Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Canon CanoScan 9950F

Canon CanoScan 9950F

Recenze
Canon CanoScan 9950F_1300762165
Canon CanoScan 9950F
Produkt není určen k prodeji.

Canon CanoScan 9950F v ceně 10.000 Kč (+DPH) je jeden z mála plochých stolních skenerů, který kromě standardních předloh zvládá i skenování filmu či diapozitivů v high-endové kvalitě, tedy v rozlišení až 4800 x 9600 dpi. Skoro to vypadá, že se dnes už nevyplatí kupovat specializované skenery na filmy, protože produkty jako je CanoScan 9950F jsou univerzální a přitom zpracovávají film se špičkovou kvalitou.

Představení produktu

Canon CanoScan 9950F je top produkt Canonu v oblasti plochých skenerů pro zpracování i filmových materiálů. Jeho optické rozlišení 4800x9600 je doplněno schopností zpracovávat 48-bitové barvy a technologií FARE Level 3, která je účinně schopna odstranit škrábance a prach ze starých materiálů, provádět korekce barev, protisvětla a další funkce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

balení skeneru

K vlastnímu skeneru je k dispozici následující příslušenství:

  • nástavec pro 30 políček (!) 35mm filmu
  • nástavec pro až 12 diapozitivů v rámečcích
  • nástavec na 120 svitkový film
  • nástavec pro 4"x5" film
  • externí napájecí zdroj
  • USB kabel

Canon dodává se skenerem i bohaté softwarové příslušenství:

  • CanoScan Toolbox verze 4.9 - jedná se o aplikaci pro snadný přístup k funkcích skeneru, kopírování, skenování, atd., možnost spuštění pokročilého Scangear CS ovladače,
  • Adobe Photoshop Elements 2.0 - solidní grafický editor,
  • ScanSoft Omnipage SE - mírně odhlečená, ale velice kvalitní, verze OCR aplikace,
  • ArcSoft PhotoStudio verze 5.5 - program pro úpravu zejména fotografií (úprava efektu červených očí, "automatické" zlepšení fotky, atd.).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

otevřený skener se sundaným krytem pro snímání filmu

Instalace skenovacího a dalšího software

Instalace software a ovladačů je velice jednoduchá, na jednom CD se nachází software pro Windows i Mac OS X, bohužel zde z několika dostupných jazyků již "tradičně" chybí čeština.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

instalace

Po restartu operačního systému (je nutný pro aktivaci software, který "zachytává" stisky tlačítek na skeneru) již můžete přistoupit k samotnému skenování.

Skenování kinofilmu - automatické

Skenování kinofilmu je velice jednoduché, do nástavce zasunete až 5 pásů kinofilmu každý po 6 políčkách, vyndáte plastový nástavec z horní části skeneru, a můžete skenovat. Je to podobné a stejně snadné jako skenování běžných tiskovin.

Software pro začátečníky a pro rychlé dosažení daného cíle je Canoscan Toolbox:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Canoscan Toolbox

Při zvolení možnost Scan-1 si následně navolíte rozlišení a formát výsledných naskenovaných kinofilmů, stisknete Scan a je hotovo.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

dialog Canoscan Toolboxu pro rychlé snímání

Následně během pár sekund CanoScan 9950F provede zpracování náhledů na jednotlivá políčka kinofilmů a prezentuje Vám je v přehledném indexu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

automatické vytvoření indexu z políček kinofilmů

Vyberete si ty snímky, které chcete digitalizovat, jsou následně naskenovány, zpracovány a uloženy, případně otevřeny ve zvolené aplikaci. Pohodlněji to snad ani nejde. V režimu 600 dpi a veškerých automatických nastaveních trvá skenování a uložení do JPEGu jednoho políčka kinofilmu kolem 30 až 60 sekund.

Skenování kinofilmu - pokročilé

Kromě automatického skenování máte samozřejmě možnost provádět i skenování s nastavením všech možných parametrů manuálně, a to pomocí pokročilé verze ScanGear CS software.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ScanGear CS - pokročilý interface pro skenování

V nastavení ScanGear CS je možné zvolit rozlišení (až 4800 dpi), auto tone, unsharp mask, odstranění škrábanců a prachu, korekce protisvětla, barevné a expoziční korekce, a řadu dalších věcí. Samozřejmě zase je Vám prezentován index všech až 30 políček kinofilmu, a Vy si snadno zvolíte ty, které chcete finálně snímat.

V maximalistickém nastavení (4800 dpi, nastavení odstranění škrábanců a prachu na medium, high quality sken) již pochopitelně nečekáte jen minutu na jeden snímek, ale třeba i 15 a více minut, výsledkem je špičkově nasnímaný a opravený o škrábance 100MB TIFF na jedno políčko kinofilmu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

dialog při snímání

Vlastní korekce škrábanců a prachu fungují velice dobře a efektivně, stejně tak jako korekce barev (plus následný převod do sRGB v Adobe Photoshopu). Výřez cca 5% plochy z jednoho hodně starého kinofilmu vypadá následovně:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

5% výřez ze skenovaného kinofilmu

Skenování nefilmových předloh

Při skenování běžných tištěných materiálů máte k dispozici optické rozlišení 1200dpi, a veškeré funkce pro korekci skenovaného obrazu jako v případě skenování filmů, včetně například QARE Level 3, což je funkce schopná korigovat a "omlazovat" skenování starých již vytištěných fotek, například z fotolabu.

Další funkce software

Kromě skenování do bitmap můžete předlohy ihned zpracovávat i pomocí ScanSoft Omipage SE (bývalá Recognita) OCR do textových formátů, exportovat do například Microsoft Wordu, a rovněž rovnou vytvářet PDF.

Recenzi na Nuance Omnipage (dříve Scansoft), špičkový produkt na OCR, jsem již publikoval dříve.

Závěr

V případě Canon CanoScan 9950F se jedná o vynikající "vše-v-jednom" plochý skener, který je mimořádně vhodný na skenování i filmových předloh, takže odpadá nutnost používání specializovaných skenerů. Jeho vysoké rozlišení, snadná příprava pro skenování filmů, korekce barev, možnost odstranění škrábanců a prachu z obrazu jej řadí ke špičce ve své kategorii.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (10)

Super

No ... to vypadá dost dobře, asi začínám šetřit. Nebylo by ještě pár ukázek skenů z negativů či diapozitivů ?

Mno...

chybi mi tu podle me podstatne veci jako rychlost skenovani textu, celobarevne stranky apod, taky doba zahrivani lampy (v textu snad ani neni info jakou lampu to pouziva)... taky vic ukazek skenu, nejen filmu, rad bych videl i srovnani skenu fotek a filmu bez opravnych prostredku a s nimi... no proste mi to prijde dost odflaknute...

@Orgic: No je to odflaknute, hold marne, neni recenzent jako recenzent ;) Mozna priste to bude lepsi...Ale pokud chce CC za neco takoveho platit, tak at hold plati, jsou to jejich prachy. Ale mohly byt urcite vynalozeny lepsim zpusobem!

@zarkam: Jako vždy hezky napsané i udělané, ale trochu stručné, i když proti závěrům nemůžu nic říci.Chybí mi jen informace o denzitě, kterou má tento skener 3,8 a je fakt, že se blíží poloprofesionálním skenerům Nikonu, které mají 4,2 (profi Nikon i Minolta ale už 4,8). Proto by mě potěšil sken tmavého diáku a podexponovaného negativu, kde se pozná, co v přístroji je.
Jinak na skenování běžných negativů a možná i pro nenáročné tiskoviny by měl stačit :-)

Co nám Radek neřekl

Překvapuje mě, že v recenzi naprosto chybí některé zásadní informace. Např. kolik svých přítelkyň (samozřejmě budoucích, nebo současných top-modelek) dokáže Radek NAPROSTO DOKONALE uspokojit, než skener stihne zpracovat negativ barevného filmu v nejvyšším možném rozlišní, případně kolik KB (nebo i MB???) VYSOCE KVALITNÍHO KÓDU (na který by se jiní programátoři nezmohli ani ve snu) za tu dobu dokáže vytvořit. I když ... Radek zřejmě zvládne VYSOCE KVALITNĚ i obojí najednou. Zřejmě jen jeho vrozená skromnost nám zabránila se to dozvědět. Škoda ....

A co Epson?

A co udělat recenzi i konkurenčního Epsonu 4990 Photo? Jak ten si stojí?

@Antonín Moravec: ...přesně to samé napadlo i mě. Taky bych rád viděl srovnání těchto dvou značek a možná i HP...

Opsaný leták

Celá recenze je jen opsaný leták o software, který autor vylepšil rádoby češtinou, viz - "maximalistické nastavení". Ale o parametrech skeneru se nedozvíte vůbec nic.PS: Po nastavení nabízených parametrů kvalitního scanu, jak píše autor 15 minut jeden snímek (24x36 mm), by trvalo sejmutí 30 políček filmu 7,5 hodiny !!! To snad ani není možné. Je fakt, že nikdy se nevyskytne na jednom filmu 30 dobrých snímků.

Dik

dik

Blbci

Vážení, vy jste jistě všichni z česka...za málo paněz pokud možno hodně muziky. A nejlépe zadarmo a ještě tak z cizího...Jako ten ***** Paroubek, Pán Bůh zaplať, je tam, kde měl už dávno být a snad tam už i na věky zůstane...V ***** !!
Než se blbě zeptáte, studujte! Chcete pořádný a špičkový skener??? Jo?? Tak si nachystejte tak melounek a X5 od Hasselblad je VÁŠ!!!
O přístroji za desítku bych ani neceknul!!! Za ty peníze nemá chybu a mám je oba dva, takže vím, co píši!

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru