Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Není kolo jako kolo. Co umí elektrické modely?

Není kolo jako kolo. Co umí elektrické modely?

Návody

Vzrůstající popularitě se těší kola s elektrickým pohonem. Jednotlivé modely se od sebe nicméně dramaticky liší, jak si ukážeme v řádcích níže. Poradíme také, podle čeho vybírat ideální model pro různé typy jezdců.

Přeborníky v dopravě po městě jsou elektrické skateboardy a koloběžky. Obě řešení se nicméně hodí spíše na rovné povrchy a překonávání menších vzdáleností. Pokud se potřebujete dostat rychle do vzdálenější destinace, hodí se spíše elektrická kola. Už jen kvůli tomu, že jsou díky integraci sedla pohodlnější.

 

Autonomní pohon vs. asistovaná jízda

Při výběru elektrického kola je nutné od sebe rozeznávat modely se zcela autonomním pohonem a kola, kde elektromotor hraje jen druhé housle – jde o tzv. asistovanou jízdu. První zmiňovaná kategorie je nápadná na první pohled, tato kola totiž nemají vůbec žádné šlapky, spoléhají pouze na svůj vlastní pohon.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základní modely se obejdou i bez šlapek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nechybí jim nicméně všechny důležité bezpečnostní prvky

 

Toto řešení je tedy vhodnější pro jedince, kteří cílí na pohodlnou jízdu a zároveň se potřebují relativně rychle dostat z bodu A do bodu B. Na rozdíl od elektrických koloběžek totiž taková kola zvládnou klidně rychlost přesahující 30 km/h. Také dojezd bývá větší, problém není zdolávat vzdálenosti přesahující 40 km.

Čistě elektrická kola dovedou ve srovnání s koloběžkami lépe zdolávat nerovnosti terénu, problém jim nedělají ani různé městské překážky, jako jsou obrubníky apod. Určitě se s nimi v případě potřeby nemusíte bát vjet také na trávu, což se s koloběžkami rozhodně nedoporučuje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Když zrovna nejezdíte…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…můžete kolo jednoduše složit

 

Šlapat, či nešlapat?

Elektrická kola se šlapkami, tedy modely s asistovanou jízdou, pochopitelně zvládnou ještě vyšší rychlost – záleží pouze na schopnostech každého jezdce. Elektromotor je v takových případech k dispozici pouze jako pomocník, který usnadňuje sílu vynaloženou uživatelem. Díky tomu mimochodem zpravidla bývá také daleko delší dojezd v porovnání s čistě elektrickými modely.

U elektrických bicyklů se šlapkami rozeznáváme různé režimy provozu: Režim fitness – bez elektrického příkonu. Kolo funguje jako běžný bicykl, poháněný pouze silou cyklisty. Tento režim je vhodný pro cvičení a fitness. Ekonomický režim – elektrický výkon přirozeně doplňuje šlapání vyvíjené cyklistou. Sílu navyšuje o 50 %. Kolo spotřebuje velmi málo energie a poskytne tak dlouhou dojezdovou vzdálenost. Vyvážený režim – elektrický výkon přirozeně doplňuje šlapání vyvíjené cyklistou. Sílu navyšuje o 100 %. Elektrický příkon a vynakládaná síla cyklisty jsou v rovnováze. Režim se zvýšeným elektrickým příkonem – elektrický příkon přirozeně doplňuje vynakládanou sílu cyklisty. Sílu navyšuje o 150. Tento režim je vhodný pro jízdu do kopce nebo pro rychlou jízdu.

Elektrická kola v obou zmiňovaných variantách se nabízí ve skládací variantě. Díky tomu se hodí i pro provoz ve městě. Když nejedete, jednoduše kolo složíte a můžete přenášet. Hmotnost překvapivě není o tolik vyšší než v případě elektrických koloběžek – pohybuje se okolo 15 kg. Skladnost ale tak dobrá jako u koloběžek logicky není.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Modely se šlapkami dojedou dále

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Využívat je u nich možné různé režimy provozu

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Nulová informační hodnota

Autor se ani neobtěžoval něčím takovým jako je legislativa. Proč taky vždyť hrozí jen pokuta 5-10 tisíc a ztráta řidičáku na 6 měsíců až rok.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru