Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Dell XPS M1330: Herní a multimediální systém?

Dell XPS M1330: Herní a multimediální systém?

Recenze
Dell XPS 1330 (N08.1330.0001B), černý_1834977921
Dell XPS 1330 (N08.1330.0001B), černý
Produkt není určen k prodeji.
Dell XPS 1330 (N08.1330.0001MB), modrý_840912184
Dell XPS 1330 (N08.1330.0001MB), modrý
Produkt není určen k prodeji.
Dell XPS 1330 (N08.1330.0001R), červený_1236001133
Dell XPS 1330 (N08.1330.0001R), červený
Produkt není určen k prodeji.
Dell XPS 1330 (N08.1330.0014B), černý_1974200553
Dell XPS 1330 (N08.1330.0014B), černý
Produkt není určen k prodeji.
Dell XPS 1330 (N08.1330.0014R), červený_290861076
Dell XPS 1330 (N08.1330.0014R), červený
Produkt není určen k prodeji.

Dnes si představíme notebook od známé společnosti Dell. A nejde jenom o klasický notebook pro domácí užití. Jeho vlastnosti jistě ocení i mnohem náročnější uživatele. Pokud nevěříte, můžete se přesvědčit sami, recenze právě začíná.

Společnost Dell na trhu působí již několik desítek let. Za krátký čas si dokázala vydobýt status spolehlivého výrobce kvalitní IT techniky. I přesto, že primárně prodává své produkty online (popřípadě v originálních kamenných obchodech), se rozhodl spolupracovat i s ostatními obchody výpočetní techniky, kteří prokáží svou kvalitu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

testovaný Dell XPS M1330 v celé své kráse

Dell sice nevyrábí extrémně levné notebooky dostupné všem uživatelům, ale zajisté nabízí nadstandardní služby a především propracovanost svých výrobků. Jednotlivé třídy notebooků jsou rozděleny do několika skupin, podle toho k čemu se očekává, že se bude notebook využívat. Třída XPS nese podtitul „Multimedia and gaming systems“. Pojďme se společně podívat, jestli tento název opravdu vystihuje vlastnosti námi testovaného notebooku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

víko drží bez problémů

Na první pohled

Pro náš test jsem získal červenou variantu 13,3 palcového notebooku. Již na první pohled je přístroj velmi elegantní. 13,3 palců pořád ještě neubírá na použitelnosti notebooku, ale příjemně zvýší mobilitu. Hmotností dokonce ani zdaleka nedosahuje magické hranice 2 kilogramů. Po prvních pár minutách používání bych ho opravdu spíše zařadil do kategorie ultra přenosných notebooků, než herních a multimediálních systémů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

i přesto, že se jedná o 13,3 palcový notebook, není klávesnice nijak zmenšená (oproti 15,4)

Obsah balení

Krabice má dvě hlavní části. V první nalezneme veškeré příslušenství. Ve druhé pouze notebook v pouzdře. Dell nejspíš využil ochranné vlastnosti pouzdra na notebook a tak ho dostanete rovnou v něm. Pouzdro jsem velmi ocenil, k málo kterým jiným notebookům ho dostanete (jedině snad ASUS dodává pouzdra skoro ke všem svým modelům). Mírně zmenšená nabíječka dokonale ladí s testovaným produktem. Jako další lahůdku dostanete dálkové ovládání s multimediálními tlačítky. Samozřejmě již ze zákona nesmí chybět manuál a DVD s ovladači.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

veškeré příslušenství kromě pouzdra

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

k notebooku dostane i multimediální dálkový ovladač

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

pouzdro vyrobeno opravdu na míry XPSka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

zavřené pouzdro drží pomocí magnetů

Základní technické parametry

Velikost displeje

13,3 palců

Rozlišení displeje

1280 X 800

Procesor

Intel Core2Duo 8100

Frekvence procesoru

2,1 GHz

Operační paměť

4 GB RAM

Pevný disk

320 GB

Grafická karta

Nesdílená, 8400GS

Wi-fi/bluetooth

Ano/ano

Rozměry

318 x 221-338 x 238 mm

Hmotnost

1,79 kg

Paměť o velikosti 4 GB by se více využila s 64bitovým systémem. V našem případě máme předinstalovou pouze 32 bitovou verzi Windows Vista Ultimate.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

elegance nadevše

Kvalita zpracování

V úvodu jsem chválil kvalitu produktů společnosti Dell. Dell XPS M1330 toto moje tvrzení jen podpořil. Kvalita je minimálně o třídu vyšší oproti jiným notebookům nižší střední třídy. Použité plasty sice nevypadají, že by byli něčím vyztužené, na druhou stranu pevnost konstrukce zůstala zachována. Klávesnice má přiměřený odpor a klávesy jsou dostatečně veliké. Víko si dokáže udržet svoji pozici přibližně od úhlu 30 stupňů, se základní částí drží pouze magnety, není tedy třeba při otevírání mačkat jakékoliv tlačítko.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

pod displejem máme opět multimediální tlačítka

A v čem je vlastně notebook multimediální? Především svým dálkovým ovladačem multimediálních funkcí. Obdobný rychlý přístup nalezneme přímo na těle notebooku. Nabídka není příliš rozsáhlá, zato naprosto dostačující (vysunutí CD, skok dopředu a dozadu, play/pause a kompletní ovládání hlasitosti). Dalším důležitým prvkem jsou reproduktory. Ty nabízejí mírně lepší kvalitu zvuku, než je obvyklé.

Rozhraní

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

audio konektory umístěné uprostřed notebooku

XPS M1330 disponuje velkým množstvím typů konektorů, bohužel například počet USB není příliš vysoký (pouze dva konektory). Na přední straně nalezneme tři audio konektory. Trochu bych tvůrcům notebooku vytknul jejich umístění. Nacházejí se totiž přímo pod touchpadem, takže pokud zapojíme do těchto konektorů například sluchátka, může se nám stát, že při ovládání touchpadu nám bude koncovka sluchátek překážet.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

luxusní provedení mechaniky DVD

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dell XPS z pravé strany

Na pravém boku se nachází jeden USB konektor, PCIMCIA slot, tlačítka ovládající integrované moduly Wi-Fi a bluetooth a DVD mechanika. DVD mechanika není klasická, nemá žádná dvířka, pouze otvor pro vložení média. Trochu mě překvapila vyšší hlučnost mechaniky, hlavně při prvním použití jsem si nebyl jist, jestli jsem něco neudělal špatně. Dle skutečností jiných uživatelů jsou ale tyto zvuky zcela v pořádku (údajně stejné zvuky vydává i Apple MacBook).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

zadní část – pouze mřížka chladiče a akumulátor

Na zadní straně nalezneme pouze výměnný akumulátor a mřížku pro větrání a tak se přesuneme rovnou na levý bok.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

levý bok skrývá nejvíce možností

Zde je nasázen jeden konektor vedle druhého. Kromě druhého (a zároveň posledního) USB konektoru můžeme využít i Firewire 1394, HDMI výstup grafické karty či starší VGA konektor, Samozřejmě nesmí chybět ani konektor síťové karty LAN (pro konektor RJ-45) a síťový (elektrický) adaptér.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

chcete mít svá data uchována v bezpečí?

Nakonec se ještě zmíním o možnosti využívat pro vyšší bezpečnost čtečku otisku prstů. Určitě je tato varianta rychlejší, než neustále vypisování svého hesla, hlavně pokud máte nějaké bezpečné (dlouhé a složité) heslo.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

touchpad s „rolovátkem“

Procesor

Dell se rozhodl XPSka osadit výkonným procesorem T8100 o taktovací frekvenci 2,1 GHz. Výkon procesoru je pro notebooky více než jen dostatečný (viz. Testy na konci recenze). Procesor disponuje vyrovnávací cache pamětí o velikosti 3 MB. Údajně by měl tento CPU vydržet pracovat až do teploty 100 stupňů celsia. Udávaná maximální spotřeba 35 wattů zní vcelku děsivě, ovšem pokud CPU nevyužíváme, spotřeba klesne odhadem na přibližně 10 wattů. Při nevyužití totiž zaprvé klesne frekvence z 2,1 GHz na 1,6 GHz (zde je obrovský rozdíl oproti AMD, to běžně klesá až na 800 MHz), za druhé klesne i napětí. Tyto velké změny ve spotřebě byli velmi znatelné na výdrži akumulátoru.

Grafická karta

Grafická karta nenabízí žádný špičkový výkon, ale přijatelnou spotřebu v klidovém stavu. Při nízké hmotnosti 1,8 kg by totiž byla více článková baterie velkou přítěží. Nicméně si myslím, že notebook právě kvůli této kartě (nVidia 8400M GS) nemůžeme nazvat herním systémem. Například Crysis na střední detaily je absolutně nehratelný. Jaké jsou vlastně parametry této grafické karty?

Počet stream procesorů

16

Frekvence GPU

400 MHz

Frekvence Shaderů

800 MHz

Frekvence pamětí

1200 MHz

Velikost paměti

128 MB

Šířka sběrnice

64 bitů

Veškeré parametry by byli akceptovatelné, kdyby grafický procesor nebyl propojen s pamětí pouze 64 bitovou sběrnicí. V podstatě žádná 64 bitová karta nepodává dobrý výkon.

Operační paměť

Jak jsem se již zmínil, předinstalovaný operační systém ani nevyužije celé 4 GB RAM, ale pouze zhruba 3,5 GB. Typ pamětí je pouze DDR2-667. Proč se do notebooků ještě pořád dávají pouze tyto pomalé paměti? Zřejmě opět kvůli spotřebě. Navíc paměť komunikuje s CPU pomocí sběrnice, takže by rychlejší paměti v dual channelu stejně nevyužil. Použité paměti pracují s latencí 5-5-5-15. Jde o průměrnou hodnotu.

Pevný disk

Zvolený pevný disk opět dokazuje, že se skutečně jedná o multimediální notebook. Velikost 320 GB je opravdu úctyhodná. Samozřejmě jde stále pouze o klasický pevný mechanický disk. SSD jsou stále ještě příliš drahé a ani jejich velikost zatím nedosahuje hodnot HDD.

Wi-Fi

Notebook podporuje veškeré standardy pro bezdrátovou síť (a,b,g,n). Co se týče síly přijímaného signálu, zde jsem nenalezl žádné výrazné odchylky od běžných Wi-fi přijímačů. U Wi-fi jsem testoval především její rychlost. Test probíhal pomocí routeru ASUS WL-520GC, který bohužel podporuje pouze standard „g“. I přesto si myslím, že jsem dosáhl celkem zajímavých výsledků. Rychlost se pohybovala okolo 20 Mb/s při plném signálu. Na surfování po internetu určitě stačí.

Webová kamera

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

detaily integrované webové kamery

Jako každý správný moderní notebook, musí mít i Dell XPS webovou kameru. Kamera bohužel, kvůli ušetření místa není otočná, takže si polohu můžete nastavit pouze pomocí horního víka. Kvalita webkamery není nijak úžasná ani hrozná, prostě jde o šedý průměr.

Výdrž akumulátoru

U tohoto modelu není jednoduché jednoznačně říci, jestli má na daný akumulátor vysokou nebo nízkou výdrž. Napoprvé jsem se rozhodl testovat výdrž při extrémní zátěži. Zapnul jsem Crysis a nastavil takové detaily, aby ho notebook absolutně nestíhal. Samozřejmě, že jsem nastavil jas na nejvyšší úroveň, stejně tak bylo během testu zapnuté bezdrátové připojení Wi-fi. Po hodině a dvaceti minutách se notebook sám vypnul. Po této zkušenosti jsem předpokládal, že notebook vydrží při běžné práci něco málo přes dvě hodiny. Mile mě překvapilo, že jsem dosáhl až na hodnotu 3 hodiny a 10 minut (bez wi-fi, jas na minimum, úsporný režim). Během tohoto testu jsem zhruba dvě hodiny psal ve Wordu, hodinu byl na internetu a deset minut instaloval. Dle mého názoru je celkem reálná maximální výdrž okolo tří hodin a třiceti minut. Poslední test proběhl opět při téměř minimální zátěži, za podobných podmínek jako druhý test s tím rozdílem, že jas jsem opět zvýšil na maximum. Výdrž klesla na 2 hodiny a 40 minut.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

notebook zespodu

Tento test jasně prokázal, že komponenty, ze kterých se námi testovaný výrobek skládá, dokáží být jak velmi náročné na elektrický proud, tak i velmi úsporné. Pro přehlednost vkládám tabulku výdrže.

Maximální zátěž, jas na max, zapnutá wi-fi

1 hodina 20 minut

Běžná nenáročná práce, minimální jas, bez wi-fi

3 hodiny 10 minut

Běžná nenáročná práce, jas na max, bez wi-fi

2 hodiny 40 minut

Výkon

Výkon jsem testoval při notebooku zapojeném do elektrické sítě a samozřejmě v nejvýkonnějším režimu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

výřez z testovacího softwaru Cinebench

Cinebench je již delší dobou doménou produktů Intel. Se 4328 patří mezi ty nejvýkonnější mobilní procesory. Multiprocessor Speedup ukazuje tradičních 1,83x (1,98-1,99 vykazují procesory Athlon X2). S OpenGL to už tak slavné není, opět se zde projevila slabší grafická karta.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

výřez z testovacího programu PCMark05

PCMark05 vykázal nadprůměrné hodnoty CPU a pamětí. Pevný disk se sice rychlostí nevyrovná klasickému 7200 rpm disku, ale hodnota 4599 není vůbec špatná.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

výsledek testu PCMark Vantage

Oproti nejvýkonnějšímu měřenému systému dosahuje celkem směšného výsledku. Tyto dvě konfigurace jsou ovšem ve všech směrech nesrovnatelné. Tabulku jsem tedy vložil především pro zajímavost, než pro srovnání.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

nelichotivý výsledek 3DMarku 06

Grafickou kartu jsem se rozhodl otestovat pouze starším benchmarkem 3DMark 06. Výsledek nedopadl zrovna nejlépe, a proto by bylo zbytečné provádět nejnovější test od Futuremarku 3DMark Vantage.

Nyní si projdeme několik herních testů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

NSF Underground 2, 1024x768, střední detaily, 2xAA

Need for Speed Underground 2 sice patří mezi starší hry, stále si ovšem zachovává své příznivce. Tuto hru Dell XPS zvládá na střední detaily poměrně dobře, i když v některých velmi náročných scénách (např. kouře od pneumatik) se počet fps přesouvá na samou hranici hratelnosti.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

NFS Underground 2, 1024x768, vysoké detaily, 2xAA

Bylo by asi hodně naivní si myslet, že se plynulost hry ještě nezhorší při nastavení detailů téměř na maximum. Zahrajete si pouze rekreačně, především pokud vám nejde o výsledný čas vašeho závodu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Doom 3, 1024x768, střední detaily

Dnes již mírně starší hra, kterou zná opravdu každý hráč. I když se zdá být hra poměrně plynulá, zaregistroval jsem během ní občasné nepříjemné změny FPS (snímky za vteřinu).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

FlatOut 2, 1280x1024, maximální detaily, 2xAA

FlatOut 2 – česká hra, dle mého názoru by měla být přímo ukázková ve své náročnosti. Zvládne jí skoro každá grafická karta a to dokonce i některé integrované. Ani náš testovaný notebook s ní neměl žádné velké potíže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Call of Duty 2, střední detaily, 124x768, bez AA

Hra od firmy Activison. Ve své době se občas přibalovala ke grafickým kartám řady 7800. Hra byla testována v režimu DirectX 9. Opět si s ní ani na střední detaily příliš neužijete volného času.

Před úplným závěrem si můžete prohlédnout tabulku kladů a záporů.

Klady a zápory

+

-

elegantní vzhled

zavádějící označení (herní systém)

vysoká kvalita zpracování

vyšší pořizovací cena

nízká hmotnost

vysoký multimediální výkon

Závěrečné hodnocení

Pánové vývojáři ze společnosti Dell si jistě zaslouží za svůj model XPS M1330 pochvalu. Zpracování je opravdu na úrovni, vyřešené do detailu. Samozřejmě jako každý notebook má i svoje mouchy (například hlasitější mechanika). Jediné proti čemu bych se silně ohradil je (jak jsem již napsal do závěrečné tabulky kladů a záporů) vysvětlení pojmu XPS jako multimediální a herní systém. Do herního systému má opravdu daleko. Ještě možná před rokem by se o tomto názvu dalo alespoň uvažovat, dnes už ale máme daleko lepší sestavy pro hraní her. Nicméně sám musím přiznat, že po testu tohoto notebooku jsem o něm začal přemýšlet i přesto, že cenově převyšuje můj původní záměr. Myslím si, že lidé, kteří nechtějí pouze to nejlevnější, ale rádi si připlatí za opravdu dobrý notebook, mají o čem přemýšlet.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (40)

Chybička :)

u posledního měření fps v Call of Duty 2 je taková měnší chybka :)...přehozený minimum a maximum...jen detail,ale to snad každýmu dojde jak to má bejt :)

@Joerex: Podle mě se tento notebook opravdu povedl, na svou velikost má víc než královskou výbavu a parametry. toto se dellu opravdu povedlo

@Mr.Calcium: souhlasím, dlouho jsem se na něj díval (ještě taky na VAIO) ale bohužel jako student jsem musel sáhnout po o hodně levnějším Asusu a být s ním spokojený.. Ale uvidím, třeba po čase to bude lepší a další NTB bude něco takovýho..

Štěrbinová mechanika

Hlučnost mechaniky je naprosto normální a jasná. Zvuk netlumí žádná dvířka a tak musí vycházet ven, bohužel tohle je daň za štěrbinovou mechaniku.

@LIKEABLEBOY: Ja bych se ani nebal hluku jako prachu v optice

@Sweeteck: Proti prachu by tam ale taky mělo bejt něco na způsob "kartáčků", jinak to vydrží tak... nic.

Vlastní postřehy

Ve fiormě máme tyto notebooky tři v různých konfiguracích. Jedne pouřívám i já, tak zd ejsou postřehy:
- dva výstupy na sluchátka + kvalita dodávaných pecek (mají i redukce dle velikosti ucha - fajn věc do metra)KLady
- ovladač pravidelně aktualizované
- BIOS jde nastavovat (ne taktovat v něm nejde, ale jsou tam jiná užitečná nastavení)
- Skvělý displayp podsvícený LED. Barvy, jas, rozložení podsvícení, prostě paráda
- baterie mají velmi vysokou výdrž, to musím potvrdit. (Na 9cell baterii jsme hrál spore přes dvě hodiny a stále v ní něco zbylo)
- baterie mají hardwarový indikátor nabitosti - vhodné když střídáte dvě, tak víte, na kolik je ta na stole nabitá
- záruka (servisní pracovník přijede za vámi, opraví notebook - žádné měsíční lhůty)Zápory
- display je na slunci téměŘ nečitelný
- problémy s ovládáním hlasitosti. Dáalkový ovladač ovládá mediaplayer, na jiné programy jako winamp potřebuje většinou plug in
- další problém je ne úplně vydarřenéporvedené kláves ovládajícíh hlasitost. Reagují se zpožděním a mimo plochu se velmi obtířžně nastaví zvuk. Problém je ve hrách (skoušel jsem tedy jen spore a mafii)
- 2 ze 3 notebooku měly GK z vadné serie GeForce. Jádra byla schopná s epřehřát, na což reagovala podtaktováním na 2D profil ale už po ochlazení původní takty neobnovila. Servis dell jeden opravil (výměna MB), druhý to čeká.
- malý enter :(jiank je to velmi vydařený notebook, zasloužil by lepší GK a páni inženýři by se ještě měli podívat na to ovládání hlasitosti

@apsprojekt: Díky za info, ten indikátor nabitosti na baterii je nějaký display či jak?? Nebo nějaký budík s ručičkou :)?

@mtmccox: jsou to takové zelené ledky, .... je jich 5 :) zmáčkne se jen tlačítko vedle nich a rozsvítí se odpovídající počet.
viz tady:
http://www.dell-m1330-info.com/images/dell_xps_m1330_battery.jpg

@apsprojekt: ze vším tu víceméně souhlasím, mám ho cca. 8 měsíců a třikrát mě měnili desku protože byla vadná grafika, nvidia by se měla polepšit...

Dell??

Už jsem se díval na tento notebook, a pokud bych měl peníze, tak bych ho bral okamžitě.
Mám ale pár otázek. Jak je to s cenami notebooku Dell? Pokud si zkusím vytvořit podobnou sestavu v jejich on-line konfigurátoru, tak cena vyjde o několik (5-6) tisíc dráž než předkonfigurovaná sestava, čím to je??
Taky by mě zajímalo jaká baterie se do těchto modelů dává? V konfigurátoru je možnost 4,6 a 9 článkové, s tím, že 4 článkovou nelze vzít s dedikovanou grafikou. A jak je to s jejich velikostí, jestli 9 článková nevyčuhuje z těla.
A je záruka v kameném nebo on-line obchodě, narozdíl od jejich konfigurátoru, pořád 2roky NBD, nebo je to nějaká omezená?

@Falhar: Řekl bych pár slov k eshopu Dellu v ČR. Sám jsem před dvěma lety kupoval od nich notebook a nemám si opravdu na nic stěžovat. Servis je perfektní, vše se v rychlosti vyřídí. Pravidelně sleduji jejich eshop a musím říci, že dost pokročil, dříve měli málo věcí přeložených do češtiny atd. Ale neustále se jim tam objevují různé chybky typu klineš na určitý produkt a zobrazí se jiný :-) (Dell Studio a zobrazoval se Inspiron...)
K bateriím: 9ti článková bateriie vyčuhuje u tohoto modelu, ale není to naškodu ba naopak. Určitě se vyplatí koupit. Pokud není v konfigurátoru dostupná nějaká položka např ta baterie, tak se to dá vyřešit přes telefon a uvidíš, že všechno jde :-)
Pokud něco v konfigurátoru chybí, tak je to třeba v promo akcích, kde chtějí zvýhodnit nějakou konfiguraci, kterou chtějí prodat.
V obchod v ČR je na Dell 3roky NBD.
Přes konfigurátor je základ 2 roky. Cena je dražší právě kvůli možnosti výběru podle svých představ.
To jsou moje názory a postřehy...

@anguilla: ta cena se dá hlavně srazit. stačí vybranou konfiguraci ze shopu dellu uložit a poslat na czech_notebook@dell.com s hezkou prosbou o nabídku. Určitě Vám vyjdou vstříc... Když jsme kupovla ještě na studenta tak mi tenkrát dali cca 20 procent. Při nákupu na firmu to bylo asi jen 15 ale zase NBD a pojištění proti náhodnému poškození na 3 roky navíc... Při větší objednávce workstationů zase občas přihodí monitor a tak ;)
Jinými slovy, nebrat ceny z konfigurátoru jako neměnné.

@apsprojekt: Tak tak, rádi vyjdou zákazníkovi vstříc. Buď využít výše zmíněnou možnost a nebo koukat po promo akcích. Z promo akce už slevu nedávají.

@apsprojekt: A to funguje jak? Napíšete, že jste student, nebo firma a dostanete slevu? Snad musíte mít nějaké argumenty pro získání slevy.

@Falhar: jak to funguje? popravdě nevím. Tohle byly jen případy, co jsem zažil. Že jsem student tenkrát poznali z toho, že jsem to tam napsal - nemám žádný důkaz, že sleva v té výši byla na základě toho. Pravdou je, že na mě udělali dojem a já díky tomu nakupuji pro firmu právě u Dellu...
Osobně si myslím, takže mě nekřižujte, jestli to tak není, že těch 15 procent dají každému, kdo jim napíše. Když si vezmeme cenu, za jakou se nějaká konfigurace prodává v obchodech a za jakou v eshopu, tak tam je rozdíl mnnohdy i vyšší v neprospěch eshopu, než těch 15 procent případné slevy. Takže to pak můžou dohánět těmi věcmi "zadarmo" jako delší záruka, pojištění proti pádu a tak.
Nemám žádný klíč, jak na slevu. Prostě jestli máte zájem o nějaký notebook, napište jim a oni pro dobré jméno firmy nějakou tu slevu vykouzlí. Myslím, že je v jejich zájmu udělat nabídku lepší než velkoobchod. z přímého nákupu mají víc peněz ;)

@apsprojekt: NTB jsem objednal sice z USA za poloviční cenu,ale bomba. Můžu doporučit. Šlape jak hodinky a ten vzhled nádhera. Kdyby měl někdo zájem můžu objednat z menší cenu z usa :)

@rehhi: A jak je to se zárukou? už jsem na to narazil, když objednáš u nás, tak máš celoevropský servis NBD, takže nepředpokládám, že při objednávce v USA bude záruka i v Evropě.

@anguilla: ak kupis Dell s NBD v usa, zaruku mas aj v europe, len to treba cez internet zaregistrovat.

@kmeco: Přesně tak když koupáš v USA tak záruku máš i tady. Mám to vyzkoušené. Vždy přijde servisák až domu na určitou hodinu a opraví.

Další postřeh

jen bych rád podotknul, že Vista neVista, ovladače pro winXP u Dellů na webu jsou k doklikání. Přeinstalovával jsem ho šéfovi na jeho přání takhle směrem dolů a bez větších problémů. Parádní mašinka :-)

Hmotnost

Jak je to s hmotnosti, souhlasi udavana 1,79kg u teto konkretni konfigurace, muze to nekdo prevazit? Diky

@JakubZeli: notebook (samotný s vloženým dálkovým ovládáním v express slotu) 1611 gramů
6-Cell baterie 341 gramů
9-Cell baterie 488 gramůtakže prostou matematikou - nesouhlasí, těch 1,79 je hmotnost udávaná jako "od" na stránkách výrobce, takže asi s méněplotnovým diskem, intefrovanou GMA 950, jedním modulem RAM bez modrouba a bez dálkáče atd....
Můžu ale říct, i těch 1952 gramů je lehoučkých. (těch 2096 s 9 cell je pořád vážně lehkých. V baťoku o něm nevíte a nosti ho v ruce se taky dá aniž by to unavovalo.

Generals

Myslite, ze graficka karta schrousta hru C&C Generals?

@JakubZeli: Schroustá ji naprosto bez problémů, co si pamatuju tak v době vydání této hry byla hratelná na grafikých kartách řady FX, včetně nejnižšího modelu FX 5200 a ten měl v 3D Marku 06 cca 315 bodů. Grafika osazená v notebooku má přibližně pětinásobný výkon, tak není co řešit.

@Mira Rasin: Já mám sice MSI GX610PX s HD2600 a to je jiná třída, ale Generalse Zerou Hour pustim na baterku, takže podtaktovanym CPU na 800HZ a grafiku podtaktovanou na 1/3 výkonu [z 500/1200 na 200/400 (GPU/DDR3)] na max. detailech a 1280x800, takže ta 8400 ho dá taky na max. dle mého názoru.

@FlashCV: Samozdřejmě plynule a nesekaně. Musíš brát že Generals je dost stará hra a jede jen na Pixel Shaders 1.3 a dnešní grafiky umí i 4. Je to sice stará hra, ale pořád jedna mezi nejlepšími na lanpárty kam chodim ;)

Hodnoceni

Me se zdala byt recenze dobra, vyborna:)...ale notebook:(asi bych od takove pristroje nesel. Vzhledove je vynikajici, pusobi elegantne ale..nelibi se me velikost..

@Topiks: Pokud nekdo potrebuje co nejmensi notebook ,tak proc ne ?!
Me se libi ,mozna by slusela o malinko lepsi grafika treba 8600GT ,ale pro kancelarskou praci a multimedia velice zajimavy notebook.

@R4YNE8: Souhlasim je hezkej ale velkej.

Hmm

len ma prekvapuje , ze v predaji je uz cca 1 rok a az teraz sa tu o nom pise

@kmeco: Presne! Velice me pobavila veta "Do herního systému má opravdu daleko. Ještě možná před rokem by se o tomto názvu dalo alespoň uvažovat, dnes už ale máme daleko lepší sestavy pro hraní her"Opravdu to bylo delany na dobu pred rokem. Posledni dobou ocekavam uvedeni novych modelu.Jinak mam tento NB s integorvanou grafikou intel, a vydrz na 6lankovou baterii je cca 5 - 6 hodin.. takze dost luxus :D

Bezpečí

Ten popis obrázku "chcete mít svá data uchována v bezpečí?" Pro bezpečné uložení dat nestačí čtečka otisků prstů- to je pouze náhrada hesla. Pro zamezení přístupu jiných osob k datům je vhodné je šifrovat a pro ochranu proti ztrátě dat je zálohovat.

@dr6se2: A ještě poznámka ohledně používání čtečky otisků prstů. Mám zkušenost pouze s jedním notebookem. A to, že čtečka je poměrně pomalá a vždycky mi vyšlo rychlejší heslo vyťukat na klávesnici. Výhoda čtečky tak spočívá v tom, že heslo si není nutné pamatovat.

Hodnoceni?

Ja se domnívám, že se jedná o subnotebook, a jako takový je vynikajici. Samozrejmě velikost obrazovky ani grafická karta nedovoluje hraní nejnáročnějších her, ale kdo by je na takovem notebooku hrál. Zaklínač funguje velmi dobre, a ja mam radsi jednodussi hry (pred 5 lety by jiste byly narocne) a na to je tenhle fešák jak ušitý. Je to preci mobilní notebook!

@Vancata: Dobrý den. Děkuji za příspěvek. Bohužel s vámi nemohu souhlasit. Kromě mírného snížení velikosti a snížení hmotnosti zde nejsou žádné prvky, které by nasvědčovali tomu, že jde pouze o subnotebook. Přeji hezký den

@Vancata: Sub notebooky maj 12", je to lehce nad, ale co sem viděl, tak 12" a 13,3" mě přišlo, že se dávají skoro do stejné šasi, jen LCD je víc do okrajů víka, klávesnice se občas osazovaly stejné. Jinak pokad někdo stojí o pořádně nadupanej a přitom stále ještě malej notebook MSI zanedlouho jeden vypustí (GX400, 14,1", C2D a 9600M-GT) http://global.msi.com.tw/index.php?func=prodtmpspec&maincat_no=135&cat2_no=271&cat3_no=&prod_no=1596#menu

@Mira Rasin: souhlasim, a navic se jedna o "mobilni" notebook, alespon tak to chapu ja, a 13 je pro mne spise pozitivni vlastnost. kdyz budu chtit nadupanej, tak zalezi na my svalech =) a koupim si bud 15 nebo 17, i ty jsou dneska uz lehce nad 3 kila

Technické zpracování

Onehdát se mi někdo vysmál, když jsem chtěl kvalitní notebook a plánoval koupit DELL. Po koupi jsem mu musel dát za pravdu, od počátku nefungovala wi-fi, rámeček pod displayem se odchlipoval a ani výměna za jiný to moc nezlepšila. Každopádně záruka tři roky next business day to vše řeší a já s tímto notebookem jsem nanejvýš spokojen.Můžu vřele doporučit.

@Michal.Kolomaznik: ano, taky můžu doporučit

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru