Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Brýle Apple Vision Pro odhaleny. A k tomu hromada počítačů

Brýle Apple Vision Pro odhaleny. A k tomu hromada počítačů

Události
Apple MacBook Air 13, M2 8-core, 8GB, 256GB, 8-core GPU, temně inkoustová (M2, 2022)_1395022541
Apple MacBook Air 13, M2 8-core, 8GB, 256GB, 8-core GPU, temně inkoustová (M2, 2022) (CZ)
24 785 Kč 29 990 Kč
Apple Mac Studio M1 Max - 10-core, 32GB, 512GB SSD, 24-core GPU, šedá_1152824854
Apple Mac Studio M1 Max - 10-core, 32GB, 512GB SSD, 24-core GPU, šedá
41 314 Kč 49 990 Kč

Novinek bylo letos na vývojářské konferenci WWDC (Worldwide Developers Conference) přehršel. Prim hrály nové brýle pro rozšířenou realitu Vision Pro, novinek ale ukázala společnost Apple daleko více…

Začněme tím nejdůležitějším. Řeč je pochopitelně o brýlích Vision Pro, se kterými Apple vstupuje na zcela nový trh. Zběhlejší čtenáři si patrně vzpomenou, že uspět se s brýlemi pro rozšířenou realitu snažila také společnost Google, nakonec to ale úplně vzdala.

Vlastní želízka v ohni má nyní na trhu HTC i Microsoft, ale díru do světa zatím produkt ani jednoho ze zmiňovaných výrobců neudělal. Po pondělní prezentaci se chce ale říci, že to Apple může skutečně změnit a přitáhnout k tomuto segmentu elektroniky zájem lidí. Stejně to koneckonců tento výrobce udělal už třeba s iPhony.

Představení brýlí Apple Vision Pro

Brýle Vision Pro v akci

Ale dost už bylo filozofování, co novinka umí? Brýle Vision Pro si kladou za cíl spojit virtuální svět s tím skutečným. Speciální displeje nebo kamery pak jen dokreslují virtuální předměty do skutečného prostoru.

Novinka tak před vámi dovede vytvořit celou virtuální kancelář, kde budete mít klidně tři monitory. Psát přitom můžete na virtuální klávesnici nebo té skutečné. Podporovány totiž budou i periferie, a to včetně myši a touchpadu.

Stejně tak je ale brýle možné ovládat hlasovými povely nebo gesty rukama – senzory dokážou v prostoru ruce zachytit a přenést interakci do virtuálního světa. Vlastní rukou tak posunete virtuální obrazovku, i když se jí ve skutečnosti ani nedotknete.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Apple Vision Pro

Senzory v brýlích jsou navíc tak citlivé, že zvládnou sledovat i pohyb očí. V praxi tak bude stačit, abyste se podívali na ikonu a ona se zvýrazní.

Přímo na slavnostní akci zástupci společnosti Apple také ukázali, jak dovedou prostřednictvím brýlí vytvořit filmový sál či jak je možné telefonovat přes FaceTime. Brýle Vision Pro totiž dovedou spolupracovat prakticky s celým ekosystémem zařízení od Applu, tedy s Macem, iPhonem, iPadem, iCloudem či Apple Watch.

Než se brýle podívají na trh, si ale ještě chvíli počkáme. Apple je demonstroval především pro vývojáře, aby jim dal nyní pár měsíců na to, aby pro ně připravili nové aplikace.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Apple Vision Pro

Tenký MacBook Air s větší obrazovkou

Pozornost si rozhodně zaslouží také nový MacBook Air 15. Jak již zběhlejší čtenáři poznají podle samotného názvu, ten láká na větší obrazovku. Zatímco loňský model měl 13,6palcový Retina displej, novinka láká na 15,3palcovou úhlopříčku. Přitom si zachovává kompaktní rozměry, které jsou pro řadu Air typické. V pase má tento stroj pouze 11,5 mm.

Srdcem této novinky je stejně jako v případě MacBooku Air 13 čip M2. K dispozici bude provedení s 8jádrovým CPU a 10jádrovým GPU, jde tedy o stejný čip jako u MacBooku Pro. Výrobce slibuje až 12krát vyšší výkon než v případě poslední generace MacBooku Air, která byla vybavena čipem od Intelu. Na reálné testy si ale budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Případní zájemci mohou počítat s 24GB operační pamětí a až 2TB úložištěm.

Nový MacBook Air se opět chlubí pohodlnou a tichou klávesnicí Magic Keyboard, v pravém horním rohu přitom nalezneme Touch ID pro snadné odemykání pouhým přiložením prstu. Vyzdvihnout si zaslouží také 1080p FaceTime HD kamera a 6reproduktorová zvuková soustava s prostorovým zvukem.

Lákadlem je u tohoto modelu také nový napájecí konektor MagSafe, který se snadno připojí, drží pomocí magnetů a rychle se uvolní, když o něj omylem zakopnete, takže počítač neshodíte na zem. Výrobce slibuje výdrž baterie až 18 hodin.

MacBook Air s 13palcovým displejem samozřejmě zůstane v nabídce Applu i nadále.

Představení nového MacBooku Air

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

MacBook Air 15

Špičkové čipy pro Mac Studio a Mac Pro

Zástupci společnosti Apple odhalili na slavnostní akci také špičkový čip Apple M2 Ultra. Připomeňme, že druhá generace procesorů s logem nakousnutého jablka se skládala doposud z modelů M2, M2 Pro a M2 Max. Model M2 Ultra bude ještě výkonnější.

Už čip M2 nastavil novou laťku výkonu ve srovnání s předchozí generací, nabídnul 8jádrové CPU, 10jádrové GPU a spolupráci s až 24GB pamětí s propustností 100 GB/s. Dvě novinky z letošního ledna nicméně posouvají možnosti této architektury zase o pořádný kus dopředu. Čip Apple M2 Pro nabídne až 12jádrové CPU a až 19jádrové GPU, napojen může být na paměť o velikosti až 32 GB s propustností 200 GB/s. Vrchol nabídky v současnosti představuje M2 Max. Chlubí se sice také „jen“ 12jádrovým CPU jako M2 Pro, ale verze M2 Max nabídne až 38jádrové GPU a napojení až na 96GB paměti s propustností 400 GB/s.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mac Studio

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mac Studio a Mac Pro 

Čip M2 Ultra se pochlubí 24jádrovým CPU a až 76jádrovým GPU. V mezigeneračním srovnání nabízí o 20 % rychlejší CPU a o 30 % rychlejší GPU. Toto počítačové srdce může být napojeno na až 192 GB operační paměti s propustností 800 GB/s. Stroje s tímto čipem budou schopné najedou obsluhovat až šest monitorů Pro Display XDRs. Je to zkrátka bestie, nic výkonnějšího v nabídce Applu nenaleznete.

Nový čip Apple M2 Ultra se rovnou zabydlí v počítačích Mac Studio a Mac Pro. Tedy v těch nejvýkonnějších stolních počítačích, jaké společnost Apple nabízí.

mac pro 7.jpg
Mac Studio7.jpg
macbook Air 1.jpg

Parametry všech nových strojů

Co dalšího bylo k vidění?

Velká část tiskové konference byla věnována operačním systémům. Na hromadu vychytávek se můžete těšit v rámci platformy iOS 17, tedy na iPhonech. Stejně tak si ale americký technologický gigant přichystal vylepšení pro své počítače, chytré hodinky, Apple TV, iPady, a dokonce i sluchátka. Softwarovým novinkám se budeme více věnovat v samostatných článcích.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru