Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Canon vs. Kodak – dva bojovníci mezi levnějšími kompakty

Canon vs. Kodak – dva bojovníci mezi levnějšími kompakty

Recenze
Canon Digital IXUS 950 IS_1128729899
Canon Digital IXUS 950 IS
Produkt není určen k prodeji.
Kodak EasyShare V1003 černý_1183442029
Kodak EasyShare V1003 černý
Produkt není určen k prodeji.
Kodak EasyShare V1003 modrá_815518302
Kodak EasyShare V1003 modrá
Produkt není určen k prodeji.
Kodak EasyShare V1003 stříbrná_1743249365
Kodak EasyShare V1003 stříbrná
Produkt není určen k prodeji.
Kodak EasyShare V1003 šedá_2067999308
Kodak EasyShare V1003 šedá
Produkt není určen k prodeji.

Potřebujete kvalitní digitální foťák a nechce se vám utrácet za zbytečnosti, které stejně nevyužijete? Podívejme se na dva adepty na značkový fotoaparát pro nenáročné použití za rozumnou cenu.

Dnes se podíváme na zoubek dvěma zástupcům nižší střední třídy v segmentu kompaktních digitálních fotoaparátů, konkrétně Canonu PowerShot A590 IS a Kodaku EasyShare V1003. Za cenu kolem 4 a půl tisíce korun nabízí 8, respektive 10 megapixelů a snaží se zaujmout zejména zájemce o kvalitní fotografie v amatérském poli. Který ze dvou testovaných tedy nabídne lepší zhodnocení vynaložených peněz v podobě krásných fotek z dovolené?

Canon PowerShot A590 IS

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Canon PowerShot A590 IS 1

Canon PowerShot A590 IS - balení

První mi přišel pod ruku Canon. Ten si domů přinesete v poměrně lehké kartónové krabici o velikosti zhruba 23x17x8 cm (šířka x výška x hloubka) s vyobrazením aparátu v životní velikosti a údaji o funkcích a „vychytávkách“ v podobě piktogramů. Uvnitř je ve dvou patrech uskladněno vše potřebné – v horním CD s obslužným softwarem a manuálem, Příručka Začínáme neboli stručný manuál v češtině, slovenštině, maďarštině a polštině, ve spodním pak samotný fotoaparát zabalený do sáčku z bublinkové folie, paměťová karta typu MMC+ High Speed o velikosti dnes už směšných 32 MB, dvojice alkalických baterií Panasonic, řemínek a USB a AudioVideo kabel.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kdo je zabalen, není ohrožen

Jak patrno, není dodáván žádný typ nabíjecích akumulátorů ani nabíječka, a budete tedy odkázáni na vlastní zdroje nebo soustavný nákup nenabíjecíh baterií, což se vám v případě častějšího foceni jistě nevyplatí. Příslušenství je tedy skutečně základní, další vymoženosti jako pouzdro, použitelnější (rozuměj větší) kartu nebo adaptér si tedy zákazník bude muset dokoupit, ale to v této cenové relaci není žádná výjimka.

Technické údaje

Canon vybavil svůj přístroj osmimegapixelovým čipem a objektivem se čtyřnásobným optickým zoomem. Další důležité údaje uvádím v tabulce.

Canon PowerShot A590IS

Snímač

1/2,5" CCD

Rozlišení snímače

8 milionů bodů

Optický zoom

4x

Digitální zoom

4x

Hmotnost (bez baterií a karty)

175 gramů

Velikost LCD displeje

2,5" (6,35 cm)

Citlivost

ISO 80-1600

Základní clonové číslo

f/2,6-f/5,5

Minimální ohnisková vzálenost

5,8 mm

Maximální ohnisková vzálenost

23,2 mm

Stabilizátor

Optický

Záznamové médium

SD, SDHC, MMC

Popis přístroje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Canon v celé své „kráse“

Samotné tělo je velké 94,3x64,7x40,8 milimetrů, bez baterií je velice lehké a dává tušit, že je vyrobeno pouze z plastu. Ten je zbarven decentní popelavou až černou, přičemž polovina s displejem je vyvedena v trochu jiném odstínu než polovina s ovládacími prvky, rozdíl mezi nimi však není nijak výrazný. Dílenské zpracování je celkem dobré, nikde nic nevrže a plasty lícují výborně, jedinou vadou na kráse je v tomto směru stříbrný kruh kolem objektivu (kryjící závit pro konverzní adaptér objektivu), který je upevněn volně a při pohybu s aparátem hrká. Při nešetrném zacházení se možná odporoučí úplně.

Popis začneme z přední strany, které dominuje objektiv z dílny Canonu, konkrétně nese název CANON ZOOM LENS, s rozsahem ohnisek 5,8- 23,2 mm (ekvivalent 35mm filmu: 35–140 mm). Ten je na rozdíl od tmavého těla přístroje stříbrný a je složen ze dvou pohyblivých článků. Vlevo dole od něj se nachází tlačítko uvolňující již zmíněný kryt závitu a vlevo nahoře dírky mikrofonu. Vpravo nahoře pak můžeme vidět přisvětlovací diodu pro focení při nedostatku světla, průhled hledáčku a svítilnu blesku. Zhruba čtvrtina levé přední strany je vypouklá, nese na sobě velké logo výrobce a ve svém vnitřku skrývá prostor pro baterie a paměťovou kartu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přední strana

Zadní strana obsahuje z větší části 2,5“ displej. Ten je dostatečně rychlý, horší je to s pozorovacími úhly, ty se hlavně ve vertikálním směru rychle mění. Napravo od něj jsou ovládací tlačítka, posuvný přepínač režimu přehrávání a snímání, reproduktor a zcela nahoře je zřejmě z nostalgie umístěn optický hledáček. U něj se nachází dvě stavové diody indikující zapnutí, práci s pamětí, záznam videa a podobně. Optický hledáček plynule reaguje na zoomování, ale oproti displeji zabírá mnohem menší obraz a při focení přes něj je třeba počítat s výsledným snímkem zhruba o pětinu větším. Na displeji se standardně zobrazují aktuálně nastavené parametry a počet zbývajících snímků.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana

Pravý bok kromě šroubků a informační nálepky nese jen průvlak pro upevnění dodávaného poutka.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravobok

Na levém boku vidíme krytku, pod níž nalezneme konektory pro připojení AV kabelu, USB a adaptéru, který si musíme ovšem dokoupit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levobok

No spodní straně přístroje můžeme vidět krytku prostoru pro baterie a paměťové karty. Baterie jsou klasické AA (tužkové). V balení najdeme dvě alkalické baterie. V přístroji je ještě umístěna malá knoflíková baterka pro zachování uloženého data a času i při výměně hlavních baterií. Dále zde najdeme kromě výrobního štítku závit pro stativ. Ten je pouze plastový a je umístěn zcela mimo osu objektivu až skoro u kraje. Takovéto umístění celkem znesnadňuje použití malých kapesních stativů, protože těžiště aparátu je díky bateriím v druhé polovině jeho těla. Z tohoto důvodu nebude aparát na stativu bez možnosti aretace držet.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana se závitem pro stativ a kapotou prostoru pro baterie

Horní strana pak nabízí pro Canon typický kruhový volič režimů, kterých je celkem 13, tlačítko pro vypnutí a zapnutí a spoušť s prstencem zoomu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Horní strana s ovládacími prvky

Veškeré popisky jsou na těle pouze natištěny a na exponovaných místech se po nějaké době nejspíše setřou.

První zapnutí

Při prvním zapnutí si přístroj vyžádá nastavení data a času. Zapínání trvá asi jednu vteřinu a po něm již můžete skočit rovnou na focení. Zapnutí i pohyb objektivu při zoomování jsou zřetelně slyšitelné a v tiché místnosti bude každému jasné, že právě fotíte. Díky vystouplé pravé části se foťák dobře drží a všechny ovládací prvky jsou snadno dosažitelné, ať už ukazovákem, nebo palcem. Canon nemá žádnou interní paměť a bez karty nevyfotíte nic, respektive vyfotíte cokoliv, ale po vyfocení jste obeznámeni s nemožností uložení. Dlužno dodat že chybějící paměťové medium je na displeji neustále zobrazováno.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Odhalený a odzbrojený Canon

Možnosti nastavení

Po zobrazení menu můžeme nastavit nejdůležitější funkce fotoaparátu. Říkám nejdůležitější, protože možnosti nastavení jsou skutečně omezené a dovolují upravit pouze základnější parametry focení, jako jsou funkce automatického zaměřování, digitálního zoomu, displeje a blesku, a dále nastavení samotného přístroje, jako zvuk, ukládání fotek, jazyk (včetně češtiny, ale slovenština chybí) a AV výstup (PAL/NTSC).

Scénické režimy volíme kruhovým ovladačem na horní straně, obsahují klasický výčet režimů portrét, krajina, noční režim, interiér, video atd., zajímavá je snad jenom možnost nastavení režimu focení televize a režim focení zvířat a dětí, kdy je nastavení upraveno pro focení pohybujících se objektů. Zajímavostí jsou speciální režimy pro focení momentek v noci nebo v šeru, západu slunce, ohňostroje, akvária a dokonce listí. K dispozici je také zjednodušený režim, kdy se všechna nastavení kromě blesku provádí automaticky a je dokonce zamezen přístup do menu, výhoda je tedy v nemožnosti něco omylem přenastavit. Chybí ovšem možnost vytváření panoramatických obrázků.

Při nastavení voliče na manuální nastaveni je možno nastavit i časy expozice, vyvážení bílé, clonu a závěrku a dokonce i hodnotu ISO, kterou je jinak možno nastavit pouze na Auto nebo Vysoká citlivost. V tabulce uvádím možnosti ukládání fotek a videa s odhadem velikosti uváděný výrobcem při různých stupních komprese u fotek (Superjemná, Jemná a Normální)

Možnosti ukládání

Velikost souboru [kB]

Fotografie:

3264x2448 (8 MP)

3436/2060/980

2592x1944 (5 MP)

2503/1395/695

2048x1536 (3 MP)

1602/893/445

1600x1200 (2 MP)

1002/558/278

640x480 (0,3 MP)

249/150/84

1600x1200 s razítkem (2 MP)

-/558/-

3264x1832 širokoúhlá

2601/1540/736

Video:

640x480 - 20 snímků/s

1280/s

640x480 - 20 snímků/s LongPlay

640/s

320x240 - 30 snímků/s

660/s

160x120 - 15 snímků/s

120/s

Na 1GB SD kartu se vejde zhruba 290 fotek v nejvyšším rozlišení a s nejnižší kompresí. Fotografie lze ukládat pouze jako JPEG a video jako AVI. Video může mít velikost do 1 hodiny nebo 4 GB.

Kodak EasyShare V1003

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kodak EasyShare V1003

Kodak EasyShare V1003 – balení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tady žije Kodak

Kodak cestuje také v papírové krabici o rozměrech zhruba 19x16x7 cm, která je ale oproti Canonu o poznání těžší. Je na ní obrázek fotoaparátu v životní velikosti a náhledy možných barevných provedení. Já jsem dostal na testování černou verzi, která spolu se stříbrnou tvoří zástupce klasických barev, zatímco ostatní bychom mohli zařadit do minimálně netradičních. Posuďte sami, ještě je v nabídce šedé, bílé, fialové, růžové, žluté, tmavě zelené, purpurové a modré zbarvení. Po vybalení uvidíme po okraj zaplněný papírový šuplíček, což je po chudé výbavě Canonu příjemné překvapení.

Balení obsahuje kromě samotného aparátu také šňůrku, manuál a software, 1050 mAh Li-Ion baterii, adaptér, nástavec pro kolébku a USB kabel. Nechybí tedy akumulátor a nabíječka, což je jistě výhoda, ale naopak chybí paměťová karta. Zde je ale k dispozici interní paměť o velikosti 32 MB (ovšem pouze 24 MB je využitelných pro záznam fotek), takže můžete zkusit focení i bez karty. Pro běžný provoz je ale karta samozřejmě nutností.

Technické údaje

Přístroj je vybaven 10mpix snímačem a trojnásobným optickým zoomem, jako médium slouží (kromě interní paměti) stejně jako u Canonu SD, SDHC nebo MMC karty. Další údaje v tabulce:

Kodak EasyShare V1003

Snímač

1/1,8" CCD

Rozlišení snímače

10 milionů bodů

Optický zoom

3x

Digitální zoom

4x

Hmotnost (bez baterií a karty)

141 gramů

Velikost LCD displeje

2,5" (6,35 cm)

Citlivost

ISO 80-1600

Základní clonové číslo

f/2,8-f/4,9

Minimální ohnisková vzálenost

36 mm (ekvivalent 35 mm)

Maximální ohnisková vzálenost

108 mm (ekvivalent 35 mm)

Stabilizátor

Není

Záznamové médium

SD, SDHC, MMC

Popis přístroje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kodak EasyShare V1003 v pohotovosti

Tělo je lehčí než v případě Canonu, ale vzhledem k rozměrům (10,3x5,5x2,5 mm) se subjektivně zdá spíše těžší. Je vyrobeno z matného černého kovu, nejspíš hliníku. Objektiv, plocha s tlačítky kolem displeje a pruh na horní straně zasahující i do boků jsou stříbrné. Stříbrné prvky jsou náchylnější k viditelným otiskům prstů, na rozdíl od černých ploch, které jim úspěšně odolávají. Kodak vypadá na pohled opravdu dobře a plastový Canon oproti němu působí trochu jako chudý příbuzný. Zpracování je výborné, přístroj je velice robustní a věřím, že vydrží i drsnější zacházení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přední strana

Přední strana je velice jednoduchá a kromě loga výrobce, blesku a diody je na ní už jen objektiv. Ten nese název KODAK RETINAR Aspheric All Glass Lens a má rozsah 36-108 mm (výrobce uvádí pouze 35mm ekvivalent). Disponuje trojnásobným optickým zvětšením a vedle něj můžeme vidět ještě dvě malé dírky mikrofonu. Je třeba si zvyknout na pozici blesku, protože při uchopení si ho snadno zčásti zakryjeme prsty.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana s displejem ala digihra

Zadní strana obsahuje hlavně displej. Ten je umístěn přesně uprostřed a má úhlopříčku 2,5“. Je příjemně rychlý, zobrazuje však trošku světlejší barvy než ve skutečnosti, pozorovací úhly jsou dostatečné v horizontálním směru, ale vertikálně rychle mění barvy až do opačných. Na levé straně je stavová dioda a pět tlačítek pro rychlou volbu menu, nastavení blesku, sdílení, procházení fotek a mazání. Na pravé straně je joystick pro procházení menu a kolébka zoomu. Díky tomuto rozložení vypadá Kodak zezadu trochu jako digihra, chybí už jen směrový kříž na levé straně. Displej standardně zobrazuje aktuální nastavení, počet zbývajících snímků a úroveň nabití baterie.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravý bok

Na pravém boku je poutko pro provlečení šňůrky a nahoře pak konektor USB kabelu pod plastovou krytkou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levý bok – boky jsou poměrně chudé

Levý bok nese pouze konektor pro připojení dodávaného adaptéru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana s krytkou baterie, závitem, konektůrkem a repráčkem

Do spodní strany zasahuje částečně stříbrný pás. Na něm je výrobní štítek a reproduktor. Zhruba uprostřed je pak závit pro stativ z černého plastu, který přestože není v ose objektivu je umístěn rozhodně lépe než v případě Canonu a nevylučuje tak požití malých stativů, protože se nachází prakticky přímo pod těžištěm. U něj je pozlacený konektor pro připojení dokovací stanice (kolébky – k dokoupení). Na straně pak vidíme plastovou krytku prostoru pro baterii a paměťovou kartu. Použít můžeme opět buď SD nebo MMC karty. Akumulátor je typu Li-Ion a je velice lehký.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Horní strana

Na horní straně se pak nachází tlačítko pro vypnutí a zapnutí, spoušť a tři modře podsvícené voliče režimů – foto, video a zvuk, a oblíbené fotky, kde jsou standardně k vidění 3 demofotky usměvavých mladých lidí na dovolené.

První zapnutí

Pro zapnutí je třeba spouštěcí tlačítko podržet, přístroj se je pak připraven k akci za zhruba 4 vteřiny, což není zrovna málo. Pak můžeme nastavit datum a čas. Zapínání je doprovázeno zvukem a je dokonce možné vybrat si mezi dvěma zvukovými profily, přičemž ke každé akci lze přiřadit jiný zvuk či ho zcela vypnout. Jinak je zapnutí i pohyb objektivu celkem tichý.

Možnosti nastavení

Zde Kodak neponechal nic náhodě a připravil dokonce 21 scénických režimů, takže si vybere snad opravdu každý. Zde je možno zvolit i uživatelský profil a nastavit si některé parametry, jako je hodnota ISO, rozlišení, redukce červených očí a podobně, samostatně. Jejich výčet je ale skutečně základní a k nastavení je toho ještě méně než v případě Canonu. Kodak nabízí zajímavou funkci uchování nastavení, kdy si můžeme vybrat, která nastavení si bude fotoaparát pamatovat i při příštím zapnutí. Nechybí možnost focení panoramatických záběrů, ovšem pouze ze tří fotek. Je možno zvolit focení zleva i zprava a aparát podle toho zobrazí okraj předchozího snímku pro snadné navázání. Spojování pak probíhá přímo ve fotoaparátu, je celkem rychlé a výsledek je velice slušný, fotka je rovnou uložena jako složená.

Není možné zvolit stupeň komprese, kvalitu snímku ovlivníme jen nastavením nižšího rozlišení.

Možnosti ukládání

Fotografie:

10.0 MP (3648 × 2736)

8.9 MP (3648 × 2432)

4.9 MP (2560 × 1920)

3.1 MP (2048 × 1536)

2.5 MP (1920 × 1280)

2.1 MP (1920 × 1080)

1.2 MP (1280 x 960)

Video:

640x480 - 30 snímků/s

320x240 - 30 snímků/s

Fotky lze ukládat pouze jako JPEG a video jako MPEG 4, přičemž velikost videa je omezena jen velikostí karty.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zatím je mezi soupeři klid

A jak tedy fotí?

Zde je několik fotografií pořízených v rámci testování. Parametry byly, pokud není uvedeno jinak, nastaveny na maximum, tedy rozlišení 10 Mpix u Kodaku a 8 Mpix u Canonu s nejmenší kompresí.

Pozn.: Při kliknutí na některou z ukázkových fotografií zobrazíte její nativní rozlišení.

Canon – různé hodnoty ISO a jeho vliv na výsledný obraz

Kodak a jeho zašuměný pohled na svět

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Canon – automatika, bez zoomu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kodak – automatika, bez zoomu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Canon – automatika, bez zoomu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kodak – automatika, bez zoomu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Canon – maximální zoom

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kodak – maximální zoom a problémy se zaostřením

Canon – květiny, bohužel díky mé chybě foceno pouze na 5 Mpix

Kodak a květiny, zde si Kodak na rozdíl od Canonu blýsknul(bleskem)

Canon a Praha – 5 Mpix

Kodak a Praha – 5 Mpix

Canon a Praha 8 Mpix

Kodak a Praha – 10 Mpix

Canon - Interiér

Kodak - Interiér

Canon – Interiér 2

Kodak – Interiér 2

Canon a osoba, detekce obličeje funguje velmi dobře

Kodak a osoba

Tož dobře to fotí...

Oba fotoaparáty fotí v rámci možností dobře. Canon využívá optického stabilizátoru a může si tak dovolit používat i nižší hodnoty ISO a delší čas expozice, aniž by byly fotky rozmazané nebo plné šumu. Na rozdíl od Kodaku disponuje automatickým zaostřováním na obličeje (Face Detection – vypnutelné) a automatickým otáčením fotek pořízených na výšku. Kodak nemá žádnou z těchto funkcí a je tak mířen do segmentu naprosto jednoduchých foťáčků, kde si parametry focení nastavíme hlavně scénickým režimem. Při focení za horších světelných podmínek se negativně podepisuje absence stabilizátoru, kdy jsou fotky tmavší a s větší hodnotou šumu. Navíc v některých případech jen obtížně ostří.

Focení s oběma aparáty je rychlé, po namáčknutí spouště je zaostřeno a po domáčknutí je jen s velmi mírnou prodlevou foceno.

Klady a zápory

Canon PowerShot A590 IS

+

-

Dobře zpevní zápěstí

Laciný vzhled

Nadprůměrné možnosti nastavení

Chybějící adaptér a nabíjecí baterie

Možnost přídavných objektivů

Optická stabilizace, 4x zoom

¨

Kodak EasyShare V1003

+

-

Výborné zpracování

Dobré fotografie jen za ideálních podmínek

Kovové tělo, luxusní vzhled

Chybějící paměťová karta v balení

Jednoduché ovládání

V balení je vše potřebné

Závěrečné hodnocení

Canon i za cenu prakticky nulového příslušenství a laciného vzhledu nabídl jednoduchý fotoaparát pro nenáročné nebo začínající fotografy, kterým imponuje hlavně nízká pořizovací cena. Přesto focení s ním je bezproblémové, rychlé a fotky jsou v rámci možností dobré, hlavně díky optické stabilizaci. Zajímavá je také možnost dokoupení přídavných objektivů, i když nevím kdo by v tomto segmentu tuto výhodu využíval.

Kodak naproti tomu přišel se stylovým kovovým přístrojem, který vám rozhodně ostudu neudělá, aspoň mezi lidmi co focení moc nerozumí. Po stránce fotografické je to jen průměr, a díky absenci stabilizátoru je focení s Kodakem slušné jen za dobrých světelných podmínek. Naopak příslušenství je až na chybějící kartu v balení dostatečné.

Z tohoto souboje tedy vychází jako celkový vítěz Canon PowerShot A590 IS. Za uváženou by jistě stál i starší model vyšší řady Canon Digital Ixus 70, který nyní stojí jen o pár stokorun více.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (23)

Proč V verze

Proti tomuto Canonu bych spíš postavila Kodak Z885. Véčková řada je dost specifická.

Pěkná recenze

Hezky napsaná recenze u které jsem si hned udělal výborný obrázek o obou produktech. V tomto případě bych podlehl značce Kodak pro vynikající kompaktnost a ovládání. Objektivy mají tyto dva fotoaparáty stejné kvality, ale kodak dosahuje nesrovnatelně výšší hodnoty pixelů 10000. Ostatní hodnoty jsou spíše na uvážení a záleží co komu více vyhovuje. Ale já bych sáhl po značce Kodak a to i přes její velké neúspěchy posledních let.

@Mikyz: Dobrý den,
právě z recenze je patrno, že rozlišení snímače neznamená automaticky kvalitní fotky, recenzovaný Canon fotí rozhodně lépe. Jinak díky za pochvalu.

@Mikyz: Chjo... Lidi co blbnete - cim vic MPix tim vic fotak??
Podivej se jak ten Kodak sumi! Vzdyt uz ISO 200 je plny sumu (takze pouzitelny ISO 80, maximalne tak 100 a to uz je hodne snizeni kvality)Jinak celkove kvalita fotek co tu vylezla z Kodaku me moc neuchvatila... Neostre, divne vyblite barvy... Zlatej Canon.Jeste jedna vec - autor recenze sice dava absenci baterii u Canonu jako minus. Ja bych z vlastni zkusenosti zase dal minus Kodaku za pouziti proprietarni baterie a nabijecky. Nuti to cloveka koupit mnohem drazsi akumulator a kdyz nahodou pri foceni dojdou baterky tak smula. AAcka se daji koupit v kazde vesnici...

@lookash: Ten Kodak měl některé výsledky lepší v exteriéru (občas lepší prezentace barev, kontrastu a jasu), ale celkově z toho vyšel líp Canon, hlavně v interiéru.

@lookash: Baterie jsou subjektivní, někomu více vyhovuje to, jinému ono, měl sem postupem času jak Lion baterii tak AAčka a nemám na to jednoznačný názor.
Kodak nestojí za nic, vybíral bych ten Canon, i když 8Mpix na tak malém čipu nebude taky stát za moc:-(

@Mikyz: Recenze slušná - souhlas. Ale ovládání je subjektivní, to je jako když je někdo zvyklej na mobil Nokii a ovládá Siemens a naopak. Objektivy rozhodně nejsou srovnatelné - podívejte se na clonové číslo na kterém začíná Canon a načem začíná Kodak. Taky se "kvalita" optické soustavy promítla do kvality fotek. Canon jednoznačně lepší. A 10 Mpix? K čemu to je? když jsou fotky zašumělé. S tím Kodakem asi plakáty fotit nebudete:( To co jiné foťáky vyfotí v interiéru jen s bleskem, tak já vyfotím s SX100 v ruce bez blesku, to jsme ovšem už jinde. Jediný nesouhlas s autorem co se týče vzhledu - PowerShoty mají dle mého názoru zajímavý vzhled, rozhodně lepší než oblá krabice Kodak, která vypadá jako dálkový ovladač k TV z 80. let:( Kromě toho má PowerShot lepší ergonomii, než ten Kodak.

@topaz: Souhlas. Jak s hodnocením velmi služné recenze tak s hodnocením foťáků. Já měl Canon A75 a teď mám Ixus 70 a oba se s Kodakem ve stejné třídě nedají srovnat. Jsou prostě boma. Obvzlášť ten Ixus se mi líbí, že je malinkej a lehoučkej jak mobil, ale přitom fotí, na kompatk, super.

Canon vs. kodak

No podle mě má ten kodak podstatně horší fotky - a to je fotoaparátu dost podstatné, ne? Z těchhle dvou bych rozhodně bral canon

Bravo

Nojo, konečně někdo, kdo umí napsat recenzi, vypíchne potřebné detaily přiblíží foťáky i úplnému laikovi, bravo pane Sommer!

@DonMarko: Není špatná, ale osobně mi u tohohle typu srovnání trochu chybí přehledná tabulka na konec, která srovná oba vedle sebe.

@Anonymní uživatel: To je pravda, ale to si zvládnu udělat před koupí i sám, když na to přijde. Notabene tam ty informace jsou. Ale těžko si vyfotím pár snímků a srovnám je...

Canon

S těhle dvou bych si rozhodně vybral Canon. Znám spoustu lidí co měly nižší řadu a byly velmi spokojeni.. Osobně jsem ale spíše zastáncem panasonicu (konkrétně řady Lumix)

Megapixely

No tak jeden lepší než druhý 8 Mpix na čipu 1/2,5" CCD a 10 na 1/1,8" CCD, chtěl bych vidět ty fotky:-) Koukám že se výrobci nepoučili a pořád se ženou za honbou mexapixelu zcela zbytečně:-(

@z.pracny: No třeba ve srovnání posledních 4 let je to dneska na hodně vysoké úrovni a sem zvědav jak to bude s těmito značkami vypadat za 2 roky.

Preco recenzent "setri" Kodak

Zaver recenzie podla prilozenych fotiek mal zniet: Kodak je strasny sunt, vyhodene prachy, v ziadnom pripade si ho nekupujte!

@Picko: Ne, ne a ne. Teď se musím Kodaku zastat. Neříkám, že Kodak dělá poslední dobou nějak extra foťáky (poslední byl snad P880), ale autor recenze srovnává 2 nesrovnatelné fotoaparáty. Pokud by chtěl podat hodnověrné srovnání, tak si nevezme véčkovou řadu od Kodaku, ale zetka - třeba z1275 nebo již mnou zmíněný Z885 (ale ten už se neprodává). A když už si vybral V, tak jej měl postavit proti Canonu Ixus 70! To je jako napsat článek, jestli je lepší Sonyericsson K800 nebo Nokie 7500Prism, Nebo jestli má lepší obraz 17" CRT nebo 19" LCD.

@monikash: Dobrý den, Vámi zmíněný Kodak Z1275 stojí bezmála 5 a půl tisíce, což je v tomto segmentu velký rozdíl, proto jsem srovnal dva fotoaparáty za podobnou cenu. A nevím, proč by recenzované přístroje byly nesrovnatelné, jsou to oba jednoduché kompakty pro podobnou skupinu uživatelů. Proto je srovnávám z pohledu uživatele, který chce vědět co si za své peníze domů přinese.

@Ivo Sommer: Pravda, Z1275 je o něco dražší, ale stejně jako Z885 dělá srovnatelné fotky s vámi recenzovaným Canonem. Řada V od Kodaku jsou tenké automaty do kabelky, na lepší fotografování se nehodí (bohužel stejně jako řada M. Dobré snímky dělala Céčková řada, která se bohužel již nedělá, takže jediné Kodaky, které dělají jakš takš pěkné snímky jsou Zetka. Loni jsem se taky rozhodovala mezi Kodakem a tímto Canonem (oba jsou poloautomaty). Co mě ale odradilo, bylo pomalé nabíjení blesku mezi jednotlivými snímky. Proto jsem vybrala Z885. A také proto, že jsem Kodaků za ty roky, co fotím, vystřídala několik.
Ale pokud si chcete povykládat o fotoaparátech, tak by bylo lepří přejít na email, než tu přidávat názory 2 "táborů".

Canon!

Canon ma cistejsi obraz. Kodak je klas?ckej kompakt jak od kazdy druhorady znacky:/

@navabaca: Jj, přesně tak Canon je osvědčenější značka a já bych do Kodaku teda nešel.

Kodak

Měl jsem foťák Canon, ale s tím jsem nebyl moc spokojec a tak jsem si koupil Kodak Z740 a jsem sním velice spokojen sice nemá optický stabilizátor obrazu ale to moc neupotřebím.

Re

Názor na vzhled powershotu je věcí vkusu každého. Mně osobně se konkrétně právě tenhle 590IS líbí. Na rozdíl od předcházejících bratříčků nebo vyšší řady (720IS). Když uvážím cenu cca 4tisíce, dostává se mi v podobě canonu velice slušný fotoaparát, za jehož výsledky se majitel věru nemusí stydět. Plné manuální ovládání v téhle cenové hladině bezkonkurenční, obrazová kvalita taktéž, slušná světelnost-hlavně na 35mm.
Nač je mi kovové tělo, když jsou obrazové výsledky fotoaparátu bídné? A snadné ovládání u Kodaku? Pokud má někdo na mysli nemožnost manuálního nastavování, pak ano. Já to ovšem považuji za nevýhodu. Už proto bych uvedené foťáky nesrovnával.
Osobně jsem si 590IS koupil jako kompakt do kapsy k DSLR, kterou nemohu mít vždy při sobě - na rozdíl od malého kompaktu. Přitom mám k dispozici plnou manuální kontrolu nad snímáním. A to vše za vcelku směšný peníz. Jistě že je to lowend s kompromisy, ale i tak bych řekl, že v tomto případě je poměr výkon/cena docela trefa do černého. Nemá sice omračující rozlišení LCD, kovový závit na stativ či kovové tělo, ale má to, oč jde u foťáku především - velmi dobré obrazové výsledky a plné manuální ovládání - přičemž ani při přepnutí na režim plné automatiky nemusí mít uživatel strach o kvalitu fotky.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru