Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Efektní přeprava ve městě? Pomohou elektrické koloběžky Návody

Efektní přeprava ve městě? Pomohou elektrické koloběžky

autor: Petr Kirs
Čím dál tím více lidí řeší, jak se efektivně a v ideálním případě také bez zbytečného čekání v kolonách pohybovat ve městě. Ideálním řešením mohou být elektrické koloběžky. Ty mají ale vcelku své přednosti i nedostatky.

Už v jednom z předchozích článků jsme si ukázali, jak se dá problém s dopravou po městech vyřešit – s využitím elektrického skateboardu nebo longboardu. Jenže ovládat prkno nemusí být snadné pro úplně každého uživatele. Například elektrické koloběžky se řídí daleko intuitivněji, neboť má uživatel řídítka pevně v rukách. Bez nadsázky to zvládne i malé dítě. Právě intuitivní a snadná obsluha udělala z elektrických koloběžek v posledních letech doslova hit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jednotlivé modely se od sebe liší barvou i vzhledem…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…a pochopitelně také dalšími parametry: nabízenou rychlostí a dojezdem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokud zrovna nejedete, stačí koloběžku složit a vyrazit pěšky

 

Jednotlivé modely se od sebe liší nejenom barvou a designem, ale pochopitelně také důležitými parametry, které ve výsledku velmi ovlivňují celkový zážitek z jízdy. Řeč je především o maximální rychlosti a dojezdu, který elektrické koloběžky nabízí na jedno nabití. Základní modely totiž zpravidla stačí jen na vzdálenosti do deseti kilometrů, zatímco ty pokročilé zvládnou klidně i třikrát tolik.

To samé platí o rychlosti, pokročilé koloběžky umí zrychlit až na 25 km/h, zatímco ty základní nabízí jen poloviční rychlost. Neznamená však, že pomalejší se automaticky rovná horší. Například pro děti jsou logicky pomalejší a levnější modely vhodnější.

 

Nepodceňovat nosnost a hmotnost

Dalším důležitým parametrem je hmotnost a nosnost. Na cestách je totiž každý kilogram znát, a pokud budete s sebou nosit zbytečně těžké zařízení, určitě z toho velkou radost mít nebudete. Ty lepší koloběžky váží méně než 13 kg, zatímco běžné mohou mít klidně 17 či 20 kg. Nosnost většiny skládacích elektrických koloběžek se pohybuje okolo 100 kg, nicméně se najdou i modely, které uvezou například jen 80 kg – při výběru tedy dávejte na tento parametr obzvláště pozor.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Elektrická koloběžka v akci

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Moderní modely jsou ideální volbou na cesty do města

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

A je jedno, zda jedete do školy nebo práce

 

Podceňovat se nevyplácí také rychlost nabíjení. V praxi je totiž velký rozdíl, zda se koloběžka nabije za šest nebo čtyři hodiny. Prim hrají modely, které jsou vybaveny systémem regenerace energie, která je inovativní technologií používanou v luxusních vozidlech. Pokud žijete v oblasti, kde máte spoustu kopců, můžete jezdit na energii, kterou máte od počátečního nabití, a potom regenerovat energii z brzdění.

Podobně jako například u skútrů nalezneme i u některých koloběžek pokročilé technologie, které dbají na vyšší bezpečnost. Řeč je například o kombinovaném brzdném systému, který obsahuje ventilovaný systém kotoučové brzdy a antiblokovací brzdový systém E-ABS. Takové stroje zvládnou zabrzdit i na velmi krátkou vzdálenost, z maximální rychlosti klidně i za pár metrů.

 

Kola pro větší pohodlí

Jak je z řádků výše patrné, mezi největší přednosti elektrických koloběžek patří snadná přenositelnost, nízká hmotnost a relativně rychlé přemisťování z bodu A do bodu B. Koloběžky se nicméně hodí spíše na zdolávání menších vzdáleností. Pokud se potřebujete dostat rychle do vzdálenější destinace, hodí se spíše elektrická kola. Už jen kvůli tomu, že jsou díky integraci sedla pohodlnější.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Elektrické kolo je pohodlnější

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Když na něm nejezdíte, jednoduše jej složíte

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru