Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Bezpečnost ve stylu 21. století. Otestovali jsme chytrý zámek Yale Linus Smart Lock

Bezpečnost ve stylu 21. století. Otestovali jsme chytrý zámek Yale Linus Smart Lock

Recenze
YALE LINUS Smart Lock Černá + WiFi Bridge_2017980076
YALE LINUS Smart Lock Černá + WiFi Bridge
Produkt není určen k prodeji.
YALE LINUS Smart Lock Black_1846350949
YALE LINUS Smart Lock Black
Produkt není určen k prodeji.
YALE LINUS Smart Lock Stříbrná + WiFi Bridge_1746009360
YALE LINUS Smart Lock Stříbrná + WiFi Bridge
Produkt není určen k prodeji.
YALE LINUS Smart Lock Stříbrná_312425983
YALE LINUS Smart Lock Stříbrná
Produkt není určen k prodeji.
YALE LINUS WiFi Connect Bridge_704973285
YALE LINUS WiFi Connect Bridge
1 126 Kč 1 363 Kč

Abyste mohli zdokonalit zabezpečení svých dveří, nemusíte být zrovna zručný zámečník s letitými zkušenostmi. Zámek Yale Linus Smart Lock ukazuje, že to jde vcelku jednoduše. Funguje na výbornou.

Yale není v oblasti chytré domácnosti žádným nováčkem. V portfoliu tohoto výrobce naleznete chytré zásuvky, nejrůznější smart detektory, a dokonce i celé sety zabezpečení či kamerové systémy. My se však v dnešní recenzi zaměříme výhradně na chytré zámky, konkrétně na model Yale Linus Smart Lock, který snadno namontujete na většinu aktuálně používaných cylindrických vložek. Jak si ukážeme v řádcích níže, je to otázka doslova pár minut, instalace se přitom nemusí obávat ani méně zruční uživatelé.

Představení zámku Yale Linus Smart Lock

Hlavní přednosti a parametry

  • Odemykání a zamykání na dálku, kontrola stavu zámku - vyžaduje WiFi bridge Yale Connect (není součástí)
  • Snadná instalace - montáž z vnitřní strany na současnou vložku zámku
  • Technologie DOORSENS - zajistí vám informaci o tom, zda jsou dveře bezpečně zavřené
  • Životnost baterie - na základě běžného používání vydrží baterie 6 až 9 měsíců
  • Kompatibilita: Amazon Alexa, Apple HomeKit, Google Assistant
  • Podporované OS: Android, iOS
  • Šifrování: AES128
  • Baterie: 4x AAA
  • Rozměry: 150 x 58 x 58 mm
  • Hmotnost: 623 g

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chytrý zámek Yale Linus Smart Lock

 

Obsah balení

Chytrý zámek Yale Linus Smart Lock dorazil do redakce v kartónové krabici, která je vyvedena v odstínech bílé a žluté barvy. Na její čelní straně je přitom vyobrazen přímo hlavní hrdina dnešní recenze takřka v životní velikosti. Je to dáno tím, že uvnitř kartónové krabičky nalezneme masivní kartónový pořadač, který odděluje dodávanou výbavu od samotného zámku, a zároveň dobře chrání zařízení pro případ méně šetrného transportu. Dodávaná výbava čítá montážní materiál, imbusový klíč a v neposlední řadě také jednoduchý návod k použití. Nic víc pro instalaci mimochodem potřebovat nebudete.

DSC00829.JPG
DSC00841.JPG
DSC00852.JPG

Balení zámku a dodávané příslušenství

Vzhled a kvalita zpracování

Chytrý zámek od společnosti Yale můžete zakoupit ve dvou barevných provedeních – černém a stříbrném. Rozhodovat se pochopitelně budete nejčastěji podle barvy dveří a kování, které na nich máte. Klika ani žádné další součásti se totiž ze dveří nesundávají, chytrý zámek je možné nainstalovat přímo na stávající kování.

V praxi ničemu nevadí ani to, že testovaný kousek není v praxi žádný drobeček. Rozměry jsou 150 x 58 x 58 mm a hmotnost činí 623 g, na dveřích ale zařízení při správné montáži drží zcela bezproblémově. Chytrý zámek se přitom montuje pouze zvnitřku dveří, zvenčí tedy vaše vchodové dveře budou vypadat úplně stejně jako před montáží.

Zařízení působí velmi robustním dojmem, výrobce nakombinoval kovové a plastové prvky, které jsou však velmi bytelné. Vše podtrhuje velmi dobrá úroveň zpracování, prakticky nikde si nevšimnete jakýchkoliv neduhů či nepřesností.

DSC00905.JPG
DSC00875.JPG
DSC00866.JPG

Zpracování chytrého zámku se drží na velmi vysoké úrovni

S instalací pomůže aplikace

Když jsme se s chytrým zámkem Yale Linus Smart Lock důkladně seznámili, můžeme se vrhnout na instalaci. Nejvhodnější je přitom začínat instalací obslužné aplikace Yale Access do chytrého telefonu, k dispozici je verze pro Google Android i Apple iOS (funguje i na iPadOS).

Aplikace vás nejprve provede procesem registrace, následně ale plynule přejdete na proces instalace. Přímo v obslužném programu naleznete i podrobný návod, jak chytrý zámek namontovat na vaše dveře. V dalších krocích pak spárujete zámek s chytrým telefonem, připojíte jej k internetu (pokud máte WiFi bridge Yale Connect) a hlavně jej zkalibrujete, což je pro správnou funkčnost nezbytné.

Nenechte se zmást množstvím snímků v galerii, celou instalaci zvládnete doslova za pár minut, a to včetně registrace nového uživatelského účtu.

Screenshot_20221121_001157_Yale Access.jpg
Screenshot_20221121_001209_Yale Access.jpg
Screenshot_20221121_001218_Yale Access.jpg

První spárování a kalibrace chytrého zámku

Žádné vrtání, ani rozebírání dveří

Chytrých zámků je na trhu celá řada. Model Yale Linus Smart Lock ale nad řadou konkurentů vyniká především snadnou instalací. Jak si pozornější čtenáři patrně již všimnuli v galerii výše, celý systém je vyroben tak, abyste nemuseli vrtat do dveří ani nijak zasahovat do stávajícího kování či přímo cylindrické vložky. S tímto systémem totiž využijete své stávající klíče a zvenčí vlastně ani nepoznáte, že je zde nainstalovaný nějaký chytrý bezpečnostní systém.

V praxi totiž stačí na vnitřní stranu dveří nalepit příslušný držák chytrého zámku, což je díky dodávané oboustranné lepence hračka. Pozor si musíte dát pouze na to, aby byla v příslušném otvoru správně vycentrovaná vložka. To je možné pomocí tří malých šroubků na držáku. Je to mimochodem jediná chvíle, kdy musíte brát nějaké nářadí na montáž do ruky. Pak už jen vložíte zevnitř do dveří váš stávající klíč a na něj nasadíte chytrý zámek. Tím je proces instalace dokončen.

cq5dam.M.1200.0.jpg
DSC01154.JPG
DSC01148.JPG

Detailní pohled na montážní prvky chytrého zámku

Obslužná aplikace v akci

Velkou výhodou celého systému je propracovaná mobilní aplikace. Díky Yale Access na první pohled vidíte hned na úvodní obrazovce, zda je celý systém zamčený či odemčený. A chytrý zámek můžete přímo z prostředí aplikace rovnou ovládat. Aplikace je lokalizována do češtiny, což použití pro tuzemské uživatele značně usnadňuje.

Výrobce se naštěstí vyvaroval různých designových výstřelků a místo toho se soustředil na to, aby byla obsluha aplikace co možná nejintuitivnější. Podél spodního okraje obrazovky tak máte čtyři základní nabídky, díky kterým se okamžitě zorientujete v tom, co se děje.

Jak jsme uvedli již výše, na úvodní – tedy první obrazovce vidíte aktuální stav zámku a rovnou jej ovládáte. Druhá záložka mapuje všechny aktivity zámku, a to včetně označení uživatelů, kteří jej používali. Na třetím panelu můžete spravovat vlastníky a hosty, kteří mají mít do objektu přístup. Nechybí možnost rozesílání pozvánek přes telefonní číslo. V poslední nabídce se pak nachází přehled spárovaných zařízení a pokročilé možnosti nastavení.

Screenshot_20221121_004927_Yale Access.jpg
Screenshot_20221121_004934_Yale Access.jpg
Screenshot_20221121_004946_Yale Access.jpg

Aplikace komunikuje s uživatelem česky.

Pokročilé funkce

Yale Linus Smart Lock toho umí ještě více, pokud jej připojíte k internetu. K tomu je ale nezbytný YALE Linus WiFi Connect Bridge, který se standardně kupuje zvlášť. Aktuálně – tedy v době publikace tohoto testu – je nicméně možné koupit chytrý zámek i WiFi Bridge ve speciálním setu za atraktivnější cenu, díky tomu vyjde set v podstatě levněji než samotný chytrý zámek.  

Ať už nabídku využijete či nikoliv, podíváme se společně na pokročilé funkce, které testovaný kousek nabízí. Řada z nich ale potřebuje zmiňovaný WiFi Connect Bridge:

Mobil jako klíč: S chytrým systémem od společnosti Yale můžete proměnit smartphone nebo dokonce i chytré hodinky Apple Watch na klíč. Spravovat přístup do vašeho domova můžete jednoduše prostřednictvím aplikace Yale Access, a to klidně i z druhého konce planety. Aplikace vás navíc okamžitě informuje o tom, když se s dveřmi něco děje.

Automatické uzamčení a odemčení při příchodu a odchodu: Funkce Auto-Lock umí automaticky uzamknout dveře při vašem odchodu za každodenními povinnostmi, a to buď hned po zavření dveří, nebo po době nastavené přes aplikaci Yale Access. Když se vrátíte domů a přistoupíte ke dveřím, funkce Auto-Unlock je zase díky technologii geofencing odemkne, takže nemusíte složitě své klíče někde hledat.

Vzdálený přistup odkudkoliv: Snadno můžete vytvořit zabezpečené klíče přátelům, rodině nebo lidem, kterým důvěřujete, a to vše z již zmiňované aplikace Yale Access. Stejně jednoduché je samozřejmě i přístup odejmout, což se může hodit u nejrůznějších pronájmů.

Okamžité výstrahy: Pokud se něco změní se stavem vašich dveří, budete o tom vědět jako první.

Technologie DoorSense: Tato technologie vám pomůže zjistit, jestli jsou vaše dveře bezpečně zavřené. A pokud se stane něco neočekávaného, například že jsou dveře pootevřené, budete to vědět jako první. V praxi to funguje na výbornou, nutná je jen pečlivá kalibrace zámku před použitím.

Poslechne na slovo: Yale Linus Smart Lock je možné propojit s nejvýznamnějšími systémy chytré domácnosti, hlasovými asistenty a platformami pro sdílenou domácnost a využívat tak výhod snadného ovládání dveří a správy přístupu. Systém je kompatibilní s Apple HomeKit, Google Assistant a Amazon Alexa.

Screenshot_20221121_005403_Yale Access.jpg
Screenshot_20221121_005228_Yale Access.jpg
Screenshot_20221121_005055_Yale Access.jpg

Pokročilé možnosti obslužné aplikace.

Zabezpečení a výdrž baterie

Ve světle hromady hackerských útoků, o kterých informují přední média prakticky každý den, je velmi ožehavá otázka bezpečnosti. Účet Yale Access, který je k chytrému zámku přidružen, je chráněn dvouúrovňovým ověřením, což znamená, že kromě hesla budete muset ověřit svou totožnost buď e-mailem, nebo telefonním číslem. Tím se výrazně snižuje možnost jakéhokoliv zneužití. Samotné odemykání a zamykání pak můžete chránit na displeji svého telefonu ještě zadáním speciálního kódu nebo sejmutím otisku prstu.

Testovaný chytrý zámek Linus navíc používá k šifrování technologii Bluetooth Low Energy (BLE). Kromě zabezpečení samotné technologie Bluetooth je využíváno také šifrování AES 128 a TLS, které se obecně označuje jako zabezpečení na úrovni bank. Pokud svůj telefon ztratíte, můžete svůj účet Yale Access i všechny virtuální klíče kdykoliv deaktivovat.

A co výdrž baterie? Ta je poměrně solidní. Čtyři tužkové baterie dovedou chytrý zámek udržet v praxi při životě po dobu šesti až devíti měsíců. Samotná délka výdrže pochopitelně závisí především na počtu zamykání a odemykání dveří za den. Měnit baterie jednou za půl roku ale není podle nás žádný problém, navíc pokud byste byli delší dobu pryč a nemohli baterie vyměnit, jednoduše si otevřete klasickým klíčem, který budete beztak mít.

DSC01140.JPG
DSC01142.JPG
DSC01146.JPG

Chytrý zámek pohání čtyři tužkové baterie.

Klady a zápory

+ robustní konstrukce

+ snadná instalace, kompatibilní s většinou cylindrických vložek

+ obslužná aplikace v češtině, intuitivní obsluha

+ široké možnosti nastavení

+ solidní výdrž baterie

 

- vyšší pořizovací cenovka

- pro využití všech funkcí je nutné přikoupit WiFi bridge Yale Connect

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Yale Linus Smart Lock

Závěrečné hodnocení

Přednosti chytrého zámku Yale Linus Smart Lock jsou patrné na první pohled. Vyzdvihnout si zaslouží robustní konstrukce, široké možnosti nastavení, ale také solidní výdrž baterie. Na celém zařízení jde jasně vidět, že výrobce má v oblasti zabezpečení bohaté zkušenosti – vždyť historie této firmy se začala psát už před více než 180 lety. Přesto kupovat samotný chytrý zámek nemá příliš smysl, naplno jej využijete pouze v případě, že si přikoupíte i WiFi bridge Yale Connect. Ten je nyní možné získat na CZC.cz v setu se zámkem za nižší cenu, než na jakou vyjde samotný zámek, platí to pochopitelně k datu publikace tohoto testu.  

Yale Linus Smart Lock

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru