Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Poznáváme svět s elektrickým skateboardem nebo longboardem Návody

Poznáváme svět s elektrickým skateboardem nebo longboardem

autor: Saša Ševčík
Volnost, rychlost a nespoutanost – to jsou lákadla, který zná snad každý rider. Poznávat krásy městské džungle nyní může klidně i na elektrických longboardech a skateboardech. Každému ale vyhovuje něco jiného. Poradíme, jak vybrat ten nejvhodnější model.

Elektrické skateboardy a longboardy představují v první řadě zajímavou možnost, jak se svižně pohybovat po městě bez závislosti na městské dopravě a automobilech. Pokročilé modely se pohybují rychlostí klidně i 40 km/h, mají dojezd klidně i 20 km a zvládají stoupání do svahů o 10°.

Právě rychlost a celkový dojezd – tedy kapacita akumulátoru – jsou dva důležité parametry, které se vyplatí velmi sledovat. Základní modely totiž mohou jezdit jen třetinovou rychlostí a dojezd je u nich klidně jen poloviční. Na druhou stranu například pro menší děti jsou pomalejší modely ideální volbou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Elektrický skateboard je ideálním dopravním prostředkem do města

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obsluhu přitom zvládne bez nadsázky kdokoliv

 

Kvalita materiálů a hmotnost

Stejně jako u klasických skateboardů a longboardů se jednotlivé modely od sebe liší kvalitou použitých materiálů. V nabídce se objevují levné modely s diskutabilní kvalitou, ale také desky z kanadského javoru, které uspokojí svou kvalitou i náročné ridery. Ty nejlepší elektrické modely jsou dokonce opatřeny speciálním nátěrem, který výrazně zvyšuje odolnost. Podle výrobce by dřevo mělo ustát i případný výbuch, stejné nátěry používá armáda k ochraně vojenských vozidel.

Průměrná hmotnost skateboardů se pohybuje mezi šesti a sedmi kilogramy. Překvapivě o moc těžší nejsou ani longboardy, byť jsou pochopitelně citelně větší. Nejvíce se totiž na celkové hmotnosti podepisuje motor a baterie. Hmotnost samozřejmě velmi ovlivňuje to, jak bude prkno ovladatelné. Kromě toho je vhodné sledovat také nosnost jednotlivých modelů. Opravdu kvalitní desky totiž unesou klidně i 200 kg, zatímco základní modely si s metrákovým chlapem již neporadí – u nich se může nosnost pohybovat klidně jen okolo 80 kg.

Při výběru elektrického skateboardu či longboardu je vhodné koukat také na to, jak dobře jsou dostupné náhradní díly. Problém to může být především u levnějších modelů. Celou řadu dílů je samozřejmě možné koupit i ve skate shopech, neboť jsou univerzální, ale například chybějící krytka motoru dovede opravdu potrápit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokročilé modely nabídnou výrobní materiály, které uspokojí i velmi náročné uživatele

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Motor se může ukrývat v kolečkách i desce

 

S ovladačem a mobilem

Elektrické modely se ovládají prakticky úplně stejně jako klasické skateboardy a longboardy, kromě přenášení váhy má ale rider k dispozici ještě bezdrátový dálkový ovladač, pomocí kterého je možné upravovat rychlost a směr jízdy. Samozřejmostí je totiž nejen jízda dopředu, ale také couvání, což je ve městě často nezbytné.

Některé modely se dovedou napárovat na chytré telefony prostřednictvím bezdrátové technologie Bluetooth. To přijde vhod nejen při aktualizaci firmwaru na nejnovější verzi, ale také k upravování některých vlastností skateboardu či longboardu. Prostřednictvím smartphonu totiž můžete nastavovat jednotlivé parametry jízdy tak, aby prkno přesně vyhovovalo vašim osobním preferencím. Během jízdy ale není možné mobil používat.

Zajímavou volbu pro přepravu po městě mohou představovat také elektrické koloběžky nebo kola.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

K řízení je potřeba bezdrátový ovladač

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pak už jen stačí vyrazit

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

nahoru