Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Chlazení vodou - nebojte se, je to tak snadné... Recenze

Chlazení vodou - nebojte se, je to tak snadné...

Toto je článek, který líčí mé prvotní nadšení po úspěšném sestavení vlastního vodníka, a pokud se Vám zdá, že jste jej už někde někdy četli, máte pravdu. Proč to nepřiznat - můj článek uvedl jeden nejmenovaný a neférově se chovající český server (zasvěcení určitě ví, o koho se jedná). V současnosti vůbec nejeví ochotu pojednání o "vodníkovi" stáhnout, ani se se mnou nijak finančně či smlouvně vyrovnat, hraje tzv. mrtvého brouka. Řešení celé situace bude jistě zajímavé... Z tohoto důvodu se "recenze" také objevuje zde.

Vždycky mě lákalo postavit si svého "vodníka" pokud možno vlastními silami, ale byl jsem často nemile zaskočen buďto výrobou jednotlivých bloků, potřebných k chlazení nebo obavami, vyplývajícími z nulových zkušeností s tímto typem chlazení. Až jednou jsem se dopátral nabídky ke koupi samostatných chladících měděných bloků za celkem přijatelnou cenu, a tak bylo rozhodnuto...

První pohled a design

Detail procesorového monobloku:

Omlouváme se, popis obrázku chybí. Omlouváme se, popis obrázku chybí.

GPU chladič:

Omlouváme se, popis obrázku chybí. Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spona se šroubem pro uchyccení chladičů:

Omlouváme se, popis obrázku chybí. Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oběh kapaliny

Detail nádobky i se samotným čerpadýlkem:

Omlouváme se, popis obrázku chybí. Omlouváme se, popis obrázku chybí.

pozn. k zapínání: čerpadýlko je neustále v chodu, v současnosti běží v kuse asi jeden měsíc - tzn. že měsíc už nevypli proud. V případě výpadku sítě se nahodí samo a jede si dál.

A jak to složíme?

Použita byla normální silikonová pasta za cca 30 Kč. Před případnou instalací měděného průtokového tělíska na jádro grafické karty se ujistěte, že je KAM připevnit! Ono vrtat dírky pro upevnění chladiče do PCB karty není moc košer...

Nakonec připevníme silikonové trubičky (vždy volte raději delší než kratší, zkrátit jdou vždycky, ale do natahování se jim mrškám zvlášť moc nechce). Délky volte celkově okolo 4 m.

Chlazení samotné vody alias radiátor...

Samozřejmě je jen na Vás samých, jestli budete vodu chladit - já jsem člověk mírně řečeno velmi pohodlný, a tak mne představa dalšího ventilátoru určeného k profukování chladiče nijak neláká. A kdo ho má taky poslouchat hmm? I ten nejtišší větrák šumí a v noci je slyšet i let komára, netobože svistot minimálně 2000-otáčkového chladiče...

Oběhové médium

Růstu řas a jiných individuí ve Vašich trubičkách zabráníte řádnou desinfekcí, tj. přikápnout jednou za 14 dnů chladící směsi trochu Jaru, Okeny a jiných podobných sloučenin.

Pár nezbytných testů a postřehů

Sestava:

Deska Epox 8RDA+ (N-Force2)

AMD ATHLON 1700+

Dual channel DDR 512 333 MHz CL 2,5

GF 3 Ti 200 výr. Sparcle 175 Mhz jádro/400 Mhz paměť

2 disky 40 a 80 GB (Maxtor,Seagate - 2 MB cash, 7200 ot.)

a jiná bižuterie

Porovnání:

Se vzduchovým chladičem CoolerMaster CP5-7I51B bylo a stále je taktování procesoru AMD Athlon XP 1700+ na 2400+ možné až při zvýšení voltáže z defaultních 1,6V na 1,7V. Zanedbávám záměrně hlučnost chladiče - tu si jistě dovedete představit sami. Teplota v klidu se pohybovala kolem 55 stupňů a při zátěži rychle stoupala k 65-ti, kde naštěstí držela. Jelikož procesor při voltáži 1,75V nechtěl postoupit ani o Mhz nahoru, a dále už hrozila hranice riskování průrazného napětí 1,8V a výš, hrátky s frekvencí jádra zde končily.

Vodník se chová podstatně jinak. Protože je jádro MNOHEM lépe chlazeno, lze dosáhnout taktu 2400+ při defaultním napětí 1,6V, což dříve bylo zhola nemožné, při klidové teplotě udávané čidlem desky Epox N-Force 2 v klidu 47 stupňů (ještě jednou upozorňuji, že vodu není ničím ochlazována - pak by uvedené teploty byly řádově o cca deset stupňů nižší). Při dlouhodobé zátěži, jak už bylo zmíněno výše, se procesor podle teploty okolí nedostane přes 58 stupňů Celsia.

Ke stabilnímu dosažení mety 2600+ stačí poškádlit jádro 1,675V, při současném zvýšení maximální teploty o dva stupně při zátěži (tzn. tří hodinová síťová herní extáze s Wolfenstain Enemy Territory s kolegy v kuse:D ).

A dostáváme se ke grafice:

Ta dovolila se svým vzduchovým chlazením pozvednout takt z defaultu 175Mhz jádro/400Mhz pamět až ke 202/545. S vodníkem je však stále krásně vlažná a stabilně jede při frekvencích okolo 260/545MHz.

viz. RivaTuner:

Dopad na testy v 3D Marku 2001SE s použitím Athlonu XP 2600+ a GF 3 Ti 200 250/544:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Srovnání s netaktovanou grafikou, tj. jádro/paměť - 175/400 - procesor opět s PR-ratingem XP 2600+:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pro úplnost dodejme teplotu po "dojetí" všech 3D operací (tj. 3D Mark 2001SE):

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Závěrem:

Klady

Zápory

Pár posledních fotografií:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Poslední slova: výrobcem měděných chladících tělísek je firma AQCool, pokud by náhodou měl někdo z Vás čtenářů zájem o tyto produkty, dokážeme je zařadit do naší stálé nabídky.

Názory ostatních Geeků (62)

Tom TOM

:-)

Tom 19. 3. 2004 18:57

Ja si nemúžu pomoc ja už sem tu recenzy snad nekde cet

Tom TOM
Tom 19. 3. 2004 19:01

@Tom: Omlouvam se prvne sem si neprecet zacatek clanku.Pokud se nepetu bylo to na PC Tuningu.

randolf RAN

Vyparovni vody

randolf 19. 3. 2004 19:34

Sam pouzivam vodnika asi dva roky, hlavne z duvodu snizeni hlucnosti sestavy (momentalne je muj seagate s fluidnimi lozisky nejhlasitejsi cast! :-]). Bohuzel, toto OTEVRENE reseni nemuzu doporucit, nebot bezna voda se odparuje a odparuje a cerpadlo se zanasi vodnim kamenem. Doporucuji uzavrenou variantu s destilovanou vodou("nenachyta mineraly", jak pisete, nezanese cerpadlo. Bohuzel, chladi asi o 0.1% hure a stoji cca. 14,- Kc, coz je o dost vice nez voda normalni, ze?....)

GP GP
GP 19. 3. 2004 20:30

@randolf: Tak to je dost relativni. Sam mam neco podobneho. Misto tohoto kbeliku pouzivam kbelik od HardBody Gaineru, ktery je prikrit igelitakem s molitanem a puvodnim poklopem. Cerpadlo mam polozene na 2 hadriccich, kvuli zabraneni mirneho vrceni. Za cely rok co pouzivam vicemene stejnou sestavu se mi cerpadlo vubec nezaneslo a to pouzivam normalni vodu z "kohoutku". V systemu mam jeste vymenik s 2ma vetraky. To je take nejvetsi "spinic" ciste vody ;-(. Mam ho tam kvuli tomu, aby mi teplota kapaliny nestoupla nad 35°C. S AMD Bartonem 2500+ mam pri bezne praci teplotu chladice na CPU priblizne 27 stupnu, pri plnem zatizeni 28.3°C ~ 30.8 (dle teploty v pokoji).
Trochu nechapu, kdyz majitel co recenzi pise, ze mu teplota nepresahla 58 stupnu (zrejme primo v jadre CPU; ja mam 40)!!! To je mi dost podivne, protoze za 1) max teplota kapaliny pro me cerpadlo Eheim 1048 je 35°C - predpokladam ze on ma podobny typ a za 2) pri vyssi teplote jak 40°C bych se uz docela bal o hadicky......

shark SHA

Ja ci taky

shark 19. 3. 2004 20:13

kolik to stojime ta moje kraksna dela vetsi bordel nez letadlo :-(

oupee OUP

Dobrý

oupee 19. 3. 2004 21:11

Za ty prachy to nemá chybu.Už jsem to někde viděl :-) a pak jsem to celej večer hledal abych si to přečet znova(teď jsem si to radši stáhnul)ale nemoh jsem to najít.Chci postavit prakticky to samý(mám i stejnej case)s tim že si nechám udělat bednu stejnýho půdorysu jako case a tam nacpu vodu a čerpadla(uvažoval jsem,dát vodu do nějakýho plastovýho rozvadeče s větším IP).Vodu bych taky radši nechladil(nechci taktovat ale ztišit comp),navíc ty výměníky stojí to co novej procesor.Akorát kde se daj sehnat ty trubičky?A jestli PVC nebo Silicon?A co ty sponky?Udrží to ty hadičky?

oupee OUP

Zařadit do prodeje

oupee 19. 3. 2004 21:16

Tak za měsíc bych chtěl přejít na vodu tak jsem pro zařazení do prodeje těch bloků.Byl jsem na stránkách AQcool a vypadá to kvalitně.Pokud se budete držet jejich cen nebo i míň 8-) tak jsem jeden z prvních zájemců.

Ondřej Grym (CZC) OND

Silikon

Ondřej Grym (CZC) 19. 3. 2004 23:43

Volte ROZHODNĚ silikonové trubičky - ty mají tepelnou stálost i kolem 90-ti stupňů Celsia. K teplotě jádra: desky kolikrát ukazují něco jiného než je skutečnost. K tomu, abychom se shodli, bychom oba museli použít stejný přístroj pro určení teploty. Díky.

Jan Kalousek JAN
Jan Kalousek 21. 3. 2004 22:00

@Ondřej Grym (CZC): Dobře rezerva musí být. Snad ale nepočítáte s tím, že voda bude mít třeba 80°C? :-)
Myslím, že když je to dobře uděláno, tak by teplota vody neměla přesáhnout 40°C.

Martin Mayer MAR

Článek

Martin Mayer 20. 3. 2004 14:52

Nezlobte se na mě, ale tenhle článek je naprosto od věci, takhle nesmyslné hodnoty jsem snad ještě nikdy nečetl, nemluvě o nejhorším nápadu, jako je kýbl s vodou, kvalitní vodník se dá pořídit za cca 6000-7000, kdy počítám nákup všech komponentů kvalitně udělaných těles a rozhodně nepovažuju AQcool za kvalitního vodníka, je to fušersky udělané, těleso na CPU je naprosto úděsné.

Radek Jan RAD
Radek Jan 21. 3. 2004 19:01

@Martin Mayer: Nezlobte se na mne pane Mayer, ale vy jste naprosty idiot. Jestlize jste mluvcim firmy AquaCool a stve vas, ze autor clanku nepouzil vase predrazena naprosto pitome vyrezana teliska, tak vasi reakci chapu. Sam AQcool taky vlastnim - a to plnou verzi i s vymenikem a musim rict, ze nechapu, co povazujete za fuserinu. Nedivil bych se, kdyby vas prispevek nekdo z CC smazal. Vas prispevek do debaty totiz zavani pomluvou.

? ?

Doplnění o zkušenosti - praktické rady.

Anonymní uživatel 20. 3. 2004 20:42

Na základě obdobných článků jsem si taky před nějakou dobou pořídil vodníka. Pro případné zájemce proto mám par praktických rad:
Kupte si skoutečně tiché ponorné četpadlo. Tvrzení o zvukové izolaci vodním sloupcem je nehorázná KRAVINA. Voda je asi 4x lepší zvukový vodič než vzduch. Jediné, co tlumí, je fázové rozhraní voda/vzduch. Tepelný výměník skutečně není nutný, 5 l vody je ale minimum (lépe 10 l). Jinak tělísky se kromě AQcool dají koupit od AquaCool (mám je, naprostá spokojenost).

randolf RAN

Jj

randolf 20. 3. 2004 20:54

Taky mam aquacool a taky jsem spokojeny, jen bych podotkl, ze
1) vymenil jsem kybl za mensi kybl a potom mensi kybl za hrnec(2l) a porad to slo, teplota vody se zvysila o 15 stupnu, procaku o 3 stupne.
2) jednou jsem hral UT 2 hodiny a pak se podivam pod stul a co nevidim - cerpadlo nejede! :) Ono to zvladlo uchladit i BEZ zapnuteho cerpadla!

oupee OUP

Hmmm

oupee 20. 3. 2004 21:22

Ten Aquacool vypadá taky dobře.Ten výměník je pěknej ale ta pálka za něj.

REDDEVIL RED

Cerpadlo

REDDEVIL 21. 3. 2004 13:47

Kde by se dalo sehnat nejake dobre cerpadlo? 1600-2000 za cerpadlo me pripada trochu moc. Diky

Jan Kalousek JAN
Jan Kalousek 21. 3. 2004 18:24

@REDDEVIL: Normálně tam lidi dávají akvarijní čerpadlo, který stojí prej okolo 600,-. Takže v akvaristice...

REDDEVIL RED
REDDEVIL 21. 3. 2004 18:31

@Jan Kalousek: OK, dekuji, pujdu to omrknout

vychodilp VYC
vychodilp 22. 3. 2004 11:09

@REDDEVIL: jelikož jsem víc než počítačista akvarista, pak mohu doporučit jen jedinou firmu, kterou užívají i výrobci vodníků.
Je to německý EHEIM a web je zde http://www.eheim.cz/cerpadlo.htm
Nejlevnějš je koupíte asi v Hornbachu, nebo v de. U nás jsou poněkud předražený, což není vina dovozce, ale je to tak.
Jakákoliv jiná čerpadla jsou časem hlučná. Doporučuji mít čerpadlo stále zapnutý (spotřeba je 4-5W) a stačí vám nejmenší výkon. Čerpadlo lze použít i pod vodou přesto, že je určeno k použití mimo. (mluvím o Eheimu)
Italská čerpadla pod desítkami názvů z koncernu Askoll jsou hlučnější a mají větší spotřebičku.

REDDEVIL RED
REDDEVIL 23. 3. 2004 9:32

@vychodilp: Eheim soupekne drahy, myslim si ze se da sehnat mnohem levnejsi cerpadlo stejne kvalitni.

vychodilp VYC
vychodilp 23. 3. 2004 11:01

@REDDEVIL: Akvaristiku dělám 20 let a nic nikdy nebylo tak kvalitní a tiché jako Eheim. Kdo řekne něco jiného, tak neví o čem mluví. Dá se ušetřit a určitě to vydrží pár let. Rozběhy z O má ale 100% jen Eheim. Mám jeden akvafiltr, kterej běží 17 let bez poruchy a je tichý. Spotřeba 4W to je za ty léta dost, ale méně než konkurence.

REDDEVIL RED
REDDEVIL 23. 3. 2004 12:18

@vychodilp: No vidite, ja akvarista nejsem, tak se v tom nevyznam, ale zse davat 850,-Kc bez DPH za cerpadlo to je uz moc a do DE urcite nepojedu.

vychodilp VYC

Minerály z okolí

vychodilp 22. 3. 2004 11:01

Mám výtku k minerálům.
Pokud jsou radiátory a chladiče z mědi, trubky z plastu, pak se minerály nenachytají. Vodivost a tvrdost vody je způsobena solemi a ty se tam nedostanou. Není odkud.
Pak by stálo za to změřit vodivost vody. On malý "výtok" okolo chladiče může časem udělat zkrat. Ale destilku nebo demi vodu bych volil jen u uzavřených systémů.

Wiruz WIR

Brrr

Wiruz 23. 3. 2004 13:31

hmmm, bezva ale teplota 58°C a jeste jen po pareni (natoz po nejakem zatezovem testu), tak to je dost desny, sice to muze bejt tichy, ale todle by zvladnul i trochu lepsi chladic na cpu a vga silencer na GPU, takze nic moc bych rek

Jan Kalousek JAN
Jan Kalousek 23. 3. 2004 15:11

@Wiruz: Tak to je pravda. Jestli chce někdo kvalitní vodní chlazení, tak bych doporučil určitě dát tepelný výněník (bastlíři dávají chladič topení z auta) a udělat uzavřený okruh. Nějakou expanzní nádobu (nejlépe průhlednou) a destilovanou vodu. Teplota procesoru by se pak měla pohybovat jen málo nad teplotou pokoje (místa, kde je výměník).

Lojza LOJ

Je to věda

Lojza 23. 3. 2004 19:42

Jak tady čtu, vodník dovede být pěkná věda. Již ho používám asi rok a půl a jsem naprosto spokojen. Moje náklady činili asi 300 Kč za čerpadlo, je to Atman a jsem s ním naprosto spokojen. Takoví keci typu 20 let jsem akvaristou... to už budu dávno šedivej. Čerpadlo v akv. běží furt, neznám důvod proč i zde by tomu tak mělo být. Výměník jak vnější i vnitřní jsem si vyrobil, měď pájená cínem - bez problému. Také nechápu "perfekcionalisty", mějící najivní představy o firemních výrobcích a jejich kosmických technologiich, chápu to u lidí, kteří si s tím hold nemají čas hrát, já ho naštěstí měl.

Ondřej Grym - CZC OND

RE:téměř všem:)

Ondřej Grym - CZC 24. 3. 2004 11:32

Ad. čerpadlo: Voda OPRAVDU tlumí hluk, čili pokud je COKOLIV co vydává určitý zvuk ponořeno v dostatečném množství kapaliny, NEBUDE to slyšet.
Čerpadla typu Eheim jsou výborná, ale ne nezbytně nutná. Stačí Vám i čerpadlo v řádu 300 Kč.
Ad. teplota: Kolikrát budu ještě opakovat, že KAŽDÁ deska má JINÉ teplotní čidlo a i stejné typy desek určí teplotu jádra JINAK. Pokud říkám, že mám teplotu procesoru okolo 50 stupňů, tak tím nemyslím NIC jiného nežli to, že TOTO naměřila MÁ deska. Teplotu jsem BOHUŽEL neměřil externím KALIBROVANÝM teploměrem.
Ad. výměník: jeho použití určitě doporučuji, dokáže udržet stálou nízkou teplotu, jen o pár stupňů vyšší, než je teplota místnosti. Ale dá se "žít" i bez něj.

Lojza LOJ

10 Kg vody

Lojza 27. 3. 2004 18:43

Realizaci výměníku typu kbelík bych jednoznačně nezavrhoval. Jako provizorium jsem ho vyzkoušel taky a byl jsem příjemně překvapen. Aby ne, jelikož k ohřátí 10 l vody o 10 st. výkonem 40w (což je max. ztráta mého xp1700+, mám to změřené) trvá skoro 3h (180min), to méně vytrvalím hráčům určitě stačí.
Zato výměník s malým objemem vody se ohřeje nesrovnatelně rychleji. A udržet teplotu na procesoru o málo větší (tak 5st.), než je v místnosti je podle mě dost obtížně realizovatelné. Mluvím o pasivním výměníku rozumných rozměrů. Moje teploty: CPU - 42, voda - 32, vzduch - 20. Můj rozdíl je tedy 22st. Jasně každá deska měří jinak, ale myslim že je to reálný. Plocha výměníku je asi 0,7m.
Každý elektrotechnik určitě uzná, že uchladit trvalou ztrátu 40W, znamená použít dost velký pas. chladič a ruku na něm neudržíte, o případné teplotě vody ani nemluvě...Proč zdůraznuju pasiv? Ten hluk mě docela rozčiloval.

Jakub JAK

Tonga bonga

Jakub 27. 3. 2004 19:27

Hmno, sam sem na vazkach co poridit .. jestli AQcool nebo aquacool. Jedna vec je jista - ocenim moznost prevozu PC na LANky. Uz se vidim jak jezdim s kyblem plnym vody na nejaky akce :-)))).Pokud vim tak AQCool to ma vyreseny docela na pohodu a AQcool vyzaduje kybl (aspon si to myslim). Pokud se pletu tak me prosim opravte. Pristi tyden si ho hodlam poridit :-).

Jan Kalousek JAN
Jan Kalousek 29. 3. 2004 19:03

@Jakub: No Vaše dimenzování typu ohřeje se to za takovou a takovou dobu mi přijde trochu nedostatečné. Potřebuji systém, který vydrží uchladit procesor (a jiné IO) na teplotu o něco vyšší než teplota místnosti při zatížení 100 % neomezeně dlouho. Voda je jen medium, které přenáší teplo jinam. To znamená, že nezáleží v podstatě ani tak na množství vody, jako na ploše chladiče (výměníku) který chladí vodu. A výměník z topení škodovky to uchladí aniž by na něm byl aktivní větrák. Kýbl je docela amateřina. Systém by měl být snad bezúdržbový, ne? Tak maximálně jednou za rok kouknout na stav vody. Chlazení zdroje by mě taky zajímalo. Za kolik se dá sehnat kvalitní tichý zdroj (opravdu TICHÝ)? Případně dát vodní chladič i na IO uvnitř zdroje přes izolační podložku (Na chladiči některých IO ve zdroji je totiž fázové napětí). Nejsem si ale jistý, že by to vyhovovalo bezpečnostní normě.

Jan Kalousek JAN
Jan Kalousek 29. 3. 2004 19:05

@Jan Kalousek: Omlouvám se. Špatně jsem umístil příspěvek. Měla to být reakce na pana Lojzu.

Lojza LOJ
Lojza 30. 3. 2004 19:52

@Jan Kalousek: Ano, máte pravdu výměník typu "belík", by byl v IDEÁLNÍCH podmínkách jistě autodestruktivní. Přiznám se čas 3h jsem stanovil na základě jednoduchého výpočtu, který také platí pro IDEÁLNÍ podmínky. Šlo hlavně o to, jak hodně energie voda potřebuje k ohřevu, což jistě každý ví. V praxi bude tato doba jistě delší, plocha belíku 10l již také není nezanedbatelná. Troufám si tvrdit, že tento systém dokáže nekonečně dlouhou dobu uchladit i 100% výkon, ale ne s o pár stupňů větší teplotou na procesoru.
Pro udržení teploty o pár stupňů vyšší na CPU, než je v místnosti, doporučuji napojení na vodovodní řád nebo umístění externího výměníku do chladnějšího prostředí. Ale zde již nastává problém orosení komponentů s nižší teplotou, než je pokojová.
Nemám to vyzkoušené, ale troufám tvrdit, že ani topení ze škodovky jakékoliv modelové řady bez náporového chlazení nedovede vodu takhle vychladit. Vždyť tepelný most několika stupňů bude jenom na přechodu procesor-výměník(interní) a to min. 5-10 st, další tepelný most je přechod vzduch (pokojový)-výměník (externí) také oněch 5-10st. Nesnažte se mě tvrdit, že to půjde i bez těchto tepelných mostů, to bych se Vám musel vysmát. :-)))
Nevím co je náročného na údržbu u kýblu z deklem, ano dá se aplikovat expanzní nádoba, ale....
Tichý zdroj dělá hlavně tichý ventilátor, tam bych směřoval pozornost. Vodu bych tam netahal, jelikož něco z bedny musí tahat zbytek toho tepla (ostatní IO).

OKOVARIK OKO

Zdroj ?

OKOVARIK 28. 3. 2004 21:45

Asi jsem to v textu a obrázcích přehlíd (o tom dost pochybuju), ale nikde jsem nenarazil na způsob chlazení zdroje a podle mého pokud ve zdroji máte větrák tak to je o ničem, sám jste prohlásil ,že každý větrák je slyšet ať je jakýkoli, to tohoto způsobu vodního chlazení bych já osbně určitě nešel, přeci jenom mám trochu o toho svýho miláčka strach a nechat vedle něj stát kýbl s vodou je docela odvážný.

Ondřej Grym - CZC OND

Tichost zdroje a 10 kg vody:)

Ondřej Grym - CZC 29. 3. 2004 16:25

Se zdrojem jsem měl určitě štěstí, protože je naprosto tichý a téměř není slyšet ani při odkrytovaném casu. A tahat sebou na lan party vodní chlazení asi taky není nic příjemného - na druhou stranu nač s sebou brát nádobu plnou vody, když si stačí na místě vhodně složit plastovou nádrž či najít jakékoliv vyhovující řešení, které v sobě udrží min. 2 litry vody... hmm? Vodní chlazení jak ho chápu já, je určeno převážně do malých bytů či ložnic, aby Vás či Vaši přítelkyni při spánku NIC nerušilo:) Na lan párty bych s sebou tahal barebone PC a LCD panel - hlučnost by mi pak byla upřímně jedno.

oupee OUP
oupee 29. 3. 2004 19:57

@Ondřej Grym - CZC: Přesně tak. Amen

SPAJDR SPA

Heh

SPAJDR 31. 3. 2004 17:04

To jsou teda teploty, já mám XP1800+ na 2470Mhz při 1.9V a více než 55C při zátěži nemám a to jsem měl ještě chlazen i čipset a GPU (R9800Pro na 450 Mhz). Za něco málo přes 4100Kč za celý komplet je to super cena :-) a to mám ještě starší revizi od aquacool kde není žádné plexi.

PEETREES PEE

Chlazení vody

PEETREES 31. 3. 2004 22:40

mám dotaz, budu kupovat vodníka a chci vodičku chladit v kýblu, a napadlomě tu vodu chladit tak že do vody ponořim flašku s ledem, nebo do vody rovnou vysipu led, nehrozí že to zničim?

Ondřej Grym - CZC OND

Led

Ondřej Grym - CZC 1. 4. 2004 17:02

Určitě to nezničíte... Spíš brutálně napomůžete chlazení, ovšem je samozřejmé, že pokud nebudete chtít neustále měnit nádobu s ledem, tak bude lepší umístit hadičky jimiž teče voda přímo do ledničky:)

PEETREES PEE
PEETREES 1. 4. 2004 17:35

@Ondřej Grym - CZC: hihi :), tak to bych musel koupit hoooodně dlouhý hadičky :-)

Žíža ŽÍŽ

Kdo nechcete vodníka, zkuste tohle...

Žíža 2. 4. 2004 22:48

Kdo nechcete jít do vodníka, tak se podívejte na ziza.wz.cz

Žíža ŽÍŽ
Žíža 19. 2. 2005 22:46

@Žíža: ziza.wz.cz jsem přesunul na www.zizanet.com

Tunáč TUN

Nezapomeňte na filtr

Tunáč 3. 4. 2004 12:29

Nezapomeňte na filtr, stačí z molitanu. Občas ho vyprat ve vodě. A nad 60 stupňů C hrozí z nekvalitní vody zvýšené usazování vodního kamene (i v měděných trubkách.

PEETREES PEE
PEETREES 3. 4. 2004 22:01

@Tunáč: a co kalgon? :-)))))))))

Miloslav­Karásek-X MIL
Miloslav­Karásek-X 25. 12. 2008 15:36

@PEETREES: nebo zlaté rybičky?

Pavel PAV

Hadicky

Pavel 5. 4. 2004 17:04

chtel bych se zeptat jaky hadicky a kde je mam koupit??A taky jakej prumer aby to sedlo na to telisko i na cerpadlo??

Ondřej Grym - CZC OND

Hadičky

Ondřej Grym - CZC 5. 4. 2004 17:54

Zanedlouho (tzn. do týdne) je naleznete v našem ceníku spolu s chladícími tělísky, protože byl o ně opravdu velký zájem.

ZIKMUND ZIK
ZIKMUND 5. 4. 2004 18:36

@Ondřej Grym - CZC: jééé to su rád
mohli byste ještě přiobědnat i UV zelený hadičky :-) zbožňuju světýlka

Jan Kalousek JAN
Jan Kalousek 17. 4. 2004 23:59

@Ondřej Grym - CZC: Dobrý den, mohl byste uvést odkaz na nabídku těch hadiček? Nějak to nemohu najít.... (Jsem asi slepej nebo nevidím).

Jan Kalousek JAN
Jan Kalousek 20. 4. 2004 19:08

@Ondřej Grym - CZC: Cha, to je dobrý, já si myslel, že Ondřej Grym je zaměstnanec Czechcomputeru. To dělá to CZC u jména....:-) Tak nic.

Ondřej Grym - CZC OND
Ondřej Grym - CZC 21. 4. 2004 10:47

@Jan Kalousek: :) teď jsem Vás nějak nepochopil - jsem zaměstnanec CzechComputeru :) PROTO to označení "CZC" za jménem...

Jan Kalousek JAN
Jan Kalousek 22. 4. 2004 17:49

@Ondřej Grym - CZC: Aha. Já myslel, že nejste zaměstnanec, protože jste říkal, že hadice budou do týdne v nabídce a podle obchodního oddělení (přes ICQ) v nabídce nejsou. Mám to tedy chápat, že jste lhal nebo jsem to celé špatně pochopil? Nic proti vám, ale nejde mi do hlavy, jak to tedy je.

Ondřej Grym - CZC OND
Ondřej Grym - CZC 28. 4. 2004 15:51

@Jan Kalousek: Už jsou v nabídce - nějak jsme si s kolegy mezi se bou neporozumněli...

Jan Kalousek JAN
Jan Kalousek 28. 4. 2004 17:18

@Ondřej Grym - CZC: OK, díky moc...

C0d3 C0D

Rosa

C0d3 4. 5. 2004 17:44

Chci se zeptat , za jakých podmínek se může začít tvořit rosa ? (neuvažuji uvolněné hadičky atp.) děkuji .

DnF DNF

Vodník a akvárko

DnF 8. 6. 2004 11:03

Vodník a kýbl se mi taky zdá trochu divný. Proto jsem vymyslel (podotýkám že vlastní hlavou) jak spojit příjemné s užitečným. Nebyl jsem ani jeden rok akvaristou, ale co takhle místo kýblu zařadit akvárko? Paramery: 50 litrů .. :) jaká je podle akvaristů mezi námi šance, že v něm přežijí rybičky? A když ne rybičky, tak alespoň kytky? Jsou kytky co rostou při 30-40 stupních?
podotýkám, že současné teploty (s větrákem) jsou 50 v klidu a 57 při dlouhodobé zátěži... Děkuji za vaše zkušenosti.

Jiri Hesoun JIR

Unified System Diagnostic Manager (USDM) 1.07V

Jiri Hesoun 30. 7. 2004 17:26

Zdravim, da se nekde u vas stahnout nebo poslat me tento program. Unified System Diagnostic Manager (USDM) 1.07V

m.vosyka M.V

Chlazeni vody

m.vosyka 28. 10. 2004 18:43

mam pocitac tesne vedle balkonu. zajimalo by me jestli by se dala voda chladit i na zminenem balkone. jestli by to ten maly akvarijni moturek utahl nebo ne bylo by to asi tak pet metru celkove delky hadicky_cek.
Bydlim v osmem patre kde jiz docela znacne vici vitr a voda by se mohla lepe ochlazovat? Co myslite?

Alois ALO
Alois 5. 12. 2004 16:05

@m.vosyka: Davat chladic vody mimo mistnost neni vhodne a uz vubec ne na balkon. Vodni chlazeni uvnitr PC by se mohlo ochladit pod teplotu okoli v mistnosti (alespon pri zapnuti), kondenzovala by na nich para a odkapavala (viz hodne orosena sklenice piva vedle meho monitoru a kolecko vody pod nim :)...a to mame v obyvaku normalni vlkost.

Pfemir PFE
Pfemir 15. 12. 2004 13:20

@m.vosyka: Ja bych rad navazal na tuto otazku. Zajimalo by me, jak chladnou kapalinu jsou tato cerpadla (do 800kc) schopna cerpat a vubec v jake nejnizsi teplote jsou schopna pracovat. Muzu nadrz z vodou a s cerpadlem vyhodit na balkon kde je treba -20°C ? Podotykam, ze mi NEJDE O CHLAZENI PC, takze problem kondenzace vody me netrapi.
BTW, pro tento ucel by se asi vice hodilo prutokove cerpadlo misto ponorneho, ale krome jednoho jedineho Enheimu za 3000kc jsem zadne jine nenasel. Nevite o nejakem vhodnem?Diky.

helb HEL
helb 16. 3. 2006 21:09

@Pfemir: No myslim ze voda pri -20 ponekud ztuhne :)

Pfemir PFE
Pfemir 19. 3. 2006 21:17

@helb: Ja sem ale nikde nepsal o vode, nybrz o kapaline :-) Samozrejme se jedna o nemrznouci smes.

aasd AAS
aasd 13. 9. 2006 20:44

@helb: no v čerpadle při přečerpávání asi těžko zmrzna :)

Vydrysek VYD

-

Vydrysek 15. 8. 2008 16:34

co?pc chladit vodou?:-O

Máš něco na srdci?

nahoru