nebo něco, ale jednou jsem si od něj koupil webku, která měla sloužit i jako mobilníé foťáček do peněženky... stálo to dvojku, ale prostě člověk se pro něco nadchne a pak až když to má doma, tak si řekne, že jsou to vyhozený prachy, ale slyšel jsem, že některý věci má mustek docela vychytaný, ale už si nevzpomenu co to bylo...
phillips je v některejch ohledech vskutku lídr a teď mám pocit, že hlavně v LCD a jejich záruce...

@m@jkl: tak mustek dřív dělal hlavně skenery, ne? ale moc dobrý zkušenosti s ním nemám, jeden od nich se po dvou letech odporoučel a měl jsem od nich i set-top box, kterej se odporoučel po roce, byl v záruce a dali mi za něj jinej a teď už dva roky funguje, jnak co se týče fcí tak si zase nemůžu stěžovat a byl celkem dobrej.

@antprochazka: Nejlepší zkušenosti mám s Thomsonem

Co je lepší?

Co je lepší? Televize s integrovaným DVB-T přijímačem, nebo externí set-top box? Děkuji.

@newin: Pokud máte doma televizi,která vám vyhovuje.Stačí set Top Box.Měla by umět obraz 16:9,to se určitě hodí...

@ARNOST.KNY: souhlasím.. pak jde taky o to, jestli chceš box s diskem nebo bez něj.. do televizí se disk moc nedělaj... ;)

@m@jkl: ja teda ještě nevidel TV s diskem :), ale to třeba přijde

@newin: Tak set top box stačí, nicméně televize s vlastním dvbt je podle mě elegantnější - nemusíš hledat místo na další krabici a máš o ovladač míň, takže pokud budeš kupovat novou televizi, tak není důvod pořizovat set top box zvlášť.

@noblhoch: to jo no, ale televizi nenashiftuješ.. :P
jinak bratr si koupil v lidlu multiovladač a má tam aktivní 4 zařízení...

@m@jkl: No :D tak nevím. Lidlu bych zrovna moc nevěřil. Moje babča ho má taky a je to pěkná sračka. Než jsem přelouskal anglickej návod a rozběhl ovladač pro chtěnou televizi, tak uběhly dva dny. Hrůza a děs.

Re: co je lepší?

TV s pevnim diskem se moc nedělaj, to je recht. Ale jednu znam: LG LC2RR
A k čemu je tam vlastně ten disk? zaznamenává ten televizní signál?

@Milan852: když máš disk, tak ti funguje shiftování a navíc máme box se dvěma tunerama, takže jeden kanál nahrávám a na druhej čumím, když jo potřebuju...
a jinak říkáš, že tahle už disk má, jo? mno to se na ní asi půjdu mrknout.... :P

Re: ja bych radsi TV s integrovanym DVB-T tunerem :-)

Tak to sem rád že máme TV s integrovanim DVB-t tunerem. Rozhodně je volno kolem TV.

@Milan852: u trvale napájených zařízení ze sítě je snad vždy lepší vše v jednom, akoráít vždy platí, že když něco nefunguje, tak většinou buď nefunguje celý nebo jde do servisu "všechno"

Kdy končí analog?

U nás v DOMAŽLICÍCH už dávno máme digitál tak nevím v čom je problem.Nádodou je to super.!!!!

Nevidel bych to tak horce

Nevidel bych to tak horce...rada z na sma doma kabelovku a starou televizi a tech se to skoro "netyka"...prakticky nic nepozname :-)

Re: co je lepší?

Tak dík. A ta telka fakt má zabudovanej pevnej disk. A neni ani tak drahá. Pod dvacku se vejdeš.

Digitál

JJ my máte taky digital akorát nám ted poslední dobou vypadává!

Satelit

nejlepsi je podle ne koupit si vlastni satelit a na analog se vybodnout

5.1 Analogovy vystup a 2xSCART, doplnujici informace

Pro pana Miloslava Fisera, doplnujici informace. Delal jsem pro Maiacu na zakazku lokalizaci do cestiny, tak jsem se zaptal primo u vyvojaru v Nemecku na novinky. Odpovedi jsou zajimave: 90% setupbodu ma SPDIF (digitalni zvukovy vystup) a nema 5.1 analog (6xRCA) kvuli licencnim poplatkum Dolby, ktere jsou hodne vysoke. Nicmene Maiacu chce dodat na trh cca v breznu i sadu reprodokturu s digitalnim vstupem za prijemnou cenu.Co se tyka dvou SCARTU, maji byt na trhu rovnez v breznu 2008, model TC-380. Pripravovan je na leto i dualtuner s HDD na nahravani, model asi s oznacenim TC-410.

Kabelovka the best

Nejlepší je kabelovka. Pokud si člověk objedná i net, dostane slušnou cenu. Takže pro mě jasná volba.

Analogové vysílání umírá!

musím mit satelit?

@terminatorpetr: Satelit musite mit akorat pro prijem pres DVB-S. Je tu vsak mnoho alternativ, pomoci kterych budete signal prijimat stejne kvalitne, napr DVB-T (pozemni), DVB-C (kabel) a IPTV.
Preji hezky den :-)

Digitální vysílání

Já mám zatím kabelovku,tak mě přechod na digitální zatím moc nebolí.

@sevciks: Nejsem si jistý, jestli kabelovka vysílá v digitálu

Dotaz

Mě osobně by zajímalo kolik digitálních programu je v rozlišení full HD

@toyothor: V České republice žádný. Takže stačí si koupit TV s normou "HD ready"

No

Digitál není žádná velká sláva. Japonci budou zachvíli vysílat ve svým Ultra HD rozlišení, což u nás je hodně vzdálená budoucnost :)

A k čemu

A vlastně k čemu nam to je? vysílat to bude stejně skoro stejně jako předtim tak na co to je jo možná že to bude lepší obraz a tak ale z toho to neni poznat :-)

@Taichman: teď jsem nedávno zahládl na ČTčce beží nějakej seriálek o tom digi visílání.. jde o nasycení vysílacích pasem, o tom, že digi dokáže na stejný frekvenci nýst mnohem víc informací a taky o tom, že buď signál máš nebo nemáš, pak buď koukáš, nebo nekoukáš.. jasný, že to může mít i svý mínusy, ale prostě tak to je.. mne na cukráku třeba vůbec neběží digitálně prima a jsem zvědav, kdy típnou i tu analogovou :D
už tu zabili analogouvou ČT2ku a žádná křeč... na tom digilátu je především lepší přenost větších rozlišení, cěhož na analogu dosáhneš buď ztuha nebo se ti na to stejně všichny z vysoka... ;)

1984

Mám TV z roku 1984 (JVC), nikdy by mě nenapadlo, že přestane fungovat z důvodu, že nebude signál. Spíš jsem si myslel, že dřív přestane fungovat ta televize.

:-D

Asi nejsem připravena :-D

Ddd

TV Nova: Přesun analogového vysílání na Jesenicku viz. http://www.digitalnik.cz/preladujeme/tv-nova-presun-analogoveho-vysilani-na-jesenicku/

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru